Skocz do zawartości

Rockowy Browar Domowy d-mol


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj warka #36 -

- Pszeniczka 12 BLG

 

Skład:

2,5 kg - pszeniczny Bestmalz

2,1 kg - pilzneński Bestmalz

0,1 kg - zakwaszający

0,1 kg - Caramel Pils Bestmalz

0,1 kg - karmelowy 30

40g - Chmiel Lubelski (szyszka)

drożdże 3838 Bavarian Wheat

 

Zacieranie:

18l wody

44°C - 60'

53°C - 10'

63°C - 20'

73°C - 40'

mashout i 10' przerwy

 

Chmielenie:

FHW - 20g Lubelski

20' - 10g Lubelski

10' - 10g Lubelski

 

Fermentacja:

planuję 10 dni w > 22°C

potem koło 18°C w piwnicy

 

Lepsza połowa chce pszenicę w stylu Primatora, może wyjdzie coś podobnego... a już na pewno w kwestii goryczki gonię amapa :)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem też przy 3 BLG warkę #33 - Schwarzbier, wyszło 53 butelki 0,5l, z dodatkiem 170g cukru

 

Przy okazji przypomniałem sobie o eksperymencie pozostałym po warce #31 - Desitka. Odlałem z niej coś koło 4,5l, kiedy miała jeszcze 15 BLG (przed dodaniem wody). Wyszło z tego coś koło 12 butelek (różnych) baaaaardzo dziwnego piwa. 2013-03-29 (a więc miesiąc i tydzień temu) dałem tam bowiem 1 Ancho i 1 Mulato. Trzymałem w 5cio litrowym balonie szklanym, więc szczelnie było... i zapomniałem o tym na śmierć. Okazało się, że wędzone papryczki nawet kolor oddały.

 

Po miesiącu piwo klarowne, piękny, głęboki czereśniowy kolor, w zapachu... hm. Ciężko stwierdzić - pachnie piwnie, ale warzywnie. Nie DMS, ale raczej świeża papryka. Wędzoność nie przeszła, więc jedno założenie stosowania tych papryczek obalone. Ale w smaku... hm. Pierwsze odczucie: papryka (taka jak nasza, paprykowa), lekka goryczka, w drugim strzale i posmaku czuć pikantność. Przedziwne piwo, aż wyślę na SHS w kategorii:

H. Field Beer or Pumpkin Beer (pivo z produktov zeleninovej záhrady a tekvicové pivo)

 

 

A do warki #36 (wczorajszeJ) zadałem drożdże - jak piękny zapach z kolby... mniam :D.

Z wczoraj wyszło mi:

23l 12,5 BLG (prawie 13) (doleję jakieś 1,5 litra dyskontówki)

4l 7,5 BLG - nachmielone Citrą w schemacie:

60' - 5g

10' - 5g

0' - 5g

 

Taki eksperymencik, bo inaczej i tak nie mieści się do gara. Szkoda, że nie mam jeszcze garnka tak pod 10l, bo z tego co wczoraj robiłem mogłem jeszcze spokojnie wysładzać. Trzeba sypać mniej słodu.... a w sumie nie, po co :P

 

Za to i 6 zbóż i dunkelweizen poschodziły mi do 3,5 BLG. Co znaczy, że pod koniec tego tygodnia butelkuję :) Teraz spokojnie dochodzą do siebie w piwnicy, a ja idę myć butelki i robić etykiety. Mam w sumie zaległe 3 warki i trochę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A na dzisiaj będzie blond:

 

Warka #37 - Belgian Blonde - Turn It Up

 

Zasyp:

4,5 kg - pilzneński Bestmalz

0,5 kg - wiedeński Bestmalz

0,3 kg - Caramel Pils Bestmalz

0,3 kg - aroma Bestmalz

0,3 kg - pszenica niesłodowana

0,3 kg - kaszka kukurydziana

 

 

Zacieranie:

20l wody

kleikowanie pszenicy i płatków

- 53°C - 10 min

- 63°C - 40 min

- 73°C - 20 min

mash out

 

Chmielenie

90' - gotowanie

FWH' - 10g Iunga 11% a-k

60' - 10g Iunga

20' - 20g Williamette - 5,5% a-k

10' - 20g Williamette

 

Drożdże:

Wyeast 3522 Adrennes I-szy zbiór

 

Trochę jestem gapa i w szale butelkowania zapomniałem dodać cukru. Cóż, będzie belg bez cukru. Za to zrobiłem jak zwykle trochę cienkusza, który powinien mieć coś w 6-7 BLG, ok 4l

 

Chmieliłem go tak:

gotowanie: 80'

FWH - 3g Iunga

20' - 3g Lubelski

15' - 8g kolendry indyjskiej

10' - 3g Lubelski

 

Taki to sobie zrobiłem eksperymencik - ma posłużyć do zbierania doświadczenia do lekkiego piwa kolendrowego.

