Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

29.04.2014

warka 113 ESB (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pilzneński- 3,4 kg
  • Strzegom Pale Ale - 1,5 kg
  • Strzegom Bursztynowy - 0,15 kg
  • Bestmalz karmelowy jasny 150 - 0,2 kg
  • Bestmalz karmelowy jasny 30 - 0,3 kg
  • Iunga 10% 35 g
  • Cenntenial 10% 30 g
  • Target 5,5% 25 g
  • Cicha: zobaczymy
  • Drożdże Brewlab 1508 Thames Valley 2 z startera około 150 ml

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 5,55 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 15 l

wsypane słody 15' - 52C

63-61C - 40'

73-71C - 20'

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

10l + 10l=20l - 76C około 3 h przytykało się srało masakrycznie, mam nadzieje że to nie wina tego pilzna z strzegomia, a go podejrzewam najbardziej...

 

GOTOWANIE:

60' Iunga 25 g

30' Iunga 10 g

15' Target 15 g

10' Cenntenial 15 g

0' Target 10 g i Cenntenial 15 g w 85C

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22 l o gęstości 14 Blg, przy wydajności 61% oraz 45 IBU

Z chmielin jeszcze uzyskałem 1 litr brzeczki na starter :)

 

Odczyt z refraktometru: 14,5 Brix

 

Dochłodzone chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 50 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 20C i do piwnicy 19C.

 

Planowana burzliwa:

19 C - 10 dni

cicha 19 C - 7 dni

 

​[EDIT]

13.05.2014 zlana na cichą w objętości 22l przy 4,4 blg (8,4 brix przed korektą), w smaku nie czuć słodyczy jaka by z tego wynikała, za to profil drożdży mi się podoba, dość estrowe, z idealnym podkreśleniem chmielu... mam nadzieje że po cichej będzie jeszcze lepsze. Wrzuciłem też na dopełnienie 30 g EKG. Drożdże z Brewlab mają u mnie dużego plusa, na angole idealne.

[EDIT]

20.05.2014 No to Warka 113 ESB wylądował w 42*0,5 litra butelkach przy 3,9 blg (8 brix przed korektą), miodzio ;) Aromat EKG na pierwszym planie, dużo owoców, fajny lekko słodki, smak z mocną kontrą chmielową, trochę ostrą i cierpką co mi się nie podoba, ale może się ułoży jeszcze, pierwsze próby za 2-3 tygodnie.

 

DEGUSTACJA:

Piwo wyszło świetne, jako młode posiadało multum estrów, w tym słynną truskawkę i poziomkę, z czasem ona znikała i została zastapiąna chmielem i słodowością tego piwa. Ogólnie piwo bardzo pozytywne, smaczne i szybko znikało, dużo osób nim zachwyconych było, a drożdże bardzo dobrze się sprawiły. Wyszło dość klarowne, z ładną gęstą pianą, w aromacie dużo estrów owocowych (z początku dominowała truskawka potem przyszły czerwone owoce dojrzałe), do tego idealny balans chmielowo - słodowy, dość treściwe, trochę za mocno wysycone, kolor idealny.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 8h przez ciężką filtrację, ale co zrobić... Jeżeli się to powtórzy znaczy się słód z Strzegomia jakiś felerny ;) No to następne na tych drożdżach będzie IPA mam nadzieje że EKG już zdąży dojść do tego czasu!

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07.05.2014

warka 114 Witbier (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pilzneński - 2,2 kg
  • Pszenica niesłodowana - 2 kg
  • Cascade 6,6% 30 g
  • Vic Secret 15,7% 15 g
  • Citra 10% 10 g
  • Skórka pomarańczy i cytryny 68 g (z 3 pomarańczy i jednej cytryny)
  • Kolendra 10 g
  • Drożdże 3463 Forbidden Fruit około 120 ml, gęstwa 2 pokolenie.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 4,2 kg w parę minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 14l

Słody wrzucone 54C -25' Sprawdzenie pH 5,8 korekta do 5,4 1,5 ml kwasu mlekowego

64C-60'

72C-30'

5' - 78C

 

WYSŁADZANIE:

10+8 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5 ml.

