Skocz do zawartości

Zadanie z geometrii


Faszysta Rasista Homofob

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zrobić okap montowany na kociołku podczas chmielenia, połączony rurą FLEX z kanałem wentylacyjnym.

Jak obliczyć wartości r i R, mając a, b i c? Z geometrii miałem zawsze piątkę, ale jakoś nie umiem wymyślić wzoru. :(

 

95491066.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zrobić okap montowany na kociołku podczas chmielenia, połączony rurą FLEX z kanałem wentylacyjnym.

Jak obliczyć wartości r i R, mając a, b i c? Z geometrii miałem zawsze piątkę, ale jakoś nie umiem wymyślić wzoru. :(

 

95491066.jpg

 

A co to jest a i c na tym rysunku z okręgami?

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumialem Twoj rysunek ale wychodzi mi ze r=1/2a natomiast R=r+1/2(c-a)

natomiast zrozumienie rysunku jest takie ze to po lewej to rzut boczny okapu pod nim bedzie kocioł a do boku a przyłączona rura flexa.

Kurcze fajne bajery sobie koledzy konstruują :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu poniżej masz rozwinięcie stożka ściętego i przykadowe wyniki.

Ze strony podanej przez josefika wszystko wyliczysz. Jak bedziesz miał problem to policzymy wspólnie.

 

ps

nie wiem jak dodać zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ma być stożek ścięty i potrzebujesz jego rozwinięcie to tu masz gotowca

http://www.lw.cad.pl/oblinz/stozsym.htm

Właśnie o to mi chodziło. Dzięki.

A tak przy okazji: zna ktoś wzór matematyczny na wyliczenie tego?

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ma być stożek ścięty i potrzebujesz jego rozwinięcie to tu masz gotowca

http://www.lw.cad.pl/oblinz/stozsym.htm

Właśnie o to mi chodziło. Dzięki.

A tak przy okazji: zna ktoś wzór matematyczny na wyliczenie tego?

 

Kiedyś coś takiego liczyłem jak robiłem fermentator stożkowy, musiałbyś się oprzeć wszystkim co dotyczy trójkata :) , twierdzeniem Pitagorasa i trygonometrii :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piątka z geometrii? Bardzo miło, szkoda, że za umiejętność używania własnej wyobraźni stopni nie dają. Wiele myśleć nie trzeba, żeby taki okap wymyślić i skonstruować. I żadne wzory nie są potrzebne.

Widzisz, umiejętności używania własnej wyobraźni mi nie brakuje, ty natomiast pewnie załatwiłeś sobie w szkole zaświadczenie o dysleksji, dysortografii czy innej dysinteligencji, bo po co się wysilać - i tak każdy zrozumie co napisałeś.

Dawniej w szkole były dzieci zdolne, przeciętne i tumany.

Teraz są zdolne, przeciętne i dyslektycy.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shooter wykorzystal wczoraj wyciety fragment kega i do otworu na fitting podlaczyl spiro 80 mm

Dokładnie, keg jest rozmiarów mojego kociołka. Szykując kadź odciąłem górę po obwodzie, nie zostawiając tradycyjnego rantu (patrz mój wątek z budowy browaru). Przypadkiem później odcięta góra kega przypasowała jako pokrywa na kociołek. Niedawno zakupiłem rurę spiro fi 80 i opaską zaciskową przymocowałem do fittingu. Drugi koniec rury powędrował do komina, po zdemontowaniu wentylatora :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zasada nr 1 dla wszystkich konstruktorów, wynalazców, mechaników,

 

"Łatwiej kijek pocieniować , niż go potem pogrubasić"

 

Niestety projektanci przeważnie myślą inaczej :)

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jake

okap" wyszedł " o.k Nie rozumiem tylko Twojego toku rozumowania, a raczej pytania.Przecie te R i r ,to odpowiednio , wynikające ze średnic, kociołka i rury typu Flex.

 

zastanów się jeszcze raz. r i R nie są średnicami ani garnka ani flexa. Jak masz rysunek z wycinkiem koła to złóż go sobie w stożek, wtedy r i R będą odległościami od czubka stożka a nie od średnicami flexa i garnka.

