Skocz do zawartości

Browar Siepraw


Rekomendowane odpowiedzi

Przez kadź też , ale to raczej suma grawitacyjnego systemu i kociołka do wody do wysładzania i zacierania. Btw... chłodzenie o tej porze roku to lipa... przy 20 stopniach zadałem świeżutką gęstwę. Od razu ustawiłem na 14 stopni w lodówce bo będzie ogień :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś nieplanowane warzenie, zapasy się skurczyły do takiego stanu, że czymś trzeba na biegu zapełnić butelki. 

 

#88 Californication v.5 APA

 

Zasyp : 

 

5 kg Pale Ale Strzegom

2 kg Pilzneński BR

0,2 karmelowy 150 Strzegom 

 

Zacieranie : 

 

Zasyp w 72C 21 litrów ( 7 ml kwasu mlekowego ) 

67C 90 minut  ( do wysładzania 7 ml kwasu mlekowego ) 

 

Chmielenie : ( na oparach gazu ) 

 

60 min 30g Chinook

15 min 15 g Citra , 15 g Amarillo

5 min 20 g Citra , 20 g Amarillo 

0 min 25 g Citra, 25 g Amarillo

 

Wybicie : 42,5 litra 12,5 blg zadane ( na dwa wiadra ) US05 i Erbsloh Brewmasters Ale

 

W międzyczasie pierwsze wędzenie. Skromnie , ale postanowiłem podejść do tematu ostrożnie. 

post-2207-0-84934600-1440970124_thumb.jpg

post-2207-0-49360200-1440970157_thumb.jpg

Efekty dobre, zawaliłem końcowy etap parzenia, ale udało się naprawić sytuację. Za tydzień kolejne mięska lądują w wędzarni no i oczywiście słód. Pół wora Optimy monachijskiego zakupione specjalnie na wędzenie.

 

Czas zacząć powoli myśleć o przygotowaniach do sezonu 2015/2016. Czasu brak, dwa wiadra czekają na zabutelkowanie, prawie wrzesień, a tu podsumowania sezonu nie ma... oj... 

 

2015.09.09 Wiadro z Erbsloh Brewmaster Ale przelane na cichą. Mam obawy że dzikie drożdże. Co prawda po odstaniu z 30 minut siarka trochę ustąpiła, ale za to pojawiły się lekkie goździki. Mimo to zdecydowałem się zadać nowe piwo nimi. 

 

2015.09.23 Wiadro z US05 ( 1 ) zabutelkowane ze 110 gramów cukru ( 2.2 )  przy 2 blg

                   Wiadro z Erbsloh Brewmaster Ale zabutelkowane ze 110 gramów cukru ( 2.2 ) przy 4 blg

Mam podejrzenia, że te Brewmaster to po prostu S-04. Estry wyszły w obydwóch wersjach , w US05 dodatkowo lekki rozpuszczalnik. Erbsloh dają owocowe estry bardzo w stylu S-04 fermentowane w wyższych temp. Erblsloh lepiej się klarują.  

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#89 ESB 14,5 blg , 36 IBU, 28 ebc 

 

Zasyp : 

 

8 kg Pale Ale DGM

0,5 kg Crystal Fawcett

0,5 Rye Crystal Fawcett

 

Zacieranie : 

 

Zasyp w 22,8 litra 75C

67C 60 min

 

Chmielenie : 

 

60 min 40g Columbus 14,3% 

15 min 50g Fuggles 4,5%

5 min 25 g Fuggles 4,5%

0 min 25 g Fuggles 4,5%

 

Wybicie : 45 litrów , 14,5 blg . Zadane 1  : gęstwa Erbsloh Brewmaster Ale po #88 , 2: S04 prosto z saszetki 

29.09.2015 Dodane po 25 g Fuggles do każdego wiadra. Zapach na S04 ciekawszy , bardziej słodowy. Brewmasters mocno estrowe i aldehyd. 

 

22.10.2015. Jedno wiadro ( Erbsloh ) poszło w kanał - tlenowiec 

                    Drugie zabutelkowane z 75g ( 1,8 )  cukru. Blg 4. 

