Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

GOTOWANIE 60': 60' Perle 30 g 10' Tradition 10 g i skórka cytryny 40 g oraz 300 ml syropu z czarnego bzu 5' Perle 15 g oraz czarny bez 70 g

A nie lepiej było by dolać syrop przy rozlewie?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wszyscy po kolei jadą z kwiatami z czarnego bzu. :D

 

A czemu by nie? :P Jest sezon to trzeba robić, już w tym tygodniu przekwitnie i koniec bzu. Poluje jeszcze na akację ale nie mam czasu skoczyć po jej kwiaty bo chyba drabinę muszę zabrać ;) Nie wiem czy nie odpuszczę... Choć winko z kwiatów akacji mniodzio.

 

 

 

SKŁAD: Bestmalz Pale Ale - 1,6 kg Strzegom Pilzneński - 6 kg Pszenica niesłodowana z targu - 2 kg Owies niesłodowany z targu - 0,2 kg

 

 

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 5 minut 4,4 kg.

Hmm... :)

 

Fakt 6 kg za dużo trochę ;) Już poprawione miało być 0,6 kg.

 

 

 

GOTOWANIE 60': 60' Perle 30 g 10' Tradition 10 g i skórka cytryny 40 g oraz 300 ml syropu z czarnego bzu 5' Perle 15 g oraz czarny bez 70 g

A nie lepiej było by dolać syrop przy rozlewie?   

 

Być może część butelek tak zrobię, tylko z syropami jest problem :D Nie wiem nigdy dokładnie jakie jest ich blg... wiem że to jest pomierzalne, ale zawsze wynik i tak jest pi razy drzwi. Musiałbym wagowo to przeliczać, a że z natury jestem leniwy ;) Z tego co widziałem to na refraktometrze syrop wychodził za skalę brix, ale nie ma więcej niż z 38 blg. Może dziś wagowo strzykawką go rozwodnię i spróbuję zmierzyć (jak znajdę wadę jubilerską) i wtedy przy rozlewie parę butelek nim potraktuje. generalnie syrop dałem też trochę dla podbicia Blg i nadania piwu trochę większej wytrawności, bo w poprzednim CBW z Gozdawy, dały trochę słodkości, a za mało wytrawności jak na witka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No świetny pomysł, sam kombinuję coś zrobić z czarnym bzem. Ostatnio strasznie polubiłem tą roślinkę, zrobiłem chyba z 10 litrów syropu z kwiatów :P W planach oprócz piwa, jest jeszcze konfitura i nalewka z owoców.

 

PS. U nas nie rośnie akacja tylko robinia akacjowa:P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No świetny pomysł, sam kombinuję coś zrobić z czarnym bzem. Ostatnio strasznie polubiłem tą roślinkę, zrobiłem chyba z 10 litrów syropu z kwiatów :P W planach oprócz piwa, jest jeszcze konfitura i nalewka z owoców.

 

PS. U nas nie rośnie akacja tylko robinia akacjowa:P 

 

No żona też zrobiła 9 litrów syropu ;) Szampan już fermentuje dziko, aż miło pachnie bzem wszędzie. Tak wiem że robinia akacjowa tylko jak to porośnie za wysoko to do kwiatów się człowiek nie dostanie. Wczoraj na rowerku byłem, objechać miejscówki, niestety już po kwiatach akacji w tym roku się spóźniłem... Na przyszły już nie odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16.06.2015
warka 178 NBA - Northern Brown Ale (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale ale - 4 kg
  • Weyremann Special W - 0,3 kg
  • Casstlemalting Kawowy 500 EBC - 0,15 kg
  • Strzegom Karmelowy 150 - 0,15 g
  • Strzegom pszeniczny - 0,2 kg
  • Strzegom Barwiący - 15 g
  • Perle 7% 20 g
  • Iunga 10% 30 g
  • Sybilla 6,6% 20 g
  • Citra 13,1% 10 g
  • Drożdże Wyeast 1275 Thames Valley zbiór I po Bitterze około 100 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,815 kg w 5 minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 14l

68-61C -60'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,3 do 5,2 przez 80% kwas mlekowy 6 ml. 


GOTOWANIE 60':
60' Iunga 20 g

10' Perle 10 g

5' Sybilla 15 g

0' w 70C  po 10 g Iungi, Perle, Sybilli i Citry

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 24l o gęstości 13,7 Blg, przy wydajności 72% oraz IBU 30

Odczyt z refraktometru: 14,2 Brix
SG: OG - 1.056
FG - 1.012

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 14 dni


[EDIT]

8.07.2015 A w trakcie warzenia zlałem też do kega warkę 178 NBA weszło 18,5l i do 10 butelek 0,5 litra przy 3,1 blg - 1,012 FG. Pachniało okej próbki nie spróbowałem bo przez gapiostwo wylałem ;) 


KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

- Wydajność na słodzie z Bestmalza jest przegenialna :) Chyba zostanę przy nim przez dłuższy czas!

