Skocz do zawartości

browar radwanicki


amap

Rekomendowane odpowiedzi

Underpitching i najlepiej drugie pokolenie. Ja planuje zrobić eksperyment i następnym razem zrobić starter z nich o dopiero potem zadać do brzeczki. Ja robiłem porównanie niedawno dwóch identycznych zasypów ale zacieranie jedno klasyczne a drugie na lenia z krótsza przerwa ferulikową. Efekty były takie ze to zacierane na lenia było o niebo lepsze. Możesz poczytać w moich zapiskach o tych warkach. Linki w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- a to dobra podpowiedź, jest jakies uzasadnienie?

Mógłbym się tu powymądrzać. Że kwas ferulikowy, uwalniany w 44° przez esterazę ..itd, itp. Nie zrobię tego.

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia dlaczego pszeniczne zacierane w ten sposób jest lepsze. Faktem jest, że od kiedy tak robię, to wciąż mnie to zadziwia. Nawet nie potrafię tego sprecyzować, wciąż zastanawiam się w czym tkwi różnica. Piwo staje się bogatsze, wielowymiarowe, trochę tak jakby nie dwa, a trzy lub więcej słodów zostało użytych. Wiesz, że jest lepiej, a jednocześnie nie wiesz dlaczego.

W każdym razie robię tak od jakiegoś czasu, nie zamierzam przestać i każdemu polecać będę.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WB-06 jak to one, ale ja mogę polecić raczej Mauribrew Weiss (najlepiej przeterminowane ;) ) z underpitchingiem oczywiście, co by banany dostać.

Tu się nie zgodzę. WB06 dają więcej bananów.

Z ciekawostek, użyłem raz Mauribrew Weiss, które były 8 miesięcy po terminie, pół saszetki, a do tego otwarte 6 miesięcy wcześniej. Nie było w piwie nic, co wskazywałoby na jakieś wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę. WB06 dają więcej bananów.

Ja to bym się i zgodził,

ale jejski, ze swoimi blachami, mnie namówił na kangury i tylko potwierdzam, że one lepiej robią swoją robotę od WB-06. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słowo się rzekło:

 

08.02 - #68 - Kolejna próba:

 

Zasyp

 

* słód pszeniczny - 2,8kg

* słód pale ale - 1,2kg

 

Zacieranie

 

http://browar.biz/ar...hp?id=109&str=2

 

Gotowanie 60'/chmielenie

 

* 60' - 20g lomik??ak

 

Drożdże

* WB06

 

Edit:

21l i 12blg

Edytowane przez amap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już za późno... do pszenicy polecałbym chmiel Saaz/Żatecki, również na smak. A na marginesie, to chętnie poprosiłbym o możliwość degustacji wyrobu. I info, jak wyszły banany. Mnie na WB06 nie udało się prawie nigdy ich uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia amap! U mnie bpa wyszlo 18 l 16.5 blg tak ze musialem 4 l wody dolac. Skórki darowalem sobie - chce poznac smaki jak to smakuje.

Edytowane przez ori2go
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bpa wyszlo 18 l 16.5 blg tak ze musialem 4 l wody dolac.

pierwsze koty za płoty....

 

u mnie dekokcja:

dodałem śrutę pszenną do wody i w temp. 45° C stało 15´, dodałem śrutę jęczmienną i wrzątek (3,5l), podgrzałem do temp. 65° C; odjąłem część 1/3 zacieru do dekokcji. dekokt podgrzałem w osobnym naczyniu do 72° C, przetrzymałem 15´ i podgrzałem do wrzenia. gotowałem 15´ i gorący dekokt dodałem do zacieru głównego z temp. na poziomie 72° C i utrzymywać ją 20 min. po czym podgrzałem do 78° C i filtrowałem - kupa roboty, jestem ciekaw efektów końcowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15.02 - #69 - jeden chmiel:

 

Zasyp

 

* słód pale ale - 4,25kg

 

Zacieranie

 

* 60' - 65C

 

Gotowanie 60'/chmielenie

 

* 60' - 50g ekg??ak

* 0' - 50g ekg??ak

* 5 dni cichej - 50g ekg??ak

 

drożdże

* US05

 

Edit:

20l i 12,5blg

Edytowane przez amap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.03.2015 - #70 - mildlord:


Zasyp

* 2,00 kg    Pilsnermalt 6RW (Castle Malting) (3,4 EBC)    
* 0,80 kg    Monachijski typ I (12,0 EBC)

* 0,20 kg    BestMälz Caramel Pils (5,0 EBC)
* 0,13 kg    Chokladmalt (Castle Malting) (900,0 EBC)

* 0,05 kg    BestMälz Pale Ale (6,0 EBC)

* 0,08 kg    Czekoladowy (400,0 EBC)

Zacieranie

* 90' - 66 C

* 15' - 76 C

Gotowanie 90'/chmielenie

* 60' - 30g ekg??ak

drożdże
* Essex Ale Yeast (White Labs #WLP022)

Edytowane przez amap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyszło 20l i 9,5blg - bedzie najlepsze piwo na świecie, robione nowatorską metodą: najpierw zacieranie od 65 do 74 w 40min a potem w 1h i 5 min od 74 do 65, po czym filtrowane i gotowane....

w międzyczasie okazało sie że pare słodów wyszło z magazynu razem z mchem...

#69 miała byc zabutelkowana dzisiaj - zeszła do 1blg - ale z braku czasu wyszło tylko przelanie do wiadra z kranem. gorycz potężna, bedę miał znowu do rozdania.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.