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#90 Cream Ale 12 blg ( do zmniejszenia ) ibu 17 ,  ebc 12 

 

Zasyp : 

 

5 kg Pale Ale DGM

1 kg Flaked Maize Fawcett

0,35 kg mąka kukurydziana

0,2 kg crystal Fawcett

0,5 kg cukier biały

 

Zacieranie : 

 

Zasyp w 20C 65C ( 7 ml kwasu mlekowego ) 

dolanie wody i temp 67C 10 min ( 7 ml kwasu mlekowego do wysładzania ) 

 

Chmielenie 

 

60 min 20g Admiral 14,3%

5 min Golding 5%

0 min Golding 5%

 

Wybicie : 41l 12 blg , Wiadro 1 : S04 ( gęstwa po #89 ) Wiadro 2 : Erbsloh Brewmasters Ale ( gęstwa po #89 ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#91 Californication v.6 11,5 blg 31 IBU,  14 ebc 

 

Zasyp

 

3 kg Pale Ale DGM

0,3 karmel 30 DGM

1 kg Monachijski I DGM

 

Zacieranie : 

 

Zasyp w 72C 13 litrów ( 5 ml kwasu mlekowego ) 

60 min 66C ( 5 ml kwasu mlekowego do wysładzania ) 

 

Chmielenie : 

 

60 min 10 g Magnum ( 11,9%) 

15 min 10g Simcoe ( 13% )  , 10g CTZ ( 15,5% ) 

5 min 10g Simcoe , 10g CTZ

0 min 10g Simcoe , 10g CTZ

 

Wybicie : 25 litra , 11,5 blg . Zadane saszetką US05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#92 Red AIPA 14,5 blg 51 IBU,  28 ebc 

 

Zasyp : 

 

3,3 kg Pilzneński BR

2 kg Pale Ale DGM

1,4 kg Monachijski I DGM

0,5 kg Crystal Rye FM

0,3 Crystal FM

 

Zacieranie

 

Zasyp w 74C 22,5 litra ( 10 ml kwasu mlekowego ) 

60 min 67C ( 10 ml kwasu mlekowego do wysładzania ) 

 

Chmielenie : 

 

60 min 60 g Magnum ( 11,9%) 

15 min 15g Simcoe , 15g Citra

5 min 10g Simcoe, 10g Citra 

0 min 20g Simcoe, 20g Citra, 20g CTZ

 

Wybicie : 39,5 litra , 14,5 blg . Zadane gęstwą po #91 

2015.11.17 Przelane na cichą jedno wiadro. Do 1 poszło 20g Citra, 20g Simcoe, 20g CTZ . Do drugiego 30g Citra, 30g CTZ , 30g Simcoe

 

2015.11.24 zabutelkowane 1: 110 gr cukru , 2 : 120 g cukru. Blg nie mierzyłem. Zapowiada się nieźle , choć znów mętne. 

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mnie nie strasz :D Zalałem jedno wiadro po ostrym tlenowcu dziś... a kuracja NaOH trwała tylko kilka dni :D 

 

Czas zrobić jakiś podsumowanie sezonu bo już sie następny zaczął :D Może jeszcze dziś :) 

 

Kolorek mi chyba nie wyszedł jak trzeba , bo trochę za jasne. Wiadra po 2,5 godziny od zadania już napuchnięte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na podsumowanie.  Duże podsumowanie , bo zebrało się tego trochę.

 

Dość intensywny sezon. Udało się ruszyć temat piw, do których do tej pory nie miałem odwagi podejść. Uwarzone 3 najmocniejsze style ( Barleywine , RIS i Wee Heavy ) a także początek przygody z kwaśnymi piwami. Beczka wprowadziła sporo zamieszania i jak fundusze pozwolą i będzie chęć ze strony Grabia – warto pociągnąć temat dalej.

 

Plan warzenia na ten sezon to :

- początek to głównie angielskie klasyki

- co kilka warek APA i lekkie wędzonki

- odpuszczam całkowicie dolną fermentację na ten sezon

- Środek zimy to będzie jakaś mała seria Barleywine czy innych +25 blg

- wiosną chcę ruszyć z kwasami. Dokupić kilka balonów szklanych.

 

Sprzęt : Jeśli chodzi o sprzęt to przesiadka na izolowaną kadź zacierną bez ogrzewania i partyzancki system trójstopniowy sprawdzają się idealnie. Warzenie to przyjemność i spokojnie mogę się zajmować jeszcze innymi rzeczami w międzyczasie. Właściwie to chyba pierwszy sezon kiedy tak naprawdę nie borykam się co warzenie z nowymi problemami. Brakuje jeszcze tylko opracowania filtracji po gotowaniu i będzie ok. Pewnie zakupię coś w stylu hop stoppera.

