Skocz do zawartości

KOCHAN-y BROWAR


Krzyko

Rekomendowane odpowiedzi

Warka No 16 – ZIMORODEK

Scottish Ale 10o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

Zacieranie:

61-63°C - 20',

71-73°C - 40',

dodać jęczmień palony,

78°C – mash out.

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge).

Warzenie – 1 godz.

Chmielenie - 15 g Marynki zaraz po zagotowaniu

Chłodzenie do 20oC.

Gęstość początkowa – 11o Blg.

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 19 oC - 12 dni,

cicha w temp. ok. 19 oC - 11 dni.

Rozlew do butelek – 19.08.2013r.

syrop – 130 g cukru + ok. 0,5 l wody

Blg końcowe – 2,5o,

Degustacja po czterech tygodniach – 16.09.2013 r.

Uwagi:

  1. Wyszło mi 19 l o gęstości 13oBlg. Po dolaniu 2 l wody uzyskałem 11oBlg. Miało być 10o, ale już więcej nie rozcieńczałem.
  2. Bardzo długa fermentacja. Zakładałem 14 dni burzliwej, ale po 12 dniach piwo miało 3oBlg, więc uznałem, że można przelać na cichą. I to był błąd - drożdże nadal pracowały, bo zamknięte wieko fermentora zaczęło się niebezpiecznie uwypuklać. Za to na cichej przetrzymałem je 11 dni (zamiast zakładanych 7).

Degustacja trochę mnie zawiodła. Jak dla mnie piwo jest bez wyrazu. Ciemne – miedziane do brązowego, piana niewielka i zanikająca, ale oblepia szkło. Aromaty słodowe, a w smaku to nawet „słodkie”. Wyczuwam karmel. Goryczki właściwie brak. Dość treściwe ale nie mocne.

W sumie piwo zbyt grzeczne nawet jak na ale’a.

 

Po roku:

Zdecydowanie przegazowane - gwałtownie wychodzi z butelki. Barwa ciemnobursztynowa, piana początkowo obfita (oczywiście), powoli redukuje się do obrączki. Laceing przyzwoity. Aromat i smak wskazuje jakby na lekką infekcję. Na pierwszy plan wysuwa się nieprzyjemna goryczka. Poza tym piwo bez wyrazu - puste, a nawet wodniste.

Nie podoba mi się...

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No 17 – DZIĘCIOŁ

Premium Bitter 12o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Zacieranie:

52-55°C - 10',

61-63°C - 35',

71-73°C - 45',

78°C – mash out.

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge).

Warzenie – 1 godz.

Chmielenie:

30 g Magnum zaraz po zagotowaniu,

20 g Spalt Spalter – 50’.

Chłodzenie do 20oC.

gęstość początkowa – 12o Blg.

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 19 oC - 7 dni,

cicha w temp. ok. 19 oC - 7 dni.

Rozlew do butelek – 13.08.2013r.

syrop – 120 g cukru + ok. 0,5 l wody,

gęstość końcowa – 2o Blg

Degustacja po czterech tygodniach – 10.09.2013 r.

Uwagi:

miałem jakiś koszmarny problem z utrzymaniem temperatury w przerwie maltozowej; w efekcie ta przerwa przebiegała w jakichś 58-60oC (chyba stabilność operowania temperaturą zależy od rodzaju zasypu...?)

 

Degustacja to sama przyjemność; bardzo dobre piwo. Mimo znacznej goryczy (bitter!) Smaczne, orzeźwiające i pijalne. W smaku podobne do modern bittera, którego robiłem wcześniej ale aromat rzecz jasna inny i jakby trochę słabszy.

 

Po roku:

Aromat słodowy, pełny. Wyczuwalne chmiele. Barwa bursztynowa, prawie klarowne. Piana imponująca – lekko beżowa, kremowa, bardzo trwała. W smaku słodowe z wyraźną, głęboką goryczką. Finisz wytrawny. Wysycenie wysokie. Średnio treściwe.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka No 18 – KRUK

Dunkelweizen 12o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład:

Słody:

pszeniczny (2,4 kg)

monachijski (1,5 kg)

karmelowy jasny (0,25 kg)

karmelowy ciemny (0,1 kg)

Chmiel Lubelski (25 g)

Drożdże Safbrew WB-06

 

Zacieranie:

40-45°C - 10'

63°C - 30'

72°C - 20'

76°C – mash out.

 

Warzenie – 60’.

Chmielenie – 25 g Lubelskiego – 0’.

Gęstość początkowa - 12o Blg

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 18-19 oC -> 7 dni,

cicha w temp. ok. 18 oC od -> 7 dni.

 

Gęstość końcowa - 3o Blg

Rozlew do butelek - 04.09.2013r.

Refermentacja - 135 g cukru + 0,5 l wody

 

Uwagi: brak.

 

Degustacja zaplanowana na 02.10.2013r.

Po pierwszej butelce miałem mieszane odczucia. Piękna piana, ładny kolor, jak na pszeniczne mało osadu drożdżowego. Problem był z goryczką podobną do tej, z którą miałem do czynienia w żytnim. Nie tak intensywnie nieprzyjemna, jednak skojarzenie jest jednoznaczne. Co takiego jest w tych dunkelweizenach...?

