Skocz do zawartości

Agro-Browar "ZEBRZYDOWSKIE"


Porter

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowało mnie Twoje krótkie (30-40min) gotowanie. Ma to jakieś odzwierciedlenie w goryczce i aromacie? Czy pół godziny wystarczy na nachmielenie piwka?

 

Całkowicie przeszedłem na chmielenie brzeczki przedniej. Nie dość, że skraca to proces warzenia, to moje piwa od tego czasu stały się, co tu dużo mówić, smaczniejsze, bardziej gładkie i zbalansowane. Nie zamierzam wracać do godzinnego gotowania.

 

Tak pisałem przed rokiem. Zdanie podtrzymuję. Nie wyobrażam sobie chmielić jak dawniej. Jak mam ochotę na sporą dawkę aromatu, to chmielę na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowało mnie Twoje krótkie (30-40min) gotowanie. Ma to jakieś odzwierciedlenie w goryczce i aromacie? Czy pół godziny wystarczy na nachmielenie piwka?

 

Całkowicie przeszedłem na chmielenie brzeczki przedniej. Nie dość, że skraca to proces warzenia, to moje piwa od tego czasu stały się, co tu dużo mówić, smaczniejsze, bardziej gładkie i zbalansowane. Nie zamierzam wracać do godzinnego gotowania.

 

Tak pisałem przed rokiem. Zdanie podtrzymuję. Nie wyobrażam sobie chmielić jak dawniej. Jak mam ochotę na sporą dawkę aromatu, to chmielę na zimno.

 

No ciekawe, tak widzę, że głównie dodajesz chmiele aromatyczne. Zrezygnowałeś z goryczkowych?

Edytowane przez eresz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to banał, ale chmieląc metodą brzeczki przedniej każdy chmiel, który wrzucam powoduje odpowiednią goryczkę. Beersmith wylicza to bardzo dokładnie. Druga sprawa, że chmielę tym, co mam, zużywam zapasy.

 

Ale masz rację - typowo goryczkowych chmieli już nie kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ekspresową odpowiedź. Na pewno spróbuję :)

 

Dorzucę kilka pytań:

 

w którym momencie wrzucasz chmiel do brzeczki przedniej: na samym początku filtracji, czy może jak już przefiltrujesz wszystko?

 

ile chmielu sposobem FWH dodajesz na taką standardową warkę 12blg ok. 20 litrów?

Edytowane przez eresz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #75 "Wyzimskie" 12,5°Blg

piwo orkiszowo-żytnie

warzone 13.10.2014

EBC: 19,8

IBU: 16,7

 

SUROWCE:

  • słód orkiszowy Castlemalting (1,0kg)
  • słód orkiszowy Bestmalz (1.0kg)
  • słód żytni Thomas Fawcett (1,0kg)
  • słód pale Strzegom (1,75kg)
  • słód karmelowy 300 Strzegom (0,28kg)

  • Perle 7,2% (25g) FWH

  • US-05 (gęstwa)

ZACIERANIE:

  • 22l wody do zacierania,
  • 37°C - wsyp słodów
  • 37- 45°C - 20' (przerwa glukanowa)
  • 52°C - 15' (przerwa białkowa)
  • 68°C -> 45'
  • 78°C ->filtracja

WYSŁADZANIE I FILTRACJA:

  • Do gotowania trafiło ~23,6l brzeczki

GOTOWANIE:

  • 30'

Wybicie (po wyłączeniu palników): ~21,5l 13,6°Blg.

Wydajność wg beersmitha 83%

 

KOMENTARZ:

  • Piwo orkiszowo-żytnie, hołd oddany Wiedźminowi. Sądzę, że takie piwo podawali w karczmie na Podgrodziu w Wyzimie. Przynajmniej tak to sobie wyobrażam:)
  • Żyto w zasypie. I orkisz. Kilo żyta wystarczyło, by dać piwu tę słynną kleistość-oleistość. Filtracja nie wyglądała może idealnie, ale większych przestojów i związanych z nimi stresów nie odnotowałem.

