Skocz do zawartości

Rockowy Browar Domowy d-mol


Rekomendowane odpowiedzi

Klasyczne hefe z kwiatkami fermentuje jak szalone - w sumie wystarczyło mu jakieś 4 godziny żeby ruszyć. Za to dzikusom w szampanie i w dzikim hefe zajęło to trochę dłużej - ale ładnie już koncertują. Ciekawe jaki będzie ostateczny efekt, na razie z rury pachnie genialnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie.

 

Robi to sporo osób bez doświadczenia piwowarskiego, więc widać można - nie bądźmy purystami, nie zawsze potrzeba spławika i całej reszty.

 

Mimo wszystko zależy mi jednak na stabilnym leżakowaniu, więc pofermentuję ze dwa tygodnie, dosłodzę ksylitolem i zabutelkuję z dodatkiem cukru do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj, czyli 2015-06-16, do butelek poszła warka #110 - Lemon Song - zeszła do 2 BLG.

 

Zabutelkowano z dodatkiem 140 g cukru, weszło do 28 butelek. 

 

Przy okazji zdegustowałem sobie #108 - Rapid Fire. Wyszło tak sobie. Mocna goryczka, mimo to lekko jakby łodygowa. Zdecydowanie zbyt mało kontry do niej, choć może piwo się jeszcze ułoży. Aromat generyczny, brytolski. 

 

Za to #106 - Concrete Jungle wali starym chmielem jak cholera. Ostatni raz kupiłem zapas z jakiejś akcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#105 - zapach w pierwszym momencie rewelka, później do głosu dochodzą nieprzyjemne nuty (z ogrzaniem prawdopodobnie) podobne do kanalizy, piana drobna długo się trzymała, w smaku średnia goryczka i lekki słód oraz.... jest opalizujące!!!!!! czyli prawie mętne, co w prostej linii prowadzi do mętności.... :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten zapach tak ma. Z jednej strony Equinox w dużej ilości daje kalafiora, z drugiej - coś tam mogło pójść nie tak. Co masz na myśli pisząc "średnia gorycz" - że ma średni charakter (nieprzyjemny), czy po prostu nie jest zbyt mocna? 

 

I co z tym opalizowaniem? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem equinoxa sh i nie dawał kalafiorem więc nie wiem skąd taka konkluzja... średnia goryczka to poziom odczuwalności, w smaku dobre było. a opalizujące to chyba pierwsze twoje nieklarowne u mnie :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to kwestia ilości, ja piłem kilka i dawały, na grillu zdaje się Undeath miał podobne odczucia ;) 

 

W każdym razie piwo faktycznie dobre, szkoda, że jakiś czas temu miało swój najlepszy moment - wtedy aromat wręcz upajał, a ta wadliwa nuta była praktycznie niewyczuwalna. 

 

A nieklarowne, bo 100g na zimno nawet druciakiem ciężko było odfiltrować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nieklarowne, bo 100g na zimno nawet druciakiem ciężko było odfiltrować ;)

2-3 dni cold crash w lodówce (8C) i nawet 100 gr. w 10 litrach grzecznie opada na dno. Niedobitki zostają w pończoszce.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#97 - właśnie sprawdzam :)

powiedziałbym, że prawie jak moje :)

piana - średnia do nikłej

aromat - słodowy

nagazowanie - średnie (ciut za wysokie)

smak - słodowy, lekka goryczka

powiedziałbym prawie jak moje, ja nagazowanie miałem mniejsze a aromat miałem bardziej owocowy (ciemne owoce, nie estrowy) - albo woda albo drożdże, bo były inne

trzymaj dalej w odpowiedniej temperaturze a będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, na cold crash nie mam warunków. Zresztą, po co? Co złego jest w lekkiej mgiełce po chmieleniu na zimno? :P

W mgiełce nic złego oczywiście nie ma. Po cold crash po prostu filtracja po chmieleniu na zimno jest o wiele łatwiejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oks, zgaduję, że w środę, czyli 2015-06-24 zabutelkowałem:

 

112 - Flower in the Sun - Elderflower Weizen. Wyszło 51 butelek 0,5 l. Zszedł słabo, ale to pewnie przez kwiatki, bo piwo raczej wytrawne w smaku - do 3 BLG. 200 g cukru.

