Skocz do zawartości

Rankig swoich piw - czyli pochwal się recepturą :)


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu piwowarów z forum prowadzi w dziale Zapiski piwowarów domowych swoje notatki i podaje receptury, ale na ogół nic nie wiadomo czy dana receptura okazała się naprawdę dobra. Receptury też są na wiki ale za wiele ich tam nie ma. W większości przypadków tworzę sam receptury, ale zdarza się też że podglądam receptury innych. Fajnie by było jak by w tym poście każdy kto prowadzi zapiski zdradził które jego piwa z których receptur jego zdaniem wyszły najlepiej.

 

Zachęcam do spisywania swojego rankingu. Osoby które nie prowadzą notatek w Zapiskach piwowarów zawsze mogą wrzucić całą recepturę w posta :)

 

EDIT: Formuła wątku widzę, że trochę się zmienia, ale w dobrym kierunku. Postaram się w tym poście dodawać jakiś spis treści wrzucanych receptur.

Belgian Dubbel 17°Blg, Stout Owsiany 14oBlg, Belgian Pale Ale 12°Blg - Afghan

Alpejskie, Burton Ale - Bogi

Darth Vader Black IPA, Drunken Jedi IPA, Willamette Amber Ale - scooby_brew

Lipcowy Rauch Ale, Weizenbock Blanche - crocco

Tmave - Szwed

Takie zimowe, smaczne piwo - Parzon

Piwo Harcerskie - Kazimierz_W

Niemieckie Pale Ale - stachu68

Warjacja na temat Brown Ale - 5k18a

Wariacje z jałowcem - crocco

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Alpejskie-bo się udaje, jest recepturą całkowicie autorską i jest to jedyny gruit warzony w Polsce

2. Burton Ale-w oparciu o recepturę historyczną, pierwszy raz chmieliłem na zimno i bardzo mi smakuje, tutaj dopisałbym też London Ale*-potrzebuje więcej czasu, ale w wersji normalnej jest ok, a w wersji z beczki-super

3. Windsor Ale*-piwo historyczne i bardzo długo przetrwało, jest możliwe do powtórzenia

4. Trzcinowe lekkie*-pierwsza zabawa z cukrami trzcinowymi

5. Skrew you, lager, Truth is bitter Ale*-banalne, a genialne, wszystko tak jak zostało zaplanowane/podobnie jak z Jasnym Dzikim

6. Witbier #1*-pierwsze udane piwo i naprawdę bardzo dobre

 

*w link'u do Burton'a

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat :okey: Może warto obok linku jakąś krótką reckę danego piwa wstawić (np. dlaczego wg Ciebie to piwo jest tak dobre, czyli subiektywne uwagi autora), co znacznie uatrakcyjniłoby ranking i dało szerszy pogląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat :okey: Może warto obok linku jakąś krótką reckę danego piwa wstawić (np. dlaczego wg Ciebie to piwo jest tak dobre, czyli subiektywne uwagi autora), co znacznie uatrakcyjniłoby ranking i dało szerszy pogląd.

Powiedziałbym nawet, że bez oceny autora taki ranking ma niewielki sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już temat z recepturami

dobrych receptur przybywa, dział ma poważne braki

próżno tam szukać receptur na alt, dortmunder czy świeżo wymyślony polski ale, a także kilku innych fajnych stylów ;)

O to to. :) Jakoś na wiki ubogo. Interesują mnie właśnie receptury innych piwowarów, które niekoniecznie były wysłane na jakiś konkurs, bo nie każdy wysyła, a pewnie by nie jeden wygrały.

Czasem też nie mam czasu i wtedy właśnie podglądam receptury innych, żeby szybko coś zrobić ciekawego. Fajnie będzie jak wejdę w ten temat znajdę szybko recepturę z której wyszło ciekawe piwko.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości umieszczania na wiki receptur które nie brały udziału w konkursach.

Bo skąd wiadomo że są warte uwagi.

Chociaż nie wszystkie są umieszczane. Nawet te co zasługują na umieszczenie ich w wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link powyżej do wiki to tylko receptury z konkursów.

Ja uważam, że wątek jest ciekawy. Każdy piwowar ma na pewno w zanadrzu kilka takich receptur które są udane, wraca się do nich i człowiek jest z tych piw po prostu dumny :) Jak się uzbiera trochę linków, to stworzymy dział z recepturami autorskimi. Czemu nie :) Ja jestem za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje najczęściej powtarzane piwa (tzn. najbardziej lubiane przeze mnie i znajomych):

 

Darth Vader Black IPA

Drunken Jedi IPA tutaj chmiele się częst zmieniają, ale zasyp i inne parametry pozostaje ten sam

Willamette Amber Ale

Mam jeszcze jedno piwo, które powtarzam bardzo często, i pochodzi ono z Moose Drool Ale Clone.Jak dotąt jeszcze nie zapisałem receptury na forum, ale jak to zrobię to ten post wyedytuję.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeca istnieje dział "Zapiski ..". Jeżeli piwowar ma chęć pochwalić się recepturą, to robi to właśnie tam,

czasami trudno się przebić przez 11 stron z zapiskami piwowarów x ilość stron każdego browaru

ja z chęcią, mówiąc delikatnie, podpatrzę receptury doświadczonych i je wykorzystam u siebie - mi temat się podoba :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tam oj tam z tymi konkursami

