Skocz do zawartości

Stwórzmy piwo polskie.


Jacenty

Rekomendowane odpowiedzi

Ja uwarzyłem kiedyś takie piwo. Jedno z bardziej udanych - do tego andające się szybko do spożycia.

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 3,5 kg

Monachijski - 0,2 kg

Płatki owsiane - 0,25

 

Zacieranie:

 

68C - 60 minut n.p.j

78 mash out - 10 minut

 

Chmielenie:

 

60 min - 25g Marynka

15 min - 25 g marynka

1 łyżeczka mchu irlandzkiego

1 min - 30 g Lubelski

 

Uzyskałem 19,5 litrów brzeczki o gęstości 12 BLG. Zadane starterem z WLP 029 German ale / Kolsch.

 

 

Osobiście uważam, że sednem sprawy są chmiele i jak pisał elroy w tą strone powinniśmy pójść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zamiast Perle może Zbyszko, Oktawię, Sybillę?

 

Elroy, jeśli możesz, proszę opisz krótko co to za stwory ten Zbyszko i Oktawia? Pierwszy raz słyszę o takich chmielach i aż mnie to zaintrygowało. Jak to jest też z tym chmielem Nowotomyskim? Czes pisał, iż można go jeszcze czasami spotkać. Może faktycznie warto poeksperymentować z polskimi chmielami - to mogło by dać ciekawe rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są odmiany które powstały w instytucie w ramach różnych krzyżówek i badań. Jest ich dość dużo.

Zapytam Pani doktor, czy zgodziłaby się na zeskanowanie materiałów i upublicznienie ich na łamach piwo.org.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mówiąc, mnie nie interesuje odtwarzanie polskiego piwa domowego z czasów, kiedy nie było z czego warzyć. 100% słodu Pils + Marynka i Lubelski na drożdżach Ale po prostu nie jest aż takie smaczne ani wyjątkowe w smaku. Bardziej mnie interesuje, czy możemy się pochwalić czymś takim jak np. amerykańskie IPA, stworzone przez piwowarów domowych w USA prawie 20 lat temu. Potem to piwo było promowane przez mikro-browary i dzisiaj po 20 latach podbiło świat. Może my potrafimy zrobić coś podobnego, tylko z polskimi składnikami? Coś co możemy wypromować razem z polskimi mikro-browarami jak IPA w USA? Czy ktoś np. uwarzył jakiegoś "bezstylowca" który był szczególnie wyjątkowy i nietypowy, ale jednocześnie smaczny?

elroy: czy IUNGA może wypuścić jakieś nietypowe polskie chmiele jako test do eksperymentowania dla piwowarów domowych w Polsce?

Mniemam, że sukces AIPA w USA w dużej mierze jest wynikiem współpracy piwowarów rzemieślniczych, chmielarzy i różnych instytutów rolniczych i opracowaniem i wyhodowaniem zupełnie nowych odmian chmielu o ciekawych właściwościach.

My mamy nasz IUNG w Puławach, który jak się okazuje również eksperymentuje z nowymi chmielami. Zbyszko, Oktawia, Limbus, Izabella - to jakieś nowości, pierwsze słyszę. Gdyby mogli udostępnić jakieś gatunki dla piwowarów domowych to było by super.

 

Dzisiaj skleciłem swoje polskie ale, podobne do receputry slotisha. Właśnie fermentuje, mam nadzieję, że niedługo będę mógł powiedzieć jak wyszło.

[quote

]Zasyp

  • Pilzneński (Gdańsk) 3,9 kg
  • Płatki owsiane błysk. 0,4kg
  • Płatki jęczmienne błysk. 0,4kg

Zacieranie

  • woda ok 60°C
  • 63°C - 20'
  • 72°C - 50'
  • 78°C - 20' >> wysładzanie i filtracja do uzyskania ok 31l filtratu 10.5°Blg.

Gotowanie 70'

  • 0' - start
  • 10' - 20g Marynka 7%
  • 45' - 20g Marynka 7%
  • 65' - 20g Lubelski 3,3%
  • 70' >> chłodzenie

25l 13°Blg, goryczka 26 IBU, barwa 8 EBC.

