Skocz do zawartości

Browar domowy "Na Szlaku"


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za recepturę. Ja skłaniam się ku 60% udziałowi słodu pszenicznego i single hop Amarillo.

Ja robiłem single hop Amarillo oraz Amarillo i Citra i powiem szczerze, że zdecydowanie bardziej podeszło mi samo Amarillo. Moje było bardziej gerjfrutowe niż kwiatowe (chociaż każdy też inaczej interpretuje aromaty), ale zdecydowanie najlepsze jest po jakimś czasie, jak już ta intensywna chmielowość opadnie. Myślę, że to kwestia wyrobienia sobie konkretnej opinii i przetestowania receptur. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#32 American IPA rozlana ze166g glukozy krystalicznej. Planowałem nagazowanie 2,7v/v, ale popełniłem gafę, bo nie sprawdziłem ile chmieli osiadło na dnie (a uzbierało się około 1,5L) i w związku z tym nagazuje się do 2,8v/v :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#33 Imerial IPA rozlana z dodatkiem 138g glukozy. Planowane nagazowanie 2,6v/v

Została mi jeszcze jedna warka do rozlania i ogarnąłem temat butelkowania. Za dwa tygodnie zaczynam ostatnią serię tego sezonu; Kölsch -> Amerykańska pszenica -> Alt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otworzyłem WARKA#32 American IPA na próbę. Czuć, że to jeszcze świeże piwo, ale będzie chyba mi smakować. Jedyny mankament (choć dopuszczalny) to jego mętność. Za cholerę nie mam pojęcia, czemu nie zechciało się łaskawie wyklarować. Kolejna WARKA#33 Imerial IPA już dwa dni po butelkowaniu była jak kryształ.

Jedne co przychodzi mi do głowy to chmiel, który mógł dostać się do butelek (może jakieś wyjątkowo drobno zmielone szyszki, które przeleciały przez filtr z pończochy). Jedyny który wchodzi w grę, to partia Amarillo z poprzedniego roku dodana do AIP'y, bo pozostałe warunki fermentacji, przełom, obniżenie temperatury przed rozlewem były w zasadzie identyczne. Zaczął się już proces klarowania w butelkach (jakieś dwa centymetry od góry), ale jestem ciekaw czy wyklaruje się aż do dna.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że pokal z lewej był lany jako pierwszy , a ten z prawej był z drugiego tłoczenia. Ja ponieważ staram się nalewać bez drożdży, przy dzieleniu piwa na więcej, wlewam je najpierw do dużego pokala i z niego dzielę ma mniejsze. A jeżeli jest planowany większy rozlew niż 0,5L trafia do półtora litrowego emaliowanego dzbana (ma chyba ze 40lat), który w tej roli dostał nowe życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że pokal z lewej był lany jako pierwszy , a ten z prawej był z drugiego tłoczenia. Ja ponieważ staram się nalewać bez drożdży, przy dzieleniu piwa na więcej, wlewam je najpierw do dużego pokala i z niego dzielę ma mniejsze. A jeżeli jest planowany większy rozlew niż 0,5L trafia do półtora litrowego emaliowanego dzbana (ma chyba ze 40lat), który w tej roli dostał nowe życie.

Ano, masz rację.;)

Powiem szczerze, że ja nie specjalnie lubię przelewanie piwa z butelki do naczynia, potem z naczynia, do kolejnego - szkoda mi gazu. Co piwowar, to praktyka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#27 Maibock lageruje się już od dwóch miesięcy w średniej temperaturze ok. 4-6°C. Myślę , że przyszedł na nią czas. Mam nadzieję, że nie znajdę w środku żadnej niespodzianki, było wlane prawie pod rant i zamknięte na głucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Sezon ogórkowy w pełni, więc trzaskam ogórasy - wiaderko za wiaderkiem, a schodzą jak świeże bułeczki ;)

 

1kg ogórków

1 duża główka czosnku

1 laska chrzanu

0,5 wiechcia koprowego

woda + sól (1,5 łyżki na litr wody o temperaturze 40°C)

 

Ogóraski myje (im mniejsze ty lepiej) układam warstwami z koprem, ząbkami czosnku, chrzanem, przykrywam talerzykiem, co by nie wypłynęły i zalewam wodą o temperaturze ok 40°C. Na drugi dzień już mamy powoli małosolne. Nie wytrzymują dłużej niż tydzień ;(

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny hicior tego lata to skrzydełka a'la KFC. Wypróbowałem wiele przepisów z netu i koniec końców opatentowałem swój.

 

Porcja dla jednej osoby

0,5kg skrzydełek (myjemy, dzielimy, osuszamy);

1/2 łyżeczki soli;

1 bardziej niż kopiata łyżeczka pieprzu cayenne;

 

Przyprawy wetrzeć w podzielone skrzydełka i pozostawić na kilka godzin

 

Ciasto do obtoczenia:

1 żółtko;

1/4 szklanki mleka;

1/2 szklanki mąki;

szczypta soli;

łyżeczka pieprzu cayenne;

łyżeczka papryki ostrej;

 

Ciasto wymieszać (na gęsto) i zalać tym przyprawione skrzydełka, następnie przenosić szczypcami (kilka sztuk) do osobnego pojemnika z mąką, zamknąć pokrywę i porządnie wytrząsnąć - nie ugniatać panierki, co się przykleiło to nasze, a co odpadło to jego problem ;). Smażyć na głębokim tłuszczu w temperaturze ok. 180 - 200°C przez kilka minut do kwadransa (zależy od wielkości porcji)

Na podniebienie przeciętnego amatora ostrego żarcia, bardzo piekielne :)

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ostatnie odkrycie tego/zeszłego roku - znalezione w sieci i bez kozyry powiem boskie!!!!

 

Paszteciki z wkładki rosołowej (przygotowanie ok. 30min. czas pieczenie do 40min)

 

Farsz:

wkładka rosołowa + tyle samo warzyw z rosołu (marchew, pietrucha, seler, cebula)

1 całe jajko

 

Mięso i warzywa milę maszynką dodaję jajko i zagniatam na jednolita konsystencję.

 

Ciasto:

1 kostka margaryny;

2 szklanki mąki;

1/2 szklanki jasnego piwa;

porządna szczypta soli;

 

Ciasto wyrabiam i rozwałkowuję na grubość ok 0,5cm i wycinam paski ok 10x5cm, nakładam farsz i zawijam. Układam na blaszce z piekarnika, smaruję białkiem lub olejem z oliwek i posypuję ziarnami kminku (tak od serca).

Pieczenie w 180°C to zrumienienia się pasztecików.

 

Jest z nimi chwila roboty, ale zapewniam, że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.