 

Surowce : Do każdej  warki   używam teraz kwasu mlekowego. Nawet do stoutów. Zniknął wreszcie problem mydlanego mdłego posmaku. Piwa nabrały wyrazistości i bardziej rześkiego charakteru. Jeśli chodzi o słody to w tym momencie zużywam 2 worek ( 50 kg ) pilzneńskiego Bruntal i utwierdzam się w przekonaniu że to świetny słód. Jeśli chodzi o chmiele to żadnych szczególnych nowości.  Ameryka plus poszukiwanie jakiegoś sensownego chmielu goryczkowego. Na razie najbardziej obiecujący wydaje się Admiral. Szczegółowych wyliczeń nie robię bo do niczego się to raczej nie przydaje.

Zmieniłem też trochę wybicie. Kilka warek poszło w systemie 23+23 ( dwie warki jednocześnie ) ale jednak nie jest to zbyt ekonomiczne jeśli chodzi o czas. Najlepiej sprawdzają się jednak pełne podwójne warki czyli  ~40 litrów. Niestety mam trochę za mały warzelny i albo trzeba dolewać albo mocno pilnować podczas doprowadzania do wrzenia. Chłodnica niestety nie wyrabia przy 45 litrach.

To tyle jeśli chodzi o wnioski.

 

Poniżej skrótowe podsumowanie uwarzonych warek w okresie :  23.07.2014 – do 30.09.2015

Dobry początek podsumowania :D :D :D

 

#54 – Pszeniczne wędzone – kanał

#03 Belgian Red Rye  – piwo uwarzone wspólnie z PrzemO – Trochę przekombinowane , ale efekt był całkiem zacny. Generalnie potwierdziło się większość opinii Dagome na temat drożdży Wyeast French Saison. Bardzo długo dojadają,  głęboko odfermentowują, dają lekko kwaskowy profil i bardzo ciekawy bukiet fenoli i estrów. Jedyny minus to właśnie to odfermentowanie , mogłoby być trochę niższe. 

#55 Californication v.3 – tutaj nie ma co się rozpisywać , receptura na APA powtarzana co jakiś czas ze zmianami , w poszukiwaniu idealnego ( dla mnie ) APA.

#56 Stout wędzony – nauczka – jak wędzonka to wędzonka a nie kombinacje z amerykańcami.

#57 Świąteczne  – minął rok od butelkowania – piwo stało się wreszcie pijalne i całkiem smaczne.  Na szczęście cierpliwy jestem więc praktycznie cała Warka nadal stoi w piwnicy. O dziwo nadal czuć chmielenie USA, anyż już schował się w tło, wyszły inne przyprawy, ale zaczyna to pachnieć i smakować jak jakaś kompozycja a nie Misz masz co było w szafce. Mętne jest nadal.

#58 – Warka pokazowa dla nowego piwowara. Plan się udał , kolega warzy , ma swoje pomieszczenie i gar 50 litrów. Jest ok . Piwo też wyszło w porządku.

#59 – Australian Rice PA – porażka jeśli chodzi o chmielenie. Iunga z tej partii nadawała się na śmietnik. Natomiast ryż w zasypie , spoko , spełnij swoje zadanie, ale nie widzę sensu w dodawaniu go do piwa.

#60 Pszeniczne , #61 Pszeniczne – eksperyment. Dwie warki pod rząd. Wnioski są takie że piwo zacierane na lenia bez żadnych kombinacji , ale na gęstwie , wyszło zdecydowanie lepsze niż to piwo zacierane tradycyjnie ale fermentowane drożdżami z saszetki.  Tak czy inaczej pszenice m się mocno znudziły i pewnie nie szybko zagoszczą w moich zapiskach.

#62 Stout owsiany – niezbyt udane piwo. Tzn poprawne , ale kompletnie bez wyrazu.

#63 Brown Ale BA – piwo uwarzone do beczki, którą zakupiliśmy wspólnie z Browarem Grabie. Ostatecznie piwo zajęło 3 miejsce na II ŁKPD.

#64 – Grodziskie – pierwsze podejście do tematu i cała warka z takimi problemami że mimo że uwielbiam grodziskie to chyba szybko go w tej klasycznej wersji nie uwarzę. Kompletnie zatkana filtracja, starter z FM jakieś dziwne akcje wyczyniał. W końcu jedno wiadro poszło w kibel ( US05 ) a drugie to na Fm okazało się dobre , ale bez szału.

