Skocz do zawartości

Rockowy Browar Domowy d-mol


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czego oczekiwałeś i ile go dałeś, ale jakiś czas temu pisałem, jakie efekty on daje. U mnie we wspomnianym przez amapa szkocie (60/-, 9 BLG) miał zaledwie 0,2 kg wędzonego torfem Bruntala. A jak widać - wyczuwalny jest. 

 

Także poczekaj na efekty po fermentacji i odrobinie leżakowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie wędzonki już stosowałeś, ale po Bruntalu nie spodziewaj się tego, co po wędzonym bukiem czy też kabli i podkładów jak po CP. To delikatny słód, akurat dla tych, którzy wiedzą jakich torfowych aromatów spodziewać się w whisky z Islay. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na podsumowanie ostatnich degustacji. I tak:

#88 - Nie-Whisky Dunkelweizen. Piwo bez infekcji, ale średnie. Pewnie rozejdzie się na ogniskach. Pszenice to jednak jakoś nie mój temat. Może też dojrzewanie w 9°C w piwnicy mu nie pomaga, ewentualnie wstawię jeszcze raz do ciepłego. I pomyliłem się w zasypie - dałem pilsa nie whisky.

Generalnie piwo ma ładny kolor: ciemnej, mocnej herbaty z refleksami, ładną pianę, jest jakiś goździk, mało banana. Ot i wszystko.

 

#87 - Koźlak Radwanicki. No i jest koźlak. Pyszny - nic dodać, nic ująć. Niech sobie leży ze 3 miesiące

 

#99 - Zesty Lager - to jest ciekawostka - piwo pachnie nieco witowo (skórki). Czuć po nim, że została skrobia. Generalnie na początku czuć lekkie mydło, ale to znika podczas picia. Wad jako takich nie ma, ale raczej do szybszego wypicia na ogniskach. Bardzo jasne, z ładną pianą, mętne. Ogólnie robi bardzo dobre wrażenie. Zdecydowanie smakuje ludziom przyzwyczajonym do koncernowych piw, dla których jest "wyjątkowo cytrusowe i świeże" ;)

 

#86 - Belgian Chocolate Stout - przekombinowałem to piwo. Po pierwsze: za dużo łuski. Dała takie roślinne posmaki. Zakopałem te skrzynki możliwie głęboko, zobaczymy co wyjdzie. 

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem 100% wędzonego bruntala i wyszedł bardzo delikatny. Ten słód jest bardzo nierówny.

Ja też, kiedyś wsypałem go zamiast PA przez pomyłkę, było go 95% i jakieś 5-10% karmelu, miał być Bitter :)

 

Whisky wyszło po około 3 miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dupa. Dzisiaj porównałem smak i aromat słodu podobno wędzonego torfem z ostatniej partii Bruntala i ze starym Bruntalem, który u mnie leży. Albo ta ostatnia partia była pomylona w browarze, albo ktoś miał moje 25 kg wędzonki, bo to co mam to zwykły pils. Otworzyłem piwo z ponad 90% zasypu tego słodu i wędzonki ani widu, ani słychu. Ale fajny lager wyszedł :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dramat, 19 dni bez warzenia. 

 

Dzisiaj do gara poszła warka #104 - Satanael - Dark Coffe Lager. 11,5 BLG, 23 l

 

Ma być mocno cieliście, niemal słodko (ale bez przesady), lekko palono, chmielowo (generycznie) i kawowo.

 

Także:

Skład: 

1,47 kg - Pils Bruntal

1,53 kg - Munich Bestmalz

0,5 kg - bursztynowy Strzegom

0,2 kg - melanoidynowy Strzegom

0,2 kg - karmelowy 600 Strzegom

50 g Sybilla 2014

50 g Perle 2014

189 g kawy z Abisynii

Danish Lager 2gie pokolenie, w starterze 3 dni :)

 

Zacieranie:

60' - 66->64°C

bez mashoutu

 

Chmielenie:

70' gotowanie

FWH - 15 g Sybilla

30' - 10 g Sybilla

20' - 10 g Sybilla

15' - 10 g Perle

10' - 15 g Perle

5' - 15 g Perle, 15 g Sybilla

0' - kawa, 10 Perle, 5 g Sybilla

 

Butelkowanie

Degustacja

Degustacja by bart3q

 

7 świec na czarnym stole
Mroczny panie przyjm ofiarę
Weź to dziecię -- dar ode mnie
Sił chaosu obdarz mocą
Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to w jednym z balonów #103 - Old Ale zrobiła się ładna błona. I teraz nie wiem - rozpędzać lambicowy blend i dodawać, czy poczekać jeszcze. Nie próbowałem, nie wiem w co idzie ta infekcja, ale w drugim balonie jej nie ma - czyli dałem tyłka z dezynfekcją płatków...