 

Do tego jeszcze:

109 - Teutonic Terror - Berliner Weisse, zszedł do 1,5 BLG, 61 butelek 0,33, 12 0,4 i jedna 0,5 l ;) 179 g cukru. Przyjemnie kwaskowate :)

 

 

Wczoraj otworzyłem sobie testowo 112 - kurde, aromat bzu genialny, ale śladów pszenicznych brak. Jednak Bavarian Wheat to kiepskie drożdże do tego piwa. 

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka miałem jedną butelkę twojego piwa chyba przez przypadek z grilla zabraną warka 103 Automatic Overdrive - Lager: (masz błąd na etykiecie napisane warka 102 ;) )

 

 

Piana: gruba dziurawka opada ale zostaje jako delikatny kożuszek. Biała.

Barwa: Słomkowy jasny, lekko opalizujący.

Aromat: Na początku mega mocny aromat pieprzowy, potem lekko korzenny generalnie chmielowy, ale jest też lekki kapronian. Jako drugie skrzypce lekka siarka i kwas butanowy ale na niskim poziomie nie przeszkadzającym. Tu dochodzi też lekkie kartonowe utlenienie.

Smak: Generalnie mocne pierdolnięcie goryczki, delikatnie za mocna zalega i ściąga. Po za tym pusto i wodniście. Czuć profil lagerowy piwo czyste, ale powtarzają się te wady co wyżej plus lekki rozgrzewający alko (dziwne jak na 12)

Ogólnie: Piwo fajne pijalne na ten upał idealne ;) Delikatne wady nie przeszkadzają w odbiorze jedyne co to goryczkę bym zniwelował bo jest trochę chamska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że jest błąd. Ale co do chamskiej goryczki to co osoba, to odbiór. Ja jej tam nie czuję, wady owszem, są ;) Rozgrzewający alko - nie wiem, może to kwestia przegrzania tego piwa? W 12stce i przy tym odfermentowaniu nie ma na to szans.

Co do samej goryczki - 

receptura

 

No freakin' way, jak mówi klasyk ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem przepis i właśnie też mnie ta goryczka zaskoczyła, przy takim chmieleniu niby nie ma prawa być łodyga, ale cóż taka była dla mnie. Alko rozgrzewający w przełyku w ustach nie było tego odczucia i w aromacie też nie czuć go za bardzo, taki piekący delikatnie jak przy rozpuszczalniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem też (w zeszłym tygodniu jakoś) warkę szampana z kwiatów bzu - 48 butelek, 220 g ksylitolu, 150 g białego cukru - zszedł do 0.

 

Oraz weizena na dzikusach z bzu - zszedł do 1 BLG. Poszedł z 165 g cukru. Wyszło też 48 butelek.

 

Muszę przyznać, że wrażenia testowe w obu przypadkach bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wczoraj pacłem warkę #114 - American Woman - American Wheat, 23 l, 11 BLG

 

Skład:

2,2 kg - pszeniczny Bruntal (koniec!)

2,2 kg - pale ale Bestmalz

11 g Iunga - 11,5% a-k

35 g Aramis - 8,1% a-k

25 g Lemon Drop - 4,6% a-k

350 ml gęstwy SDSY po #107 - II* pokolenie

 

Zacieranie na wytrawnie, bez mashoutu

 

Chmielenie:

70' - gotowanie

FWH - 11g Iunga

30' - 10 g Aramis

10 - 10 g Aramis, 10 g Lemon Drop

0' - 15 g Aramis, 15 g Lemon Drop

 

Butelkowanie

Degustacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj takie coś:

 

#115 - Porwany Obłędem - Pale Ale - 13 BLG, 23 l

Zasyp:

2 kg - Pale Ale

2 kg - pszeniczny

0,5 kg - Special X

350 ml gęstwy SDSY po #107 - II* pokolenie

15 g Archer 8,1% a-k

27 g Lemon Drop 4,6% a-k

15 g kolendra indyjska

50 g skórka z pomarańczy

 

Zacieranie:

10' białkowej,

62-66-62 - 60'

 

Chmielenie:

10' - gotowanie

30' - 10 g Archer

20' - 10 g Archer

15' - 5 g Archer, 5 g Lemon Drop

10' - 10 g Lemon Drop, 20 g skórki, 5 g kolendry

5' - 12 g Lemon Drop, 30 g skórki, 10 g kolendry

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyh. Wczoraj w końcu zapakowałem swój magazyn surowców w ładne wiaderka i mam porządek, 5S, cud, miód, ultramaryna. A przy okazji widzę, co powinienem wykorzystać w pierwszej kolejności. 

 

ponad 30 słodów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.