#65 Black IPA – Zdecydowanie udane piwo. Do powtórki , ale dać mniej palonych słodów i ponieść blg – ewentualnie zamienić pilzneński na pale ale i monachijski.

#66 Stout wędzony olcha – pierwsze próby z własnoręcznie wędzonym słodem. Wędzarnia u Przemo, popełniliśmy kilka błędów , ale i tak wyszło w sumie nieźle. Teraz wędzarnia stoi u mnie pod domem , słód czeka na uwędzenie.

#67 Pils – kolejne podejście do tematu i efekty średnie. Wyszły estry i ogólnie dość ciężkie to piwo.  Fermentacja .. mimo lodówki to wyzwanie. Po tym piwie skłaniam się ku warzeniu tylko górnej fermentacji.

#68 Barleywine BA – drugie piwo do beczki. Nadal leżakuje w beczce, jednak już niebawem idzie do butelek.  Jedna partia RISa do beczki już uwarzona , ja jeszcze swojej nie uwarzyłem.  Najciekawsze w tym piwie póki co jest odfermentowanie na US05 . Z 24 do 3,5 blg. US05 to czołgi.

#69 – SH Iunga – cienkusz po #68. Piwo do wypicia na 3 łyki przy koszeniu trawnika jak to kolega Sławek określił.

#70 – Porter bałtycki – pierwsze podejście do porteru. Piwo już ładnych kilka miesięcy w butelkach stoi. Już jest lekko przegazowane. Niestety nadal jest nieułożone i mocno alkoholowe. Słabo. Czekam dalej.

#71 – American Stout – wspólna warka z PrzemO i Barris. Powtórka wcześniejszej receptury. Piwo udane , receptura to dopracowania.

#72 – Simcoe Pils – Zamiast lekkiego fajnie nachmielonego lagera , wyszedł siermiężny ciężki z lekkim aromatem żywicznym mocny lager. Słabo – coraz bardziej się przekonuję że odpuszczam lagery.

#73 – American Wheat – nic szczególnego , uwarzone , wypite i tyle.

#74 – Ris – znów pierwsze podejście do tematu. Wnioski są takie że do standardowej warki RISa , bez kilograma palonych i szufli chmielu nie podchodź. Płatki dębowe zrobiły robotę, choć po czasie chowają się za lukrecją. Ogólnie ciężko coś więcej napisać , bo piwo nadal nie nadaje się do picia. Alkoholowe, słodkie ciężkie i boli głowa. Gazu oczywiście nadal nie ma. Zaczynam wątpić że coś dobrego z tego piwa jeszcze będzie. Przy okazji pierwsze warzenie na nowej kadzi zaciernej. Więcej o niej na początku posta.

#75 Lambik – i kolejne pierwsze podejście do tematu :) Lambik stoi teraz w dwóch balonach. Nadal czeka na dodatek owoców ( są pomrożone ) a ja nie mogę się zebrać żeby się za niego wziąć. Całkiem ciekawe doświadczenie z tymi bakteriami. Dużo się dzieje przy tym wszystkim choć jest bardzo rozłożone w czasie – jakby w zwolnionym tempie. Teraz piwo jest idealnie klarowne. Na wierzchu są tylko pozostałości błony i nic się tam więcej nie dzieje. Raz na jakiś czas będąc w garażu słyszę dzwięk bulgotki ,ale obstawiam że to kwestia zmian temperatur.

#76 Coffe Rye Amber Ale – po kilku miesiącach piwo nadawało się w końcu do picia. Jednak jedno z najgorszych piw jakie uwarzyłem. Rozważałem jeszcze opcję infekcji, ale z czasem objawy zanikały więc to raczej nie to. Trawiasty aromat , trawiasta goryczka , smak i zapach pokrzyw od kawy. Na dodatek mętne jak cholera.

#77 AIPA Do tej warki postawnowiłem się przyłożyć i przypilnośc dokładnie każdego etapu. Ilość drożdży , dokładne sterowanie temperaturami itp.. i co .. estry :D Ale piwo i tak spoko jak to AIPA.

#78 Wee Heavy  znów pierwsze podejście do tematu. Wee bardzo ascetyczne  w zasypie. W butelkach 5 miesięcy i zaczyna smakować nieźle. Zobaczymy co dalej. Na razie jest mocno słodkie , gazu niewiele ( co ciekawe trafiło się kilka butelek przegazowanych ) i nadal alkoholowe.

