Skocz do zawartości

Browar domowy "Na Szlaku"


Rekomendowane odpowiedzi

Sezon jabłkowy w pełni, więc przecisnąłem dziś ok. 40kg jabłek przez sokowirówkę. Większośc poszła na soki, ale ostatnie cztery litry zostały mi podarowane i nastawiłem cydr. Sam sok miał nie więcej niż 10°Blg. Po gotowaniu i dodaniu cukru (dostałem ostatnie cztery litry z gara) było ok.15°Blg. Całośc wlałem do małego gąsiorka i poczekam do jutra, aż wystygnie. Znajdę jeszcze jakiś przepis na cydr i próbujemy - nigdy nie piłem takich wynalazków więc to dziewicze tereny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jabłka były dość kwaśne stąd dodatek cukru.

 

Wybrałem przepis na:

 

CYDR STAROPOLSKI 4L, 15°Blg

 

Składniki:

 

4l soku z jabłek

250g cukru

 

Sok z cukrem wlałem do gąsiorka (3/4 pojemności) i postawiłem do 22°C. W oryginale nie powinno się dodawać drożdży, a liczyć na dziką fermentację. Ponieważ sok był przegotowany dodałem piany z WARKI#17. Nie miałem nic innego pod ręką, a nie chciało mi się gonić do Tesco po jakieś drożdże winne, albo otwierać coś nowego na te cztery litry.

Dzisiaj mam dostać kolejne 40kg jabłek to może nastawię cydr zgodnie z przepisem, czyli na dzikusach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otworzyłem kontrolnego bączka WARKI#15 Altbier. Od zabutelkowania minęło ponad dwa tygodnie. Piwo nie osiągnęło jeszcze pełnego nagazowania. Nie potrafię wyczuć żadnych śladów infekcji, więc może ta błonka to nic groźnego, lub nie znam się, albo infekcja cały czas się rozwija i dopiero zacznie być wyczuwalna.

Na razie jest w porządku, ale się tym nie zachłystuje.

 

W smaku i aromacie OK, jedynie nadal dominuje aromat chlebowy, choć jest już zdecydowanie lepiej. Pomimo tego, że ponoć monachijski ze Strzegomia nie ma zupełnie cech tego słodu, to jednak wrócę do niego przy następnych warzeniach Altbier, ponieważ podchodzi mi zdecydowanie bardziej.

 

Cydr zaczął już pracować - bardzo jestem ciekaw efektów. Wielu forumowiczów rozpisuje się nad jego wspaniałym smakiem, wiec i może mi będzie dane tego pokosztować. Z powodu bardzo silnych opadów nie dostałem jeszcze drugiej dostawy jabłek, tak więc prace sokowirówkowe przesunęły się na bliżej nieokreśloną przyszłość po porze deszczowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaniedbałem trochę życie prywatne, ale z tym narazie koniec - przekazałe zlecną dokkumentację i moge wracać do realnego życia i tak:

 

1.

WARKA#18 Witbier 11,5Blg 21l Wydajność wg BS 83% z20.09.2013

 

Składniki:

 

2,20kg słód Pilzneński Strzegom

0,5kg owies niesłodowany

1,30kg pszenica niesłodowana

30g chmiel Tradition Hallertau 6%

Drożdże - uwodnione Blanche Ale Yeast (Brewferm Y015)/ Wyest Labs 3944 gęstwa

 

Skleikowałem pszenice i płatki

 

Zacieranie:

Zasyp słodów do 55°C (ok. 7litrów wody) + dodatki niesłodowe

przerwa 10' w 52°C

przerwa w 66°C (dodatek wody 100°) 60'

przerwa w 72°C (dodatek wody 100°) 30'

podgrzanie do 78°C i przerwa 10'

 

wysładzanie wodą o temperaturze 78°C do uzyskania 23 litrów

 

Chmielenie:

Gotowanie 70'

30g chmiel Hallertau Tradition 60'

10g Kolendra 10'

 

Fermentacja:

Całość po chmieleniu podzieliłem na dwa fermentory i zadałem do zadane uwodnione drożdże suche do jednogo a do drugiego gęstwę - temperatura zadania ok 20°C, stoi w pomieszczeniu o tem. ok. 20°C. Suche rozpoczęly fermentacje zdecydowanie szybciej. Obecnie chyba jest już po burzliwej to planuję zadać jeszcze skurki cytrusowe w ilości po 30g/fermentor.

