Skocz do zawartości

Browar "Ostatni po lewej"


Rekomendowane odpowiedzi

Warka #58 poszła wczoraj na cichą przy 3,8blg. Spróbowałem próbki i wiśni nie czuć wcale w aromacie, a w smaku tylko kwaśność :( Ma też lekki winny posmak. Mam nadzieję, że się jeszcze ułoży, ale jak na razie to kiepsko.

Myślę nad dodaniem ksylitolu podczas butelkowania, może lekka słodycz zwiększy "wiśniowe" odczucia

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #58 wczoraj poszła do butelek przy 3,5blg. Wiśni nadal nie czuć, może jak sobie troszkę poleżakuje, to się coś "objawi".

Warka #59 zeszła do 5,4blg i tygodniu pójdzie na cichą. Cienkusza nie mierzyłem, ale już zakończył burzliwą. Pewnie pójdzie do butelek bez chciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #59 stoi na cichej i jak zapowiadałem wiosna w pełni :P dobrze, że w piwnicy nadal 10C. "Kochane" Panie z kadr uświadomiły mi, że mam za dużo nie wybranego urlopu, co mnie z jednej strony ucieszyło. W związku z tym w piątek warzenie lambika.

Czy ktoś ma doświadczenie z tworzeniem "blendów" lambikowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo się rzekło, czas na lambika. Zanim nadejdzie czas owoców trzeba zrobić bazę do wersji owocowej.

 

19.04.2013

Warka #60 Lambic

 

Zasyp:

Słód (N/N)– 7kg

Monachijski I (Bestmalz) – 3kg

Pszeniczny (Strzegom) – 2kg

Caramelpils (Bestmalz) -1kg

Płatki pszeniczne -1,2kg

Płatki owsiane – 0,6kg

Karmel 300 (Strzegom) – 0,5kg

 

Lubelski – 180g

Marynka – 50g

 

Zacieranie: 40l wody

 

43C-wsyp

40C-15’

52C-15’

Kleik

62-66C-45’

Dekokt

->72C-10’

->100C-20’

Powrót dekoktu

72C-30’

78C-10’

 

Wysładzanie do 105l Brzeczka końcowa miała mniej niż 2blg. Wymieszałem brzeczkę przednią i końcową oraz część ze środka. Reszta brzeczki środkowej poszła na startery.

 

Gotowanie 90’

 

Lubelski 100g-90’

Lubelski 80g-60’

Marynka 50g-30’

 

Chmiel był stary i zwietrzały, dodatkowo wygrzewałem go przez noc w piekarniku.

 

wyszło

70l 13,4blg + 10l 9blg brzeczki na startery

Zadano

-pierwsza fermentacja 3522 Belgian Ardennes

-druga fermentacja..... leszcz lambic blend :)

  • 5112 Brettanomyces bruxellensis
  • 5526 Brettanomyces lambicus
  • 5335 Lactobacillus
  • 3068 Weihenstephan Weizen
  • 3463 Forbidden Fruit
  • drożdże do sherry (Biowin)
  • 3711 French Saison

Zrobiłem mini startery (100ml) każdego ze szczepów, a następnie zlałem do butelki 1,5l i dodałem 200ml świeżej brzeczki. Teraz wszystko pracuje razem i mam nadzieję, że po kilku dniach osiągnie jako taką równowagę we wspólnej hodowli.

 

Lambic blend zadany na cichej przy 2,8blg

 

[edit] 25.07.13

Do 2-ch fermentorów dodano 14kg ciemnych, dojrzałych wiśni.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna degustacja wiśniowego stoutu okazała się być zaskakująca, czuć wiśnie i to całkiem mocno :smilies: jestem bardzo zadowolony z tego eksperymentu. Kluczowa w odczuwalności smaku i aromatu wiśni okazała się być temperatura, najlepszy efekt jest przy 15-16C, im niżej tym gorzej. Chili stout ułożył się, ale też stracił swój pazur, już tak nie pali. Ilość chili jednak była dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój chili stout jest też dość ciekawy - pikantność zaczyna być odczuwalna od połowy kufelka... ale ogólnie jest bardzo pyszne. Oznak infekcji nie stwierdzono...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to u mnie chili czuć chwilę po pierwszym "łyku", daje taki lekko rozgrzewający efekt, a później przechodzi w pieczenie. Mam nadzieję, że taki efekt się utrzyma i nie straci już więcej pikantności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka #59 została przedwczoraj rozlana do 3 kegów i 40 butelek:

wersja na WLP833 German Bock zaszła 1,9blg a wersja 2206 Bavarian Lager do 2,4blg. Cienkusz na Nottinghamach zszedł do 2.