 

GOTOWANIE:

60' Cascade 15 g

15' Citra 10 g

10' Skórka pomarańczy i cytryny 30 g

5' Kolendra 5 g

2' Skórka pomarańczy i cytryny 38 g i Kolendra 5 g

0' w 80C 15 g Cascade i 15g Vic Secret

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 11,5 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 16

 

Odczyt z refraktometru: 12 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 21C w 25 minut około 50 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 20C, przeniesione do pokoju.

 

Planowana burzliwa:

19 C - 10 dni

 

[EDIT]

23.05.2014 zlany do 8*0,5l butelek oraz 18l do kega (ciśnienie tak jak zawsze 2 strzały po 1,5 bara, na gazowanie 2 bary i do piwnicy) przy 3,2 blg (6,2 brix przed korektą) Siarki brak, aromat kolendry plus pomarańczy, typowy witek. Jedyne co to zlewałem cały czas metne piwo wręcz totalnie białe... a wsadziłem fermentor na 5 dni do chłodniejszego, ale co tam smak ma idealnie witkowy więc nie ma co narzekać. Na upały będzie jak znalazł, aromatu chmielowego nie czuć za bardzo.

 

DEGUSTACJA:

Napiłem się swojego witka, który jako młode piwo był bardzo fajny, ludziom bardzo smakował z kega, ja niestety nie miałem okazji go się napić z kranu.... Niestety teraz wyszła spora siarka, i do tego aromat mega świeżej chlorofilowej kolendry... a tak zadowolony z tego piwa byłem, no niestety jedno z gorszych jakie jednak zrobiłem... Zostało mi parę butelek które idzie do utylizacji szybkiej, bo nie ma sensu go dłużej trzymać ;) No nic zobaczymy jak na konkursie (nie potrzebnie go słałem) wypadnie, ale nie spodziewam się finału.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6,5 h

- Naszła ochota na wita, a już dawno nie robiłem go ;) Przyszły nowe chmiele to będzie trzeba single Hopy porobić, ale chwilowo to co jeszcze w planach było czyli jeszcze jedna pszenica tym razem z wariacją, a potem IPA.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zlałem Warkę 112 Pszeniczne 2 z dekokcją do 8*0,5l butelek i 18,5 l do kega przy 3,5 blg (7 brix przed korektą) (dwa strzały na 1,5 bara zostawione na 1h z 2 bary i do lodówki 10C), świeże piwko bardzo fajne, zlewałem je w 16 C i czuć było ładny aromat bananów i lekkiego goździka, do tego lekka kwiatowość jakby, ale niestety w tle zamajaczyło mi zielone jabłuszko czyli aldehyd octowy, zobaczymy po nagazowaniu.

 

Za chwilę na cichą przeleję jeszcze ESB ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 113 ESB zlana na cichą w objętości 22l przy 4,4 blg (8,4 brix przed korektą), w smaku nie czuć słodyczy jaka by z tego wynikała, za to profil drożdży mi się podoba, dość estrowe, z idealnym podkreśleniem chmielu... mam nadzieje że po cichej będzie jeszcze lepsze. Wrzuciłem też na dopełnienie 30 g EKG. Drożdże z Brewlab mają u mnie dużego plusa, na angole idealne.

 

No to w planach klasyczna IPA i kolejna Pszenica z wariacją ;) Właśnie spiłem Habanero Rye Stout, bardzo jestem zadowolony z tego piwa i pokuszę się chyba po IPA na powtórkę ;) Na festiwalu też dużo osób się na niego rzuciło i widziałem, że niektóre były zachwycone. No to na dniach powstanie coś z tych dwóch rzeczy co powyżej opisałem, a dalej w planach na drożdżach TV 2 lekki bitter 10 blg single hop EKG no i jeszcze jedna pszenica do kega (ich nigdy za mało a kegi wolne stoją) I potem zaczynam serię single hop na chmielach zamówionych w Anglii powstaną Vic Secret, Galaxy i Citra, a potem jakieś mieszanki ale to już zobaczymy pewnie mi jakiś spontan wpadnie po drodze. Na największe upały planuje belgi jeszcze na Ardensach :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.05.2014