Dwa tygodnie później odczucia miałem już inne – goryczka się ułożyła i piwo mi smakowało.

A najlepsze były ostatnie butelki ;-)

 

Po roku:

Połowa piwa wyłazi z butelki – znów ten gushing! Reszta ma barwę ciemnomiedzianą, piana niska, szybko opadająca. Aromat jak na weizena nijaki – chyba zwietrzało przez ten rok. W smaku początkowo przyjemne, „weizenowe” ale na finiszu pojawia się ten fałszywy posmak, którego nie potrafię nazwać i on psuje efekt. Goryczka słabo wyczuwalna. Wysycenie niskie.

Piwo niezbyt udane, w szczególności w porównaniu z ciemną pszenicą (warka no 46), która jest znacznie lepsza.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, chyba masz rację... Przy stawianiu pierwszych kroków każdy drobiazg był ważny, żeby czegoś nie przegapić. Teraz część czynności to już rutynka ;) Nie skupiam się już na tym jak przygotować wodę do wysładzania, uwodnić drożdże itp... Poza tym (odpukać!) kolejne warki produkuję bez większych problemów. Rzeczy, które sprawiały mi na początku duże trudności, tak jak np. utrzymywanie temperatur na właściwym poziomie, już też opanowałem. Tak więc "brak wiadomości to dobra wiadomość".

Ale jeśli chciałbyś znać jakieś szczegóły, chętnie je opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka No 19 – Belgian Christmas Beer 20o Blg

(Twój Browar)

 

Skład:

Słody:

pilzneński (4,0 kg),

monachijski (2,0 kg)

Castle Crystal (1,0 kg)

Coffee (1,0 kg)

 

Chmiele:

Admiral (15 g)

Brewers Gold (15 g)

 

Drożdże Fermentis T-58

 

Zacieranie

65°C - 50'

73°C - 20'

79°C – 2’ mash out.

 

Warzenie – 90’.

 

Chmielenie:

Admiral (15 g) – 20’,

Brewers Gold (20 g) – 75’.

 

Przyprawianie – 80’

cukier – 500 g,

cukier wanilinowy – 45 g,

cynamon mielony – 7 g (jedna płaska łyżka),

gałka muszkatołowa świeżo starta – 6 g (jedna płaska łyżka),

śliwki suszone, posiekane – 200 g,

kandyzowana skórka z pomarańczy – 100 g,

skórka z 3 świeżych pomarańczy,

goździki całe – 20 sztuk,

przyprawa do piernika Kamis – 20 g.

 

Gęstość początkowa – 20o Blg.

Wyszło 21 l.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 17-18 oC -> 15 dni,

cicha w temp. ok. 16-17 oC -> 11 dni.

 

Gęstość końcowa – 6 oBlg

 

Rozlew do butelek – 27.09.2013r.

Refermentacja – 100 g cukru + 0,5 l wody

 

Uwagi:

Pierwszy raz robiłem piwo o takim Blg początkowym i nie wiedziałem jak zaplanować ilość wody do wysładzania. W instrukcji TB było 8 l ale wydawało mi się to zdecydowanie za mało. Kalkulator PPPP wyliczył mi 11 l. Ostatecznie dałem 10 l. Okazało się, że można było dać te 11 l, bo na końcu dolewałem wody.

Zarówno na stronie TB, jak i w załączonej do zestawu ulotce było napisane, że zestaw zawiera po 15 g obu chmieli, a na paczkach było 20 g – nie wiem co było prawdą, bo nie mam dość precyzyjnej wagi.

Przy zacieraniu w 22 l i wysładzaniu 10 l wody gęstość końcowa wyszła mi za duża, więc żeby uzyskać zakładane 20 oBlg musiałem dodać 1,5 l wody. W ogóle piwo wyszło tak gęste, że aż „oleiste”.

Fermentacja burzliwa przebiegała tak gwałtownie, że drugiego dnia piwo wylazło mi z fermentora; musiałem go zabezpieczać workiem przed muszkami.

 

Degustację planuję w wigilię :)

 

Po otwarciu butelki pojawiają się aromaty: suszonych śliwek i piernika, może ślad cynamonu. Spodziewałem się bogatszej palety. Kolor ciemnobrązowy, piana nikła i bardzo nietrwała. Za to smak ciekawy – chyba też dominują w nim śliwki. Piwo gęste, oleiste o gładkiej teksturze. Goryczka przebija gdzieś spod ciężkich, słodowych smaków i chyba się z nimi kłóci, więc piwo jest słabo zbalansowane. Dużo osadu na przy dnie. Chyba jednak piwo za krótko dojrzewało... Skontroluję je sobie na Wielkanoc ;)

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No 20 – MEWA

Irish Red Ale 12o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład:

Słody:

monachijski (2,2 kg)

pilzneński (1,7 kg)

karmelowy jasny (0,15 kg)

karmelowy ciemny (0,15 kg)

Chmiele:

Marynka (20 g)

Lubelski (15 g)

Drożdże Safale S-04

 

Zacieranie:

61-63°C - 15'

71-73°C - 45'

78°C – mash out.

