Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

#64 Dziki Gon v.2 - Smoked Chili Porter

 

Od około tygodnia jest na cichej. Zszedł do około 7-7,5°Blg. Jest bardzo ciekawa forma wędzonki, wybitnie ogniskowa, całkiem inna niż na słodach "kupnych". Stąd też nastapiła zmiana koncepcjii. Bretty prawdopodobnie całkowicie przysłoniłyby wędzoność więc stwierdziłem że rezygnuje z tej opcji. Jednak żeby zachować dzikość tej warki postanowiłem dodać inny dodatek na cichą fermentację - papryczkę chili. Będę to wywar z 1 papryczki (gotowanie około 15 min) i zdanie wywaru do piwa, prawdopodobnie równocześnie z syropem do fermentacji. I od razu butelkowanie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
i z zamrażarką na chmiel! niezłe! 

 

Taa, żona zaraz tam nawali kompotów i warzyw :)

 

Lodówka całkiem sporo mieści jak 144 cm wysokości, jest wszystko co potrzeba, kegi, butelki i miejsce na chmiel. Oby tylko długo podziałała.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec sezonu na horyzoncie. Zmieniłem plany, na rozruch drożdży (FM20 Białe walonki) pójdzie moja wizja BPA, raczej lżejsze, bardzo jasne i lekko cytrusowe piwo, z gęstwy duża warka Witbiera. Tradycyjnie, Witbier na lato musi być! Nie będzie niestety Grodziskiego i kolejnej wersji 100% Peated - ale tą tylko przełożyłem na jesień bo słody już mam więc trzeba będzie zrobić.

 

W czasie przed światecznym odbyło się wielkie mycie pustych kegów, gotowe czekaja na przyjęcia ostatnich warek. Uruchomiłem kegerator, już chłodzi, trzeba jeszcze tylko domontować krany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli zaśmiecam Twoje zapiski, ale gdy rok temu z haczykiem zakładałem konto na tym forum to właśnie m.in. Twoje zapiski były tymi które śledziłem regularnie. Teraz mam wrażenie jakbyś warzył mniej... Mniej czasu? Mniej zapału? Jakieś wypalenie? Jak za bardzo wchodzę z buciorami w intymność to nie odpowiadaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, pytać można, nie uważam to za zaśmiecanie.

 

Teraz od lutego faktycznie mniej warze bo pracuje prawie na dwa etaty, a i jesienią też miałem ponad miesiąc przestoju. Taki okres w życiu, że inne sprawy są bardziej priorytetowe, a jak jest więcej pracy to ta energia ginie i na piwowarstwo nie ma już tyle werwy co zwykle. Ale zauważam także, że po paru latach czuje lekki przesyt piwny, nie oczekuje np. już z podnieceniem jak kolejna warka się nagazuje i nie odliczam dni kiedy będę mógł ją spróbować. Można by to nazwać nawet lekkim wypaleniem. Zaś jeszcze z innej strony sporo "piwowarskiej" energii spożytkowałem na rozruszenie Karpackich Warsztatów Piwowarskich więc piwowarsko cały czas prężnie działam, niekoniecznie w swojej warzelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#67 Belgian Pale Ale
Warzenie: 13.04.2015
Estymacja z BS: 10,1°Blg, warka 20l, IBU 25, EBC 8

Zasyp:
Pilzneński Bruntal - 2,00 kg (61,5%)

Pszeniczny Strzegom - 1,00 kg (30,8%)

Abbey Malt CM - 0,25 kg (7,7%)

Woda i jej modyfikacje:
Całość kranówka

Zacieranie, filtracja i wysładzanie:
woda do zasypu 8,5l o temperaturze 75°C

90 min - 67°C

dolanie 4l wrzątku

05 min - 75°C

Korekta PH zacieru z 3 ml kwasu mlekowego, pomiar PH zacieru 5,9. Wysładzanie 17l gorącej wody bez korekty PH

Gotowanie: 75 min
60 min - 35g Styrian Goldings 4,1%

30 min - 05g Styrian Goldings 4,1%

10 min - 15g Styrian Goldings 4,1%

00 min - 35g Styrian Goldings 4,1%
 

Fermentacja:
Wyszło 16,5l - 12,6°Blg, rozcieńczyłem do 19l - 10,3°Blg

Brzeczka schłodza przez około 45 min do około 13-14°C i w tej temperaturze zadane drożdże - 1l starter z FM20 Białe walonki (starter kręcony ledwie 4h). Temperatura otoczenia w garażu to 16-17°C. Czekam na start, w trakcie fermentacji będę przenosił do pomieszczenia >20°C.

