Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

Pelna profeska :) Normanie dane jak z encyklopedii :okey: Tak informacja nie pozostawia wątpliwości co jest zawartością butelki.

Kolejna sprawa to standaryzacja ety, która po zatoczeniu pełnego okręgu styli pozwoli na błyskawiczna zmianę danych i do druku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pełnego okręgu nie zaliczy bo po drodze coś innego wskoczy mi do głowy :P Pierwsze 4 warki sezonu pójdą raczej do kega a nie w butelki ale ety jak widać robię, chyba mam do tego jakieś zacięcie. Kolekcjonerzy przynajmniej się cieszą:

http://myvimu.com/collection/44072419

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło 14l - 15,5°Blg, rozcieńczone ~5l wody do 19l - 11,8°Blg

 

jakiej wody używasz do rozcieńczenia? i skąd wiadomo ile jej dodać :)

chciałem zrobić korektę z 13,5blg aby uzyskać 12blg a Twoje zapiski wyskoczyły jako pierwsze po wyszukaniu "korekta blg"

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądam toolkit v1.8 i nie widzę tego - jakaś zaćma

 

Ja wykonuję prostą matematykę, przyjmując, że 1 BLG to 10g cukru w litrze. Oczywiście, jest to obarczone błędem, ale dla mnie akceptowalnym.

 

crosis - rozwiń proszę ten skrót myślowy - jestem po drugim i ciężko sklejam fakty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedziela była pracująca:

#27 Landlord Best Bitter i #28 Pacific Pale Ale poszły w całości do kega, wstawiłem do keezera, temperatura 10°C, nagazowanie 1 bar, za tydzień leje pierwszy kufel!

 

post-3232-0-98608200-1379918157_thumb.jpg

 

#29 American Amber Ale i #30 Old Peculier przelałem na cichą, pierwszy zszedł do 3,5°Blg a drugi do 3°Blg. Podobnie jak poprzednie dwie warki, piwo już jest bardzo klarowne. Amerykańca będę jeszcze chmielił na zimno Citrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że ktoś zauważy :D Ale bez paniki, wszystko jest pod kontrolą, po prostu podczas mycia odwrotnie założyłem rurkę piwną i zawór do niej, nie chciało mi się odkręcać i przekładać.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#31 Russian Imperial Stout 25°Blg

piwo do beczki - Karpaccy Piwowarzy w akcji beczka (I edycja)
29.09.2013
Beersmith: IBU - 92, EBC - 120, warka 20l
Receptura bazowana na:
http://www.wiki.piwo...Michna_(szop007)

Zasyp:
Pilzneński Litovel - 4,60 kg (45,6%)
Monachijski II Strzegom - 2,80 kg (27,7%)
Jęczmień palony Weyermann - 0,50 kg (5,0%)
Karmelowy 300 Strzegom - 0,40 kg (4,0%)
Płatki jęczmienne - 0,40 kg (4,0%)
Płatki owsiane - 0,40 kg (4,0%)
Karmelowy jasny Litovel - 0,38 kg (3,8%)
Pszenica niesłodowana - 0,30 kg (3,0%)
Carafa II Weyermann - 0,30 kg (3,0%)

Zacieranie i filtracja:
woda do zasypu 40l
40 min - 64°C
20 min - 72°C
10 min - 78°C

Pomiar PH 5,9 - korekta 6ml kwasu mlekowego 80% - pomiar PH 5,5
Woda do wysładzania nie była potrzebna, zacieranie na rzadko 4:1, brzeczka przednia to cała warka.

Gotowanie: 120 min
60 min - 50g Herkules 17,2%AA
15 min - 55g Sybilla 6,2%AA
15 min - 5g mech irlandzki
15 min - 350g cukier
15 min - 640g płynny ekstrakt pszeniczny

Fermentacja:
Wyszło 19l - 25°Blg
Zadane przemytą gęstwą, około 300ml gęstej gęstwy Wyeast 1450 Denny's Favorite 50 (II pokolenie)
Temperatura zadania 21°C, temperatura otoczenia 20°C

Komentarz:
- mechaniczne śrutowanie po znajomości, ~10kg nie chciało mi się ręcznie mielić, śrutowanie było zbyt grube w stosunku do założonej wydajności stąd nie osiągnąłem zakładanych 20l i 26°Blg, ba! - w wyniku słabej wydajności, żeby bidy nie było, musiałem poratować się ekstraktem oraz cukrem
- poza tym wszystko sprawnie poszło, jedynie pod koniec filtracji zaczęło trochę ciurkać ale zamieszałem mocno górną warstwę i filtracja zakończyła się sukcesem

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie się nad nim zastanawiam, gotować drugiej warki już nie będę miał czasu. Ewentualnie mógłbym wysłodzić trochę i zostawić na ... no właściwie nie wiem na co, na startery ? taką czarną brzeczkę ? Sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta :D Nie mam amatorów tego trunku w domu. A ile można wyciągnąć litrów i jakiej mniej więcej gęstości, będzie >10°Blg ? Nigdy cieńkusza nie robiłem.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zrobić w małym balonie albo w wiadrze mi po porterze 22 blg udało zebrać 16 litrów o gęstości gdzieś około 9 Blg zrobiłem z tego

Imbirowy cienkusz

Chmielenie:

Najpierw gotowałem 20 minut dla odparowania wody

60' Marynka 9 g i Lubelski 1 g (pozbywam się resztek)

15' Lubelski 5 g i Premiant 5 g oraz skórka cytryny 8 g i imbir świeży starty 35 g

Wyszły 13 litrów o gęstości 10 blg oraz 22 IBU.

 

Warto więc wysłodzić więcej i zrobić lekkie piwko, może nawet jakiegoś milda zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z ~10l o gęstości ~10°Blg powinienem wyciągnąć, gotować tego w ten sam dzień nie dam rady, będę miał możliwość dopiero na drugi dzień, po około 24h. Mild mówisz? Hmm ...

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.