 

Warzenie – 60’.

 

Chmielenie:

20 g Marynki – 0’,

15 g Lubelskiego – 50’.

 

Gęstość początkowa – 12o Blg.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 17 oC -> 8 dni,

cicha w temp. ok. 17 oC -> 9 dni,

 

Gęstość końcowa – 3o Blg.

 

Rozlew do butelek – 26.09.2013r.

 

Refermentacja – 120 g cukru + ok. 0,5 l wody

 

Uwagi: brak

 

Degustacja po czterech tygodniach – 27.10.2013 r.

 

Jakie ono tam red ;) Ciemne – miedziane do brązowego, piana niewielka i zanikająca, ale oblepia szkło. Słodowe (jak to ale) ale z fajną goryczką. Dość treściwe ale nie mocne.

Podobne do scottish ale, ale lepsze, bardziej wyraziste – zapewne przez lepszą goryczkę.

W sumie ok, do powtórzenia.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponad rok temu sporządziłem pierwsze własne piwo - Coopers Lager z puchy. Zostawiłem sobie dwie butelki i właśnie dzisiaj jedną z nich otworzyłem. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne - barwa czysto żółta, piwo ślicznie klarowne. I na tym koniec przyjemności. Aromat i smak jednoznacznie przywodzi na myśl jabłkowy bimber. W ustach pozostaje uczucie osadu, czy może nalotu na zębach. Krótko mówiąc: trudne do wypicia. Nie męczyłem się zresztą - ok. 1/3 kufla trafiło do zlewu.

I tu czas na refleksje:

  1. Jak go wyprodukowałem, to musiałem wypić kilkanaście litrów tego napoju. Wiem już skąd wzięło się porzekadło "nawarzyłeś piwa, to teraz musisz go wypić". Zaiste, bolesna nauczka.
  2. Skoro dzisiaj tak oceniam moje pierwsze piwo, to znaczy, że chyba uczyniłem jakiś postęp. A więc piwowarstwo kształci, pozwala się rozwijać. To budujące.
  3. Nie jestem jeszcze taki mądry, żeby przeprowadzić dogłębną analizę przyczyn wyprodukowania niesmacznego piwa. Zapewne przyczynił się do tego cukier zamiast ekstraktu, drożdże "nołnejmy" załączone do zestawu i zbyt wysoka temperatura fermentacji. Co się tam zalęgło? Niepożądane estry, fenole, alkohole wyższe? Nie wiem. I dobrze, bo to oznacza, że mogę się jeszcze wiele nauczyć.
  4. Na jednym ze spotkań trójmiejskich piwowarów była obecna Marusia. Spróbowała tego mojego "lagera" i powiedziała, że udało mi się przy jego produkcji niczego nie spieprzyć. Wtedy urosłem z dumy. Dzisiaj jestem dla Marusi pełen podziwu za tolerancję i wdzięczności za wyrozumiałość. Możliwe, że to był jeden z czynników dzięki któremu nie zniechęciłem się do dalszego warzenia.
  5. Pozdrawiam wszystkich piwowarów, szczególnie tych młodych stażem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka No 21 – KORMORAN

Weizenbock 16o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład:

Słody:

pszeniczny (3,0 kg)

pilzneński (1,2 kg)

monachijski (1,2 kg)

karmelowy jasny (0,5 kg)

karmelowy ciemny (0,2 kg)

Chmiel Lubelski (25 g)

Drożdże Safbrew WB-06

 

Zacieranie:

40-42oC - 15'

50-53oC - 10'

62-63°C - 45'

72°C - 45'

76°C - 5' mash out.

 

Warzenie – 60’.

 

Chmielenie:

25 g Lubelskiego – 0’.

 

Gęstość początkowa – 16o Blg.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 17 oC -> 10 dni,

cicha w temp. ok. 17 oC -> 15 dni,

 

Gęstość końcowa – 3o Blg.

 

Rozlew do butelek – 08.10.2013r.

 

Refermentacja – 4 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody

 

Uwagi:

  1. Miałem jakiś kłopot z utrzymaniem temp. przerwy ferulikowej - w rzeczywistości było 43-44oC.
     
  2. Byłem przygotowany na problemy z filtracją ale poszła zaskakująco gładko :-).

Degustacja po czterech tygodniach – 05.11.2013 r.

 

No i dzisiaj degustacja nastąpiła.

Pierwsze wrażenie jest rewelacyjne. Otworzyłem butelkę i rozeszły się takie aromaty, że zachwyt... Oczywiście nie umiem ich tak ładnie opisać jak fachowcy, ale na pewno bardzo intensywne, pełne, złożone – cały bukiet. Ładna, gęsta i dość trwała piana. Kolor ciemnobursztynowy, niezakłócony nadmiernym osadem. Smak zbieżny z aromatami – pełny, złożony, pyszny. No i w nogach czuje się te procenty ;)

Już się zakochałem w tym piwie. Do powtórki!!!