A to http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg jest na wiki a chyba konkursu nie zaliczyło :P

Też jestem za takim wątkiem - jest jak najbardziej potrzebny. Sam jestem na etapie wyszukiwania receptur na przyszłość - ale najpierw wiki. Przebijanie się przez niezliczone strony zapisków nomen omen uznanych osobistości piwowarów jest dość żmudne, uciążliwe i czasem zniechęcające, a po za tym sam piwowar wie co wyszło z receptury i może ją osobiście zarekomendować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Longmen mnie ubiegł o tym samym pomyślałem czytając ten watek. A z swojej strony jestem jak najbardziej lubię dobre piwo ale możliwości by eksperymentować nie mam zbyt wiele bardziej to "przebijam" się przez style a sami wiecie ile tam jest wariacji sasyp chmiele drożdże przerwy w zacieraniu i fermentacja . Sami widzicie masakra piwowarstwo to rzemiosło więc fajnie jak byśmy się odzielili przynajmniej troszkę.

pozdrawiam

 

ps. sry za brak znaków interpunkcyjnych.

Edytowane przez Kasanga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeca istnieje dział "Zapiski ..". Jeżeli piwowar ma chęć pochwalić się recepturą, to robi to właśnie tam,

 

Powodzenia w przebijaniu się przez miliony strony z zapisków wszystkich piwowarów z piwo.org. Temat moim zdaniem bardzo dobry, pierwszy post mógłby być co jakiś czas edytowany wraz z pojawianiem się nowych receptur forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w przebijaniu się przez miliony strony z zapisków wszystkich piwowarów z piwo.org.

A dziękuje, jakoś sobie radzę.

Mam spisane tyle receptur że sezonu braknie, żeby je wypróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze uszeregować wdg stylów... Wtedy będzie łatwiej dotrzeć do tego co nas interesuje....

Np: Altbier i pod linkiem propozycje dumnych piwowarów.

Pszeniczne i pod linkiem propozycje dumnych piwowarów.

itd. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pod swoimi recepturami staram się dopisać cokolwiek co da wskazówkę piwowarom czy w ogóle brać się za podobne piwo, ewentualnie co zmienić. Swoją drogą dział Receptury"]Receptury autorskie jest póki co dość ubogi.

Jeszcze jedna myśl mi się nasuwa. Postulowałbym dodawanie receptur sprawdzonych (powiedzmy minimum 3 razy warzonych). Czasem to, że piwo wyjdzie ciekawe nie oznacza, że dany przepis jest dobry, przemyślany i warty polecenia. Jedyne co mam na celu to dobro tego wątku aby nie został zalany masą średnich czy przypadkowych receptur.

Edytowane przez Pietruś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze uszeregować wdg stylów... Wtedy będzie łatwiej dotrzeć do tego co nas interesuje....

Np: Altbier i pod linkiem propozycje dumnych piwowarów.

Pszeniczne i pod linkiem propozycje dumnych piwowarów.

itd. itd

Ot co. Jako mało doświadczony, mogę tylko potwierdzić, że tego typy "katalog" byłby nieocenionym zwłaszcza dla poczatkujących, którzy i tak trochę po omacku błądzą po forum w poszukiwaniu jakichś receptur.

Na wielu innych forach istnieją tego typu wątki gdzie na samym początku mamy wstawione usystematyzowane linki do podawanych w wątku rozwiązań.

Postulowałbym dodawanie receptur sprawdzonych (powiedzmy minimum 3 razy warzonych)

Rzecz jasna, że tego typu selekcja była by jak najbardziej wskazana.

 

Tak więc gorąco popieram inicjatywę i to nie koniecznie z wrodzonego lenistwa ;) ale bardziej ze świadomości iż właśnie jest szansa stworzenia prostymi metodami (linkowania) katalogu jaki jeszcze u nas chyba nie powstał.

 

Technicznie, mogło by to wyglądać tak, że w postach chcący się zaprezentować, umieszczają odnośnik do swojego opisu warki (najlepiej z którką recenzją) i po akceptacji/weryfikacji (merytorycznej) przez prowadzącego/moda ich link jest umieszczany w pierwszym poscie.

 

Roboty z tym będzie co nie miara, ale ilu też będzie zadowolonych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyszukiwania w temacie to w prawym górnym rogu jest wyszukiwarka i domyślnie jest ustawione przeszukiwanie tego tematu. Także wpisujesz interesujący styl i wyskakują receptury tylko z tego tematu. Także nie dyskutować tylko wrzucać receptury na sprawdzone, smaczne piwka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że lepszym pomysłem byłoby zamieszczanie własnych receptur w dziale "Receptury autorskie". Pogrupowane podkatalogi już są. Należałoby tylko wypełnić miejsce na niemal pustych w tej chwili listach receptur :) Myślę, że byłoby to bardziej czytelne i przejrzyste niż milion receptur w jednym temacie. Chyba, że nie do końca zrozumiałem ideę tego tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.