 

Wersja na Wyest Labs 3944

Burzliwa 20-.09-13.10.2013r. Blg zeszło z 11,5° do 1,5°Blg w temperaturze 20°C

Cicha 13-18.10.2013r. Blg zeszło do 2°Blg w temperaturze 20°C

Rozlew do butelek 18.10.2013r. - wyszło 22x0,5l. Do refermentacji dodałem 109g krystalicznej glukozy Temperatura butelkowania 20°C Planowane nagazowanie 3,0v/v

 

Wersja na Blanche Ale Yeast (Brewferm Y015)

Burzliwa 20.09-13.10.2013r. Blg zeszło z 11,5° do 2,5°Blg w temperaturze 20°C

Cicha 13-25.10.2013r. Blg zeszło do 2,5°Blg w temperaturze 20°C

Rozlew do butelek 25.10.2013r. - wyszło 22x0,5l. Do refermentacji dodałem 115g krystalicznej glukozy Temperatura butelkowania 20°C Planowane nagazowanie3,0v/v

 

2.

Przelałem dziś WARKĘ#17 na cichą - zeszło do 3°Blg. Jak dla mnie wyszło niezłe. Delikatne w smaku, lekko goryczkowe. Armotay chmielowe niemalże niewyczuwalne. Wdaje mi się, że pójdzie do powtórki w pełnym wymiarze, ale poczekam na nagazowanie i chociaż jakieś symboliczne wyleżakowanie.

 

3.

W zeszłym tygodniu znajomy przyniósł worek gruszek wypierdków (małe ale jare :smilies: ), z których moja LP nie chciała skorzystać, wiec część została skonsumowana na miejscu przeze mnie i moją córę, a z reszty wycisnąłem coś (gęste jak śmietana) i wlałem do butli. Ma z tego powstać gruszecznik polski. Nie dodałem żadnych drożdży, jednynie, zgodnie z przepisem, 5g kwasku cytrynowego. Na razie stoi od dwóch dni i nic się nie dzieje, więc czekam.

 

4.

Wczoraj przelałem cydr nowej butli 5l, ale zapomniałem zmierzyć Blg :(, wiec nie wiem do ilu zeszło, ale już nie pracowalo (przynajmniej nie bylo widac). Do klarowności to mu daleko. Smakuje jak przedni jabol, ale na ostateczne efekty trzeba będzie jeszcze poczekać

 

Co najgorsze, że z zapasów to już prawie nic nie zostało, a nowości to dopiero za jakiś czas. Mam jeszcze póltorej skrzynki Alta i po parę butelek Kölsch'a i pół skrzynki Stouta, którego pije w zasadzie jedynie "mamusia" :D, bo mi on to jakiś nie bardzo. Plan na najbliższy weekend to Polskie Ale i może jeszcze IPA

post-5473-0-77816300-1382277192_thumb.jpg

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#16 została przeniesiona do 10°C na kilka dni. Jednocześnie dodałem porcję kolejnych przypraw, bo mam wrażenie że przy tej ilości alkoholu prawie ich nie czuć ani w smaku, ani w aromacie:

5g kolendry;

jedna gałka muszkatołowa;

jedna laska cynamonu;

6 goździków;

jedna laska wanilii bez pestek

30g skórki otartej z cytrusów (w przewadze jest mandarynka/pomarańcza i cytryn; grejpfrut stanowi ok 10-15%)

 

Przyprawy suche zmieliłem, wanilie pokroiłem w drobną kosteczkę, dodałem skórkę i całość mieszaniny zalałem 50ml alkoholu na ok. dobę, po czym wlałem całość do fermentora. Mam zamiar sprawdzać przechodzenie aromatów do piwa co dwa dni, żeby tym razem nie przesadzić ze "świątecznością".

 

WARKA#17 nie zeszła już niżej, więc dziś lub jutro zostanie rozlana do butelek .

