Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak możecie kartonowe pseudo soki nazywać sokami,woda,sztuczny aromat i trochę zagęszczanego soku.

Czy możesz proszę wyjaśnić mi dwie rzeczy (nie mam sadu, nie produkuje samemu soków, więc się nie znam):

1. Czym się różni sok od wody zmieszanej z zagęszczonym sokiem? Zawsze wydawało mi się, że sok zagęszczony to sok pozbawiony wody.

2. Sztuczny aromat? Co skłania Cię do twierdzenia, że tam jest, skoro nie ma go w składzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale czy nie mylisz napoju/nektaru z sokiem? Czy jeżeli na kartonie jest napisane sok 100% to mam rozumieć, że to też jest twór zrobiony z (szeroko rozumianego) czegoś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie możemy dogadać. Ja rozumiem, że jak na opakowaniu jest napisane sok, to jest to sok. Jak nektar, to coś innego (z dodatkami, np. cukrem). guma77 właśnie tak napisał o tym co kupił: sok, więc próbuję się dowiedzieć, czy moje zrozumienie jest błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sok Soki mogą być produkowane z zagęszczonych soków lub przecierów przez odtworzenie udziału wody usuniętej w procesie zagęszczania soku lub przecieru i odtworzenie aromatu oraz, gdy jest to wskazane, miazgi usuniętej z soku lecz odzyskanej w procesie technologicznym. Do wszystkich soków zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi nie wolno dodawać konserwantów, barwników, słodzików i aromatów innych niż odzyskanych w procesie zagęszczania soków i przecierów. Nie wolno dodawać żadnych substancji poprawiających smak, barwę lub konsystencję soku. Barwa, smak i aromat soku musi pochodzić z owoców lub warzyw, z których został sok został otrzymany. W przepisach restrykcyjnie określono ilość i rodzaj dozwolonych dodatków do soków; tj. witamin, soli mineralnych, kwasów spożywczych. Dozwolony jest dodatek cukru do soków, jednak jednoczesny jego dodatek z kwasem spożywczym jest zabroniony. Jeżeli dodatek cukru wynosi ponad 15 g/l (2 łyżeczki cukru na cały litr soku) to sok jest znakowany jako słodzony. Do soków warzywnych można dodawać sól, przyprawy i zioła oraz ich ekstrakty. Wszystkie bez wyjątku składniki i dodatki producent musi deklarować na opakowaniu w składzie soku w kolejności malejącego udziału. Definicja "sok 100%" nie jest uregulowana prawnie. Zwyczajowo przyjmuje się, że jest to sok, do którego nie dodano żadnych dodatków np. cukru, soli, a nawet witamin czy soli mineralnych. Każdy sok ma 100-procentowy "wsad owocowy" czy "warzywny", gdyż wszelkie dodatki są dozowane w przypadkach koniecznych w takich ilościach oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do rozcieńczenia soku. Zobacz też http://pl.wikipedia.org/wiki/Nektar_(przemys%C5%82_spo%C5%BCywczy)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nap%C3%B3j

 

Maxhot nektar to nic innego jak rozcieńczony a nie zagęszczony sok!!

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy wybaczcie ale uważam że zapędziliście się w ślepą uliczkę ;) to co jedni z Was nazywają sokiem a inni nie-sokiem i tak nie bardzo się na cydr nadaje, muszą być wytłoczyny z owoców - z tego soku-nie-soku da sie zrobić coś co nieźle wali na studenckiej imprezie, ale rozumiem że na naszym forum ceni się smak a nie volty (którymi wszak nikt nie pogardzi, ale nie one są celem)

 

a z innej, drożdżowej, beczki: w browamatorze są dedykowane cydrom drożdże i bardzo jestem ciekawy czy dają inny profil smakowy niż 10x tańsze sauternesy biowinu, opis stylu francuskiego cydru i dedykowane im drożdże znajdują się tu: http://www.wyeastlab.com/he_c_styledetails.cfm?ID=211

 

swoją drogą ciekawe czy te drożdże będą dostępne na jesieni, bo teraz je kupować to trochę absurdalne

 

PS. i tak zamiast cieszyć się wiosną myślami wybiegłem w jesień i czas zbioru jabłek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jeśli mieszkacie w rejonie grójecko-wareckim to możecie poszukać wytłaczanych soków z jabłek u sadowników. Ostatnio jest to modny temat. Widziałem też takie soki u przydrożnych sprzedawców. Można także dostarczyć włąsne jabłka (minimalna ilośc to ok 300kg). Taki sok jest tylko wyciskany i pasteryzowany, te ze sklepu przechodzą jeszcze parę innych modyfikacji (każda partia soku musi być przecież taka sama jak poprzednia i następna, a uzyskanie takiego efektu to nie lada sztuka bo jabłko jabłku nierówne). Można także dostarczyć włąsne jabłka (minimalna ilośc to ok 300kg :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się składa że grójecko-wareckie sady mam o rzut beretem :)