#79 Cherry Beech – ot typowa wędzonka , ale na własnym słodzie. Ok.

#80 Stout różany – Dodatek róży to strzał w dziesiątkę. Zawsze obawiałem się takich dodatków w piwie , to tutaj różna zrobiła robotę. Świetnie to wszystko zagrało. Receptura do powtórzenia , ale z wyższych ekstraktem i bardziej słodko.

#81 Witbier – piwo na akcję Piwowarzy Charytatywnie w krakowskiej Fabryce. Bardzo udany, drożdże świetne do witbiera. Zdecydowanie do powtórki na tych samych drożdżach ale z większą ilością skórek.

#82 Peated Stout – Drugie podejście do 100% peated, tym razem w wersji ciemnej. 100% to oczywiście tylko nazwa, bo nie chcę się trzymać zasady że MUSI być 100%. Piwo udane , wędzonka jednak słabsza niż 45ppm z CM.

#83 Californication v.4 – nie ma co się rozpisywać. Jest ok.

#84 Witbier – ta wersja wyszła gorzej niż poprzedni. Podczas gotowania zapomniałem dodać skórek i dodawałem je już po schłodzeniu. Efekt słaby. Do wypicia ale szału nie było.

#85 Monroe – test nowego chmielu Hallertau Monroe. Wnioski są takie : Ameryka to nie jest, ale da się coś ciekawego ukręcić z tego chmielu. Przypomina Cascade ale bardziej owocowy niż kwiatowy.

#86 Milk Stout . Fajne piwo wyszło. Bardzo zadowolony jestem z goryczki jaką daje Admiral. Jest czysta , bez jakichś zbędnych posmaków. Cena troche wysoka jeśli traktować go tylko jako chmiel goryczkowy.  Receptura do powtórzenia z drobnymi poprawkami ( dodać karmelowy zamiast Brown i jęczmień palony zamiast jednego ze słodów w recepturze )

#87 Black IPA Niezbyt udane Black IPA głównie ze względu na kolor. Ale też aromat jakoś szczególnie nie powalał. Receptura na śmietnik.

#88 Californication v.5 Kolejne APA… Kierunek w którym idę jeśli chodzi o APA jest dobry. Więcej słodowych nut , pale ale zamiast pilzneńskiego , albo dodawać więcej monachijskiego słodu.

Reszta jeszcze w wiadrach.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#93 1 Pils / 2 Pale Ale 11,5 blg , ibu 41 , 8 ebc  - warka z 29.10.2015

 

Zasyp : 

 

6,6 kg pilzneński BR

1 kg Carapils

 

Zacieranie : 

 

Zasyp 23 litry ( 10 ml kwasu mlekowego ) 74C

60 min 67C ( 7 ml kwasu mlekowego do wysładzania ) 

 

Gotowanie : 

 

60 min 60g Premiant 15 g Magnum 

15 min 15 g Premiant

10 min 15g Premiant

0 min 10g Premiant

 

Wybicie : 

43 litry 11,5 blg (rozcieńczone po gotowaniu dodatkiem 5 litrów wody ) . 1 zadane 2 saszetki W34/70 temp fermentacji 8C , 2 zadane US05 temp fermentacji 14C

 

1: zabutelkowane z 85 g cukru , na 3 dni podniesiona temp z 8 do 12,  potem 4 stopnie 5 dni. Taka warka na szybko. oczywiście i masło i siarka jest. Ale pozatym w porządku. Zbyt jasne , zacierać dekokcyjnie albo dodać monachijskiego. 

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#94 RIS BA blg 24 IBU 91

 

Zasyp : 

 

5 kg Pilzneński BR

5 kg Monachijski Optima

0,5 kg Chocolate Fawcett

0,3 kg Red crystal Fawcett

0,5 kg Carafa III WY

0,5 kg Amber Fawcett

0,5 kg Caramunich III WY

 

Zacieranie : 

 

Zasyp w 30 litrach 74C

90 min 96-94 C

 

Gotowanie : 

 

30 min gotowanie

60 min 125g Admiral 14,2%

15 min 25g Admiral 14,2%

 

Wybicie : 23 litry , blg 24 , zadane gęstwą po #91 , temp fermentacji 14 stopni , temp zadania 16 

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#95 Californication v.7 12 blg , 33 IBU , 11 ebc warka z 11.11.2015