 

Do tego zabutelkowałem warkę # 35 - Sweet Leaf v2.0 - wyszło 40 butelek 0,5 przy 3 BLG.

 

Będzie fajne piwko :)

 

 

*** nie było. Dzikie drożdże - kanał

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #36 - Easy zabutelkowana przy 1,5 BLG (!!!) - 3838 Bavarian Wheat robią robotę. 164g cukru, wyszło 48 butelek 0,5l (byłoby równo 50, gdyby Lepsza Połowa nie podpijała zielonego piwa). Pszeniczka wyszła przezacna. Są banany, może i pojawi się mityczny goździk. Natomiast odfermentowanie mnie zaskoczyło. Popłuczyny zeszły w ogóle do 1 BLG, ale ich nie miałem czasu wczoraj pakować w butelki.

 

Czas też robić piwa na przyjęcie ślubne. Blond powinien akurat do września dojrzeć, dzisiaj jakiś Pale Ale na Fuggelsie i EKG, do końca tygodnia Witbier, potem 2 tygodnie Meksyku i powrót do warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to bardzo fajne drożdże ;) Goździk na nich wychodzi ale bardzo delikatny, więcej jest innych smaków jak dojrzałe jabłko i morela - w pierwszej i drugiej pszenicy na nich tak miałem, choć druga wyszła trochę siarkowa, natomiast w wędzonej mam dużo siarki (z drugiej już siara znikła w kegui butelkach) i wydaje mi się że w za niskiej temperaturze produkują siarę tak w 16 C gdzieś więc lepiej je trzymać gdzieś koło 20 C, właśnie przerzuciłem 4 dni temu wiadro do cieplejszego 22 C i siarka powoli znika mi z piwa. Ah te lepsze połowy mi wychliptuje AIPA-e i witka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj w gar poszła warka #38 -

- Premium Bitter (12 BLG), 30 IBU - wzorowana na warce 163 kolegi vettisa (dziękuję ślicznie)

 

Skład:

3,4 kg - słod Pale Ale Bestmalz

2 kg - Monachijski Bestmalz

0,1 - karmelowy 150 Strzegom

chmiel Iunga - 8g

chmiel EKG - 40g

chmiel Fuggels - 10g

 

Zacieranie:

55°C – słody

64°C – 40 min

72°C – 30 min

76°C – 10 min

 

Gotowanie:

70 min

 

Chmielenie:

70' – 8g Iunga

50' – 25g East Kent Golding

15' – 15g East Kent Golding

0' i hop stand - 10g Fuggels

 

Drożdże:

1968 London ESB Ale

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wczoraj warkę #37 - Belgian Blonde

Wyeast 3522 Adrennes zeszły do 10 BLG - nieźle. Teraz idą do piwnicy, a ja wybywam na 2 tygodnie - wrócę i powinno iść w butelki.

 

Za to warki #38 - Premium Bitter wyszło w sumie 23l 16 BLG. Szatański wynik. Dolałem wczoraj 4l wody, zadałem je rozpędzonym starterem i dzisiaj rano już zaczęły pracować. Przed wyjazdem też pójdą do piwnicy.

 

A dzisiaj zatrę sobie witka. Będzie warka #39, a #40 już po powrocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steering Committee, spotkanie projektowe, a w garze warka #39 -

- Witbier - 12 BLG

 

Skład:

1,4 kg - pilzneński Bestmalz + 0,5 kg bo przegrzałem zacier i zabiłem enzymy :P

1,4 kg - pszenica niesłodowana

0,4 kg - płatki owsiane

0,2 kg - niesłodowany owies

0,15 kg - Caramel Pils Bestmalz

0,1 kg - zakwaszający Wyermann

0,05 kg - Aromatic Bestmalz

chmiele: ???

drożdże: Wyeast 3463 Forbidden Fruit

 

Zacieranie: (wzorowane na przepisie codera)

płatki i pszenicę kleikuję: 30' w 66°C i 10' w 100°C

potem do wiadra,

słód zacieram przez 60' w 53°C

dolewam kleik

pozwalam swobodnie opaść do 63°C i taką temp. utrzymuję - w sumie 90'

potem do 73°C i 15'

mash out i 10' przerwy

 

Chmielenie:

gotowanie 60'

60' - 5g Mosaic

15' - 5g Mosaic, 20g Curacao, 10g kolendry, 40g skórki cytryny, 40g skórki pomarańczy

3' - 5g Mosaic, 10g kolendry, 40g skórki cytryny, 40g skórki pomarańczy

 

Wyszło w sumie 23l, 12 BLG, ale zacieranie trwało z 7 godzin. Za gapiostwo płaci się frycowe. Przed wylotem w sobotę zadałem je forbidden fruitami. Pobrałem też próbkę do pomiaru BLG - pachniało nieziemsko :D

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.