Skocz do zawartości

Rockowy Browar Domowy d-mol


Rekomendowane odpowiedzi

Nic, nigdy nie klarowałem żadnego piwa żelatyną czy czymkolwiek innym. Cold crash nie występuje - lagery stoją piwnicy, reszta w kuchni. Z mchem warzyłem ostatnio w dawno temu, zresztą, zawsze jest z zapiskach. A które moje piłeś? 

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty Andrzej wali ostatnio chmielu na potęgę: http://www.piwo.org/topic/5538-browar-radwanicki/?p=337991:D 

 

Macie z tego samego ujęcia wodę? Sprawdź Andrzej parametry, bo jak masz mętne piwka to może w tym problem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, u mnie każde piwo po zabutelkowaniu stoi 2-3 w pokojowej, żeby drożdże ruszyły, zwłaszcza jeśli to górna fermentacja. Potem w skrzynkach stoi w piwnicy - jak zresztą widziałeś. Piwa faktycznie klarują mi się bardzo szybko i głównie na kryształ - przy odpowiednim laniu wylewasz praktycznie wszystko i do szklanki nie trafia ani odrobina osadu.

 

Jak to robię? Nie wiem. Czasem piwa są klarowne już przy butelkowaniu - wtedy staram się zaciągnąć jednak odrobinę gęstwy z dna, żeby jednak miało to jak ruszyć. Jak widzisz, mam w sumie zazwyczaj wyraźną warstwę osadu na dnie w butelkach. Nie oddzielam osadu zimnego, nawet jak używam chłodnicy - piwo jest przelewane do wiadra przez sita na gorąco i potem w wiadrze chłodzone chłodnicą. 

 

Rzadko też modyfikuję wodę, jak coś do chlorek wapnia/kwas mlekowy, a i to tylko do zacierania, do wysładzania mi się nie chce. W sumie tyle. W przypadku ani jednego piwa nie wspomagałem klarowania sztucznie. A jeśli był jakiś dodatek do gotowania, jak mech, to zawsze jest w zapiskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie zapominaj jeszcze, że to wiele zależy od szczepu drożdży... np. nasze ulubieńce czyli WLP 090, TV2, German Ale, Essex Ale itp. mają wysoką flokuacje i ładnie się zbijają w fermentorze i często po burzliwej/cichej leje się już mega klarowne piwko, a jeszcze swoje w butelce osiądzie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wczoraj #102 - Whisky Baltic Porter - Svantevit - 19 BLG, 24 l. Piwo w sam raz do leżakowania.

 

Skład:

4,0 kg - whisky Bruntal

0,5 kg - Munich Bestmalz

0,5 kg - Munich Dark Bestmalz

0,5 kg - bursztynowy Strzegom

0,5 kg - karmelowy 150 Strzegom

0,4 kg - karmelowy 300 Strzegom

0,3 kg - karmelowy 600 Strzegom

0,6 kg - cukier trzcinowy biały puder

58 g - chmiel Lubelski Select, pies go drapał z alfa kwasami

500 ml - gęstwa WLP833 german bock - II pokolenie

 

Zacieranie:

53°C - 10'

66°C-64°C - 40'

73°C - 20'

mash out i 10' przerwy

 

Chmielenie:

70' - gotowanie

FWH - 18 g Lubelski Selekt

15' - cukier

5' - 40 g Lubelski Selekt

 

Butelkowanie

Degustacja

 

Będziemy wolni - na zawsze
Będziemy walczyć o honor
Słowiańskie bogi będą trwać wiecznie
Rodzimej wiary nie wyrwiecie z naszych serc!

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr #99 poszedł do butelek.

 

140 g cukru, 5 BLG, 46 butelek.