warka 115 IPA (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pale Ale - 3 kg
  • Strzegom Pilzneński- 1 kg
  • Strzegom Monachijski - 1kg
  • Strzegom Bursztynowy - 0,2 kg
  • Pszenica niesłodowana - 0,2 kg
  • Iunga 10% 25 g
  • Chinook 11% 15 g
  • EKG 5,6% 60 g
  • Gips piwowarski 4g
  • Drożdże Brewlab 1508 Thames Valley 2 po ESB zbiór I.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 5,4 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 17 l

wsypane słody 68-63C - 65' + 4g Gips piwowarski + 1 ml kwasu mlekowego do pH 5,3

73-71C - 20'

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

10l + 10l=20l - 76C no i schody oplot mi się złamał i filtracja po 10 litrach stanęła :D całe szczęście miałem zapasowy w piwnicy więc na szybko coś skleciłem, mianowicie miałem oplot do garna lidlowskiego jak jeszcze służył do filtracji, więc starą metodą założyłem na kranik w lidlu inny oplot (wyjście 1/4") i jakoś filtracja poszła w godzinę. No to czas na wydatek nowego oplotu :D Oczywiście pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml.

 

GOTOWANIE:

FWH - EKG -15g

60' Iunga 25 g

30' Chinook 15 g

15' EKG 15 g

0' EKG 30 g w 70C

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23 l o gęstości 14 Blg, przy wydajności 63% oraz 50 IBU

 

 

Odczyt z refraktometru: 14,6 Brix

 

Dochłodzone chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 55 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 20C i do piwnicy 19C.

 

Planowana burzliwa:

19 C - 14 dni

 

​[EDIT]

30.05.2014 wyszło 42*0,5l butelek przy 4 blg (8 brix przed korektą) w sumie dość wysoko ale od 4 dni tak stała, a potrzebuje wiadro ;) W smaku czuć mocno chmiel, lekko zalega ale nie ściąga, w aromacie dużo owoców, w tym znowu lekka truskawka ;)

 

DEGUSTACJA:

IPA ta zajeła 6 miejsce w I MKPD w Chorzowie, z oceną 28,67 pkt, nie za wysoko. Piwo bardzo fajne było, truskawki jednak nie stwierdzono, przeważył aromat słodowo-chmielowy, ogólnie pijalność wysoka, piwo klarowne i w smaku jak widać w ocenie poprawne. Czekam jeszcze na metryczkę zobaczymy co tam wypiszą.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 7h

- Co zrobić sprzęt się zużywa oplot wytrzymał 103 warki więc całkiem nieźle, należy mu się emerytura, pogrzebu i przemowy nie dostanie niestety jak łyga ;) Jutro trzeba będzie się przejść do sklepu bo na weekend chyba będę warzył pszenicę. No to tyle z dzisiejszego warzenia padam na pysk ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16.05.2014

warka 116 AIPA (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pale Ale - 3,8 kg
  • Strzegom Pilzneński- 1 kg
  • Bestmalz Monachijski - 0,5 kg
  • Bestmalz caramel pils - 0,3 kg
  • Pszenica niesłodowana - 0,2 kg
  • Bestmalz karmelowy jasny 150 - 0,2 kg
  • Citra 10% 20 g
  • Chinook 11% 25 g
  • Vic Secret 15,7% 35 g
  • Galaxy 15,2% 25 g
  • Gips piwowarski 4g
  • Drożdże Brewlab 1508 Thames Valley 2 po ESB zbiór I około 150 ml.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 6 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 18 l

wsypane słody 68-63C - 60' + 4g Gips piwowarski + 1 ml kwasu mlekowego do pH 5,3

73-71C - 25'

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

10l + 9l=19l - 76C nowy oplot spisał się na medal! Oczywiście korekta wody do pH 5,4 - 5 ml kwasu mlekowego

 

GOTOWANIE:

70' Chinook 25 g

30' Vic Secret 10 g

20' Citra 10 g

15' Galaxy 10 g

10' Vic Secret 10 g

5' Citra 10 g

0' Vic Secret i Galaxy po 15 g w 70C do chłodzenia

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22,5 l o gęstości 15,6 Blg, przy wydajności 63% oraz 60 IBU

 

 

Odczyt z refraktometru: 16,2 Brix

 

Dochłodzone chłodnicą zanurzeniową do 22C w 25 minut około 60 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 20C i do piwnicy 19C.

