Skocz do zawartości

Pszeniczne na szybko


funekp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako ze 1 warke mam juz za sobą, postanowiłem że uważe jakiegoś pszeniczniaka który tak po 2 tygodniach od zabutelkowania jest dobrz do picia. Mam zamiar dać 2kg pilzneńskiego, 2,5kg pszenicznego drożdże wb 06, 10g marynka, 20g lubelski. Zacieranie 45' - 20min, 63' - 30min, 72' - 15min.Chmielenie 60min od początku 10g marynka i na ostaunie 15 minut 20g lubelski co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cześć :)

 

Nie zwróciłem, uwagi, sorki. Możesz zwiększyć dawek marynki do 20 g lub zamiennie zastosować 40g lubelskiego. W weizenie najważniejsze są aromaty drożdży - banan i goździk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I balans pomiędzy bananem, goździkiem i chmielem. Jeśli nie robisz na konkurs to zrób wg. swojego pomysłu - nie otrujesz się :). Jedynie zwróć uwagę na przerwy takie jak napisał bielok - pszenica nie może być wytrawna, a te drożdże potrafią odfermentować.

 

Edit:

Nie wiem czy 60°C bym jeszcze nie skrócił.

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja powiem trochę inaczej. Ferulikowa obniż na 40°C i wydłuż do 45', przerwę w 62°C możesz pominąć całkowicie i od razu podgrzewaj do 72°C, przetrzymaj do negatywnej próby jodowej (jakieś 35'-40'), podgrzej do 78°C i przetrzymaj 15-20'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do chmielenia to tylko na goryczkę, czyli na 60' gotowania i lepiej Lubelski. Jeżeli zawartość alfa-kwasów jest w okolicy 3% to 20g da przyzwoitą dla pszenicy goryczkę na poziomie 10IBU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za cenne rady zrobie po swojemu ale uwzględniając wszystkich rady dam troszke więcej chmielu niz mi doradzacie bo chce zeby troche byl wyczuwalny powiedzmy tak na średnim poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziął się mit że przerwa ferulikowa jest w 44-45°C Przyznam że sam tak kiedyś robiłem, ale od kiedy robię w 40°C piwo jest lepsze.

Artykuł z badań nad wytwarzaniem kwasu ferulikowego podczas zacierania, w którym podają optymalną temp. 40°C jest z 2008.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

........... przerwę w 62°C możesz pominąć całkowicie i od razu podgrzewaj do 72°C,....

Nie zrobił bym tak przy WB06 - moje piwa pomimo zacierania na słodko na burzliwej odfermentowały do 4,5, na cichej do 4 a w butelkach do 2 blg. Wolałbym żeby piwo na burzliwej zeszło do tych 2,5 przynajmniej mógłbym to piwo nalewać spokojnie do szklanek a nie do 5 litrowego garnka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

........... przerwę w 62°C możesz pominąć całkowicie i od razu podgrzewaj do 72°C,....

Nie zrobił bym tak przy WB06 - moje piwa pomimo zacierania na słodko na burzliwej odfermentowały do 4,5, na cichej do 4 a w butelkach do 2 blg. Wolałbym żeby piwo na burzliwej zeszło do tych 2,5 przynajmniej mógłbym to piwo nalewać spokojnie do szklanek a nie do 5 litrowego garnka :lol:

Ostatnio robiłem tak pszenicę ze studentami i zeszła po 10 dniach burzliwej do 2° Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja dołożę swoje trzy grosze żeby jeszcze zamieszać :lol: Beta-glukanową skróć do 10 min a maltozową zostaw koniecznie 30 min, będziesz miał fajną pianę.Dekstrynująca może byc i 40 min.Dwa tygodnie ? Moje po tygodniu jest dobre ;)

Edytowane przez jacekan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to teraz już sam nie wiem ale chyba zrobie tak 15 minut 40°C 20 minut 62°C i w 72°C 20 minut zobaczymy co z tego wyjdzie

Wyjdzie bardzo wytrawne i słabo goździkowe. Spodziewaj się FG na poziomie 0-1° Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to teraz już sam nie wiem ale chyba zrobie tak 15 minut 40°C 20 minut 62°C i w 72°C 20 minut zobaczymy co z tego wyjdzie

Wyjdzie bardzo wytrawne i słabo goździkowe. Spodziewaj się FG na poziomie 0-1° Blg

Rozumiem, że należy przedłużyć przerwę 72C żeby nie było zbyt wytrawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że należy przedłużyć przerwę 72C żeby nie było zbyt wytrawne?

Skrócić a nawet całkiem zrezygnować z maltozowej. Wystarczy po prostu podgrzewać do 72° bez zatrzymania przy 62. Nie jest to klasyczne "zacieranie z przeskokiem" bo w takim wypadku bardzo szybko podnosi się temperaturę zacieru przez dodanie wrzątku a tu coś tam beta-amylaza podziała.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem zgłupiałem z tymi przerwami :lol: Ostatnio robiłem piwo wg tego przepisu:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Hefe-Weizen,_Andrzej_Smyk_%28Anteks%29

 

i drożdże WB-06 odfermentowały do 3-4 Blg czyli coś mało przy 40minutowej przerwie maltozowej.

Bardzo słabo jak na nie. Albo jednak nie powtórzyłeś schematu zacierania (np. problem z utrzymaniem wyrównanej temperatury) albo drożdże te 2° Blg dojedzą w butelkach z wiadomym skutkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.