Skocz do zawartości

Drożdże MauriBrew WEISS


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Też jestem ciekawy czy ktoś już ich używał i jakie miał efekty. Może się podzieli uwagami ;). W weekend planuję warzyć DunkelWeizena i fermentować właśnie na tych drożdżach - zestaw z HB.

Znalazłem w necie http://www.maurivin.com/media/99.pdf "kartę charakterystki" :( tych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zbliżone do WBków, niektórzy twierdzą że lepsze, inni że nie :) Jak to zwykle bywa ;) Zrobiłem na nich mikro warkę i nie mam zastrzeżeń. Poważniejsze testy jak się ciut schłodzi, bo na razie warunków brak :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zbliżone do WBków, niektórzy twierdzą że lepsze, inni że nie :) Jak to zwykle bywa ;) Zrobiłem na nich mikro warkę i nie mam zastrzeżeń. Poważniejsze testy jak się ciut schłodzi, bo na razie warunków brak :(

Jeżeli podobne do WBków to rozumiem, że do wita się nie nadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zbliżone do WBków, niektórzy twierdzą że lepsze, inni że nie :) Jak to zwykle bywa :smilies: Zrobiłem na nich mikro warkę i nie mam zastrzeżeń. Poważniejsze testy jak się ciut schłodzi, bo na razie warunków brak :(

A jak z odfermentowaniem? Tak samo żarłoczne, jak WB, czy coś w brzeczce zostawiły? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z odfermentowaniem? Tak samo żarłoczne, jak WB, czy coś w brzeczce zostawiły? :smilies:

Właśnie na cichą przelałem DunkelWeizena właśnie na tych drożdżach. Zwaliłem trochę zacieranie, ale w sumie z 10°Blg od niedzieli zeszły do 2°Blg. Fermentacja w 18-19°C. Zadane prosto z opakowania w 23°C. Zastartowały w sumie po 3-4 godzinach.

Piwo ma fajny zapach ... choć trochę takie cienkie w smaku jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

W specyfikacji tych drożdż jest:

 

Step 1: rehydrate the yeast by slowly sprinkling it into 10 times its weight of clean water at 35°C (+/-

3°C).

 

Czy dobrze rozumiem że wsypywać powoli do wody o temp. 35 °C +/- 3 °C. Ilość wody 10 razy tyle co drożdży. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

W specyfikacji tych drożdż jest:

Czy dobrze rozumiem że wsypywać powoli do wody o temp. 35 °C +/- 3 °C. Ilość wody 10 razy tyle co drożdży. ??

 

Witam.

To standardowa procedura uwadniania jaką znam z drożdży winiarskich. Jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji tych drożdż jest:

 

Step 1: rehydrate the yeast by slowly sprinkling it into 10 times its weight of clean water at 35°C (+/-

3°C).

 

Czy dobrze rozumiem że wsypywać powoli do wody o temp. 35 °C +/- 3 °C. Ilość wody 10 razy tyle co drożdży. ??

 

Właśnie coraz częściej czytam, że uwadnianie w temperaturze powyżej 30°C jest OK. Jeśli producent tak pisze, musi być tego jakiś powód, czyli zapewne w ten sposób najwięcej komórek drożdżowych przeżywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Te drożdże pracują bardzo szybko. U mnie po 2 warkach odfermentowanie nie było tak duże jak na WB(fermentacja w 21°C )

W 1 z 13,5°Blg zeszło do 4°Blg

W 2 po burzliwej z 13°Blg zeszło do 5°Blg

Pierwsze piwko parę dni po butelkowaniu wydawało się cienkie , ale z dnia na dzień jest coraz lepsze.

Teraz przetestuję na nich wita.

Edytowane przez bubuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

"Step 2: allow to stand for 15 minutes then adjust the temperature of the rehydrated yeast to within 5°C

of the wort to be inoculated by adding wort to the yeast and water solution. Never subject the yeast to

temperature shock. For best results the wort should be 15°C or higher."

 

Czy dobrze rozumiem, że po 15 minutach od uwodnienia drożdży (w 35C) należy je schłodzić do 5C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Step 2: allow to stand for 15 minutes then adjust the temperature of the rehydrated yeast to within 5°C

of the wort to be inoculated by adding wort to the yeast and water solution. Never subject the yeast to

temperature shock. For best results the wort should be 15°C or higher."

 

Czy dobrze rozumiem, że po 15 minutach od uwodnienia drożdży (w 35C) należy je schłodzić do 5C?

 

Wydaje mi sie ze chodzi o to by po 15 minutach, wyrownac temperature uwodnionych drozdzy do temperatury takiej by nie byla wieksza niz 5 stopni C od brzeczki w do ktorej ma byc zaszczepiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem tych drożdży do wita i muszę przyznać, że wyszedł bardzo smaczny. Nie miał posmaków charakterystycznych dla pszenic.

Natomiast gęstwę po poprzednim piwie na MauriBrew 514 (chyba) Ale zalałem raz brzeczką ponad 30°C i nic im się nie stało, pięknie pracowały. Jak widać Australia to miejsce dla twardzieli, nawet jak są drożdżami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.