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne w piwowarstwie domowym jest szukanie inspiracji - w piwach komercyjnych, w literaturze, albo w piwach innych piwowarów. 

Odkąd spróbowałem u przemasa lagera na francuskich chmielach chodziło to za mną strasznie. Wczoraj zabutelkowałem warkę #103 - Automatic Overdrive - French Lager.

Piwo jest niesamowicie jasne, jaśniejsze nawet od niektórych witów.

Lekkie w odbiorze, z pięknym, kwiatowym aromatem i wyraźną goryczką. Pewnie amap powie, że przechmielone, ale będzie niesamowicie orzeźwiało.

 

Zeszło do 2,2 BLG, poszło do 46 butelek 0,5 l z dodatkiem 115 g cukru. Fermentowało w 3ce. 

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj APA

 

#105 - Serial Killer - APA, 11,5 BLG

 

Skład:
3,6 kg - pale ale Bestmalz

0,4 kg - pszeniczny Bruntal
0,08 kg - Karmel 300
Equinox, Citra, Chinook, Cascade DE
Wyeast 1728 Scottish Ale - I pokolenie

5 g CaCl2
2 g siarczanu magnezu

5 ml kwasu mlekowego 80%

Zacieranie:
66->64°C - 60'

Chmielenie:
70' - gotowanie
20' - 5 g Equinox, 5 g Chinook, 5 g Citra, 5 g Cascade DE
15' - to samo

10' - to samo
5' - to samo

0' - 10 g Equinox, 10 g Chinook, 10 g Citra, 10 g Cascade DE

66°C - 10 g Equinox, 10 g Chinook, 10 g Citra, 10 g Cascade DE

10' przerwy

60 °C - to samo i chłodzenie do 20 °C

 

Na zimno:

po 25 g Citra i Equinox - porcja pierwsza

po 25 g Citra i Equinox - porcja druga

 

Butelkowanie

Degustacja

Degustacja by bart3q

 

Generalnie to piwo poszło bardzo ładnie, ale muszę wykombinować jakąś metodę na pozbywanie się chmielin po whirpoolu, która jednocześnie będzie najszybsza. Natomiast zapach brzeczki - genialny :D

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W sobotę, 2015-04-18 w butelki poszedł chyba ostatni porterek bałtycki tego roku:

#102 - Svantevit

 

Fermentował z piątce, która okazała się mieć nieszczelne już wieko (przy rurce). Zostanie na cichą albo kwasy, czas kupić ze 2 nowe wiadra.

Zszedł do 4 BLG, co daje mu max 7,7% alkoholu. 

Zmieścił się do 70ciu niskich bączków 0,33 (w końcu udało mi się zabutelkować całą warkę do takich samych butelek). 

 

Co ciekawe, ten żałośnie nisko wędzony słód z Bruntala gdzieś tam majaczył. Testowana próbka ładnie dawała śliwkami, kawą, czekoladą i właśnie lekkim torfem. Poszedł do piwnicy leżakowej - co daje mi tam już 9 skrzynek różnych porterów :)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ta partia w porównaniu do poprzedniej jest żałośnie nisko wędzona. Prawie w ogóle - lager 98% peated ledwie czuć. Ale poprzednia była idealna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobra, wczoraj APA Serial Killer poszła na cichą z dodatkiem pierwszej porcji chmielu:

po 25 g Citry i Equinoxa

 

I tak - jestem blisko swojego Świętego Graala. To piwo pachnie niesamowicie, próbka była idealnie klarowna, 1 BLG. Smak zdominowany przez chmiel przy niemal śladowej goryczce. Ona tam jest, ale jakby jej nie było. Aromat przygotowuje na kopnięcie w język, ale to, co jest jest ledwie ułamkiem tego, co się dostaje.

 

Idealnie. Dzisiaj będzie powtórka, jeszcze jaśniej, jeszcze lżej, ale tym razem z homeopatyczną dawką na FWH.

 

Ha!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.