 

Planowana burzliwa:

19 C - 14 dni

19C - 7dni cicha

 

​[EDIT]

03.06.2014 wrzuciłem na cichą 22 litry przy 4,7 blg (9,4 brix przed korektą) z 20 g Galaxy, 20 g Citry i 20 g Vic Secret. No tak jak podejrzewałem, owoce daje niezłe nawet w takich piwach ten szczep drożdży, choć temperaturę starałem się niższą dać... Zobaczymy może się zrównoważy z aromatami chmieli na zimno, w smaku fajne ale na końcu lekko ściągająca goryczka, mam nadzieje że po cichej to minie.

 

​[EDIT]

10.06.2014 zlana do kega około 18 litrów i 9*0,5l butelek, niestety nie zmierzyłem blg bo coś się zgapiłem i próbkę do pomiaru wypiłem więc przyjmuje takie prawie takie jak po burzliwej czyli 4,5 blg. W aromacie piwo fajne, jednak przebijają się estry z drożdży niż z chmielu, te drożdże skutecznie przysłaniają chmiel, chyba bo tak samo w ESB 30 gram EKG na cichą, którego w ogóle nie czuć... Po nagazowaniu stwierdzę to jeszcze ale wydaje mi się że totalnie się nie nadają do piw chmielonych na zimno na to wychodzi ;) W tle dopiero czuć galaxy i citrę, Vic secret nie wyczuwam, a w smaku słodkie i z mocnym ciałem, goryczka fajna. No to czekam na nagazowanie.

 

DEGUSTACJA:

Bardzo dobra AIPA, trochę dziwny aromat od Galaxy było czuć ale przykryty dość sporymi estrami tego piwa. Keg poszedł na Imieninach mojej Żony dość szybko, notatek z degustacji nie zapisałem, ale byłem dość zadowolony.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6h

- Stwierdziłem, że zamiast lekkiego bitterka wolę jednak AIPA ;) zobaczymy jak pójdzie na tych drożdżach. Zapach przy chmieleniu intrygujący cały czas przeplatały się pomarańcze z kwiatami :D

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z kwasówki też 8 fi ale 12,5 metra długość, wrzucałem do galerii kiedyś jej zdjęcie ;) O tutaj: http://www.piwo.org/gallery/image/1584-dsc00067/ 30 minut to maks ile nią chłodziłem i to latem, jest dość wydajna i jestem z niej zadowolony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szkoda Ci było Chinook'a na goryczkę? ;) Co do połączenia Vic Secret z Galaxy, na bank ten drugi przykryje wszystkie smaki/aromaty tego pierwszego. Vic Secret jest chmielem o subtelnym aromacie. A Galaxy wiadomo, bomba aromatyczno - smakowa. Ja po przeczytaniu kilku artykułów, min. z mrmalty zrezygnowałem z chmielenia w 10 i 15 min. Całość przesuwam na 5' i na 0'.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinook idealny na goryczkę, ja bardzo go lubię w IPA :P A że mam go 0,5 kg to mi go wcale a wcale nie szkoda :) No właśnie nie do końca Mat z tym Vic Secret, nie jest on aż tak słaby w aromacie z tego co czytałem fora, fakt Galaxy jest mega aromatyczny, ale liczę na ładne połączenie tych chmieli.... z wiadra aromat jest niesamowity, dokładnie jak napisałeś bomba aromatyczna złożona z owoców tropikalnych i cytrusów. Niedługo powstaną Single Hop na tych chmielach to będzie więcej wiadomo o nich :) Co do chmielenia w 10' i 15' mają one też za zadanie dostarczenie trochę goryczki, a z doświadczenia wiem, że aromatu też całkiem sporo w tych czasach można uzyskać (dużo zależy od chmielu i sposobu chłodzenia).