2.11.2014

 

Piwo trafiło w butelki z dodatkiem 100g cukru. Zabutelkowałem 36 x 0,5l + 2 x 0,4l + 2 x 0,3l = 19,5l

Wyszło bardzo ciekawe piwo, faktycznie swojskie, przaśne, takie drożdżowe, mętne, oleiste i pachnące jak pszeniczniak. Niech no się tylko nagazuje. Mniam!

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję jeszcze raz moje pytania, bo coś zginęły w gąszczu postów :)

 

Dzięki za ekspresową odpowiedź. Na pewno spróbuję :)

 

Dorzucę kilka pytań:

 

w którym momencie wrzucasz chmiel do brzeczki przedniej: na samym początku filtracji, czy może jak już przefiltrujesz wszystko?

 

ile chmielu sposobem FWH dodajesz na taką standardową warkę 12blg ok. 20 litrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję jeszcze raz moje pytania, bo coś zginęły w gąszczu postów :)

 

Dzięki za ekspresową odpowiedź. Na pewno spróbuję :)

 

Dorzucę kilka pytań:

 

w którym momencie wrzucasz chmiel do brzeczki przedniej: na samym początku filtracji, czy może jak już przefiltrujesz wszystko?

 

ile chmielu sposobem FWH dodajesz na taką standardową warkę 12blg ok. 20 litrów?

 

1) Chmiel wrzucam na dno pustego gara i zalewam filtratem, czyli od samego początku. Zaczyna to wszystko cudownie pachnieć.

 

2) Pod każdą recepturą podaję, ile i jakiego chmielu użyłem, jakie było wybicie, i ile wynosi szacunkowe IBU danej warki. Łatwo to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyto w zasypie. I orkisz. Kilo żyta wystarczyło, by dać piwu tę słynną kleistość-oleistość. Filtracja nie wyglądała może idealnie, ale większych przestojów i związanych z nimi stresów nie odnotowałem.

Cześć

Wszystkiego najlepszego z okazji wczorajszego Święta Dnia Edukacji Narodowej :beer:

Ja do mojego Stouta Zytniego wsypałem 3 kg słodu żytniego i przefiltrowałem na oplocie. To był koszmar zatykało 3 razy wszystko zawracałem do kotła i podgrzewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Chmiel wrzucam na dno pustego gara i zalewam filtratem, czyli od samego początku. Zaczyna to wszystko cudownie pachnieć.

 

jak to ustawiasz w BS żeby się to dobrze liczyło? - chodzi mi o czas

np wrzuciłeś w #75 25g perle FWH - jak to zapisać w recepturze w BS

 

odpowiem sobie sam - http://beersmith.com/blog/2012/11/19/first-wort-hops-fwh-in-beer-revisited/ - sory za zaśmiecanie wątku

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że takie piwo podawali w karczmie na Podgrodziu w Wyzimie. Przynajmniej tak to sobie wyobrażam:)

 

Choć w Wyzimie to raczej gorzałkę walili to wyobrażenie całkiem mi się podoba :okey: Sam myślałem o jakimś motywie wiedźminowskim w swoich piwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #76 "Zebrzydowska 10" 10,5°Blg

piwo jasne

warzone 1.11.2014

EBC: 10,7

IBU: 22,7

 

SUROWCE:

  • słód pale ale Strzegom (3,0kg)
  • słód monachijski II Strzegom (0,5kg)
  • słód karmelowy 30 Strzegom (0,5kg)
  • płatki kukurydziane (0,4kg)

CHMIELE (granulat):

  • Tradition 5,26% (50g) FWH

DROŻDŻE:

  • US-05 (paczka)

ZACIERANIE:

  • kleikowanie płatków
  • 21l wody do zacierania
  • 65°C - wsyp ->
  • 68°C <- 80'
  • 76°C ->filtracja

WYSŁADZANIE I FILTRACJA:

  • Do gotowania trafiło ~28l brzeczki

GOTOWANIE:

  • 30'

Wybicie (po wyłączeniu palników): 25l 10,5°Blg.

Wydajność wg beersmitha: 83%

 

KOMENTARZ:

  • Susza w browarze. Zostały zeszłoroczne RISy i inne dziwactwa, a pić się chce. Zebrzydowska "desitka" wychodzi na przeciw temu deficytowi ;)

29.11.2014

 

Piwo zabutelkowane z dodatkiem 110g cukru na 24l.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem wiedźmiński trunek. "Wyzimskie" to bardzo ciekawe piwo, faktycznie swojskie, przaśne, drożdżowe, mętne, oleiste i pachnące jak pszeniczniak. Niech no się tylko nagazuje. Mniam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cieszę się, Chłopcy, że Wam piwka smakowały!