Komentarz:

- całkowicie niestylowe BPA, zbyt słabe, zbyt jasne i za bardzo chmielone ale na konkurs przecie nie robie

 

---------------

20.04.2015

Drożdże wystartowały w około 12h. Fiolki FM są bardzo aktywne, starter po 4h kręcenia miał już pierwsze oznaki fazy niskich krążków. Temperatura otoczenia dla fermentacji nie przekroczyła 18°C.

---------------

02.05.2015

Przelałem na cichą na kilka dni aby piwo lepiej się sklarowało.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#67 BPA wszedł w fazę klarowania. W weekend zbiorę gęstwę a na majówkę ostatnia warka sezonu - #68 Witbier, kocham to piwo.

 

Powoli już wieszam na kołek sprzęt które nie będzie potrzebny, przy okazji małe sprzątanie w garażu i rozpiska zmian jakie mnie czekają. Niestety, praktycznie wszystkie usprawnienia to spore wydatki więc pewnie będa rozłożone na dłuższy czas.

 

1) Upgrade garnka warzelnego

Mam praktycznie wszystko co potrzeba do zrobienia kranu więc pewnie po sezonie w końcu się za to zabiorę. Zawór kulowy i osprzęt z nierdzewki, podkładki, uszczelki czekają. Jak zrobię kran w planie jest jeszcze zakup hop stopera.

2) Usprawnienie chłodzenia

Niestety w garze 70l chłodnica zanurzeniowa nie sprawdza się optymalnie, przy małych warkach (20l) wystaje ponad lustro brzeczki, przy dużych warakch (>45l) chłodzi zbyt wolno. Stąd czeka mnie jedyny słuszny ruch - zakup wymiennika.

3) Stelaż na taboret

W związku z pojawieniem się wymiennika muszę wykonać wpierw jakiś stelarz pod taboret i garnek, tak aby grawitacyjnie zlać brzeczkę przez wymiennik do fermentora, garnka 70l nie sposób podnieść jeśli jest prawie pełny.

4) Pompka

Docelowo po powyższych usprawnieniach warto by było zakupić jeszcze jakąś pompkę do przetaczania, np. wody do wysładzania (w systemie 3 stopniowych wymaga to przenoszenia wody na samą górę), czy też przetaczania zagrzanej wody w garnku do coolera, (podnoszenia garnka 70l z kilkunastoma litrami to wyzwanie). Pompka przyda się także do przepychania brzeczki przez wymiennik.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2) Usprawnienie chłodzenia Niestety w garze 70l chłodnica zanurzeniowa nie sprawdza się optymalnie, przy małych warkach (20l) wystaje ponad lustro brzeczki, przy dużych warakch (>45l) chłodzi zbyt wolno. Stąd czeka mnie jedyny słuszny ruch - zakup wymiennika.

 

Bardzo dobra decyzja! Jeśli mogę coś radzić, to szukaj wymienników Promag - kupowałem w grudniu 2014 i mieli zdecydowanie najlepsze ceny. Wymiennik 40 płyt = 0,92m2 powierzchni kosztował mnie 244 zł + transport.

 

 

 

4) Pompka Docelowo po powyższych usprawnieniach warto by było zakupić jeszcze jakąś pompkę do przetaczania, np. wody do wysładzania (w systemie 3 stopniowych wymaga to przenoszenia wody na samą górę), czy też przetaczania zagrzanej wody w garnku do coolera, (podnoszenia garnka 70l z kilkunastoma litrami to wyzwanie). Pompka przyda się także do przepychania brzeczki przez wymiennik.

 

Szukasz prostego i taniego rozwiązania? Tylko pompka z pralki lub zmywarki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli mogę coś radzić, to szukaj wymienników Promag - kupowałem w grudniu 2014 i mieli zdecydowanie najlepsze ceny.

 

Dokładnie taki chce kupić. Powiedz ile jeszcze trzeba doliczyć kasy (mniej więcej) do ceny wymiennika aby go uruchomić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz ile jeszcze trzeba doliczyć kasy (mniej więcej) do ceny wymiennika aby go uruchomić ?

 

A to zależy co chcesz zrobić...

 

U mnie strona wodna to absolutne minimum - szybkozłączki ogrodowe 3/4'' :)

 

Po stronie brzeczki mam śrubunki 3/4'', redukcje 3/4'' / 1/2'' i nyple sześciokątne na wąż. Zależało mi na szybkim rozłączeniu wymiennika. W domu musiałbym poszukać rachunku z hurtowni gdzie kupowałem. Zrobię to i prześlę. Tak z pamięci - śrubunek 25 zł, redukcja 6 zł, nypel 8 zł. To tak w zaokrągleniu raczej w górę.

