Skocz do zawartości

Browar domowy "Na Szlaku"


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj otworzyłem kontrolnego PET'a WARKI#22 Munich Lager - piwo chyba nie dla mnie.

Słodowe, słodkie i jakieś takie nijakie, powiedziałbym wręcz bezpłciowe jak Conchita ;). Kolor ładny jasnosłomkowy, idealnie klarowne, ale jest jeszcze problem z pianą - być może z powodu niedostatecznego nagazowania się piwa. Niech poleży jeszcze z miesiąc może coś z niego będzie :/

 

Dziś zabutelkowałem także WARKĘ#28 Polskie Ale - wyszły 41x0,5L z dodatkiem 140g glukozy krystalicznej (3,41g/butelkę 0,5L). Planowane nagazowanie 2,6v/v

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#32 American IPA przeniesiona do 19°C - piana zaczęła opadać więc podniosłem temperaturę żeby dofermentowało ewentualne resztki

Do WARKI#29 Oгонёк wsypałem chmiel na zimno (30g Citra + 20g Cascade) i przeniosłem do 10°C na 5 dni

Do WARKA#30 APA wsypałem chmiel na zimno (25g Citry + 25g Mosaica) i przeniosłem do 10°C na 5 dni

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan na weekend - ostatnia warka z serii na drożdżach 1272 American Ale II

 

WARKA#33 Imperial IPA "Brzytwa" 16.05.2014 (klon Grand Championa)

Planowane 18°Blg 22l (wydajność 90%) - ostatecznie otrzymałem 22L 17°Blg (wydajność 83%)

 

Ekstrakt 17°Blg

Goryczka 104 IBU

Alkohol ...% obj.

 

Składniki:

 

3,74kg słód pilzneński Bruntal 60%

0,62kg słód pszeniczny IREKS 10%

0,62kg słód Monachijski I Litovel 10%

0,19kg słód Karmelowy 150 Strzegom 3%

0,62kg kasza jęczmienna gruba 10%

0,44kg cukier biały kryształ 7%

 

37g chmiel Magnum (13%)

60g chmiel Simcoe (11,7%)

40g chmiel Tomahawk (12,8%)

40g chmiel Citra (11,9%)

20g chmiel Centenial (11,20%)

60g Amarillo (8,2%)

 

Drożdże: gęstwa 1272 American Ale II (II pokolenie)

 

Zacieranie:

 

zasyp słodów do 20L, 56°C i przerwa w 55°C 10'

podgrzanie do 62°C i przerwa 45'

podgrzanie do 72°C i przerwa 15'

podgrzanie do 76°C i przerwa 10'

 

Do chmielenia otrzymałem 26L o gęstości około 14°Blg

 

Chmielenie

Gotowanie 90'

37g Magnum 60'

20g Tomahawk 30'

20g Simcoe 20'

20g Citra 15' + 0,44kg cukier biały

20g Centennial 10'

20g Amarillo 5'

20g Amarillo 2'

19g Simcoe 1'

 

20g Simcoe 6 dni na zimno w temperaturze 10°C

20g Tomahawk 6 dni na zimno w temperaturze 10°C

20g Amarillo 6 dni na zimno w temperaturze 10°C

 

Chłodzenie do temperatury 18°C ok. 40min - do fermentora trafiło 22L brzeczki o gęstości 17°Blg

 

Drożdże: gęstwa 1272 American Ale II (II pokolenie w ilości ok. 300ml), zadany do brzeczki o temperaturze 18°C.

Fermentacja po 4h od zaszczepienie jest już bardzo gwałtowna

 

Burzliwa 19-...05.2014. Blg zeszło z 17° do ....°Blg w temperaturze 14°C -> 21°C

25.05.2014 Temperatura osiągnęła wartość 21°C

 

Cicha ......05.2014r. Temperatura ....°C, Blg=...°

 

Rozlew do butelek 10.06.2014r. - rozlane 20L. Do refermentacji dodałem 138g (3,45g/0,5L) glukozy krystalicznej. Temperatura butelkowania 19°C Planowane nagazowanie 2,6v/v

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#33 Imerial IPA Właśnie zaczęło się chmielenie - wszystko, póki co idzie gładko i bez niespodzianej. Może poza tym, że wysłodziło się o 1 litr za dużo, ale po odparowaniu wstrzelę się do do pół stopnia w planowaną gęstość.

 

Dziś w browarze przyjąłem nowego "młodszego pomocnika" piwowara :D

 

gallery_5473_205_68686.jpg

 

Jak widać zadowolenie jest, mieszanie jest (chociaż pięć kilo słodu dało w kość), czyli wszystko jak należy :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja w domu bardzo napięta :monster:, w każdym kącie coś stoi i do tego część wydziela zapachy (czytaj: "co tu znowu tak śmierdzi") - obecnie mam siedem warek jeszcze w wiadrach, które porozstawiane są po całym domu (poszukiwanie idealnej temperatury :P), poza tym, od tygodnia walczę z brudnymi butelkami (namaczanie etykiet, szorowanie i dezynfekcja) - cała pralnia zawalona brudnym szkłem i skrzynkami czystych butelek.Na poddaszu stoją zabutelkowane warki i się gazują - oszczędziłem jedynie sypialnię, to mogło by przelać szalę goryczy.

A tak poważniej to czeka mnie na dniach wielkie butelkowanie tego wszystkiego - ale piwniczka się zapełnia :okey:

 

W kolejny weekend warzenie ostatniej serii warek na drożdżach WLP029 German Ale - zaczynam od Kölsch'a, potem American Wheat i sezon zakończę Altem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięta sytuacja... Skąd ja to znam? ;)

U mnie podobnie, wszechobecne fermentory, butelki, skrzynki, sprzęt itp. i dwie marudzące na to coraz bardziej wspóllokatorki. Co dziwne - ich rzeczy zajmujące pół mieszkania im nie przeszkadzają, a jak mają ochotę wieczorem na piwo to im skrzynki przestają przeszkadzać;) Ehh człowiek by jeszcze więcej piw nastawił, ale byłaby eksmisja... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec fermentorów można załatwić petainerami

Mam jeszcze dodatkowe sześć sztuk, ale czeba by je umyć.....

Przez ostatni tydzień umyłem ponad 260 butelek i chyba mam dość narazie wprowadzania nowego szkło do browaru - jak mi braknie, to może coś wysępię od lokalnych ziomków :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dodatkowe sześć sztuk, ale czeba by je umyć.....

Przez ostatni tydzień umyłem ponad 260 butelek i chyba mam dość narazie wprowadzania nowego szkło do browaru - jak mi braknie, to może coś wysępię od lokalnych ziomków :P

Skąd ja to znam? ;) U mnie lekarstwem na podobny kryzys okazały się butelki 0,65 po Żywcu/Tyskim. Sęk w tym, że nie mieszczą się do skrzynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mycie szkła, to czynność najmniej lubiana, niestety konieczna - butelki będące w obiegu to pikuś, 15min i gotowe do rozlewu. Niestety z nowymi nie ma tak łatwo. Uzbierało się już ok 25 skrzynek, więc nie jest źle brakuje mi jeszcze pięciu i wcisnę całą produkcję z tego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.