 

Jutro do butelek idzie ESB, właśnie się schładza w piwnicy ;) Na weekend spróbowałem swojej Pszenicy i jestem z niej bardzo zadowolony, zrobiłem sobie też porównanie, z pszenicą która dekokcji nie miała. Ogólnie smakuje mi bardziej ta z dekokcją jest o wiele pełniejsza, a po za tym nie ma właściwie różnic... Kolory identyczne, smak prawie ten sam (oprócz wspomnianej pełni) aromaty świetne, mocny banan z goździkowym tłem, lekka chmielowość i mega pijalność :) Przy robieniu pszenic jednak będę stosował dekokcję, daje ona zadowalający efekt... Nie zrobiłem niestety żadnego zdjęcia, akurat padła mi bateria w telefonie, a pszenice w szybkim tempie z pokali znikły. Do zrobienia jeszcze wariacja na temat pszenicy, jak zwolni się wiadro po ESB powstanie jakoś w tygodniu po pracy :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Warka 113 ESB wylądował w 42*0,5 litra butelkach przy 3,9 blg (8 brix przed korektą), miodzio ;) Aromat EKG na pierwszym planie, dużo owoców, fajny lekko słodki, smak z mocną kontrą chmielową, trochę ostrą i cierpką co mi się nie podoba, ale może się ułoży jeszcze, pierwsze próby za 2-3 tygodnie. Zaczynają się upały fermentory lądują w piwnicy do 16C. W piątek prawdopodobnie wariacja na temat pszenicy i zlewanie witka do kega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 114 Witbier zlany do 8*0,5l butelek oraz 18l do kega (ciśnienie tak jak zawsze 2 strzały po 1,5 bara, na gazowanie 2 bary i do piwnicy) przy 3,2 blg (6,2 brix przed korektą) Siarki brak, aromat kolendry plus pomarańczy, typowy witek. Jedyne co to zlewałem cały czas metne piwo wręcz totalnie białe... a wsadziłem fermentor na 5 dni do chłodniejszego, ale co tam smak ma idealnie witkowy więc nie ma co narzekać. Na upały będzie jak znalazł, aromatu chmielowego nie czuć za bardzo. Drożdże mi się podobają wyciągają przyprawy na wierzch, ale to jeszcze napiszę gdzie trzeba jak się piwko nagazuje i je z kega spróbuje :)

 

No to jutro ma padać cały dzień to sobie przy garach postoje i powstanie krwawa pszenica ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi już dawno ten pomysł do głowy, zainspirowany piwem Marka- Wyverna postanowiłem stworzyć:

 

24.05.2014

warka 117

- Krew Szatana (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pszeniczny - 2,2 kg
  • Strzegom Pilzneński - 2 kg
  • Pszenica niesłodowana - 0,2 kg
  • 0,5 litra soku z buraków świeży wyciśnięty udami (buraki okrągłe słodkie)
  • Tradition 5,5% 35 g
  • Drożdże 3068 Weihenstephan Weizen gęstwa 120 ml zbiór II.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 4,4 kg w parę minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 15l

Słody wrzucone 54C i odrazu grzane do 64C

64C-10' Sprawdzenie pH 5,8 korekta do 5,4 1 ml kwasu mlekowego. Potem 1/3 zacieru odjęta do osobnego gara 10'-72C, 30' gotowania, zwróciłem zacier i troszkę podgrzałem: 74C-20'

5' - 78C

 

WYSŁADZANIE:

10+10 = około 20 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5 ml.

 

GOTOWANIE:

60' Tradition 20 g

15' Tradition 15 g oraz 0,5l soku z buraków

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23,5l o gęstości 12,3 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 17

jak liczyć sok z buraka przy wydajności? :D

 

Odczyt z refraktometru: 12,8 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 60 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 20C, przeniesione do pokoju.

