Skocz do zawartości

Rockowy Browar Domowy d-mol


Rekomendowane odpowiedzi

U siebie zauważyłem, że 2278 poniżej 10°C mocno zwalniają, trudniej im też wtedy wystartować. U mnie w 9°C pierwsza pianka pojawiła się po 12h ale tak naprawdę rozhulały się po 48h.

No to ciekawie się zapowiada, bo właśnie zadałem je do brzeczki która stoi w 4 stopniach. Wspomniane wcześniej wiadro pracuje, Koelsche też i mam nadzieję że ta gęstwa też ruszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2278 moje ulubione drożdże, choć polecam trochę miedzi wrzucić do wiadra, bo nie miłosiernie produkują duże ilości siarki. Po prawidłowej fermentacji i pozbyciu się siarki, potrafią również nieźle zasmrodzić piwo w butelkach przy refermentacji.

dobrze refermentować w temp. pokojowej, a potem do zimnego. Potwierdzam, dobre pilsy i dobra fermentacja to tak burzliwa w 10-11°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś czuję, że u mnie będą strasznie mocno pracować. Co do smordku, to faktycznie - wczoraj wrzuciłem je do startera, który stał w 16°C i nieźle daje siarką. Poszedł więc do piwnicy, do 10°C, niech tam się dranie bawią.

 

A dzisiaj nie ma lekko, trzeba korzystać z mocy przerobowych.

 

Warka #58 - Polotmave, 33'9 IBU, 23l 12 BLG

 

Skład:

3,0 kg - pilzneński Bestmalz

0,2 kg - pszeniczny Bestmalz

0,2 kg - karmelowy 150 Strzegom

0,15 kg - karmelowy 300 Strzegom

0,15 kg - karmelowy 600 Strzegom

50 g - Lubelski (2011)

57 g - Saaz (2011)

Drożdże: Wyeast 2278 Czech Pils (po pilsie i czerwonym), 250 ml gęstwy rozpędzone w 1,5 l brzeczki 5 BLG

 

Zacieranie:

10-30-30

mashout i 10' przerwy

 

Chmielenie:

80' - gotowanie

60' - 25 g Lubelski

30' - 27 g Saaz

15' - 25 g Lubelski

10' - 30 g Saaz

 

Wiem, chmielenie takie sobie, ale trzeba sprzątać.

 

Fermentacja w 8°C, a potem się zobaczy. Sprawdzę ile jest na strychu i może po raz pierwszy będę robił lagerowanie?

 

Generalnie zaczynam właśnie cykl dolniaków, jako, że w domu mogę mieć tylko 2 wiadra na raz. A w piwnicy? Mnóstwo miejsca :D

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj prosty na Munich Halbdunkel (nie wiem czy wyjdzie takie helles, ale zobaczymy).

 

Warka #59 -

- Munnich Helles, 25 l, 13 BLG, 25 IBU

Czemu szkopski punk? Na wspomnienie pewnego pieprzniętego kolegi z czasów studiów w Furtwangen. Heiko był basistą w Ex Nör Säx i w sumie wieki temu zapoznał mnie ze światem niemieckiego piwa :)

 

A to ja z tamtych "ciekawych czasów" ;)

Old Ja N

 

Zasyp:

2,0 kg - pilzneński Bestmalz

2,0 kg - monachijski Bestmalz

0,1 kg - bursztynowy Strzegom

10 g - chmiel Iunga

20 g - chmiel Sybilla

Drożdże: Wyeast 2352-PC Munich Lager II Yeast

 

Zacieranie:

10-30-50 -> I tutaj postanowiłem co nieco zmienić. Ponieważ steruję zacieraniem przez grzanie gazem, mam dość spore czasy podgrzewania. Do tej pory prowadziły one do tego, że trudno było mi uzyskać pełne, bardziej treściwe piwa przy niskim BLG. Postanowiłem zrobić tutaj eksperyment, skoro i tak nie trafiłem już z kolorem. Tak więc

54°C - wsypanie słodów

53°C - 10'

53°C -> 63°C - 10'

63°C - 10'

63°C -> 73°C - 20'

73°C - 50'

 

mashout i 10' przerwy

 

Zobaczymy, co będzie.

Chmielenie:

90' - gotowanie

80' - 10 g Iunga

30' - 20 g Sybilla

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sorki, nie poprawiłem.

 

Wyeast 2352-PC Munich Lager II Yeast.

 

Ta, generalnie były takie czasy, po długich włosach musiałem je ściąć przez wojsko na uczelni, a potem od czasu do czasu robiłem sobie irokeza - w końcu nie można tak po prostu normalnie wyglądać. Zresztą, do irokezów czasem wracam, więc możesz mnie jeszcze nie poznać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.