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No 22 – PELIKAN

American India Pale Ale 17o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład:

Słody:

pale ale (5,5 kg)

CaraGold (0,5 kg)

pszeniczny (0,2 kg)

Chmiele:

Warrior (25 g),

Simcoe (20 g),

Amarillo (50 g),

Drożdże Danstar Nottingham

 

Zacieranie:

50-53oC - 10'

61-63°C - 30'

71-73°C - 30'

76°C - mash out.

 

Warzenie – 60’.

 

Chmielenie:

25 g Warrior – 0’.

20 g Simcoe - 40'

10 g Amarillo - 50',

10 g Amarillo - 55',

30 g Amarillo na cichą - 6 dni przed rozlewem.

Gęstość początkowa – 17o Blg.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 20oC -> 10 dni,

cicha w temp. ok. 17 oC -> 11 dni.

 

Gęstość końcowa – 3o Blg.

 

Rozlew do butelek – 16.10.2013r.

 

Refermentacja – 3,5 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody

 

Uwagi:

  1. Znowu miałem kłopot z dobiciem i utrzymaniem temp., tym razem w przerwie maltozowej – w rezultacie przerwa ta przebiegała w ok. 60oC.
  2. Złoże jakoś nie chciało się ułożyć, a filtracja szła jak krew z nosa; ale wytrzymałem nerwowo i nic nie ruszałem, po prostu filtracja trwała dłużej niż zwykle.
  3. Żeby uzyskać zakładane 17oBlg musiałem dolać 1 l przegotowanej i wystudzonej wody.

Degustacja po czterech tygodniach – 13.11.2013 r.

 

Wysoka trwała piana. Wysokie wysycenie, szczypie w język. Piwo mętne, ale osad drożdżowy silnie przylega do dna butelki. Aromaty zgodne z opisem stylu i przewidywaniami – i to jest miłe. Smak bardzo intensywny, gorzki. Co prawda gorycz uderza ale nie zalega, jednak nie wiem czy mi się to podoba. Alkohol wyczuwalny, piwo kopie.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie spróbowałem mojego psedolagera z puchy nr 2. Piwo było butelkowane 13.10.2012 r., a więc rok temu. Pamiętam, że zdecydowałem się powtórzyć swoje pierwsze piwo, żeby zobaczyć jaki efekt da:

1) zastosowanie ekstraktu niechmielonego zamiast cukru,

2) przeprowadzenie fermentacji w temperaturze niższej niż 23oC.

Już wtedy wydawało mi się, że piwo wiele na tym zyskało. Teraz wiem to na pewno. W porównaniu z jabolem, którego opisałem wyżej, to piwo było już znośne. Piękny słomkowy kolor, klarowne, z elegancką pianą... No, może smak bez rewelacji, ale jeśli miałbym go porównać z koncerniakami, to nie wiem czy nie lepsze.

W każdym razie wypiłem z umiarkowaną przyjemnością cały kufel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka No 23 – MARABUT

Belgian Specialty Ale 18o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład:

Słody

pilzneński (5,0 kg)

monachijski (0,7 kg)

karmelowy jasny (0,3 kg)

Chmiele:

Marynka (30 g)

Lubelski (15 g)

Dodatki:

cukier kandyzowany (0,5 kg),

kolendra (10 g).

Drożdże Safbrew S-33

 

Woda do wysładzania – 13 l, 78oC.

 

Zacieranie (18 l - 1:3):

61-63°C - 40'

71-73°C - 20'

78°C – mash out.

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge). Mam nowy filtrator z drutem w środku :-)

 

Warzenie – 60’.

 

Chmielenie:

30 g Marynki – 0’,

15 g Lubelskiego + cukier kandyzowany + zgnieciona kolendra – 50’,

Chłodzenie do 20oC.

 

Pomiar gęstości – 18o Blg. Po dolaniu ok. 0,5 l wody. Wydajność super – wyszło 23 l (jak nigdy).

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 17
o
C od 10.10.2013 r. do 20.10.2013 r. -> 10 dni,

cicha w temp. ok. 17
o
C od 20.10.2013 r. do 31.10.2013 r. -> 11 dni.

Rozlew do butelek – 31.10.2013r.

refermentacja – 3,5 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody,

Blg – 5
o
,

zawartość alkoholu (18 – 5 : 1,938 = 6,7%),

Degustacja po czterech tygodniach – 28.11.2013 r.

 

Degustacja trochę się odwlekła z powodu infekcji męczącej mnie przez kilka dni. Piwa spróbowałem dzisiaj, tj. 01.12.2013r.

Pierwsze wrażenia: bardzo gładkie, słodkawe, o ciekawych posmakach i aromatach (kolendra?). Treściwe i mocne; bardzo fajne na zimowe wieczory. Kolor bursztynowy, wysycenie niewielkie, piana skromna ale trwała.

Super!

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No 24 – WRONA

DE India Pale Ale 17o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład:

Słody

pilzneński (4,2 kg)

wiedeński (1,0 kg)

Karamel Pils Steinbach (1,0 kg)

Chmiele

Opal (50 g),

Saphir (50 g),

Smaragd (50 g),

Cascade DE (50 g)

Drożdże Danstar Nottingham

 

 

Woda do wysładzania – 12,5 l, 76oC.