 

Planowana burzliwa:

19 C - 14 dni

 

[EDIT]

03.06.2014 wyszło 12*0,5l butelek oraz 17,5 litra do kega przy 3,8 blg (7,4 brix przed korektą) Hehe kolor piwo ma przegenialny, w zapachu jak pszenica, niestety w tle jednak majaczy nuta "soku z buraka", nie typowego buraka tylko pachnie jak sok z niego ;) Ale piwo nie jest z tego powodu niedobre, moim zdaniem, co mnie zadziwia jeszcze doszedł zapach takiego ataru czyli perfum różanego. Teraz niech się nagazuje i dam do testów 8 czerwca we Wrocku ;)Tutaj zdjęcia po fermentacji

 

 

DEGUSTACJA:

W dalszej części notatek są recenzję i opisy tego piwa ;) Ogólnie do powtórki :D

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h

- Zobaczymy co wyjdzie z wariacji z burakiem ;) Kolor ma genialny brzeczka... na dole zdjęcia. Jeżeli kolor się zmieni to pod koniec burzliwej wleję jeszcze szklankę soku dla jego poprawy. W planach jeszcze jedna pszenica, być może też coś pokombinuje :D Dziś pośrutuje na APA single hop, który chmiel to się okaże ale chyba najbardziej ciekawy jestem Vic Secret więc on pójdzie na pierwszy rzut.

post-3297-0-33891900-1400943431_thumb.jpg

post-3297-0-90785800-1400943467_thumb.jpg

post-3297-0-87424300-1400943559_thumb.jpg

post-3297-0-66801300-1400943672_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano wszedłem do fermentowni, moje wiadro dostało stygmatów :D Hehe fermentacja bardzo burzliwa, już raz wycierałem pianę bo mi dekiel otworzyło ;) No nic jak wrócę z pracy blow off tube założę. Wczoraj skończyła się pszenica :( czas na kolejną też udziwnioną.... :D Do tego ześrutuję dziś na APA Single Hop Vic Secret ;)

post-3297-0-21817000-1401082335_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, ale z tego co piłem już piwo z burakiem, w smaku go nie było czuć, ale było mocno nachmielone i dużo było zakryte. W końcu eksperyment, kolor ma obłędy ale podczas fermentacji się trochę zmienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27.05.2014

warka 118 APA Single hop Vic Secret (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pilzneński- 3,5 kg
  • Strzegom Pale Ale - 1 kg
  • Bestmalz Monachijski - 0,44 kg
  • Pszenica niesłodowana - 0,2 kg
  • Strzegom Bursztynowy - 0,16 kg
  • Bestmalz karmelowy jasny 30 - 0,1 kg
  • Litovel karmelowy ciemny 150 - 0,1 kg
  • Vic Secret 15,7% 89 g
  • Cicha: Vic Secret 50 g
  • Drożdże WLP090 San Diego Super zbiór nie znany (prawdopodobnie drugi), 100 ml gęstwy.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 5,5 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 16 l

wsypane słody i na lenia 68-63C - 90' 0,5 ml kwasu mlekowego do pH 5,3

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

10l + 10l=20l - 76C pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml.

 

GOTOWANIE:

60' Vic Secret 15 g

30' Vic Secret 7 g

20' Vic Secret 7 g

10' Vic Secret 15 g

5' Vic Secret 15 g

0' Vic Secret 30 g w 75C

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22 l o gęstości 13,5 Blg, przy wydajności 59% oraz 57 IBU

 

Odczyt z refraktometru: 14,0 Brix

 

Dochłodzone chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 55 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 20C i do piwnicy 18C.

 

Planowana burzliwa:

18 C - 12 dni

18C - cicha z dodatkiem 50 g Vic Secret 7 dni

 

​[EDIT]

05.06.2014 Zlałem na cichą wyszło 21,5 l przy 3,6 blg (7,4 brix przed korektą), te drożdże to jakieś szatany ;) Po 9 dniach piwo klarowne jak po 3 miesiącach lagerowania, do tego żadnego śladu po nich na powierzchni, a piwo bardzo czyste w smaku. Bardzo ekspresowe te WLP090 San diego Super... jestem trochę zaskoczony dawno tak czystego piwa nie otrzymałem po fermentacji burzliwej, wyraźnie czuć było bazę słodową, karmel i chmiel. Teraz cicha z chmielem na zimno dałem 50 gram Vic Secret na 5 dni piwo prawdopodobnie pójdzie do kega.