 

Fakt, od października łyżka wisi na kołku. Raz, że pokończyły mi się słody; dwa, że cała para idzie w remont; trzy, że potrzebne mi nowe otwarcie, coś w stylu polityki grubej kreski ;)

 

Zatem, "do zaś", Koledzy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #77 "Pale Nie Ale" 9°Blg

Lite American Lager

warzone 11.02.2015

EBC: 6

IBU: 10,2

 

SUROWCE:

  • słód pale ale Strzegom (3,0kg)
  • płatki ryżowe (0,4kg)

CHMIELE (granulat):

  • Citra 10,8% (10g) FWH

DROŻDŻE:

  • W34/70 (paczka)

ZACIERANIE:

  • 65°C - wsyp ->
  • 68°C -> 60'
  • 76°C ->filtracja

WYSŁADZANIE I FILTRACJA:

  • Do gotowania trafiło ~27l brzeczki

GOTOWANIE:

  • 30'

Wybicie (po wyłączeniu palników): 25l 9°Blg.

Wydajność wg beersmitha: 92%

 

KOMENTARZ:

  • Pierwsze piwo w nowym roku, pierwsze po kilkumiesięcznej przerwie. Lekki, by nie rzec siuśkowaty lagerek, taki w sam raz ku robocie.
  • Warka szkoleniowa. Asystował Mirek, który tym samym, stał się moim drugim piwowarskim studentem :)

12.02.15

 

Drożdże zadane o godz. 7.30. Temperatura otoczenia 11°C. Od 11.30 na powierzchni pianka, utrzymująca się przez następną dobę.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #78 "BIPA" 16°Blg
Belgian Speciality Ale
warzone 11.02.2015
EBC: 29,7
IBU: 26,2

SUROWCE:

  • słód pale ale Strzegom (2,0kg)
  • słód monachijski II Strzegom (1,5kg)
  • słód czerwony Strzegom (0,5kg)
  • słód melanoidynowy CM (1,0kg)
  • słód caramunich III Weyermann (0,3kg)
  • cukier stołowy (1,0kg)

CHMIELE (granulat):

  • Citra 10,8% (30g) FWH
  • Vic Secret 15,7% (20g) Dry Hop
  • Amarillo 9,2% (20g) Dry Hop
  • Topaz 17% (15g) Dry Hop

DROŻDŻE:

  • Safbrew Abbaye (paczka)

ZACIERANIE:

  • 60°C - wsyp ->
  • 68°C -> 60'
  • 75°C ->filtracja

WYSŁADZANIE I FILTRACJA:

  • Do gotowania trafiło ~27l brzeczki

GOTOWANIE:

  • 30'
  • cukier na ostatnie minuty gotowania

Wybicie (po wyłączeniu palników): 25l 16°Blg.
Wydajność wg beersmitha: 82%

KOMENTARZ:

  • Ostatnie piwo na starym słodzie. Nowa dostawa, nowe warki.
  • Zauważyłem, że podgrzanie brzeczki do 68°C, wyłączenie palników, zdjęcie gara z pieca i owinięcie go kocem powoduje minimalną utratę ciepła. W ciągu godziny temperatura spadła o zaledwie 3 kreski, tak więc od tej pory będę zacierał.
  • Pierwszy kontakt z drożdżami Abbaye. Oby mnie nie zawiodły.

13.02.15

Uwodnione drożdże zadane o godz. 00.30. Rano na powierzchni utrzymuje się solidna piana.

 

20.02.2015

 

Odfermentowało do blisko 3°Blg. Przelane na cichą z dodatkiem chmielu na zimno.

 

25.02.2015

 

Zabutelkowane z dodatkiem 125g cukru. Poszło w butelki 21x0,33l + 30x0,5l = 22l. Zabawne piwo: multiwitamina :D No i proces produkcyjny bardzo sprawny. Od warzenia po butelkowanie - równiuśkie dwa tygodnie.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.