Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze, że zacząłem od odgazowania :D ale by pierdutło :) wydaje mi się, że zbyt słabo zdezynfektowałem te butelki, bo mogło zostać trochę drożdży - butle były 2-3 dni po wypiciu z nich piwa. Przepłukałem, potrzymałem roztwór nadwęglanu przez jakiś czas i nalałem - nie szczotkowałem ich jakoś specjalnie - może to to.

 

Butle z rezerwą radzisz pasteryzować dodatkowo? Tzn po dodatkowym zagotowaniu i zabutelkowaniu jeszcze raz je podgrzać do tych dajmy na to 70 stC?

 

Ciekaw jestem co z resztą piwa.. bulka już tydzień, więc w przyszły weekend zajrzę, pachnie z rury elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schłodziłem garnek w zlewie z zimną wodą, a potem rozlałem 1l do dwóch butelek z przeznaczeniem na startery po rozcieńczeniu.

Nie chłodź tylko rozlej i kapsluj gorącą/wrzącą brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem trudny okres kilku infekcji złapanych w okresie najbardziej gorącego lata. Troche mnie to zestresowało, byłem nawet bliski rzucenia warzenia. Za radą piwowarów z Wrocławia stary sprzęt zacząłem dokładnie czyścić sodą kaustyczną. Warzyłem ostatnio jedną warkę już w niższych temp na wyczyszczonym sprzęcie. Takie coś zobaczyłem w fermentorze.

 

f8n9.jpg

Dodam, że jest 9 dzień fermentacji. Do fermentora nieumyślnie zlało mi się dużo chmielin więc one też stanowią sporą część zabrudzeń no i tafla jest podświetlona od lampy. W świetle rzeczywistym ta piana tak nie kontrastuje. Drożdże to Danstar Winsdor.

Czy jest jakaś najmniejsza szansa, że to pozostałości po-fermentacyjne a nie zakażenie?

post-938-0-74755300-1382870297_thumb.jpg

post-938-0-82950500-1382870314_thumb.jpg

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to wygląda, troszkę jak olejki z chmielu, coś podobnego miałem kiedyś jak właśnie zgarnąłem za dużo chmielin przy dekantacji, ale na nottinghamach. Więc jak z piwem wszystko w porządku w smaku i zapachu to się nie przejmuj :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie: dzisiaj butelkowałem piwo. Po otwarciu fermentatora zauważyłem silny ostry zapach alkoholu taki rozpuszczalnikowy (taki jak w wódce niejasnego pochodzenia). W smaku również wyczuwalny mocnego alkoholu.

 

Dodam że przy zlewaniu na cichą tego nie było.

Temperatura otoczenia 21C.

 

Czy to infekcja czy może jest to spowodowane dodaniem 0,37 kg cukru ?

 

Nie ma śladów infekcji w postaci zmętnienia lub dziwnej piany.

 

Link do zapisów: #6 Extra Sweet Stout 16oBlg – 20L

Edytowane przez domin-w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnowałeś dokładne temperatury fermentacji? W notatkach piszesz 20C dla burzliwej, jak była ona mocna? Bo czasem przy gwałtownej fermentacji temperatura w wiadrze może skoczyć o 2-4C i temperatura wtedy wynosi 24C w brzeczce. Po drugie ilość drożdży, jeżeli jest ich za mało i pracują w stresowych warunkach (np. wysoki ekstrakt brzeczki, nie uwodnione) może wpłynąć to na nie tak, że zaczną produkować alkoholowe wyższe oraz rozpuszczalnik. Cukier daje też posmaki bimbrowe w piwie, prawie 0,4 kg można już w piwie wyczuć przy zbyt wysokiej temp. fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 tygodniach fermentacji, bez zaglądania, dziś, przed zabutelkowaniem zobaczyłem coś takiego. Zdjęcie może być niewyraźne, bo robione telefonem i w czasie wzburzenia piwa. Nie jestem do końca pewny, czy to pozostałe drożdże, czy już jakaś infekcja... Piwo długo czekało na rozlew z powodu braku warunków i czasu. Jeśli będzie potrzeba, dorzucę lepsze zdjęcie , ale troszkę później. Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź.

post-4910-0-73393800-1383205312_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtekW wszystko w najlepszym porządku, są to resztki z piany drożdżowej. Jak nie ma dziwnych smaków i nie śmierdzi dziwnie to jest okej.

 

Domin-W rozpuszczalnik może się nie ułożyć, a z czasem może być trochę gorzej, estry to wada trwała, nie podlega dalszej przeróbce. Do tego uważaj po wypiciu dwóch trzech takich piwek można mieć niezłego kaca rano :P Może po burzliwej nie wyczułeś, jak ci temperatura skoczyła to masz odpowiedź skąd. Być może to jest infekcja ciężko określić wiesz bez próbowania takiego piwa, gdyby się tak okazało to wada ta będzie pogłębiać, ale skłaniałbym się ku dodatkowi cukru i zbyt wysokiej temperaturze fermentacji. Polecam lekturę na temat Octany etylu (czyli rozpuszczalnika):

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=98070

http://www.piwo.org/topic/2969-zapach-acetonu/

http://www.piwo.org/topic/5560-octan-etylu/

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnowałeś dokładne temperatury fermentacji? W notatkach piszesz 20C dla burzliwej, jak była ona mocna? Bo czasem przy gwałtownej fermentacji temperatura w wiadrze może skoczyć o 2-4C i temperatura wtedy wynosi 24C w brzeczce. Po drugie ilość drożdży, jeżeli jest ich za mało i pracują w stresowych warunkach (np. wysoki ekstrakt brzeczki, nie uwodnione) może wpłynąć to na nie tak, że zaczną produkować alkoholowe wyższe oraz rozpuszczalnik. Cukier daje też posmaki bimbrowe w piwie, prawie 0,4 kg można już w piwie wyczuć przy zbyt wysokiej temp. fermentacji.

 

A jak zadał drożdże w temperaturze 22-24°C to już w ogóle przy 20°C otoczenia temperatura fermentującej brzeczki mogła sobie nieźle podskoczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz kolego odpowiedź :)

 

Ogólnie podczas fermentacji gdyby odbywała się w idealnie izolowanym środowisku to na każdy 1% wytworzonego alkoholu w 1 litrze brzeczki temperatura wzrasta o ok 2°C.

 

Gdy zdałeś drożdże to zaczęły w tej temperaturze fermentować, a podczas pierwszych godzin burzliwej temperatura jeszcze wzrosła i powstały estry odpowiadające za zapach rozpuszczalnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.