 

[EDIT]

 

11.06.2014 zlałem piwo wyszło 10*0,5l butelek i 16,5l do kega przy 3,5 blg (7,2 Brix przed korektą), no to teraz już wiem mniej więcej jak pachnie ten chmiel :) Jest bardzo ciekawy delikatny, zapach melona i arbuza, oraz delikatnie innych owoców tropikalnych, w piwie oprócz tego czuć sporą podbudowę słodową, skontrowaną przyjemną goryczką, wydaje się mocno pijalne, ale o tym przekonam się za jakieś 2-3 tygodnie

 

DEGUSTACJA:

Średnio zadowolony byłem z tego piwa, wylazł lekki aromat tytoniowy w nim i była ściągająca goryczka, ale ogólnie było nawet niezłe. Kolor pomarańczowy, lekko mętne, piana ładna biała drobnopęcheżykowa. W aromacie Mango, jakieś owoce tropikalne, lekka ziołowość i ten nieszczęsny tytoń, gdzieś w tle lekka słodowość. W smaku w miarę dobry balans, niestety pod koniec picia przeważa goryczka, która jest lekko ściągająca, ale nie zalega. Dość ciekawe piwo wyszło, jednak chmiel Vic Secret dość słabo się nadaje na SH muszę stwierdzić, w mieszankach bardziej mi smakował.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6h

- Filtracja oczywiście się przytkała, brzeczka mętna, ale całe szczęście mocny przełom miałem i do wiadra poszło klarowna cześć, za to litr straciłem na dnie gara z sporą ilością osadów... Stąd po części też wydajność żenująca, ten słód jest do dupy z tej felernej partii od Strzegomia, dobrze że już końcówka wora, trzeba będzie popróbować inne bo nie mam zamiaru mieć powtórki z rozrywki, na celowniku słody bazowe z Optimy. ,

- Nowe drożdże w browarze zobaczymy jak się spiszą podobno bardzo fajne. Muszę dokupić dwa wiadra do browaru bo mam przestój z nimi ;) IPA poszła do lodówki.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie degustuje ESB z warki 113, takich truskawek to ja nigdy w piwie nie miałem :D Chyba te drożdże z Brewlab - Thames Valley 2 dały ją, piwo jest mega estrowe, EKG też lekko czuć (pomimo chmielenia na zimno jest przykryte przez owocowe estry) w smaku jest fajnie owocowo-słodowe to piwo, z ciut za małą kontrą chmielową. Piwo naprawdę świetne mi wyszło i w końcu mam truskawkę w piwie... Zobaczymy jak IPA jeżeli podobnie to te drożdże zapiszę do listy ulubionych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem Jarku? Fakt że nie jest to taka typowa truskawka, (edit właśnie mi wpadło do łba jak pachnie dokładnie ta truskawka, bardziej jak dżem truskawkowy ;) ale nie syntetyczny tylko taki domowy) ale jakoś dla mnie to dobrze współgrało z resztą piwa ;) Kto co lubi, i jaki ma odbiór danego zapachu. Ja tam dość zadowolony jestem z efektu, wiem że piwo jeszcze się ułoży bo dopiero tydzień ma. Czekam na IPA teraz, zobaczymy czy efekt się powtórzy.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. W jakim celu dodałeś pszenicę niesłodowaną? Zbytnio nie kumam chmielenia. Po co marnować chmiel na 30' i 20' w ilości po 7 g ? Nie lepiej było przerzucić te 14 g na whirtpool'a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tu pytam ale pewnie dostanę wyczerpującą odpowiedź ;)

Ale odnosi się to do twojego sposobu warzenia i doświadczenia :)

 

Co do chmielenia w 10' i 15' mają one też za zadanie dostarczenie trochę goryczki, a z doświadczenia wiem, że aromatu też całkiem sporo w tych czasach można uzyskać (dużo zależy od chmielu i sposobu chłodzenia).