 

Zacieranie (18,5 l - 1:3):

50-52
o
C – 10’

62°C - 30'
Miałem trochę kłopotu z tą przerwą – było chyba nieco poniżej 62
o
C.

72°C - 30'

76°C – mash out.

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge). Nowy filtrator spisuje się super; już drugą warkę.

 

Warzenie – 90’.

 

Chmielenie:

50 g Opal – 0’,

50 g Saphir – 75’,

50 g Smaragd – 89’.

 

Chłodzenie do 20oC.

 

Pomiar gęstości – 17o Blg.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 17-18
o
C od 23.10.2013 r. do 03.11.2013 r. -> 11 dni,

cicha w temp. ok. 17-18
o
C od 03.11.2013 r. do 14.11.2013 r. -> 11 dni.
T
emp miała być o 2
o
C niższa, ale skąd taką wziąć?

50 g chmielu Cascade DE zalanego wrzątkiem dla zdezynfekowania na cichą 08.11.2013r. –> 6 dni przed rozlewem.

 

Rozlew do butelek – 14.11.2013r. Nauczony doświadczeniem z rozlewu AIPA zastosowałem po raz pierwszy druciak kuchenny nałożony na wężyk podczas przelewania piwa – sprawdził się znakomicie :-)

refermentacja – 3,5 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody,

Blg – 2,5
o
,

zawartość alkoholu (17 – 2,5 : 1,938 = 7,5%),

 

Degustacja po min. czterech tygodniach – 12.12.2013 r.

 

Aromaty mocne – jak na (A)IPA przystało. Kolor jasnobrązowy, lekko mętne, piana ładna, choć nieduża - pozostaje jako cienki kożuszek do końca. Smak bardzo podobny do pelikana (AIPA), ale jednak lepsze.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka No 25 – CZAPLA

Rauchbier Märzen 14o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład:

Słody:

monachijski (2,2 kg)

wędzony (2,2 kg)

karmelowy jasny (0,3 kg)

Chmiele:

Marynka (30 g)

Lubelski (15 g)

Drożdże Saflager S-23

 

Woda do wysładzania – 13,5 l, 78oC.

Zacieranie (16,5 l - 1:3,5). Pierwsze wrażenie po wsypaniu słodów to oryginalny, mocno wędzony zapach –będzie ciekawie...:-)

61-63°C - 40'

 

71-73°C - 20'

78°C – mash out.

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge). Koszmarek! Ciurkało jak z nosa. W końcu zdecydowałem się na nacięcie złoża. Pomogło.

 

Warzenie – 60’.

Chmielenie:

30 g Marynki – 0’,

15 g Lubelskiego – 50’,

 

Chłodzenie do 20oC.

 

Pomiar gęstości – 14o Blg.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 10 oC od 24.10.2013 r. do 07.11.2013 r. -> 14 dni Za oknem kilkanaście stopni ciepła, więc po raz pierwszy odpalamy lodówkę w garażu Józka

cicha w temp. 6-8 oC od 07.11.2013 r. do 23.11.2013 r. -> 16 dni. W garażu, na ocieplonej skrzynce położyłem złożony ręcznik, postawiłem fermentor i przykryłem kartonowym pudłem

 

Rozlew do butelek – 23.11.2013r.

 

refermentacja – 3,5 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody,

Blg – 4o,

zawartość alkoholu (14 – 4 : 1,938 = 5,2%),

 

Degustacja po dziesięciu tygodniach lagerowania w temp. < 10oC– 01.02.2014 r.

 

Ciemnobursztynowe, klarowne ze słabą pianką. Aromat bardzo wyraźnie wędzony. Smak esencjonalny, słodowy no i oczywiście wędzony – znacznie bardziej niż Grodzisz. Piwo mało orzeźwiające.

Smaczne – zdecydowanie do powtórzenia.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otworzyłem sobie butelkę Real Ale Coopersa, którego robiłem z puchy rok temu (mój post # 8). Natychmiast po zdjęciu kapsla w butelce zaczęła się podnosić piana. Powolutku utworzyła czapę na szyjce. Zapach lekko drożdżowy ale po nalaniu piwa do kufla zaniknął.

Piana wysoka i trwała (szczególnie jak na ale'a). Kolor głęboko bursztynowy, piwo całkiem klarowne. Aromatu nie umiem nazwać, ale zdecydowanie miły :) Smak słodowy + jakieś delikatne fajne nutki owocowe(?) + słaba goryczka. Piwo słabo wysycone, lekkie, chętnie wypiłbym kolejne...

Ogólne wrażenie bardzo dobre. Chyba teraz to piwko smakowało mi bardziej niż przed rokiem.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No 26 – KONDOR

Black IPA (Cascadian Dark Ale) 18o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład

 

Słody:

pale ale (6,3 kg)

karmelowy ciemny (0,2 kg)

czekoladowy ciemny (0,25 kg)

Pszenica prażona

Chmiele:

Tomahawk (30 g)

Warrior (25 g)

Cascade (40 g)

Centennial (30 g)

Amarillo (20 g)

Simcoe (20 g)

Drożdże Danstar Nottingham

 

Woda do wysładzania – 12,5 l, 76oC.

