Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

Portable kegerator wchodzi powoli w fazę produkcyjną.

 

Zakupiłem 10 gallonowy cooler ($44) który spokojnie miesci 9l keg. Do browaru wpłynął też drugi 9l keg więc mam teraz 2 sztuki. Już w weekend trafią do nich piwa. Kegi przed włożeniem do coolera będę chłodził w swoim zamrażalniku. Na czas imprezy siup do coolera wraz z wkładami chłodzącymi. Dobrze by było zrobić otwór na montaż kranu ale chyba na razie będę robił wyszynk piknikowym kranikiem. Zastanawiam się też jeszcze jak wyprowadzić rurkę na gaz, chyba nie będę dodatkowo dziurkował coolera i jak się uda wypuszczę CO2 przez dziurkę na kranik w coolerze. W necie widziałem jeszcze zamontowane naboje CO2 na złączkę, ciekawe rozwiązanie, nie trzeba by było taszczyć butli CO2 ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#48 White IPA 13,6°Blg, wybicie 40l

12.05.2014

Beersmith: IBU 50, EBC - 6

 

Zasyp:

Pilzneński Bruntal - 6,00 kg (64,5%)

Pszeniczny Litovel - 2,00 kg (21,5%)

Pszenica niesłodowana - 1,40 kg (14,0%)

 

Modyfikacja wody:

- przegotowanie 50l wody i dekantacja znad osadu

- 6ml chlorku wapnia do zacieru

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 28l (21,5l przegotowanej + 6,5l kranówki)

45 min - 64°C

45 min - 72°C

01 min - 78°C

 

Korekta PH, 6ml kwasu mlekowego, pomiar PH 5,9

Wysładzanie 34,5l (28l przegotowanej + 6,5l kranówki) wody o temperaturze 80°C

 

Gotowanie: 75 min

60 min - 50g Iunga 11,9%AA

15 min - 10g mech irlandzki

05 min - 12g kolendra

05 min - 25g suszona słodka skórka pomarańczy

04 min - 50g Cascade 7,10%AA

03 min - 50g Citra 14,4%AA

03 min - 50g Centennial 11,2%AA

 

Fermentacja:

Wyszło 38l - 14 Birx czyli 13,6°Blg

 

Brzeczka schłodzona do 30°C w 30 min (ociepla się już woda), później na dworze kilka godzin do 22°C i w tej temperaturze zadane drożdże, w garażu aktualnie 18°C.

Fermentor 1: 18l, Wyeast 3463 Forbidden Fruit, około 200ml nieprzemytej gęstwy

Fermentor 2: 20l, Fermentum Mobile FM20 Białe walonki, około 200ml nieprzemytej gęstwy

 

Komentarz:

- czasowy rekord dla 40l wybicia, 6h roboty

- ogromy przełom i spore chmielenie = potężny osad, ponad 4l osadu, straciłem w tym trochę brzeczki

--------------

01.06.2014

Fermentor 1: Przelałem do kega, pomiar 7 Brix czyli 3,2°Blg po korekcie, 5,3% ABV.

Fermentor 2: Przelałem do kega, pomiar 7 Brix czyli 3,2°Blg po korekcie, 5,3% ABV.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#48 White IPA już z drożdżami w fermentorach.

Znowu przełożyłem warzenie Grodziskiego bo za późno wystartowałem z propagacją drożdży ze skosa. Za tydzień więc podwójne warzenie, ostatnie w sezonie.

 

Przy okazji #47 Biały Jasiek wskoczyła do 2 kegów. Jeden już się gazuje i wnet będzie wyszynkowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warce #47 Biały Jasiek, część na drożdżach Fermentum Mobile FM20 Białe walonki, najwyraźniej utknęła fermentacja. Po 2 tygodniach fermentacji pomiar FG wskazał 6 Brix co daje 3,7°Blg (OG 9,2°Blg). Areometr potwierdził słabe odfermentowanie, które według producenta powinno kształtować się w okolicy 72-76%. Potrzebowałem już gęstwę więc piwo poszło do kega, może tam dojdzie, a może nie zdąży bo już się gazuje do wyszynku.

 

Drożdże były zadane bez startera, bezpośrednio z fiolki, w sumie z tak niskim OG powinny sobie poradzić, ruszyły w 12h więc lag był niski. Ale jednak mam wrażenie, że główną przyczyną niedokończonej fermentacji był właśnie brak startera, temperatura otoczenia przez cały czas fermentacji utrzymywała się w okolicach 18°C.

 

Co ciekawe. Drugą część tej warki fermentowałem Wyeast 3463 Forbidden Fruit (starter), drożdże te parametrami z Białymi walonkami praktycznie się nie różnią (taka sama flokuacja, takie samo odfermentowanie, prawie taki sam zakres temperatur) a i aromat oraz smak obu części jest bardzo podobny. Mam wrażenie, że to podobne szczepy jeśli nie takie same. Odfermentowanie na tych drożdżach 72% (w tym przypadku był starter).

