Skocz do zawartości

Rockowy Browar Domowy d-mol


Rekomendowane odpowiedzi

Z pamięci uzupełniłem chmielenie ostatniego wita. Jak pobierałem próbkę w sobotę to pachniał nieziemsko, cytrusowo, oszałamiająco :D

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uffff... tyle nie pisałem, że temat spadł aż na trzecią stronę. No nic. Generalnie plan był taki, żeby te 3 warki butelkować tydzień temu, po powrocie z Meksyku, ale...

 

ale stały w piwnicy, gdzie temperatura nie sprzyjała (<15 °C). Także butelkowałem:

 

wczoraj:

  • warka #39 - witbier. Zeszła do 2 BLG. Smak i zapach jakiś taki mocno nie poukładany, musi poczekać, zobaczymy co będzie. Dodatek: 160 g cukru, 45 butelek 0,5 l
  • warka #37 - blonde. Mętna jak cholera, jak mierzyłem w niedzielę miała 5, a teraz zeszła do 3 BLG. 154 g cukru i 66 małych buteleczek (0,33 l)
  • popłuczyny po blondzie. Miały trochę ponad 7 BLG, zeszły do 0,5. 32 g cukru, 11 małych buteleczek. Kolendry wcale mocno nie czuć.
  • popłuczyny po bitterze. Miały trochę ponad 6 BLG, zeszły do 1,5 BLG, 30 g cukru, 12 buteleczek. Nie wiem co takiego w nich było, ale zapowiadają się sympatycznie.

Dzisiaj: warka #38, standard bitter. 175 g cukru, 2 BLG, 52 butelki 0,5 l. To piwo zapowiada się wyśmienicie! :)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

warka na jutro: #40 - Pokazowe - American Pale Ale - 35 IBU, 10 BLG

 

Jutro pokazowe warzenie dla grupy znajomych. Ponieważ jest sporo kobiet, to chciałem zrobić coś lekkiego, ale aromatycznego. Wybrałem zabawę z Belmą.

 

Skład:

3,8 kg - Pale Ale Bestmalz

0,15 kg - Pszeniczny Bestmalz

0,1 kg - Aromatyczny Bestmalz

0,1 kg - Zakwaszający

10 g - Columbus 15,1% a-k

50 g - Belma (szyszka)

drożdże WLP090 San Diego Super Yeast

 

Zacieranie:

53 °C - 10'

64 °C - 30'

73 °C - 20'

mashout i 10' przerwy

 

Chmielenie:

60' - gotowanie

FWH - 10 g Columbus

30' - 10 g Belma

10' - 10 g Belma

0' (aroma) - 20 g Belma

na zimno na 5 dni - 10 g Belma

 

Fermentacja musi być szybka, bo 20stego jadę na urlop i muszę toto zabutelkować :)

 

*** Warka złapała dzikie drożdże - kanał.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad dodatkiem mchu irlandzkiego.

 

Tymczasem schłodziłem do 9 °C wita z warki 39. Ostatnio pity nieco ciepły dawał niesamowicie sztucznie skórką (w sumie 160 g - po 80 pomarańczy i cytryny) - był trochę męczący. Ale po schłodzeniu jest niesamowity - piękny cytrusowy bukiet, ładne ciało, nie jest zbyt wytrawny, bardzo smaczny :) Zdecydowanie mój najlepszy wit :)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta receptury do warki 40. WLP090 zdecydowanie lepiej się sprawdzą. Dodałem też chmielenie na zimno.

 

W sumie wyszło 19 l 13,5 BLG, z czego jeszcze z litr został w chmielinach, bo nie zabrałem na warsztaty całego sprzętu. Dolałem dzisiaj wody, żeby jednak była ta 10tka. Za to atmosfera była genialna, zabawa też :)

 

Drożdże zadałem dzisiaj przy 23 °C. Jak wystartują wstawię wiadro do miski z zimną wodą, żeby zbić temperaturę do 19-20 °C. W piwnicy jest 21, ale jak otworzę na noc okno to spadnie :)

 

I oczywiście jak zawsze wielkie podziękowania dla Leszcza, za wsparcie i pożyczenie sprzętu.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No ładnie. Taka przerwa w działalności, ale nic to, bywa i tak.

 

Grunt, że warka #40 - Ołtaszyńskie Warsztatowe rozlana i smaczna. Ale Belma nie jest ani dobrym, ani nawet przeciętnym chmielem. Chyba wolę Lubelski.

 

Za to wczoraj wrzuciłem do gara lekkie Golden Ale, chmielone w stylu ponglish ;)

 

Warka #41 - Crazy Train - Golden Ale, 10 BLG, 30 IBU

 

Skład:

3,00 kg - Pale Ale Bestmalz

0,30 kg - Monachijski Bestmalz

0,13 kg - Caramel Pils Bestmalz

0,10 kg - Chateau Abbey (Amber) - 45 EBC

0,05 kg - Zakwaszający

0,02 kg - Aromatyczny Bestmalz

5 g - Columbus 15,1% a-k

5 g - Iunga 11,5% a-k

10 g - Lubelski 5% a-k

50g - Boadicea 6,05% a-k

3g - rehydratowany mech

 

drożdże Wyeast 1968 London ESB Ale - II-gi zbiór

 

Zacieranie:

53 °C - 10'

64 °C - 40'

73 °C - 20'

mashout i 10' przerwy

 

Chmielenie:

60' - gotowanie

FWH - 5 g Columbus, 5 g Iunga

20' - 10 g Boadicea,

10' - 10 g Boadicea, 3 g mchu

0' (aroma) - 10 g Boadicea, 10 g Lubelski

whirpool hop: 20 g Boadicea od 90 °C do 80 °C, 20'

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zadałem drożdże. Przy tej temperaturze ESB wystartowały w kolbie w mniej niż 24h. Ciekawe czy po fermentacji w 26°C estry mnie powalą czy może nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.