Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

najwyżej będzie :P następnym razem zrób beta glikanową i będzie OK.

No już nie pamiętałem jak robiłem żytnie, bo to w zeszłym roku. Do zagotowanych płatków dolałem resztę zimnej wody i uzyskałem 55 stopni, wtedy poszły słody, tak więc jakaś namiastka była, ale do 63 doszło w 15 minut, więc conajwyżej namiastka...

 

edit: jest jakby lepiej, a może nawet dużo lepiej (wciąż jest to jednak jakiś litr na 3-4 minuty), ale nie ma bata żebym wyrobił się z American Stoutem dzisiaj - a miało być tak pięknie.

 

A tak jeszcze w sprawie beta-glukanowej - rozumiem, że chyba nawet lepiej byłoby ją zrobić podczas kleikowania, bo generalnie chodzi o to &^%#&% żyto?

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, nawet namiastki nie było :P bo betaglikonowa jest poniżej 50C i można ją zrobić na samym życie, ale musi mieć aktywność enzymatyczną. W twoimi przypadku musiał byś do kleikowania dosypać trochę słodu.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, nawet namiastki nie było :P bo betaglikonowa jest poniżej 50C i można ją zrobić na samym życie, ale musi mieć aktywność enzymatyczną. W twoimi przypadku musiał byś do kleikowania dosypać trochę słodu.

No i wychodzą braki kiedy człowiek nie waży zbyt często i zapomina. No ale poszło w końcu a że sypałem na oko palonego mam polskiego żytniego cascadiana :okey: . Dzięki leszcz.

 

Tak więc dla potomnych, bo jeszcze nie raz ktoś będzie pewnie przekopywał ten wątek - jeśli żyto w zasypie to solidna przerwa beta-glukanowa.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc dla potomnych, bo jeszcze nie raz ktoś będzie pewnie przekopywał ten wątek - jeśli żyto w zasypie to solidna przerwa beta-glukanowa.

Lepiej żeby potomni wiedzieli, że to tylko i wyłącznie Twoja opinia, ja wcale tej przerwy nie stosuję i jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nottinghamy :)

 

W sumie racja, przecież warki nie wyleję. Potrzymam je w niższym przedziale temperatur, powinny dać czystszy profil. Baniak jest na zewnątrz i ma 17`C. Jest środek lipca a boje się czy temp. jeszcze bardziej nie spadnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie warzę witbiera i miałem dla niego przygotowaną gęstwę Belgian Ardennes, ale właśnie wyjąłem słoik i na wierzchu na wodzie była jakby pół centymetrowa plamka pleśni. Drożdże pachną normalnie. Zaryzykowali byście? Mam jeszcze w razie czego S-33, także tragedi nie ma, ale na tamtych drożdżach piwko wyszło by lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kłopot.

W piątek wsypałem Ale 514(saszetka) do 30L PIPY w 33L fermentorze. Po pierwszej nocy trochę drożdży poszło na małą przechadzkę. Zastosowałem patent ze słojem i wężykiem. Do dzisiejszego ranka bulkało jak szalone. Teraz nawet małego bulknięcia. Wymieniłem wężyk na rurkę fermentacyjną dla sprawdzenia czy nie ma jakiejś nieszczelności - nie bulka. Czy zadać jeszcze raz drożdże i rozlać do dwóch fermentorów?

Edytowane przez Udo Grubbe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Burzliwa" część fermentacji już się skończyła. Zostaw to w spokoju, po tygodniu od zadania drożdży przelej to na "cichą" żeby warka się wyklarowała na 2-3 tygodnie. Potem zabutelkuj na 2-3 tyg i pij! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

scooby_brew - nigdy inaczej nie robiłem, nawet w pszeniczniakach. Zastanawiam się czy fermentor nie jest za mały. Bo na cichej brak pustej przestrzeni nie przeszkadza ale na burzliwej może potrzeba więcej miejsca. Z reguły miałem do 25l w 33l-owym wiadrze.

Edytowane przez Udo Grubbe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.