Edytowane przez korko_czong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie, krajem jesteśmy nie małym, tradycjami się szczycimy, piwo pić lubimy, a własne mamy tylko dwa tak naprawdę. Czy to nie smutne? Przecież potencjał mamy ogromny. Dlaczego tak chętnie warzymy piwa, których rodowód sięga za nasze granice? To proste, bo własnych mamy jak na lekarstwo. Czy nie czas coś z tym zrobić? Kto ma to zrobić? Przecież jest nas piwowarów taka siła, z tak ogromnym doświadczeniem, wiedzą i chęciami, aż żal tego nie wykorzystać. Może spróbujmy wspólnymi siłami stworzyć piwo, które będzie się wyróżniało na światowym rynku. Nie oglądając się na innych stworzyć nowe, całkowicie polskie piwo od A do Z. Zacząć trzeba by od ustalenia stylu, potem gatunku, składników, aż wreszcie proporcji. Od dawna chodzi za mną taki pomysł. Myślę, że wspólnymi siłami, biorąc pod uwagę tradycję, historię, położenie Polski itp., możemy stworzyć całkowicie nowe piwo.

 

Znaczy robimy piwo z polskiego zboża, chmielu i wody z Wisły, drożdże polskie ale (jak ktoś tam wspominał), smakujemy, stwierdzamy, że dobre i uznajemy, że to jest nasze całkowicie polskie piwo, brawo. Na pewno "będzie się wyróżniało na światowym rynku" ... - tylko takie piwo musi być warzone na wielką skalę, wypromowane, dotrzeć na cały piwny świat, być rozpoznawalne i mieć tradycję, jakieś korzenie ... nie da się ustalić, że od dziś mamy nową świecką tradycję ...

Ale jak ktoś już bardzo się uprze, że chce mieć polskie piwo, to ja proponuję jakieś jasne, koncernowe z dodatkiem pięćdziesiątki, ale jeszcze lepiej setki, czyli tzw. ubot, takie nasze polskie "piwo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jeszcze do głowy przychodzi pszeniczniak ze 100% słodu pszenicznego - jako odniesienie do średniowiecznych receptur.

 

Nawiązując do średniowiecza, przychodzi mi na myśl dodatek słodu orkiszowego. Do tego wspomniany już wcześniej słód żytni. Może coś w kierunku piwa wielozbożowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mnie Polska kojarzy się z charakterystycznym chlebem żytnim.

Co byście powiedzieli na temat Portera Pumperniklowego, tzn żytni Porter Ale z chmielami Iunga/ Lubelski? Żytni Porter Ale = słód (lub płatki) żytnie razem ze słodem czarnym/palonym dało by smak chleba pumprnikela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Polska kojarzy się z charakterystycznym chlebem żytnim.

Co byście powiedzieli na temat Portera Pumperniklowego, tzn żytni Porter Ale z chmielami Iunga/ Lubelski? Żytni Porter Ale = słód (lub płatki) żytnie razem ze słodem czarnym/palonym dało by smak chleba pumprnikela.

Na zakwasie? ;) Przydałby się do tego monachijski, może zakwaszający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyto rzeczywiście daje trochę kwaskowatości, ale w porterze będzie ona przykryta przez akcenty palone i naturalną kwaśność ze słodu palonego. Głównym efektem będzie śliskie uczucie w ustach.

Pumpernikiel - fajna idea. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Polska kojarzy się z charakterystycznym chlebem żytnim.

Co byście powiedzieli na temat Portera Pumperniklowego, tzn żytni Porter Ale z chmielami Iunga/ Lubelski? Żytni Porter Ale = słód (lub płatki) żytnie razem ze słodem czarnym/palonym dało by smak chleba pumprnikela.

Jestem za :) . Kwaskowość żytniego rzeczywiście może być przykryta palonościa, ale pozostanie przyjemna gęstość. Dodałbym jeszcze miód do cichej. 16-20Blg?

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu nie biorę dyskusji w tym temacie, mimo, że bardzo nim zainteresowany jestem, ale co raz bardziej widzę, że "nowej świeckiej tradycji" to my nie wymyślimy... nie wiem czy nie lepiej by było może, gdyby każdy uwarzył swoją wersję lub kilka wersji swojej wizji tego z czym mu się kojarzy Polskie Ale, tudzież polski górniak, a następnie zgromadzić to wszystko na wspólnym panelu degustacyjnym i omówić (Największy problem miałby chyba Scooby :/ No chyba, że wpadłbyś do nas z wizytą ?? :D ) Inaczej pozostaje jedynie chyba opcja, że któryś z browarów uwarzy całkowicie swoje piwo nieprzynależące bezpośrednio pod jakąkolwiek kategorię BJCP, a okaże się wielkim sukcesem na naszym rynku i nie tylko rynku...

