Skocz do zawartości

Drożdże Mauribrew Ale 514


Pastaga

Rekomendowane odpowiedzi

W otrzymanej wczoraj przeze mnie przesyłce, zamiast spodziewanych drożdży US-05, dołączone do zestawu były drożdże Mauribrew Ale 514. Wcześnieje ich nie używałem i nie wiem czego mogę się spodziewać (dają posmak, czy może są neutralne, jak z żarłocznością, w jakiej temp. najlepiej się czują itp.itd). Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tymi drożdżami bo w necie skąpo z informacjami o nich, znalazłem tylko standardowy opis producenta. Zamierzam zrobić na nich Pale Ale i potem na gęstwie IRA.

Edytowane przez Pastaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, robię akurat na nich piwo resztkowe ;). Próbka którą wczoraj degustowałem, była dość wytrawna, neutralna w smaku (przynajmniej od strony posmaków dawanych przez drożdże) i ogólnie bardzo przyjemna. Fermentowane w ok. 18 st. C temperatury otoczenia. Spodziewaj się dobrego piwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dwie warki na tych drożdżach. W temperaturze około 16-18°C. Waliło strasznie siarką podczas pierwszych dni fermentacji. Piwa wyszły dobre, czysty profil smakowy, niestety drożdże nie zbijają się w butelkach, cały czas lekka mgiełka, jak przy Safbrew S-33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Właśnie najbardziej rozkminiam nad temp., w której będę fermentować piwa. Zakładając, że będą to US-05 chciałem fermentować w piwnicy gdzie mam ok. 15 stopni (nie wiem czy nie będzie za zimno dla Mauribrew), natomiast w domu jest ok. 20 stopni więc troszkę sporo zakładając, że w trakcie fermentacji temp. będzie w fermentorze ze 2 stopnie wyższa.

 

WiHuRa co do zbijania się drożdży to ja na S-33 pseudo Koelsha mam idealnie klarownego (już po cichej był klar), natomiast Alt po cichej jeszcze do klarowności ma trochę więc pewnie różnie z tym bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiHuRa co do zbijania się drożdży to ja na S-33 pseudo Koelsha mam idealnie klarownego (już po cichej był klar), natomiast Alt po cichej jeszcze do klarowności ma trochę więc pewnie różnie z tym bywa.

 

Tzn, nie chodziło mi o klarowność,którą faktycznie na S-33 można osiągnąć tylko lekką mgiełkę z drożdży na dnie w butelce, która podnosi się przy przelewaniu piwa do kufla.

 

Notabene na Mauribrew Ale 514 zrobiłem również Pale Ale i IRA ;) Powodzenia.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak głęboko Wam fermentowały te drożdżaki? Przed chwilą przelałem na cichą Ale i po tygodniu burzliwej w temp. około 18 stopni zeszły 4Blg (z 12 na początku) - mam małą zagwozdkę bo nie wiem teraz czy nie za wcześnie piwo poszło na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Jak głęboko Wam fermentowały te drożdżaki? Przed chwilą przelałem na cichą Ale i po tygodniu burzliwej w temp. około 18 stopni zeszły 4Blg (z 12 na początku) - mam małą zagwozdkę bo nie wiem teraz czy nie za wcześnie piwo poszło na cichą.

Mi Mauri zeszły kiedyś z 16 Blg do 2 Blg w ciągu 3 dni. Ale była to głównie sprawa temperatury - pracowały w ok. 24 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Planuję na omawianych drożdżach zrobić w weekend IRA , W pokoju w którym sobie stoją fermentory mam ok 22°C (dziś nawet 21) , jednak jeśli pogody się poprawią na pewno wzrośnie do 23°C może 24°C. W opisie pisze, że pracują od 17-30°C a jak to się ma w praktyce ? Mogę je trzymać w pokoju nawet jak wzrośnie do 24* czy może lepiej umieścić je w piwnicy gdzie będzie poniżej 20*. Z tym że w piwnicy to brudno, kuż trzeba by może fermentor włożyć do worka plastikowego itp. Chodzi mi tu o smak piwa bo wiadomo samym drożdzą nic nie szkodzi taka temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Też jestem bardzo ciekaw efektów pracy tych drożdży. Właśnie fermentuję PA w ok. 19°C, ale temp. na pewno wzrośnie. Puki co to bardzo fajny start fermentacji i niska piana co mi bardzo odpowiada. Jeśli w efektach pracy będą jak te do pszenicy to zostanę fanem Australii :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na tych drozdżach "orzeźwiające na lato" wg bnp , chciałem po 15 dniach fermentacji dać w butelki , próbka testowa zeszła z 11 do 2,5 ale wczoraj piwko w fermentorze mierzę i ma 3,5 Blg,no to zlałem na cichą.Osadu było prawie dwa razy więcej niż na np S04 i bardzo rzadki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z najbardziej aktualnych doświadczeń z Mauri:

Od 22°C robi się bardzo owocowo... No i pałaszują niemiłosiernie (z 12 do 4 Blg w ok 40 godzin). Niestety nie udało mi się utrzymać niższej temperatury, ale przynajmniej można było zobaczyć działanie ;)

 

Piwo jak najbardziej OK, ale w akurat tej warce chciałem estry "pochować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuje temat bo też zamiast otrzymać w przesyłce od TB fermentisy us-05 dostałem te ale514, pewnie od ostatniego posta więcej użytkowników używała tych drożdży i podzieli się wiedzą o nich, jaka temp. najlepsza do fermentacji bo sam mogę utrzymywać 19* tylko nie wiem czy to nie za mało dla nich. Oprócz tego nie wiem jak wygląda na nich rehydratacja i czy po zadaniu napowietrzac. Sorry trochę panikuje, ale wykulem już sobie te us-05, a tu taka niespodzianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.