 

Średnice flexa i garnka można wyznaczyć z obwodu wyciętego okręgu. Po złożeniu stożka z takiego wycinka koła średnice otworów będą zależały od wyciętego fragmentu koła. Np jeśli złożymy stożek z połowy koła to kąt stożka będzie 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby za późno ale może się komuś przydać:

 

Analityczne rozwiązanie można uzyskać porównując długości wycinków kola w rozwinięciu stożka ściętego z obwodami podstaw tegoż stożka. Jeśli przyjmiemy oznaczenia zdefiniowane na początku wątku i zdefiniujemy α jako kat rozwarcia rozwinięcia to następujące równania powinny być spełnione:

1) α*R = π°C

2) α*r = π*a

Dodatkowe równanie wiąże promienie rozwinięcia z tworząca stożka:

3) b=R-r

 

Układ równań ma sensowne rozwiązanie dla c > a:

R = b°C/(c-a)

r = a*b/(c-a)

α = π* (c-a)/b

 

 

 

PS: Rozwiązanie powinno być poprawne ale głowy nie daje ;)

Edytowane przez wojosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wiktor

zawsze mnie uczono, że indeksami R lub r, oznacza się promienie. Natomiast długość, określoną przez Ciebie, odległością indeksem L lub l. To po pierwsze. Po drugie, po co komplikować sobie życie i wyznaczać średnice rury Flex i garnka ,jak je można zmierzyć, bo je już mamy jako przedmioty. Jak już te pomiary mamy, to wystarczy tylko znać wzór na obwód koła i założyć sobie jakąś wysokość okapu. Następnie rysujemy trapez z naddatkiem wymiarów, a i c , na połączenie nitowane czy jakiekolwiek inne. I po sprawie. Oczywiście każdą kwestię można bardziej lub mniej skomplikować, tylko PO , CO ? Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to, stożek wycięty z wycinka koła, ale dla okapu ja bym tak zrobił ,bo ominął bym wycinanie blachy po promieniu, co z pewnością w warunkach domowych jest łatwiejsze .Mnie nie symetryczny zakład by nie przeszkadzał.

Edytowane przez maria-n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wiktor

zawsze mnie uczono, że indeksami R lub r, oznacza się promienie. Natomiast długość, określoną przez Ciebie, odległością indeksem L lub l. To po pierwsze. Po drugie, po co komplikować sobie życie i wyznaczać średnice rury Flex i garnka ,jak je można zmierzyć, bo je już mamy jako przedmioty. Jak już te pomiary mamy, to wystarczy tylko znać wzór na obwód koła i założyć sobie jakąś wysokość okapu. Następnie rysujemy trapez z naddatkiem wymiarów, a i c , na połączenie nitowane czy jakiekolwiek inne. I po sprawie. Oczywiście każdą kwestię można bardziej lub mniej skomplikować, tylko PO , CO ? Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to, stożek wycięty z wycinka koła, ale dla okapu ja bym tak zrobił ,bo ominął bym wycinanie blachy po promieniu, co z pewnością w warunkach domowych jest łatwiejsze .Mnie nie symetryczny zakład by nie przeszkadzał.

 

wytnij sobie trapez z papieru i spróbuj z niego zwinąć taką redukcję. Na pewno nie będzie to wyglądać tak jak redukcja którą zrobił Jake.

 

jeśli wszyscy będą tak myśleć to się nie dziwcie że wszystko w Polsce jest jak z gówna ulepione. "Panie kierowniku, po co dawać żwir pod drogę, zróbmy na piasku i wodzie też będzie dobrze".

 

Może i byś wygiął taką redukcję z trapezu, ale w po próbach wygięcia tego i zamocowania garnków pluł byś sobie w brodę, że się trochę bardziej nie przyłożyłeś.

 

Przyczepiłem się bo promienie r i R na tym rysunku:

95491066.jpg

NIE są promieniami ani flexa ani garnka. A w naszym przypadku promienie na rysunku powyżej są tworzącymi stożka.

 

A wycięcie kątówką okręgu to żaden problem, a na pewno dużo mniejszy niż potem przycinanie tej redukcji żeby do garnka pasował.

 

Zanim zaczniesz dalej się kłócić weź nożyczki kawałek papieru, wytnij trapez i fragment okręgu i zobacz z czego łatwiej zrobić redukcję. Przy okazji możesz też zobaczyć że nie da się tego wywalcować na zwykłej walcarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiktor, nie zamierzam się z Tobą kłócić. Przedstawiłem tylko swój punkt widzenia na wykonanie okapu i to w dodatku mobilnego. Przyznasz, że nie jest to szczególnie wyrafinowana konstrukcja mechaniczna. Oczywiście zupełnie inną kwestią jest sprawa estetyki.Ja już taki jestem, że bardziej przykładam uwagę do poprawności działania urządzenia niż wyglądu. To pewnie moja wada ,z którą muszę jakoś żyć. Jak będę robił fermentator stożkowy na pewno zmienię sposób wykonania takiego stożka, bo tu już się nie da nic na skróty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.