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem właśnie na cichą warkę 176 EIPA przy 2,6 Blg, z 15 g Iungi i Perle. W smaku okej goryczka dobra mocna, jedynie mętność na tych drożdżach mnie wkurza, bardzo słabo flokują... A druga sprawa, dają mało estrów i mało profilu angielskiego... Zobaczymy Bitter jeszcze leżakuje w butelkach zobaczymy za miesiąc jak trochę się ułoży.

 

W piątek co zapomniałem odnotować zlałem warkę 175 Pszeniczne do kega 18,5 l oraz 9*0,5l butelek przy 3,4 blg - 1,013 FG. Jest mega estrowa, ale jest też spory banan i goździk, generalnie fajnie choć może być trochę przyciężka zobaczymy jak spiję kiedyś tam butelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

168 daje rade - fajny delikatny aromat - powiedziałbym że z chmielu gdybym nie doczytał, nie ma mydła, alkohol nie jest mocny ale za to jest ulepkowate i słodkie - jak ci będzie zalegać to przygarnę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;) To świerkowe dziwne jest nie do końca takie jakie miałem w zamyśle, a większość osób mówi że tusipect albo syrop na kaszel i to jedyna cecha negatywna jego, choć nie powiem niektórzy znowu lubią to. Zobaczymy chce je na pewno jeszcze odleżakować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17.06.2015
warka 179 Pszeniczne (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pszeniczny - 2,4 kg
  • Strzegom Pilzneński - 0,7 kg
  • Bestmalz Pale Ale - 1,5 kg
  • Perle 7% 25 g
  • Sybilla 6,6% 15 g
  • Drożdże FM40 Pszeniczny Łan zbiór I po Pszeniczny z warki 176 około 100 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,6 kg w 5 minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 13l

44C -30'

64-61C - odebrany dekokt 1/3 zacieru podgrzana do 74C-10' potem gotowane w 100C -30' Zwrócony do głównego zacieru.

74-71 - 15'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,2 przez 80% kwas mlekowy 6 ml. 


GOTOWANIE 60':
60' Perle 20 g

10' Sybilla 15 g

1' Perle 5 g 

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 24l o gęstości 13,5 Blg, przy wydajności 74% oraz IBU 18

Odczyt z refraktometru: 14,0 Brix
SG: OG - 1.055
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 20 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 14 dni


[EDIT]

29.06.2015 A tym czasem zlałem warkę 179 Pszeniczne do kega 18,5l i 9 butelek 0,5l przy 3,2 blg - 1,013 FG, nie spróbowałem go ale wąchałem i pachnie przyjemnie, dalej mocno owocowo  :)


KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

- Znowu mega wydajność musiałem aż litr wody dolać żeby zbić do 13,5. Muszę brać małą poprawkę na ten Pale Ale z Bestmalza ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem przed chwilą warkę 177 Witbier z czarnym bzem wyszło 18,5l do kega i 8 butelek 0,5 l przy3,1 blg - 1,012 FG. W smaku bardzo przyjemne czuć ładnie bez skórkę cytryny i lekkie fenole :) Czekam na nagazowanie i ładną pogodę.

 

A przy okazji miła wiadomość z Częstochowy wygrałem GCh Świątecznym ;)http://www.piwo.org/topic/16963-20062015-vi-częstochowski-konkurs-piw-domowych-bractwa-piwnego/?p=356523Miło ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

warka 140 Świąteczne (receptura własna)

 

Ale jestem z tego piwa dość zadowolony ;)

A teraz? :beer: gratulacje ;)

 

 

Hehe teraz mam prawo być zadowolony, piwo z tej degustacji pite w grudniu, nie było jeszcze tak ułożone jak teraz, mam w domu w zapiskach wrażenia z degustacji z połowy maja przed decyzją, że poślę to piwo na konkurs, jak będzie chwila to mogę to przenieść na komputer. A druga sprawa, że wolę być krytyczny dla swoich piw bo to jak widać daje efekty :P

 

No to jeszcze się pochwalę pozostałymi piwami - wysłałem 4 do Częstochowy:

Warka 162 - Koźlak Wędzony - 3 Miejsce

Warka 155 Wiedeński Lager pierwotnie, bo wyszło bardziej marcowe i w takiej kategorii pojechało na konkurs VII miejsce  ;)

Warka 172 APA  VIII miejsce w Częstochowie natomiast w Witnicy 10 ;)

post-3297-0-87179000-1435057576_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze się pochwalę pozostałymi piwami - wysłałem 4 do Częstochowy:

Warka 162 - Koźlak Wędzony - 3 Miejsce

Warka 155 Wiedeński Lager pierwotnie, bo wyszło bardziej marcowe i w takiej kategorii pojechało na konkurs VII miejsce  ;)

