Skocz do zawartości

Piwo marchewkowe


lkulos

Rekomendowane odpowiedzi

No dobrze, sprawa zaczęła się od rodzinnego żartu, ale nurtuje mnie pytanie: co sądzicie o piwie marchewkowym? A dokładniej o smaku ciasta marchewkowego. Dyniowe wyszło nam bardzo przyzwoicie i mam ochotę na eksperyment. Nie jest to sprawa pilna, prawdopodobnie weźmiemy się za to dopiero jesienią, ale potrzebuję przygotować recepturę.

Wersja wstępna wygląda tak:

 

Składniki na ok. 23 l piwa:

4 kg pale ale

0,25 kg bursztynowego

0,25 Biscuit

0,25 candi syrup amber

Chmiele:

10 g Cascade 60 min.

10 g Wiliamette 30 min.

15 g Lubelski 20 min.

Inne dodatki:

1 laska wanilii (ziarenka): 3 dni cichej

1 laska cynamonu: 3 dni cichej

starty 5 cm kawałek korzenia imbiru (15 min., gotowanie podczas chmielenia)

½ startej gałki muszkatołowej: 3 dni cichej

½ łyżeczki zmielonych goździków: 3 dni cichej

2 kg obranej i posiekanej marchewki, upieczonej w piekarniku z dodatkiem brązowego cukru (ok. 100g) dodane do zacieru

200 g orzechów włoskich kilkakrotnie uprażonych w piekarniku, aby pozbyć się tłuszczu

Drożdże:

hmm… Wyeast 1968 London ESB Ale?

 

Docelowe BLG to ok. 14, mocne smaki karmelowe ze słodów, dość treściwe (więc zacierane w wyższej temp.), słabo chmielone, z lekkimi aromatami cytrusowymi. Oprócz tego przyprawy oraz orzechy (tak, jak w cieście marchewkowym). Rozważam jeszcze dodanie do zacieru rodzynek...

 

Myślicie, że to będzie pijalne?

Edytowane przez lkulos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, marchewka i piwo? Jak chcesz ten aromat wyciągnąć? Musiałbyś pewnie z 5 kilo tego załadować. Z resztą smak marchewki, goździki i orzechy włoskie, to też dziwne połączenie, jednak marchewka to nie dynia.

Edytowane przez St. Anger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odsyłam do mojego ulubionego przepisu na to ciasto: http://www.mojewypieki.com/przepis/ciasto-marchewkowe,-najlepsze

Jest i marchewka i przyprawy i orzechy :D Marchewka, podobnie jak dynia, zawiera sporo cukrów. Myślę, że fermentować się będzie dobrze. A nie do końca o sam aromat marchewki mi chodzi, a właśnie ciasta marchewkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy ciasta marchewkowego nie jadłem przyznam się szczerze. Jednak dla mnie idea robienia piwa o smaku ciasta jakoś mija się z celem. Swoją drogą jakbyś chciał uzyskać taki efekt (jak w cieście), to dawanie tyle chmielu na goryczkę mija się z celem. W moim mniemaniu już lepiej zamiast lubelskiego dać galaxy i amarillo na aromat, a lubelski na goryczkę, by uzyskać maks 14-16 IBU. Myślę, że z dużą goryczką to to na nic smakować nie będzie, ale mogę się mylić... Jeśli jednak uwarzycie to chętnie spróbuję :P. Swoją drogą użyłbym T-58 zamiast londonów.

Edytowane przez St. Anger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgoda- dzięki, fajnie wiedzieć, że rodzynki aromatu nie dadzą.

St.Anger - z podanego chmielu IBU wychodzi też jakieś 20 ;) Ale może racja. Zmniejszam nieco ilość i zmieniam rozkład czasowy. Natomiast co do zmiany... na akurat te wydają mi się odpowiednie. Galaxy i amarillo wydają mi się za bardzo wyraziste i nie wiem, jak będą się komponować z piernikowym zestawem przypraw... ale to przemyślę. Może lepszy byłby Newport, który podobno wnosi aromaty rodzynek właśnie lub Green Bullet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.