 

Zacieranie (19,5 l - 1:3):

64-65°C - 90’,

słód czekoladowy i pszenica prażona,

76°C – mash out.

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge).

 

Warzenie – 90’.

 

Chmielenie:

30 g Tomahawk – 0’,

25 g Warrior – 50’,

20 g Cascade – 85’,

20 g Centennial – 89’.

 

Chłodzenie do 20oC.

 

Pomiar gęstości – 18o Blg.

 

Fermentacja: Pierwszy raz użyłem gęstwy (Danstar Nottingham po DEIPA)

burzliwa w temp. ok. 18-21 oC od 05.11.2013 r. do 16.11.2013 r. -> 11 dni,

cicha w temp. 17-18 oC od 16.11.2013 r. do 30.11.2013 r. -> 14 dni.

 

chmielenie na zimno:

20 g Amarillo – 7 dni przed końcem,

20 g Cascade – 5 dni przed końcem,

10 g Centennial – 4 dni przed końcem,

20 g Simcoe – 3 dni przed końcem.

 

Rozlew do butelek – 30.11.2013r. W fermentorze było tyle chmielu, że nawet druciak mi się przytykał. Ciekło jak krew z nosa. W końcu na dnie zostało ok. 1,5 l drożdżowo-chmielowego błota.

refermentacja – 2,75 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody, Mniej niż zwykle dawałem - ilość cukru pierwszy raz policzona kalkulatorem nagazowania (KN)

Blg – 5o,

zawartość alkoholu (10 – 2 : 1,938 = 6,7%),

 

Planowana degustacja po czterech tygodniach – 28.12.2013 r.

 

Zeszłoroczny stout z puchy nie bardzo mi smakował. Sądziłem, że z tym piwem będzie podobnie, jednak porównanie wypada zdecydowanie na korzyść BIPA. Piwo czarne z całkiem przyzwoitą pianą. Aromaty mocne, zdecydowane ale w porównaniu z innymi IPA lepiej zbalansowane smakami słodowymi, dzięki czemu gorycz nie jest tak dominująca. W smaku piwo sprawia nawet wrażenie lekko kremowego. Pojawia się bogactwo posmaków: palonych, gorzkiej czekolady, kawy...

Fajne, do powtórzenia.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka No 27 – LELEK

Bock 17o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład

 

Słody:

monachijski (3,0 kg)

pilzneński (2,0 kg)

karmelowy jasny (0,75 kg)

karmelowy ciemny (0,25 kg)

Chmiel - Marynka (50 g)

Drożdże Saflager S-23

 

Woda do wysładzania – 13 l, 90oC

 

Zacieranie (18 l - 1:3):

61-63°C - 35'

71-73°C - 25'

76°C – mash out.

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge).

 

Warzenie – 90’.

 

Chmielenie: 50 g Marynki – 30’,

 

Chłodzenie do 17oC.

 

Pomiar gęstości – 17o Blg.

 

Fermentacja: Użyłem gęstwy pozyskanej z Rauchbier Marzen

burzliwa w temp. 10 oC od 19.11.2013 r. do 10.12.2013 r. -> 21 dni, Widać, że gęstwa S-23 spisała się znakomicie – na dnie gruba warstwa drożdży w znakomitej kondycji; piękny zapach

cicha w temp. 3-4 oC od 10.12.2013 r. do 01.01.2014 r. -> 22 dni.

 

Rozlew do butelek – 01.01.2014r. Podczas rozlewania spróbowałem trochę – pachnie i smakuje kawą. Zdecydowanie kawą! Czytam opis stylu i nie wydaje mi się, żeby miało tak być. Ciekawe co będzie po leżakowaniu...

 

refermentacja – 3,5 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody, wg KN

Blg – 5,5o,

zawartość alkoholu (17 – 5,5 : 1,938 = 5,9%)

 

Degustację planuję po min. trzech miesiącach – 01.04.2014 r.

 

Aromat kawowy. Barwa brunatna. Piana beżowa, niewielka i niezbyt trwała. W smaku dominuje słodowość i kawa (!). Goryczka wyraźna nie do końca skutecznie skontrowana słodowością; na finiszu słabnie.

Smaczne, choć z pewnością nie mieści się w stylu. Sam nie powiedziałbym, że to koźlak...

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No 28 – RUDZIK

Pils Czeski 12o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład

Słody:

pilzneński (3,5 kg)

monachijski (0,5 kg)

Chmiele:

Marynka (40 g)

Lubelski (25 g)

Drożdże Fermentis Saflager W-34/70

 

Woda do wysładzania – 15 l, 78oC

 

Zacieranie (14 l - 1:3,5):

61-63°C - 20'

71-73°C - 40'

78°C – mash out.

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge).

 

Warzenie – 60’.

 

Chmielenie:

20 g Marynki – 0’,

20 g Marynki – 30’,

25 g Lubelskiego – 50’.

 

Chłodzenie do 17oC.