 

Za to dzisiaj powstała warka: #103 - Automatic Overdrive - French Lager  - 12 BLG

 

Skład:

3,5 kg - pilzneński Bruntal

0,3 kg - pszeniczny Bruntal

0,2 kg - Caramel Pils - Bestmalz

5 g CaCl2

5ml kwasu mlekowego

German Bock III pok

 

Zacieranie:

68°C-66°C - 60'

 

Chmielenie:

70' gotowanie

FWH - 10 g Sybilla

20' - 5 g Aramis, 5 g Triskel

15' - to samo

10' - po 10 g

5' - po 10 g

0' - po 20 g

 

Butelkowanie

Degustacja

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niejasne wrażenie, że przy warce:

#98 - Voodoo Child 2.0 - Whisky Dunkelweizen 

walnąłem się przy zasypie i mam po prostu dunkelweizena. Ale poczekam - w pierwszej wersji aromat whisky też wyszedł później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już drugi taki zasyp, także mogę Ci powiedzieć: Bruntal jest fajnie wędzonym torfem słodem i czuć go spokojnie. 

 

Czuć - tzn w piwie są obecne aromaty whisky. Ale jeśli szukasz efektu "bum" czyli absolutnej dominacji fenoli, spalonych kabli i podkładów - to trzeba brać CM.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: (piszę z pamięci ;p)

- szkot - ciekawe, bardzo ciekawe, torf lekko wyczuwalny, zapach i posmak ziołowy trochę denerwuje ale można przywyknąć; zaskoczyło mnie to piwo.....

- lager lithium.... - bardzo fajne, taji esb w wersji dolniakowej, ze słodyczą płynnie przechodzącą w gorycz, która trochę zbyt długo pozostaje...

- porter roczny - no niestety słabo, spodziewałem się jakiegoś łał a tu nic.... piana i kolor ok, zapach nikły a smak też.... coś czuję, że to trefna butelka była :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amap, dzięki za opinie. Nie wiem czy spojrzałeś na etykietę szkota - to było 9 BLG . Większość ludzi, w tym dzisiaj bar3q jest tym zaskoczona. 

 

Lithium mi bardzo smakuje, włącznie z goryczką, ale to kwestia gustu. 

 

Co do portera - nie wiem co jest nie tak - miałeś gaz w butelce? Po kilku opiniach doszedłem do wniosku, że Eterna średnio dociska niektóre butelki 0,33. Ale w sumie po tym porterze nie ma co szczególnego oczekiwać - to 19stka bez szału i fajerwerków.

 

Ciągle jednak zacieszam z jednego powodu - moja zła passa smrodu została zakończona wraz ze zmianą miejsca trzymania startera. Szkoda tylko tych kilku warek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj, korzystając z tego, że żona gra z koleżanką w pociągi narobiło się tak:

 

#100 - Peated Lager - 120 g cukru, 45 butelek, zszedł do 2,5 BLG. - Fermentował w numerze 1. 

Słód wędzony torfem z Bruntala jest nierówny jak polskie przejazdy kolejowe. Raz daje świetne efekty, raz ledwo wyczuwalne. Ale ogólnie piwo zapowiada się świetnie.

 

#101 - Old Ale. Poszło do dwóch balonów (zeszło do ~6 BLG):

*1 - 33 g płatków Sherry - 10 l

*2 - 70 g płatków Whisky - 15 l

Mimo tych 6 BLG piwo jest bardzo wytrawne - po doświadczeniach z dubblem (info poniżej) wydaje mi się, że po płatkach będzie wręcz "winne".

 

#92 - dama dubbla, który od 2015-01-12 leżakował (4,5 l) z dodatkiem 15 g płatków high vanila, poszła w końcu w butelki. Wyszo niemal 14 pełnych 0,33 l. 27 g cukru 5 BLG. Płatki dały straszną wytrawność, piękną nutę aromatyczną i fajną taninowość. Trzeba potrzymać te 14 butelek z pół roku,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, no widzisz - generalnie cieszę się, że cię zaskoczył. Nie wiem co się składało dokładnie na element zaskoczenia, czy kwestia smaku i 9 BLG, czy sama lekka torfowość. W każdym razie - mi to piwo smakuje.

 

A co do portera - no właśnie. 19 BLG bez szału i czegokolwiek fajnego. Aczkolwiek da się wypić, właśnie otworzyłem ;)

 

Swoją drogą - jak odebrałeś aromat w Lithium? Dla mnie on ma mocną owocową nutę.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.