Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

#36 Riggwelter Brown Ale 13,5°Blg

17.11.2013

Beersmith: IBU - 35, EBC - 41

 

Zasyp:

Pale Ale Strzegom - 4,00 kg (80%)

Torrified Wheat Warminster - 0,45 kg (9%)

Crystal 160 Fawcett Malsters - 0,30 kg (6%)

Pale Chocolate Fawcett Malsters - 0,25 (5%)

 

Modyfikacja wody:

- 32l przegotowanie wody i dekantowanie znad osadu

- 1g gipsu

- 5ml chlorku wapnia 33%

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 17,5l

40 min - 64°C

40 min - 72°C

01 min - 78°C

 

Korekta 4ml kwasu mlekowego 80% do PH 5,7

Wysładzanie wodą ~70°C, około 15,5l z 4ml kwasu mlekowego 80%

 

Gotowanie: 75 min

60 min - 30g EKG 7,4%AA

15 min - 5g mech irlandzki (uwodniony)

10 min - 30g EKG 7,4%AA

 

Fermentacja:

Wyszło 19l - 13,5°Blg

Zadane gęstą, około 150ml, gęstwą Wyeast 1469 West Yorkshire (IV zbiór).

 

Około 2,5l osadów z gotowania wylałem.

Schłodziłem do 19°C (w 25 min) i w tej temperaturze zadałem drożdże. Aktualnie fermentor stoi w garażu w 15°C, stresuje drożdże :)

 

Komentarz:

- tym razem grubsze śrutowanie, tak dla testów

- troszkę przedłużone przerwy przy zacieraniu ze względu na to, że przelewałem wcześniejsze warki do kegów

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszą warką zakończyłem jesienny sezon górnej fermentacji. Następne górniaki dopiero wiosną. W grudniu rozpoczynam długą batalie z lagerami. W przyszłym tygodniu na karuzeli pojawią się Wyeast 2278 Czech Pils - mam nadzieję, że wystartują, datę produkcji mają "październik 2012".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała refleksja na temat kegów i kegowania.

 

Niepostrzeżenie podczas wczorajszego warzenia 2 warki trafiły do kegów. Teraz tak sobie myślę, ile to byłoby roboty jakbym chciał je zabutelkować, 80 butelek do mycia, cukier do refermentacji, kapslowanie, uh. Może i się rozleniwiłem a może po prostu eliminuje nielubiane obowiązki piwowara ?

 

Wychodzi na to że przez cały sezon warzelny 2013/2014 zabutelkuje ... 2 warki (nie licząc niedawno butelkowanego Cieńkusza, 14 butelek). W butelki pójdą 2 mocne dolniaki, które będę warzył wczesną wiosną. Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie powrotu do butelek. Nie dawno wyniosłem połowe skrzynek na strych i wychodzi na to że jeszcze część trzeba wynieść. A jeśli chce mieć piwo w butelce to leje je z kranu i kapsluje, gazu trochę traci ale tym się nie przejmuje bo takie piwo jest gdzieś na imprezę lub dla znajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z przechodzeniem na kolejne, chyba wyższe, etapy piwowarstwa. Jak warzę duże warki to nigdy nie mogę trafić z ilością i jak leję w kilka kegów to czasami kilka litrów piwa wylewam w kanał. Za skarby świata nie dotykam butelek, aż mnie wzdryga na myśl o butelkowaniu :smilies:.

No i śmieszy mnie wspomnienie odzyskiwania pół litra brzeczki z chmielin czy walka o kilka procent wydajności.

 

Editka: ten kod na kontrach działa?

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i śmieszy mnie wspomnienie odzyskiwania pół litra brzeczki z chmielin czy walka o kilka procent wydajności.

 

Dokładnie do tych samych wniosków doszedł od tego sezonu. Moża powiedzieć, że piwowarsko-mentalnie przestawiłem sie o 180 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etykiety, które wstawiam to skompresowane obrazy i może być problem z czytaniem kodu. Ale na wydrukowanych etykietach nie ma z tym problemu.

 

Z innej beki. Podobno amerykański rynek przoduje w piwowowarskich nowościach, a tu proszę polska firma wymyśliła to wcześniej :)

http://www.northernbrewer.com/shop/big-mouth-bubbler-5-gallon.html?utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=big-mouth-11-20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą sprawdzałem, komórka z ekranu laptopa odczytuje kod bez problemów:-)

 

Niegłupi ten słoik;-) Zastanawiam się, czy sobie nie zakupić, czasem wychodzi mi warka > 25 litrów i to co nie zmieści się w fermentorze plastikowym fermentuję w szklanym balonie do wina 16L - ten ogórkowinny słoik wygodniejszy do mycia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent jak patent, zakrętka i korek ściągnięte z Speidla , co nie zmienia faktu że jest atrakcyjniejsze cenowo i nadaje się praktycznie do wszystkiego ;)http://allegro.pl/wielofunkcyjny-sloj-balon-galon-na-wino25l-nowosc-i3715747446.html Widziałem to wcześniej ale na piwo przydała by się 30 litrów :) Do wina nie powiem idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.