moja jabłonka dała w zeszłym roku 3 (słownie: trzy) jabłka więc ciężko było tym plonem obdzielić 4-osobową rodzinę a co dopiero zrobić cydr

ale już jestem dogadany na jesień i mam zapewnioną zarówno dostawę jabłek (domowe piwo podarowane gościowi co z żuka sprzedaje swoje jabłka na lokalnym targu uczyniło mnie jego dozgonnym przyjacielem) jak i skumałem się z okolicznym kolegą dysponującym prasą (taką do wina)

oby tylko we wrześniu były do kupienia te cydrowe drożdże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem mój cydr i..wyszedł całkiem smaczny :) Dość orzeźwiający,lekko kwaskowaty,z słodkim zakończeniem. Alkohol lekko wyczuwalny - choć po paru minutach robi się ciepło :) jedynie co jest nie tak to mało gazu - prawie niewyczuwalne - po otwarciu jest charakterystyczne syknięcie - lecz w samym cydrze brak gazu. Kolor raczej jak by to nazwali wyspiarze - cloudy - z tendencja do klarowania :) Generalnie zaskoczony efektem mam zamiar popełnić jeszcze jednego cydr'a na tych samych drożdżach z wykorzystaniem innego soku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem tych drożdży :) Ostatnio w BA się natknąłem na drożdże płynne z WYEAST do cydru słodkiego i wytrawnego..lecz cena lekko zaporowa jak na eksperymenty....

post-3981-0-22655900-1332271812_thumb.jpg

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) jedynie co jest nie tak to mało gazu - prawie niewyczuwalne - po otwarciu jest charakterystyczne syknięcie - lecz w samym cydrze brak gazu.(...)

 

U mnie tak samo, tylko syknięcie a w cydrze mało gazu. A smak mnie jakoś nie zachwycił (ale może nie wiem jak powinien smakować), wyszedł mocno wytrawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sok to zanim go nastawisz można zaprojektować jego moc i tz cukier resztkowy.Różne rasy drożdży wytrzymują różne stężenia alkoholu potem giną.Możesz wyliczyć odpowiednio większą dawkę cukru którego drożdże nie przefermentują do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz bardziej rozwinąć swoją myśl ? :) jak wykonać twoje obliczenia - jest jakiś wzór ? :) Robiąc ten "cydr" nie miałem doświadczenia z winami i nie wiem jak się obliczą potencjalna zawartość alkoholu. Jak się liczy zawartość alkoholu w winach/cydrach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże Tokay są w stanie wytworzyć max 14% alkoholu.Jeśli robisz cydr z wyciśniętego świeżo soku mierzysz ile zawiera cukru.Wiadomo że 1 litr alkoholu otrzymuje się z 1.7 kg cukru.Wino stołowe zawierające 13% alkoholu czyli 130 ml alkoholu w litrze.130·1.7=221 g/l.Dajesz 221 gram cukru na litr,jak dasz więcej do nadwyżka cukru nie zostanie przefermentowana plus ten cukier który jest zawarty w soku.Tak się w uproszczeniu projektuje wina w zależności czy ma być słodkie,wytrawne itd.Żeby wino nie było zbyt cierpkie należy zmierzyć kwasowość a następnie skorygować.Jak za kwaśne dolać wody lecz nie więcej jak 10%.Wino za mało kwaśne a jak wiadomo z cukru jest alkohol a z kwasu który zawiera moszcz (sok) powstaje bukiet winny czyli kolor,aromat,barwa.Największa ilość garbników (kwasowość) znajduje się w skórce,dlatego warto wraz z wyciśniętym sokiem do balona dodać pewną ilość miąszżu.

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w momencie jak znam tylko gęstość początkową nastawu i ilość cukru która znajduję się w soku z kartonika ? Ilość cukru podana przez producenta to 10g\100 ml Blg wyniosło 11 st.Blg a końcowe -1 st Blg da się z tego coś wyliczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te obliczenie są stosowane zanim nastawisz sok na fermentację.Sok z kartonika to nie sok a mieszanina wody,barwnika no i trochę zagęszczanego soku plus anty utleniacz,emulgator kwasowości,benzoesan sodu, kto wie co jeszcze.Ja bym takiego cydru nie zrobił z kartonika lecz tylko sok wyciśnięty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do "maxhot": uparłeś się i cały czas swoje. Na kartonie jest napisane "sok jabłkowy z zagęszczonego soku jabłkowego" i żadnych innych dodatków, jeżeli jesteś pewny że jest tam coś innego to zgłoś do UOKiK i Rzecznika Praw Konsumenta itd. albo przestań pisać głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz swoje zdanie i ja mam tak to już jest na tym świecie. :okey:

A Twoje jest poparte czym? Pracowałem przez pewien czas dla firmy produkującej taki sok. Nie uczestniczyłem w produkcji tylko dokumentowałem jej przebieg. Jak jest napisane sok 100% to przynajmniej w widzianym przeze mnie przypadku był to sok 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.