 

warka #60 zeszła do 3blg i jutro ląduje w petajnerach wraz z blendem na następne kilka miesięcy. Teraz tylko czekam na wiśnie.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się, że tegoroczny okres weselny wysuszy moją piwniczkę :) dla tego zawczasu trzeba uwarzyć coś „weselnego” i niech czeka

 

29.04.2013

Warka #61: American Amber Ale

 

Zasyp:

Pilzneński (mix) – 8,5kg

Monachijski I (Bestmalz) – 3,5kg

Bursztynowy (Strzegom) – 1kg

Caramelpils (Bestmalz) -1kg

Aroma (Bestmalz) – 1kg

Karmel czerwony (Strzegom) – 1kg

Karmel 150 (Strzegom) – 0,5kg

Karmel 300 (Strzegom) – 0,5kg

 

Perle -100g

Willamette – 200g

Centannial – 50g

Citra – 85g

 

Zacieranie: 60l wody

 

54C-wsyp

52C-15’

64-66C-45’

72C-15’

78C-10’

 

Wysładzanie do 115l (3 pełne fermentatory+1/2 fermentatora)

 

Gotowanie 70’

 

Perle 100g-60’

Willamette 75g-20’

Centannial 25g-20’

Willamette 75g-5’

Centannial 25g-5’

Citra 35g-5’

Willamette 50g – 5dni na zimno

Citra 50g – 5dni na zimno

 

Wyszło 96l 13,1blg

 

Zadane:

-wlp090 San Diego Super

 

coś mi się stało z wydajnością albo wysładzaniem, miałem mieć 80l 13blg, (czyli wysładzanie do 11blg) a tu podczas wysładzania powstało 115l 11blg i trzeba było część gotować w osobnym garnku.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAA jest weselny? Panie tożto u mnie by powiedzieli, że goryczka mordę wykręca choć aromat ładny :) A propo właśnie takich rodzinnych spotkań to ostatnio wrzuciłem kega do picia ze stoutem, wszyscy się zapijali nim oprócz wujka który się krzywił, wkońcu złapał cukiernice nasypał 5 łyżek cukru do kufla, zamieszał i dopiero mówi o dopiero zaczęło mi smakować to piwo! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkońcu złapał cukiernice nasypał 5 łyżek cukru do kufla,

nie chciałeś go zabić za profanację :D

 

a co do AAA, to jak najbardziej weselny trunek, a przynajmniej na wesela na które ja idę, to będzie weselny trunek. Jedno wesele będzie w plenerze i jak się zrobi gorąco to wszyscy będą stali przy schładzarce i lali piwo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #60 już przestała pracować po dodaniu blend'a, teraz sobie postoi do czasu zbierania owoców

 

Warka #61 zakończyła fermentację burzliwą przy 3blg, piwo już się wyklarowało, fajne są te super drożdże :D Jutro trzeba zlewać na cichą i sypać chmiel. Piwko zapowiada się smakowicie, aż szkoda go na wesele :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj piękny był festiwal, piękny. Szkoda, że tylko pogoda nie dopisała, ale za rok będzie lepiej, zamiast koszulek dostaniemy kaloszki z logo festiwalowym :P

 

Dzisiaj kolejna warka Wita, bo mnie męczą, że poprzedni był super tylko "malizną" śmierdział :)

 

13.05.2013

Warka #62 Witbier 2.0

 

Zaspy:

Pilzneński (Bestmalz) – 2,5kg

Pszenica niesłodowana – 2,2kg

Owies niesłodowany– 0,3kg

Lomik 20g

Citra 30g

Kolendra 15g

Skórka z 5 dużych pomarańczy (ok. 160g)

Skórka z 2 cytryn

Szczypta trawy cytrynowej

 

Kleikowanie:

60C-40’

100C-10’

 

Zacieranie: 10l wody

44C – wsyp

kleik

52C-15’

60-64C – 60’

72C-30’

78C-10’

 

Wysładzanie do 34l

 

Gotowanie: 60’

Lomik 20g-60’

Citra 10g-20’

Kolendra 15g-15’

Skórka z pomarańczy 80g -15’

Trawa cytrynowa -15'

Citra 10g-10’

Skórka z pomarańczy 80g -5’

Skórka z cytryny -5’

Citra 10g - 5dni na zimno

 

Wyszło:26l 12blg

Zadane

- 3711 French Saison

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj piękny był festiwal, piękny. Szkoda, że tylko pogoda nie dopisała, ale za rok będzie lepiej, zamiast koszulek dostaniemy kaloszki z logo festiwalowym :P

 

Ja mam nadzieje że w przyszłym roku nie będzie takich ekstremalnych warunków :D Te French Saison tak strasznie długo fermentują? Bo z 9,5 dopiero po 12 dniach mi zjechały do 4 blg i jeszcze pracują, choć nie powiem smak jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia temperatury , jak masz poniżej 20C to strasznie mu wolno idzie. Sam mam obecnie 19C i chyba będę dogrzewał fermentor jakimś kablem grzewczym. One są szybkie powyżej 24C, ale robią się mocno fenolowe.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w wiadrze nie mierzę, ale w pomieszczaniu mam 19C i wiem, że im jest zimno :P Na twoim miejscu nie rozlewał bym do butelek jeżeli nie zejdą do 2 albo niżej, te franc(h)e potrafią zeżreć 12blg do 1 :)

U mnie zostały może z 2-3 butelki tego wita, dla tego zrobiłem świeżego, bo się wszyscy dopominają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniu 19C na wiadrze 22C. To dam im jeszcze z 2-3 dni i wrzucę do 23C bo żona mnie już narzeka, że chce wita :P nie potrzebnie przypomniałem jej o twoim witku :D

 

Przy 23C to one dopiero zastanawiają sie czy warto wstać ;), spokojnie można nawet 26-28C, wtedy w dwa tygodnie masz kompletnie gotowe piwo.

Najlepiej zacząć niżej 20-21C i stopniowo podwyższać. U mnie to chodzi na 25C jest OK.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.