 

W WARCE#18 coś tam się chyba jeszcze dzieje, więc na razie dam jej spokój.

 

Jak to często bywa w, mojej branży, życie zawodowe mocno pokrzyżowało wszystkie plany, więc w zeszły piątek i weekend nie udało się niczego nawarzyć. Czasami z nostalgią wspominam czasy, gdy kończyłem pracę o 15.00 i nie wiedziałem co to znaczą nadgodziny, nie wspominając już o pracy w sobotę i niedzielę. Niestety w życiu jedyna stała rzecz to nieustające zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#19 English IPA 15,5°Blg 21l Zakładana Wydajność około 95%

 

Składniki:

 

2,60kg słód Pilzneński Strzegom

1,00kg słód karmelowy czerwony Strzegom

0,50kg słód Monachijski I

0,50kg słód karmelowy 30 Strzegom

0,20kg słód pszeniczny

5x8g chmiel Marynka

25g+25g chmiel Amarillo

Drożdże gęstwa drożdżowa Safale US-05 I pokolenie

 

Zacieranie:

Zasyp słodów do 68°C (ok. 14litrów wody)

przerwa 60' w 67°C

podgrzanie do 78°C i przerwa 10'

 

wysładzanie wodą o temperaturze 78°C do uzyskania 22 litrów

 

Chmielenie:

Gotowanie 70'

10g chmiel Marynka w 60', 50', 40', 30', 20'

25g chmiel Amarillo 5'

4g mech 15'

 

Fermentacja:

gęstwa drożdżowa US-05 zadana do brzeczki o temperaturze 20°C, stoi w pomieszczeniu o tem. ok. 20°C.

 

Burzliwa 05-17.10.2013r. Blg zeszło z 15,5° do 3,5°Blg w temperaturze 20°C

Cicha 17-24.10.2013r. Blg zeszło do 3,5°Blg w temperaturze 20°C + 25g chmiel Amarillo na 7 dni cichej

Cicha 24.10-02.11.2013 w temperaturze 4°C

Rozlew do butelek 02.11.2013r. - wyszło 40x0,5l. Do refermentacji dodałem 136g krystalicznej glukozy Temperatura butelkowania 20°C Planowane nagazowanie2,6v/v

 

Zaczęło się właśnie zacieranie jednotemperaturowe , a w między czasie planuję zabutelkować WARKĘ#17

 

28.10.2013: Etykieta została mocno inspirowana poczynaniami piwowara z minibrowaru Elefant

post-5473-0-09151000-1382965217_thumb.jpg

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydr i gruszecznik przestały wykazywać ślady życia, więc czas na ich przelanie.

 

WARKA#18 na gęstwie drożdżowej Wyest Labs 3944 zakończyły już przemianę w piwo - piana całkowicie opadła i przedwczoraj dodałem 16g skórki z cytrusów zdezynfekowanej w spirytusie. Opcja na drożdżach Brewferm Blanche Ale ma jeszcze grubą warstwę piany, która nie ma zamiaru opaść, więc dziś chyba też dostanie skórki i w niedziele zabutelkuję obie. Nie mam pojęcia jak głęboko odfermentowały, bo nie robiłem jeszcze żadnych pomiarów. Zapach opcji z drożdżami płynnymi bardzo miły, Brewferm'y nadal walą siarkowodorem, chociaż już zdecydowanie mniej.

 

WARKA#19 English IPA - a tu największa niespodzianka. Po tygodniu burzliwej Blg doszło do poziomu 4,5°. Poważnie zbity z właściwego tropu stwierdzeniem Ser WiHuRy, o ilości dodanych karmelowych, z duszą na ramieniu skosztowałem młodego piwa i ...... i niespodzianka. Żadnych obcych goryczy, ściągającego smaku, czy czegoś innego, co by psuło smak. Za to poczułem coś nowego jakby cytrusowego, owocowego. W zasadzie to popełniłem błąd bo użyłem dwóch rzeczy naraz, których wcześniej nie znałem - dużego zasypu karmelowych i chmielu Amarillo, więc ciężko mi teraz określić, co który wniósł do piwa. Aromat i posmak owocowo-cytrusowy to pewnikiem zasługa chmielu.

