Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

#25 Witbier 11,5°Blg po 25 dniach fermentacji zeszła do 2°Blg i poszła do kega z 0,8l rezerwy oraz do 4x0,5l butelek z 3g cukru na butelkę.

 

Pozostał mi już tylko do zabutelkowania Porter Bałtycki ale to będziesz gdzieś w połowie maja. Również wtedy odbędzie się w browarze premiera piwa z kija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#26 Porter Bałtycki 22,5°Blg na WLP 833 Bock German Lager zakończył fermentację, skończył na 5°Blg, Wyeast 2206 Bavarian Lager są na 6°Blg więc jeszcze czekam, próbka gazuje więc coś się jeszcze chyba dzieje.

 

Przedwczoraj przeniosłem oba wiadra do 18°C na dofermentowanie. Gdzieś w tygodniu przeleje na lagerowanie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jednak nosa, choć to raczej zasługa wiedzy z FFT (warto było go zrobić). #26 Porter Bałtycki 22.5°Blg na Bavarian Lager zszedł jeszcze 0,5°Blg do poziomu 5,5°Blg. Przelałem na lagerowanie na około 2 tygodnie, może dłużej, ale raczej będę chciał zwolnić zamrażalnik w miarę wcześnie żeby schłodzić kegi i odpalić piwo z kija.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły A4 + klej w sztyfcie.

Spróbuj na najgorszym fotograficznym - ja drukuję w opcji matowej, (na Allegro wyszło mi ok. 25gr za arkusz z przesyłką). Jakość w stosunku do najlepszych "zwykłych papierów (120g)" skoczyła o 100%, i ma jeszcze jedną, dla mnie, zaletę - wydruk nie rozmazuje się na takim papierze nawet w kontakcie z wodę (drukuję na atramencie) :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drukuję ety na wysokiej jakości laserówce kolorowej, tu nie ma żadnego problemu z rozmazywaniem. A taki papier foto nawet chyba mam, może spróbuję, ale tak jak pisałem, naklejam ety tylko dla piw rozdawanych, czasem wypiję warkę zanim zdążę wydrukować etykietę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drukuję ety na wysokiej jakości laserówce kolorowej, tu nie ma żadnego problemu z rozmazywaniem. A taki papier foto nawet chyba mam, może spróbuję, ale tak jak pisałem, naklejam ety tylko dla piw rozdawanych, czasem wypiję warkę zanim zdążę wydrukować etykietę :)

To faktycznie nie ma tematu. Ja korzystam z tuszy, bo drukuję średnio ok. 2000 stron miesięcznie - przerobiłem swoje Brother'y na system stałego zasilania i mam koszt wydruku na poziomie 1-2gr/str. A4 + papier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W garażu, gdzie leżakują piwa, jest już 18-20°C i zaczyna męczyć mnie pamiętanie o chłodzeniu butelek, czas już chłodzić kegi :beer: Z wstępnych przymiarek wychodzi mi, że do mojego zamrażalnika, oprócz 3 kegów i butli co2 (1,5kg), wejdzie jeszcze około ~25 butelek.

 

W związku z powyższym #26 Porter Bałtycki będzie lagerowany tylko do końca tygodnia, w sumie będzie to 12 dni lagerowania. Jutro/pojutrze do jednego wiadra dodam eksperymentalnie około 1kg mrożonych owoców (mix - śliwa, truskawka, wiśnia - z przewagą wiśni) oraz płatki dębowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się chwalił, ale mam "pielęgnowane" pomieszczenie w którym panuje teraz 8° i przy tych temp. na zewnątrz i przestrzeganiu zasad utrzymaj je jeszcze przez dwa, trzy tygodnie zanim zacznie się w min ocieplać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon zakończony więc mogę pochwalić mój keezer - czyli zamrażalnik i sterownik, spisały się genialnie. Polecam! W sumie koszt był niewielki, 100 zł zamrażalnik Mors, 110 zł sterownik ES-10. Przeglądnąłem zużycie w kWh z zeszłej zimy i z tej. Suma za 6 miesięcy w stosunku do poprzedniego roku niewiele większa także na szczeście nie uderzyło mnie to po kieszeni. Oczywiście samo urządzanie uruchamia się w na krótki czas i tylko kilka razy dziennie, ale mimo to miałem lekkie obawy jak to będzie wyglądało później na rachunkach.

 

W zamrażalniku przefermentowałem kilka piw, wylagerowałem prawie wszystkie dolniaki. Aktualnie jeszcze lageruje #26 Porter Bałtycki (akurat w małych 15l wiaderkach z LM) ale wnet wskoczą tam kegi :) W niższej części będą stały 3 kegi, w wyższej butelki.

 

Sterownik ES-10

Keezer

 

Na wakacjach planuje jeszcze modernizację zamrażalnika jak to robią za wielką wodą - nadbudowa wokół i podniesienie klapy, montaż kranów, wmontowanie sterownika itp. Zastanawiam się jeszcze jak wysoką nadbudowę zrobić aby zbytnio nie utrudnić sobie później wkładania kegów czy pełnych fermentatorów. Z drugiej strony odpowiednio wysoka nadbudowa (+20cm) sprawi ze na wyżej półce wejdą np. zamiast butelek kolejne 3 kegi (razem weszłoby wtedy 6 kegów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek w przyszłym sezonie prawdopodobnie zainwestuję w kegi - będę wdzięczy jak byśmy się spotkali przy jakiejś okazji i pokazałbyś co i jak zrobić. A może nawet byśmy zmontowali jakiś film o obsłudze corneliusów ? "D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.