Warka 172 APA  VIII miejsce w Częstochowie natomiast w Witnicy 10 ;)

 

 

Pobrałem wczoraj koźlaczka z depozytu, już ostrzę sobie na niego ząbki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekam na jeszcze jedną opinię ;) Tylko mi teraz nie słodźcie, że zajebiste piwa robię :P Hehe z metryczki z Witnicy wychodzi, że moja miesięczna APA jest stara i brak jej aromatów chmielowych, zobaczymy metryczkę jeszcze z Częstochowy to się zrobi porównanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zlałem warkę 176 EIPA wyszło 18,5 litra do kega i 7 butelek 0,5 l przy 3 blg - 1,012 FG jednak pomiar przy zlewaniu na cichą błędny był ;) Piwo mnie trochę zaskoczyło w aromacie, miało wyraźne cytrusy, fajną skórkę chleba i skórkę mandarynki. Ciekawie, czyżby Iunga pokazywała po raz kolejny swoje dobre oblicze? Czy to Perle dodało takiego aromatu w połączeniu z nią. Dałem spróbować żonie to piwo to  stwierdziła, że dobra AIPA :D Czekam na gaz i sprawdzimy jaki będzie aromat, ale podoba mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.06.2015
warka 180 Dark Rye EIPA (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale ale - 4,8 kg
  • Weyermann Żytni - 1 kg
  • Strzegom Bursztynowy - 0,3 kg
  • Żywiec Barwiący około 800-900 EBC - 0,3 kg
  • Strzegom Karmelowy 600 - 0,2 kg
  • Strzegom Karmelowy 300 - 0,2 kg
  • Pszeniczny niesłodowany - 0,2 kg
  • Perle 7% 30 g
  • Iunga 10% 50 g
  • Sybilla 6,6% 15 g
  • Simcoe 11,4% 30 g
  • Zeus 15,5% 20 g
  • Drożdże Wyeast 1275 Thames Valley zbiór II po EIPA około 130 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 7 kg w 5 minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 18l

68-61C -90'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
No i to był błąd żeby nie robić betaglukanowej :) Filtracja stanęła po paru litrach, po zamieszaniu szła ciurkiem uzyskałem 10 litrów. Musiałem przerzucić młóto do gara podgrzać i poszło jakoś... ledwo co jedyne 2 h...

7+7 = około 14 litrów pH wody zbite z 7,3 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 4,5 ml. 


GOTOWANIE 60':
60' Zeus 20 g

30' Iunga 20 g

15' Perle 15 g

10' Sybilla 15 g

5' Simcoe 15g

0' w 70C  po 15 g Iungi, Perle, Simcoe

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 16,6 Blg, przy wydajności 58% oraz IBU 63

Odczyt z refraktometru: 17,3 Brix
SG: OG - 1.058
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 14 dni


[EDIT]

14.07.2015 Zlałem na cichą też dzisiaj warkę 180 Dark Rye EIPA wyszło 21,5 litra przy nieznanym blg. Dostała na cichą po 20 g Simcoe i Zeusa. Pachniała okej.

[EDIT]

22.07.2015 Dzisiaj zlałem warkę 180 Dark Rye EIPA wyszło 17 litrów do kega i 12*0,5l butelek przy 4,2 blg - 1,017 FG, dość wysoko... Ale w smaku jest świetne, mieszają się pięknie ze sobą mocna goryczka z lekkim zalepianiem i delikatną słodkością. Aromat głównie tropiki i lekki cytrus oraz czekolada z kawą i delikatną palonką... Dam z 2-3 tygodnie żeby się poukładało jeszcze ale jeżeli takie będzie to bomba!


KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

- No i wyszła słabsza wydajność pewnie przez żytko ;) Choć z chmielinami co normalnie odzyskuje a dziś sił nie miałem jakieś 1,5 litra poszło i za mało wysłodziłem dzisiaj przez co dolewałem na koniec trochę wody. Pachniało super zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath pytanie z innej beczki, korzystałeś kiedyś z płatków żytnich zamiast żyta? 

 

W sumie z płatków nie, ale raz skorzystałem z mąki żytniej czyli niesłodowanego żyta... Powiem, że nie wrócę do tego eksperymentu piwo wyszło trochę dziwne było w nim sporo ziemistości ale za to zero efektu żytniego czyli oleistości i pełni więc nie polecam. Z tego co można wyczytać w necie to i tak najlepsze efekty daje słodowane żyto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 1 kg słodu żytniego?? Powinno filtrować się bez problemu. Moja 100% żytnia IPA miała lekkie problemy z filtracją, ale zapewne chmiel w szyszkach i 0,5kg łuski gryczanej do zacieru zrobiło robotę. Ponadto zauważyłem, że żytni z Fawcett zdecydowanie lepiej się zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.