 

Oba szczepy fermentują teraz #48 White IPA, więc będzie okazja do dalszych analiz.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był test więc testowałem. Piwo miało iść do kega więc ewentualne niedofermentowanie było wykalkulowane w ryzyko testu. W pozostałych przypadkach zawsze robię starter.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#50 Dziki Gon v.1 15°Blg, wybicie 20l

Data warzenia: 18.05.2014

Beersmith: IBU 38, EBC - 11

 

Zasyp:

Pilzneński Bruntal - 4,80 kg (82,8%)

Płatki pszenne - 0,60 kg (10,3%)

Abbey Malt CM - 0,40 kg (6,9%)

 

Modyfikacja wody:

- brak

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 18l

40 min - 64°C

50 min - 72°C (przedłużone ze względu na filtrację #49)

01 min - 78°C

 

Korekta PH, 4ml kwasu mlekowego bez pomiaru

Wysładzanie 14,5l wody o temperaturze 80°C z 4ml kwasu mlekowego

 

Gotowanie: 90 min

60 min - 20g Iunga 11,9%AA

60 min - 40g Lubleski 4,2%AA

20 min - 20g Lubleski 4,2%AA

15 min - 4g mech irlandzki

05 min - 25g suszona słodka skórka pomarańczy

05 min - 20g mieszanka suszonego hibiskusa i owocu dzikiej rózy

05 min - 1g pieprzu

 

Fermentacja:

Wyszło 17l - 17,5°Blg, rozcieńczyłem 2,8l przegotowanej wody do 19,8l - 15°Blg

 

Brzeczka schłodzona chłodnicą do 19°C i w tej temperaturze zadane Wyeast 3711 French Saison (I pokolenie), około 300ml nieprzemytej gęstwy. Fermentor stoi w garażu w 18°C.

 

Komentarz:

- na drugą fermentację pójdą Brettanomyces,

- pod koniec drugiej fermentacji dodaną zostaną płatki dębowe, kilka dni przed rozlewem chmielenie na zimno,

- ogormny przełom i mnóstwo osadu

- chmielenie Lubelskim ale miało być Iungą, która poszła przez przypadek do warki #49

 

--------------

19.05.2014

W garażu temperatura skoczyła do 20°C

--------------

21.05.2014

W garażu temperatura skoczyła do 21°C

--------------

23.05.2014

W garażu temperatura skacze >22°C

--------------

01.06.2014

Przelałem na cichą fermentację. Zadałem Wyeast 5112 Brettanomyces bruxellensis. Pomiar 6 Brix ale areometr pokazuje 1°Blg, podobna sytuacja jak w porzedniej warce na tych drożdżach. Na razie typowa beligijska nuta w aromacie.

--------------

11.01.2015

Wrzuciłem około 40-45g płatków dębowych średnio opiekanych które macerowały się w 15 letniej whisky typu blend przez około 4-5 miesięcy. Pierwsza próbka z cichej: http://www.piwo.org/...980#entry325512

--------------

12.02.2015

Chmielenie na zimno 50g Citry

--------------

15.02.2015

Butelkowanie z około 2-2,2g cukru na butelkę. Piwo dość cienkie choć rozgrzewa, ciekawy aromat (końcka derka i cytrusy), w smaku za to dość nieułożone z mdłym posmakiem na finiszu.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planuje. Wystarczy wyrazić chęć.

Ok, mogę się wymienić. Mam wędzonkę pszeniczną więc porównasz samodzielnie słodowaną i wędzoną dębem. Na priv wymienimy się adresami i szczegółami. Daj znać w odpowiednim czasie :beer:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon zakończony. Wypróżniłem porządnie magazyn, 0 słodów podstawowych (zostało mi tylko sporo karmelowych i palonych), 0 chmieli, 0 drożdży.

 

W sobotę zabutelkowałem #46 Żytni Ciemny Saison, piwo fermentowało ponad miesiąc, refraktometr po korekcie wskazał FG 2,5°Blg zaś areometr 1°Blg. Warka poszła w butelki. W smaku wyraźna beligijska nuta (estry) z finiszem zbożowo czekoladowym. Dam piwu 3-4 miesiące do pierwszych testów.

 

W niedzielę powstały dwie ostatnie warki. Przypadkowe, nowofalowe Grodziskie, chyba nachmielę je jeszcze na zimno, jak się bawić to się bawić, wędzonki z tego słodu i tak prawie nie czuję. I druga warka to okolicznościowa #50 Dziki Gon v.1, warka przyprawiana ostatecznie (oprócz skórki pomarańczy) suszoną mieszanką hibiskusa i dzikiej róży oraz pieprzem. Mieszanka hibiskusa i dzikiej róży ma niezwykłą moc barwienia. Piwo ze słodów miało 11 EBC, po gotowaniu kolor brzeczki czerwonawy a w fermentorze wygląda jak brązowy. A dałem tylko 20g tej mieszanki.

 

Teraz czas na odpoczynek od warzenia. Jeszcze zostanie kegowanie i butelkowanie a po nich stan w leżakowani będzie następujący: 11 pełnych kegów, 9 pełnych skrzynek, 2 warki w fermentorach (Lambic i Dziki Gon). Powinno do października wystarczyć ;)

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończę również etykiety do ostatnich piw. Kolejna seria o jednakowej szacie graficznej i już tak będzie bo wena do ich tworzenia dawno już wymarła. Będę jeszcze tworzył oryginalne ety ale tylko dla piw specjalnych (np. #50 Dziki Gon).

 

Saison

A'la Witbier

White IPA

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.