 

Chodzi mi o sposoby chłodzenia, czy jeżeli zostawiam garnek do wystygnięcia na całą noc albo i dłużej to dużo tracę aromatów w piwie? Ma to pewnie większy wpływ na goryczkę dzięki pozostawaniu chmielu w wyższej temperaturze. Chmiele wrzucane na koniec służą aromatowi tylko jak to się ma do mojego sposobu chłodzenia gdzie wszystko zostaje w garze na noc w wysokiej temp. i powoli sobie stygnie. Teraz przy wyższych temp. otoczenia będzie to trwało zapewne dłużej. Głównie chodzi mi o to czy moja metoda chłodzenia a w zasadzie braku chłodzenia.. Ma negatywny wpływ na chmielenie aromatyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. W jakim celu dodałeś pszenicę niesłodowaną? Zbytnio nie kumam chmielenia. Po co marnować chmiel na 30' i 20' w ilości po 7 g ? Nie lepiej było przerzucić te 14 g na whirtpool'a ?

 

Dodaję ją od jakiegoś czasu, raz ze względu, że mi zalega na składzie, bo wziąłem do chleba trochę za grubo zmieloną i jej tam nie zużywam (kosztowała za 1kg 1,20 zł) więc dodaję ją do piwa, raz w celu poprawy pienistości piwa, dwa można powiedzieć ze względów ekonomicznych... choć to nie jest tu ważne ;) Jakoś się jej muszę pozbyć o tak powiem, a szkoda wywalać... Nie zaszkodzi, w takich ilościach jakie ja daje, a nawet pomoże.

 

Co do chmielenia, co tu nie do zrozumienia? Wrzuciłem chmiel dla smaku i goryczki wiki:

W zależności od tego, w jak długo gotujemy chmiel, możemy uzyskać różne efekty
  • 60 min - głównie goryczka
  • 20-30 min - głównie smak
  • 10-0 min - głownie aromat

Po drugie jest multum metod chmielenia... czy takie chmielenie ciągłe uważasz też bez sensu? Dla mnie chmielenie w tych czasach nie jest takie do końca pozbawione sensu jak większość uważa, zwłaszcza przy single hop gdzie chcemy wiedzieć jak dokładnie chmiel smakuje i pachnie ;)

 

Chodzi mi o sposoby chłodzenia, czy jeżeli zostawiam garnek do wystygnięcia na całą noc albo i dłużej to dużo tracę aromatów w piwie? Ma to pewnie większy wpływ na goryczkę dzięki pozostawaniu chmielu w wyższej temperaturze. Chmiele wrzucane na koniec służą aromatowi tylko jak to się ma do mojego sposobu chłodzenia gdzie wszystko zostaje w garze na noc w wysokiej temp. i powoli sobie stygnie. Teraz przy wyższych temp. otoczenia będzie to trwało zapewne dłużej. Głównie chodzi mi o to czy moja metoda chłodzenia a w zasadzie braku chłodzenia.. Ma negatywny wpływ na chmielenie aromatyczne

 

We wszystkich źródłach podają, że tak. Z doświadczenia też powiem, że sporo aromatów się traci przy metodzie no chill, (choć wiem, że sporo osób ją stosuje i stwierdzi, że to nie prawda) stosowałem ją przez kilkanaście warek, trzeba ją uwzględniać przy chmieleniu i przesunąć dawki jego wrzucane na aromat na np. po wyłączeniu palnika, na ostatnie 5' albo nawet wrzucać po schłodzeniu do 80C. Odkąd mam chłodnicę i nachmiele nawet pszenicę na ostatnie 15 minut mam sporo aromatu chmielowego w piwie, wcześniej przy chłodzeniu przez noc tego nie mogłem doświadczyć. Co do pytania czy goryczka się zwiększa, oczywiście że tak, bo nie następuje zatrzymanie izomeryzacji kwasów z chmielu, dalej ten proces trwa. Po szybkim schłodzeniu ten proces się zatrzymuje (źródła podają że zachodzi wolno w temperaturze poniżej wrzenia, ale nawet może się wydzielać do 66C wg. niektórych z nich, a większość podaje temperaturę 70C). Więc pewnie twoja metoda ma jakiś tam wpływ na aromat chmieli ;) Polecam przeczytać wiedzę w pigułce o chmieleniu... O tutaj (coś mi link szalał i nie przekierowywał do strony) Masz problemy z aromatem chmielu w piwie?

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.