 

Tylko, że u mnie układ jest prosty - brzeczka spływa grawitacyjnie z gara przez wymiennik do fermentora. Oczywiście można się pokusić połączenia zwane chyba Camlock, ale to już rozmawiamy na pewno o większych pieniądzach. W którymś z tematów ktoś te połączenia dokładnie opisał. Nie wiem czy nie w temacie dotyczącym Hermsa.

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam opcje minimum ale i tak obawiam się czy ta cena mnie nie zniechęcić. Rozważam ostatecznie powrót do garnka 50l i wtedy chłodnica z powrotem wróci do łask.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam opcje minimum ale i tak obawiam się czy ta cena mnie nie zniechęcić. Rozważam ostatecznie powrót do garnka 50l i wtedy chłodnica z powrotem wróci do łask.

Chłodnicę schowaj, wymiennik to krok naprzód :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak zrobię to Grodziskie - normalnie choruje na to piwo. Odkąd postanowiłem że nie dam rady je zrobić co rusz przychodzą mi nowe pomysły na wariacje Grodziskiego. Będzie kontynuacja Grodziskie IPA ale w wersji belgijskiej :D Szczegóły receptury przed warzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#68 Witbier

Warzenie: 03.05.2015
Estymacja z BS: 10,9°Blg, warka 40l, IBU 12, EBC 5

Zasyp:
Pilzneński Bruntal - 4,00 kg (57,1%)

Pszenica NS - 3,00 kg (42,9%)

 

Woda i jej modyfikacje:
Całość woda RO, profil Yellow Balanced
Do zacieru (z wodą do infuzji): gips, epsom, sól kuchenna, chlorek wapnia - 2,3g, 1,8g, 0,3g, 2,8g
Do gotowania: gips, epsom, sól kuchenna, chlorek wapnia - 3,0g, 2,3g, 0,3g, 3,7g

Zacieranie, filtracja i wysładzanie:
woda do zasypu 17,5l o temperaturze 75°C

120 min - 67-64°C

dolanie 8l wrzątku

05 min - 74°C

Pomiar PH 6,0, korekta 2ml kwasu mlekowego do PH 5,7. Wysładzanie 33,5l gorącej wody.

 

Gotowanie: 105 min

70 min - 100g cukru

60 min - 25g Tradition 6,6%

15 min - 10g mech irlandzki

03 min - 220g świeża skórka pomarańczy

03 min - 45g świeża skórka cytryny

03 min - 13,5g kolendra

 

Fermentacja:
Wyszło 37l - 10,5°Blg

 

Brzeczka schłodzona przez około 60 min do 19°C. Drożdże zadane w tej temperaturze, FM20 Białe Walonki, przepłukana gęstwa, I pokolenie. Temperatura otoczenia w garażu 17-18°C. Drożdże wystartowały w około 12h.

 

Fermentor 1: 19l, zadane 180ml bardzo rzadkiej gęstwy

Fermentor 2: 18l, zadane 150ml średnio gęstej gęstwy

Komentarz:

- zapomniałem o skleikowaniu pszenicy,

- słaba wydajność więc dosypałem niewielką ilość cukru dla podbicia ekstraktu jeszcze przed chmieleniem,

- poteżny przełom jeszcze przed chmieleniem, a po gotowaniu sporo osadów, około 4l

 

--------------

10.05.2015

Przelałem już na cichą bo chciałem zwolnić wiadra do nastęnego piwa. Cicha w szklanych słojach. Zapowiada się kolejny świetny Wit. Jeszcze niedofermentowany do końca, areometr wskazał 4,5°Blg co na pewno jest za wysokim FG, conajmniej do 3°Blg powinno zejśc. Wstawiłem do 20°C na 2 tygodnie. Jak nie zejdzie to zleje do kega i najwyżej tam dofermentuje.

--------------

24.05.2015

Przelałem do dwóch kegów, nie sprawdziłem już odfermentowania. W smaku piwo było bardziej wtrawne niż pierwsza próbka więc domniemam, że jednak dofermentowało. Piwo na tym etapie już dośc klarowne.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#68 Witbier już fermentuje, pachnie pomarańczowo.

 

W planie w weekend kolejna warka. Tym razem na rozruszanie gęstwy pod piwo do Akcji beczka II. #69 Flanders Red 16°Blg, zacieranie wyjątkowo w garze bo zacieru będzie w okolicy 50l i nie zmieści się do coolera, później filtracja na dwa filtratory. Brzeczki do gotowania będzie prawie po sam rant (gar 70l).

 

W drugiej części maja zapowiadane Grodziskie, które zakończy 4 sezon w browarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.