Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

pierwsza infekcja-podejrzewam tlenowce, w moim czarnym wicie. prawdopodobnie przy przelewaniu na cichą :(

piwo z 11, 5 blg zeszło do 3 blg. pytanie kanał czy próbować ratować? jeśli tak to co proponujecie? ostatnio jak spr smak było okej, ale dziś nie wiem.

 

na zdjęciu widać skórki cytryn i pomarańczy ale w lewej części można dostrzec błonę.

post-5743-0-91723400-1386945693_thumb.jpg

post-5743-0-76214600-1386945699_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek:

 

Infekcja w butelkach.

Czy oprócz kwasiżura w smaku można przyuważyć zmiany w wyglądzie (w butelce)?

Przyznam szczerze, że u siebie takowych nie zaobserwowałem. Przy nalewaniu też nic

podejrzanego się nie działo. Dodam, że natężenie kwasu jest różne w zależności od butelki.

 

Tak tylko chciałem się pożalić i dowiedzieć na przyszłość ;)

Edytowane przez olward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek:

 

Infekcja w butelkach.

Czy oprócz kwasiżura w smaku można przyuważyć zmiany w wyglądzie (w butelce)?

Przyznam szczerze, że u siebie takowych nie zaobserwowałem. Przy nalewaniu też nic

podejrzanego się nie działo. Dodam, że natężenie kwasu jest różne w zależności od butelki.

 

Tak tylko chciałem się pożalić i dowiedzieć na przyszłość ;)

 

Jeśli infekcja bakteryjna, to można zauważyć biały korzuszek/nalot na powierzchni piwa.

A jeśli zarażone jakimiś dzikimi, to w smaku tylko :)

Edytowane przez Belze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza infekcja-podejrzewam tlenowce, w moim czarnym wicie. prawdopodobnie przy przelewaniu na cichą :(

piwo z 11, 5 blg zeszło do 3 blg. pytanie kanał czy próbować ratować? jeśli tak to co proponujecie? ostatnio jak spr smak było okej, ale dziś nie wiem.

 

na zdjęciu widać skórki cytryn i pomarańczy ale w lewej części można dostrzec błonę.

 

 

Stawiam na mlekowca. Czyżbym się mylił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem wczoraj ambera, wysłodziłem i z racji tego ze juz było troche za poźno żeby gotowac zostwaiłem na noc ... Po pracy zaglądam- zapach kwasu i biała błona na wierzchu. Teraz sie gotuje ale ciągle mam wrażenie ze czuć ten kwas, czy to piwo bedzie nadawało sie do picia wogóle, czy lepiej w kanał? Czy tez zapach zniknie -gotuje bez pokrywki mam nadzieje ze moze w koncu zniknie ;/

Edytowane przez zepu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza infekcja-podejrzewam tlenowce, w moim czarnym wicie. prawdopodobnie przy przelewaniu na cichą :(

piwo z 11, 5 blg zeszło do 3 blg. pytanie kanał czy próbować ratować? jeśli tak to co proponujecie? ostatnio jak spr smak było okej, ale dziś nie wiem.

 

na zdjęciu widać skórki cytryn i pomarańczy ale w lewej części można dostrzec błonę.

 

 

Stawiam na mlekowca. Czyżbym się mylił ?

nie wiem, może, poszło w kanał, bo śmierdziało kiszoną kapustą, sprzęt został odpowiednio potraktowany i czekam na wolny dzień, żeby coś uwarzyć :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem wczoraj ambera, wysłodziłem i z racji tego ze juz było troche za poźno żeby gotowac zostwaiłem na noc ... Po pracy zaglądam- zapach kwasu i biała błona na wierzchu. Teraz sie gotuje ale ciągle mam wrażenie ze czuć ten kwas, czy to piwo bedzie nadawało sie do picia wogóle, czy lepiej w kanał? Czy tez zapach zniknie -gotuje bez pokrywki mam nadzieje ze moze w koncu zniknie ;/

Bakterie oczywiście zabijesz, ale to, co wytworzyły, już raczej pozostanie w brzeczce :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem wczoraj ambera, wysłodziłem i z racji tego ze juz było troche za poźno żeby gotowac zostwaiłem na noc ... Po pracy zaglądam- zapach kwasu i biała błona na wierzchu. Teraz sie gotuje ale ciągle mam wrażenie ze czuć ten kwas, czy to piwo bedzie nadawało sie do picia wogóle, czy lepiej w kanał? Czy tez zapach zniknie -gotuje bez pokrywki mam nadzieje ze moze w koncu zniknie ;/

Bakterie oczywiście zabijesz, ale to, co wytworzyły, już raczej pozostanie w brzeczce :-(

W połowie gotowania zapach zniknął, w smaku po gotowaniu tez nie czułem żadnego kwasu. Fermentor po 12h chłodzenia właśnie wyciągnąłem z balkonu,

zapach bez niczego dziwnego, smak tez wydaje sie ok, o jedno się boje że to wyjdzie na wierzch po butelkowaniu. Mam nauczkę na przyszłość.

Edytowane przez zepu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chciałem sprawdzić tygodniowego FAH'a ale nawet nie pobrałem próbki bo mnie widok i zapach odrzucił....

 

gallery_6718_340_6264504.jpg

 

Co to takiego mi wyrosło?

Czym to teraz umyć? Czasem się przewija w postach żeby myć domestosem fermentory po infekcji, na poważnie tak robić czy to tylko takie żarty? Jeżeli na poważnie to w jakich proporcjach użyć domestosu? Z inną chemią może być problem, mam w domu OXI i ewentualnie chemia dostępna w marketach ale to taka bardzo ogólna.

Edytowane przez 05paw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapachu przez internet nie widać, ale widok nie jest specjalnie nienormalny. Niektóre drożdże wydają nieprzyjemne zapachy przy fermentacji. A niektóre drożdże zbijają się na powierzchni - np. US-05.

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest infekcja, nie raz taką czapę miałem po US-05, wszystko w jak najlepszym porządku, piwo zlewać na cichą, albo do butelek jak już prawidłowo odferementowało ;) Nie tyle chodzi o kreta do mycia co o czysty NaOH, który kosztuje grosze, a jest lepszy od kreta, ja przed każdą warką myje wiadra nim i jest git ;) W połączeniu z ClO2 daje bardzo dobry efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To otworzę jeszcze raz i się przemogę żeby spróbować ale zapach nie był zachęcający, sprawdzę SG i dam znać co i jak.

Chciałem zebrać gęstwę do następnego FAH'a, co mam teraz zbierać? To co na spodzie czy to co pływa po powierzchni, czy może jedno i drugie?

 

 

Edit: SG: 1.010 w smaku jest OK więc przelewam na cichą, właśnie uratowaliście 20l piwa :D Dzięki :beer: Tylko jak z tą gęstwą teraz?

Edytowane przez 05paw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zlejesz piwo to zbierz normalnie to co na dnie będzie, jeżeli smak i zapach będzie piwa okej to nie ma obaw zadać do następnego piwa. Podczas fermentacji różne zapachy powstają, od zgniłych jaj i kanalizy, po landrynki i banany, więc te zapachy właściwie o niczym nie świadczą. Spróbuj najpierw piwa i określ czy jest jakieś dziwne, napisz jeszcze jaki to szczep drożdży! Bo to jest jedna z najważniejszych informacji, bez niej to wróżenie z kart!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładnie flokulują i tworzą zbity osad na dnie fermentora

Jak się przekonałem, jedno drugiemu nie przeszkadzało.

Był i ładny zbity osad na dnie fermentora, ale na powierzchni pływały również (zbite) kożuszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.