 

Pomiar gęstości – 12o Blg.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 10 oC od 03.12.2013 r. do 20.12.2013 r. -> 17 dni, Fermentor wstawiony do chłodziarki (10oC) – po 24 h nie widać oznak pracy drożdży. Zabrałem fermentor do domu, zamieszałem, napowietrzyłem i postawiłem w pokoju – temp. ok. 20oC. Po upływie ok. 20 h wieko się wybrzuszyło, więc zabrałem z powrotem do chłodziarki. Z tego powodu wydłużyłem burzliwą o 3 dni.

cicha w temp. 3-4 oC od 20.12.2013 r. do 04.01.2014 r. -> 15 dni.

 

Rozlew do butelek – 04.01.2014r.

refermentacja – 3,125 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody, wg KN

Blg – 2,5o,

zawartość alkoholu (12 – 2,5 : 1,938 = 4,9%),

 

Degustację planuję po min. trzech miesiącach – 04.04.2014 r.

 

Aromat czysty, po prostu piwny. Kolor złoty, doskonale klarowne. Piana niezbyt udana ale laceing niezły. Słodowość jest, jednak dominuje goryczka – czysta i mocna ale niezalegająca. Rześkie i orzeźwiające. Kto pił Urquela ten wie o co chodzi.

Zostawiam sobie na lato.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No 29 – SZPAK

American Lager 12o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład

Słody:

pilzneński (3,0 kg)

Karamel Pils Steinbach (0,3 kg)

Ryż biały (0,5 kg)

Chmiele:

Marynka (15 g)

Lubelski (15 g)

Drożdże Fermentis Saflager W-34/70

 

Woda do wysładzania – 13 l, 76oC.

 

Zacieranie (15 l - 1:4,5):

kleikowanie ryżu – 5 l wody + 0,5 kg ryżu -> do 45’ (aż się zrobi papka),

dolać 10 l wody tak, aby temp. ustabilizowała się na ok. 55oC,

50-52oC – 10’, w rzeczywistości przerwa przebiegała w ok. 53-54oC – ryż ma dużą pojemność cieplną i trzeba tu na przyszłość być ostrożnym

61-68°C - 60',

76°C – mash out.

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge).

 

Warzenie – 60’.

 

Chmielenie:

15 g Marynki – 0’,

15 g Lubelskiego – 50’,

 

Chłodzenie do 17oC.

 

Pomiar gęstości – 12o Blg.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 10 oC od 04.12.2013 r. do 18.12.2013 r. -> 14 dni,

cicha w temp. 3-4 oC od 18.12.2013 r. do 03.01.2014 r. -> 16 dni.

 

Rozlew do butelek – 03.01.2014 r.

refermentacja – 3,5 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody, wg KN

Blg – 2o,

zawartość alkoholu (12 – 2 : 1,938 = 5,1%)

Piwo nietypowe podczas rozlewu. Nie podobał mi się zapach, drożdże nie utworzyły na dnie zbitej warstwy, bardzo się pieniło przy nalewaniu do butelek. Smak trochę mnie uspokoił ale i tak będę z niepewnością oczekiwał degustacji.

 

Degustacja po min. trzech miesiącach – 03.04.2014 r.

 

Bardzo klarowne piwo o słomkowej barwie. Piana skromna, biała i nietrwała. Aromat kwiatowo-drożdżowy, przyjemny. W smaku piwo słodowe, lekko słodkawe; goryczka nieznaczna. Piwo lekkie, orzeźwiające. Koncerniaki przypomina tylko z wyglądu :-)

Chyba zostawię je sobie na lato.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka No 30 – BIELIK

Polskie Jasne 12o Blg

(Twój Browar)

 

Skład

Słody:

pilzneński (3,7 kg)

karmelowy jasny (0,3 kg)

Chmiele:

Marynka (25 g)

Lubelski (40 g)

Drożdże Danstar Nottingham

 

Woda do wysładzania – 14 l, 90oC

 

Zacieranie (15 l - 1:3):

63°C - 20'

72°C - 40'

78°C – 10’ (mash out)

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge)

 

Warzenie – 70’

 

Chmielenie:

25 g Marynki – 10’,

20 g Lubelskiego – 50’,

20 g Lubelskiego – 60’,

Chmielenie szyszką chyba nie bardzo mi się podoba: podczas warzenia szyszki unoszą się na powierzchni, podczas zlewania whirpool nie tworzy ładnego stożka, z gara trudno te szyszki usunąć...

 

Chłodzenie do 20oC.

 

Pomiar gęstości – 12o Blg.

 

Fermentacja:

burzliwa w temp. ok. 16 oC od 17.12.2013 r. do 29.12.2013 r. -> 12 dni,

cicha w temp. ok. 16 oC od 29.12.2013 r. do 05.01.2014 r. -> 7 dni.

 

Rozlew do butelek – 05.01.2014r.

refermentacja – 2,6 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody,

Blg – 2o,

zawartość alkoholu (12 – 2 : 1,938 = 5,1%),

 

Planowana degustacja po czterech tygodniach– 02.02.2014 r.

 

Barwa złota, klarowne z niewielką pianą, która utrzymuje się do końca w postaci obrączki.

Aromat nikły, chmielowy. W smaku jak lager – po prostu piwo. Dobre będzie na lato – lekkie i rześkie. Poza tym na pewno zadowoli tych gości, którzy w piwie domowym będą poszukiwać smaku koncerniaka.