Piwo nie jest jeszcze tak pełne ciała jak tego oczekuję ale smakuje czymś czego nie znam; zaskoczył mnie natomiast mocno wyczuwalny alkohol, ale to przecież dopiero etap po burzliwej.

Podsumowując jest to dla mnie całkowicie nowy smak i jak dla mnie, zapowiada się całkiem nieźle.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan na dzisiejsza nockę:

 

WARKA#20 SPEED 12,5°Blg 22l Zakładana Wydajność około 94%

 

Składniki:

 

3,30kg słód Pilzneński Bruntal

0,40kg słód karmelowy 30 Strzegom

0,25kg słód Monachijski I Litovel

0,15kg słód pszeniczny Strzegom

4x4g chmiel Marynka

20g chmiel Saaz

30g chmiel Amarillo na zimno - 7dni

Drożdże gęstwa drożdżowa Safale US-05 II pokolenie

 

Zacieranie:

Zasyp słodów do 75°C (ok. 14litrów wody)

przerwa 90' w 74°C

podgrzanie do 78°C i przerwa 10'

 

wysładzanie wodą o temperaturze 78°C do uzyskania 29 litrów

 

Chmielenie:

Gotowanie 70'

12g chmiel Marynka w 60', 50', 40', 30'

20g chmiel Saaz 5'

4g mech 15'

 

Fermentacja:

gęstwa drożdżowa US-05 II pokolenie zadana do brzeczki o temperaturze ......°C, stoi w pomieszczeniu o tem. ok. 20°C.

 

Burzliwa 13-21.10.2013r. Blg zeszło z 12,5° do 4,5°Blg w temperaturze 21°C

Cicha 21.10-02.11.2013r. Blg zeszło do 4,5°Blg w temperaturze 21°C + 30g chmiel Amarillo na 7 dni cichej

Lagerowanie 02.11-17.11.2013r. w temperaturze 0°C

Rozlew do butelek 17.11.2013r. - wyszło 39x0,5l + 1x0,33l. Do refermentacji dodałem 148g krystalicznej glukozy Temperatura butelkowania 20°C Planowane nagazowanie 2,7v/v

 

Zakładane otrzymanie piwa o jak najmniejszej ilości alkoholu, stąd działanie w przerwie 74° z pominięcie pozostałych kroków. Plan jest taki, żeby wyciągnąć jak najwięcej niefermentowalnych cukrów

 

Uwagi:

1. Źle wytarowałem wagę i do kotła trafiło 0,60kg pilzneńskiego więcej

2. Filtracja taka sobie, szału nie było, za to wyszła bardzo klarowna brzeczka

2. Tym razem faktyczna wydajność wyszła o 14% niższa niż zakładałem; ciekawe skąd takie wahania?? Trochę za dużo wysłodziłem i będę musiał dłużej pogotować.

 

Ad1. Jednak wyszła zakładana wydajność spławik oszukiwał co wyszło dziś przy pomiarach.

Ad2. Trafiłem na fajną grafikę, więc zmieniam nazwę warki na SPEED

post-5473-0-11708000-1385455754_thumb.jpg

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie przekonuje mnie ta recepta. LP chciała "takie jak ostatnio, ale mniej alkoholu", a był to jeden z moich bezstylowców.

Jak nie wyjdzie to co zamierzam, to tragedii nie będzie jakoś wtedy ja wypiję com nawarzył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja WARKA#5 była zacierana wyłącznie w 72°, ale nie wypowiem się o pijalności, bo styl mi nie podszedł. W zasadzie to całość wypija moja teściowa i twierdzi, że to moja najlepsza produkcja.

Sam jestem ciekaw efektów - piwo jest lekkie i delikatnie chmielone. Aromat podbiję chmieleniem na cichej. Nie liczę na jakąś megabezalkoholowość - jest to raczej działanie "a co się stanie jeśli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz piwo jak najmniej alkoholowe to polecam zmienić drożdże, US-05 mogą zejść dość nisko, ja ostatnio na S-33 zrobiłem coś podobnego, to zeszło z 7,8°Blg do 4,8°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.