 

Zasyp : 

 

4 kg pilzneński BR

4 kg pale Ale DMG

0,6 kg karmel 30 DMG

 

Zacieranie : 

 

Zasyp w 24 litrach 75C ( 7 ml kwasu mlekowego ) 

67C 60 min 

7 ml kwasu mlekowego do wysładzania

 

Chmielenie : 

 

60 min 35g CTZ

15min 15g Citra 15g Simcoe

5 min 15g Centennial 15g Citra

0 min 25g Citra , 25g Simcoe

 

Wybicie : 45 litrów , 13 blg ( do rozcieńczenia do 12 przy butelkowaniu ) , zadane gęstwą po #93 , temp fermentacji 14C temp zadania 20 

 

2015.12.07 Zabutelkowane przy 3,5 blg ( 2,4vol ). 

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#96 Milk Stout  - 13 blg , 25 ibu, 80 ebc , 

 

Zasyp : 

 

6 kg pale ale DMG

0,2 Amber FM

0,2 czekoladowy 1200 DMG

0,8 kg palony jęczmień FM

 

Zacieranie : 

 

67C 60 min

 

Chmielenie : 

 

60 min 15g magnum 11,9%, 15g Admiral 14,3%

15 min 25g Fuggles

15 min 25g Fuggles 

 

Wybicie 

47 litrów 12 blg ( przed dodatkiem laktozy )  Laktoza będzie dodana na etapie fermentacji. 1 : FM12 , 2: US05

 

Zapomniałem dodać laktozę do gotowania :D Zagotuję po pół litra wody , rozpuszczę po 0,5 kg laktozy na wiadro i dodam

podczas fermentacji. 

 

2015.12.07 2 : dodana cała gęstwa po #95 , S04 miały straszny problem ze startem i fermentacja stanęła w trakcie. Pierwszy raz taka historia. 

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać laktozę do gotowania Zagotuję po pół litra wody , rozpuszczę po 0,5 kg laktozy na wiadro i dodam podczas fermentacji.

Równie dobrze możesz dodać przy rozlewie do syropu z glukozy. Zaoszczędzisz trochę czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że Pepek robi 47l piwa to potrzebowałby prawie 3 kegów pepsi żeby to zakegować. Do tego 4 warki na miesiąc to jest 12 kegów, przyjmując nawet 10 przy wypiciu 2 to jest dużo.

 

Czyli wychodzi na to że mam dużo kegów w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Równie dobrze możesz dodać przy rozlewie do syropu z glukozy. Zaoszczędzisz trochę czasu :)

 

 

Raczej się na to nie zdecyduję, Nie masz pewności, ze to 100% laktoza. 

 

No butelkowania jest trochę.. ale ...usprawniam jak mogę proces :) Keg - tak - jeszcze chwila , jeszcze moment :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#97 FES 17 blg , 44 ibu, ebc 80 

 

Zasyp : 

 

5,65 kg pale ale DMG

3 kg pszeniczny DMG

1 kg żytni DMG

0,34 czekoladowy 1200 DMG

0,5 kg prażona pszenica DMG

0,3 kg carafa III WY

0,34 Amber FM

0,3 Pale Chocolate FM

 

Zacieranie : 

 

Zasyp w 33 litrach 74C

67C 60 min

70C 15 min

mashout

 

Gotowanie : 

 

60 min Admiral 50g 14,3% , Premiant 10,1% 30g

10 min Admiral 10g 14,3%, Golding 5% 50g 

3 min 20g Curacao, 20g skórka cytrynowa

 

Wybicie : 45 litrów,  17 blg,  obydwa wiadra zadane gęstwą Fm12 po #96 , temp zadania 18 temp fermentacji 13 

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#98 Californication v.8 13 blg , ibu 34 , ebc 15 ( warka z 2015.12.30)

 

Zasyp : 

 

6,5 kg pilzneński DMG 

1 kg monachijski DMG

0,3 karmelowy 150

 

Zacieranie : 

 

67C 60 min

72C 10 min

mashout 

 

Gotowanie : 

 

60 min 40g Columbus 12,9%

10 min 20g Chinook, 10g Citra 

0 min 30 g Chinook, 15g Citra

 

Wybicie : 43 litry , 13 blg. Wiadro 1: US05 , Wiadro 2: FM52 Amerykański Sen , temp zadania 18 , temp fermentacji 16 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.