 

Edit: może np. zjazd Piwo.org z takim panelem???

Edytowane przez shayboos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu nie biorę dyskusji w tym temacie, mimo, że bardzo nim zainteresowany jestem, ale co raz bardziej widzę, że "nowej świeckiej tradycji" to my nie wymyślimy... nie wiem czy nie lepiej by było może, gdyby każdy uwarzył swoją wersję lub kilka wersji swojej wizji tego z czym mu się kojarzy Polskie Ale, tudzież polski górniak, a następnie zgromadzić to wszystko na wspólnym panelu degustacyjnym i omówić (Największy problem miałby chyba Scooby :/ No chyba, że wpadłbyś do nas z wizytą ?? :D ) Inaczej pozostaje jedynie chyba opcja, że któryś z browarów uwarzy całkowicie swoje piwo nieprzynależące bezpośrednio pod jakąkolwiek kategorię BJCP, a okaże się wielkim sukcesem na naszym rynku i nie tylko rynku...

 

Edit: może np. zjazd Piwo.org z takim panelem???

Już to proponowałem ale stwierdzono, że najpierw trzeba utworzyć "ramy" :)

Wg mnie to najlepszy sposób, żeby stworzyć takie piwo, wybrać najlepsze i wziąć je jako wzór do tworzenia tych ram. A potem jeszcze dogadać się z jakimś browarem i wprowadzić je na rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy zrobi swoją interpretację :) Wschód ma na pewno inne skojarzenia z polskim smakiem niż zachód, południe inne niż północ i nie uogólnisz całej polski w jeden smak :)

Edytowane przez Ray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem uwarzyć serię receptur na "polskie Ale", czy też może na nowe "polskie piwo" bo nie wykluczam użycia drożdży górnej fermentacji do niektórych piw. Piwa będą warzone po 4L. W drodze z pracy pojechałem do tutejszego Pole-Town i kupiłem kilka rzeczy które kojarzą mi się z Polską: kasza gryczana, płatki gryczane, mąka żytnia, płatki żytnie itp. Zacząłem dziś od tego:

 

Czarne Gryczane (buckwheat stout), 4L

 

800g Pils

100g płatki gryczane

75g karamelowy

25g jęczmień palony

1g czekoladowy

 

5g Marynka 60'

5g Lubelski 5'

 

Drożdże US-05

 

Zobaczymy co wyjdzie.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem uwarzyć serię receptur na "polskie Ale", czy też może na nowe "polskie piwo" bo nie wykluczam użycia drożdży górnej fermentacji do niektórych piw. Piwa będą warzone po 4L. W drodze z pracy pojechałem do tutejszego PolTown i kupiłem kilka rzeczy które kojarzą mi się z Polską: kasza gryczana, płatki gryczane, mąka żytnia, płatki żytnie itp. Zacząłem dziś od tego:

 

Czarne Gryczane (buckwheat stout), 4L

 

800g Pils

100g płatki gryczane

75g karamelowy

25g jęczmień palony

1g czekoladowy

 

5g Marynka 60'

5g Lubelski 5'

 

Drożdże Nottingham

 

Zobaczymy co wyjdzie.

 

Z moich doświadczeń wynika, że raczej tej gryki to nie poczujesz w takim piwie, zbyt mało jej, a pozostały charakter zbyt wyrazisty. Płatki żytnie świetnie wychodzą w ciemnych piwach, palona gryka jednak do bursztynowych bardziej mi pasuje. Ale i tak jestem ciekaw, co z tego wyjdzie.

 

Ja w piątek robię ciemne z płatkami żytnimi, chmielone Sybillą - kto był w Żywcu ten miał okazję spróbować, receptura będzie bardzo zbliżona. A gryczane bursztynowe jest w połowie fermentacji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To są odmiany które powstały w instytucie w ramach różnych krzyżówek i badań. Jest ich dość dużo.

Zapytam Pani doktor, czy zgodziłaby się na zeskanowanie materiałów i upublicznienie ich na łamach piwo.org.

 

Niestety nie otrzymałem odpowiedzi, więc nie mogę zeskanować i opublikować, ale myślę, że wolno mi na bazie tego katalogu stworzyć opracowanie i takowe zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.