Trzeba jednak poprawić wysycenie – 2,6 g cukru do refermentacji to troszkę za mało.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sięgnąłem po stout, który był butelkowany w grudniu 2012 r., a więc postał sobie ponad rok. To była czwarta warka w moim piwowarzeniu i jednocześnie ostatnia z konserwy.

Wrażenia jak najbardziej pozytywne. Kiedy piłem je rok temu wydawało mi się bardzo gorzkie, ale wtedy nie miałem porównania z bogato chmielonymi AIPA-mi. Z perspektywy czasu mój stout jest delikatny, bardziej kawowy niż czekoladowy. Barwa prawie czarna, lekko mętne z bardzo niewielką ilością osadu na dnie. Piana bujna, beżowa, drobnopęcherzykowa i trwała. Fajnie ułożone i zbalansowane piwko. Będę musiał zrobić sobie stout jeszcze raz - tym razem zacierany oczywiście.

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szyszkami warto jednak w woreczku, wyciągasz i po kłopocie, whirlpool nic nie da.

No właśnie. Przyznam się, że kupując zestaw nie zauważyłem, że są w nim szyszki i nie byłem na to przygotowany. Na przyszłość muszę się zaopatrzyć w woreczek. Chyba, że po degustacji mojego Bielika uznam, że nie warto się więcej z szyszkami bawić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka No 31 – Pils Niemiecki 12o Blg

(Centrum Piwowarstwa)

 

Skład:

Słody

pilzneński (3,5 kg)

monachijski (0,5 kg)

Chmiele:

Marynka (35 g)

Lubelski (25 g)

Drożdże Fermentis Saflager W-34/70

 

Woda do wysładzania – 15 l, 90oC

 

Zacieranie (14 l - 1:3,5):

61-63°C - 45'

71-73°C - 20'

78°C – mash out

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge).

 

Warzenie – 60’.

 

Chmielenie:

35 g Marynki – 0’,

25 g Lubelskiego – 50’.

 

Chłodzenie do 16oC. Wyniosłem fermentor na balkon (ok. 0oC), ale po ponad godzinie temp. spadła o ok. 4oC. Było już późno, więc odpuściłem.

 

Pomiar gęstości – 12o Blg.

 

Fermentacja – 300 ml gęstwy:

burzliwa w temp. 10 oC od 14.01.2014 r. do 26.01.2014 r. -> 12 dni, kiedy brałem fermentor na przerwę okazało się, że w lodówce jest 5oC – nie wiem od kiedy i jak wpłynie to na piwo

przerwa diacetylowa w temp. ok. 17oC od 26.01.2014r. do 28.01.2014r. -> 2 dni

cicha w temp. ok. 5 oC od 28.01.2014 r. do 12.02.2014 r. -> 15 dni.

 

Fermentor przeniosłem dzień przed rozlewem do piwnicy – ok. 16-17 oC.

Rozlew do butelek – 12.02.2014r. Po raz pierwszy użyłem kapslownicy Grifo HD. Szybko się do niej przyzwyczaiłem – super maszynka :)

refermentacja – 3,125 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody, wg KN

Blg – 2,5o,

zawartość alkoholu (12 – 2,5 : 1,938 = 4,9%)

 

Degustacja po min. trzech miesiącach – 11.05.2014 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No 32 – Český Ležák Světlý 12o Blg

(Twój Browar)

 

Skład:

Słody:

pilzneński (3,6 kg)

monachijski (0,4 kg)

karmelowy jasny (0,15 kg)

Chmiele:

Premiant (35 g)

Saaz (40 g)

Drożdże Fermentis Saflager W-34/70

 

Termin ważności słodu minął w grudniu...

 

Woda do wysładzania – 15 l, 78oC

 

Zacieranie (14 l - 1:3,5):

51-52oC – 10’,

61-63°C - 40'

72-73°C - 20'

78°C – 5’ mash out

 

Filtracja i wysładzanie ciągłe (fly sparge).

 

Warzenie – 60’

 

Chmielenie:

35 g Premiant – 0’

15 g Saaz – 40’

25 g Saaz – 50’

 

Chłodzenie do 18oC

 

Pomiar gęstości – 12o Blg

 

Fermentacja resztka gęstwy, ale wystartowała

burzliwa w temp. 10 oC od 15.01.2014 r. do 27.01.2014 r. -> 12 dni, kiedy brałem fermentor na przerwę okazało się, że w lodówce jest 5oC – nie wiem od kiedy i jak wpłynie to na piwo

przerwa diacetylowa w temp. ok. 17oC od 27.01.2014 r. do 29.01.2014 r. -> 2 dni

cicha w temp. 10 oC od 29.01.2014 r. do 13.02.2014 r. -> 15 dni.

 

Fermentor przeniosłem dzień przed rozlewem do piwnicy – ok. 16-17 oC.

Rozlew do butelek – 13.02.2014r.

refermentacja – 3,125 g cukru/0,5 l + ok. 0,5 l wody, wg KN

Blg – 2,5o

zawartość alkoholu (12 – 2,5 : 1,938 = 4,9%)

 

Degustacja po trzech miesiącach – 13.05.2014 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.