Skocz do zawartości

Browar Parnik


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Warka nr 13 - Witbier I

 

Piwo dzisiaj zabutelkowane - pomiar wskazał 2,5°Blg, a więc co ciekawe mniej niż skwaśniały FFT. Wyszło 20 lirów + 190 g glukozy rozpuszczonej w 0,5 l wody. Mimo że jeszcze nie nagazowane to już mi zasmakowało ;)

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 14 - Witbier II "sobótkowy"

 

Warka robiona w nocy z 21 na 22 czerwiec.

Skład:

Pilzneński - 2 kg

Pszeniczny - 0,5 kg

Płatki pszenne błyskawiczne - 0,8 kg

Płatki owsiane błyskawiczne - 0,5 kg

Świeżo starta skórka pomarańczy i cytryny - 110 g

Kolendra indyjska - 15 g

Kminek (teoretycznie zgnieciony, ale to nie było takie proste) - 0,5 g

 

Zacieranie: Kleikowanie płatków w 17 l wody o temperaturze 65°C przez 30 minut. Dodanie słodów i podgrzanie do 68°C po czym opatuliłem garnek śpiworem i zostawiłem na 70minut mieszając od czasu do czasu. Po 70minutach temperatura 62°C. Podgrzanie do 70°C na 20 minut. tym razem filtracja sprawniejsza - mniej słodu pszenicznego, więcej pilzneńskiego, ale przede wszystkim fermentator postawiony wyżej a co za tym idzie dłuższy słup płynu w wężyku.

 

Chmielenie:

25 g Styrian Goldings 3,2% AA (granulat) - 60 minut

15 g Styrian Goldings 3,2% AA (granulat) + 55 g skórki pomarańczy i cytryny + 7,5 g kolendry + 0,5 g kminku - 10 minut

55 g skórki pomarańczy i cytryny + 7,5 g kolendry - 3 minuty

 

Wynik końcowy:

21 l 11°Blg zadane gęstwą drożdży Wyeast 3944 Belgian Witbier w temperaturze 34°C. Tym razem rano bulkało już intensywnie a temperaturę jeszcze miałem 26°C i powoli spadała, wieczorem 21,5°C. Zobaczymy czy da to zauważalny dla mnie skutek, na szczęście te drożdże są dosyć leniwe, cała burzliwa przebiega w podobnym tempie. Po pierwszych degustacjach poprzedniego (udanego moim zdaniem) wita zgadzam się z tym stwierdzeniem dotyczącym skórki świeżo startej pomarańczy:

chyba nie da się przedobrzyć, nadmiar zapewne i tak się ulatnia.

Obecnie znów w całej piwnicy unosi się zapach pomarańczy, ale poprzednio też tak było, a piwo ma wspaniały aromat i w smaku jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 15 - Witbier III

 

Piwo robione wczoraj czyli 11-07-2011. Skład:

Pilzneński - 1,8 kg

Pszenica ześrutowana - 0,76 kg

Płatki pszenne - 0,8 kg

Płatki owsiane błyskawiczne - 0,4 kg

Słód monachijski typ I - 0,1 kg

Świeżo starta skórka pomarańczy i grejpfruta - 115 g

Kolendra indyjska - 15 g

 

Po raz pierwszy użyłem lodówki turystycznej do zacierania, dobrze sprawdza się także podczas kleikowania. Płatki i pszenica do lodówki zalane 10 litrami wrzątku na 2,5 godziny. Następnie dolanie 6 litrów wody i słody, ustalenie temperatury na 67°C. Lodówka postawiona na płycie styropianowej, przykryta dodatkowo śpiworem na 90 min. W tym czasie spadek temperatury do 65°C.

 

Chmielenie:

15 g Aurora Super Styrian 5,8% AA (granulat) - 60 minut

8 g Aurora Super Styrian 5,8% AA (granulat) + połowa skórki pomarańczy i grejpfruta + połowa kolendry - 10 minut

połowa skórki pomarańczy i grejpfruta + połowa kolendry - 3 minuty

 

Wynik końcowy:

20 l 10,5°Blg zadane gęstwą drożdży Wyeast 3944 Belgian Witbier w temperaturze 30°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 16 - Saison

 

Piwo zacierane w nocy 30 lipca 2011. Skład:

 

Pilzneński - 2,8 kg

Pszeniczny - 1 kg

Monachijski typ I - 0,9 kg

Carared - 0,4 kg

Glukoza - 0,1kg

 

Zacieranie: w lodówce turystycznej, 60 minut od 68°C do 66°C.

Chmielenie:

30 g Aurora Super Styrian 5,8% AA (granulat) - 60 minut

10 g Aurora Super Styrian 5,8% AA (granulat) - 20 minut

15 g Styrian Goldings 3,2% AA (granulat) - 0 minut

 

Wynik końcowy: 24 l brzeczki o ekstrakcie 12°Blg. Kiepska wydajność, tej glukozy w ogóle nie planowałem, ale jak przed gotowaniem zobaczyłem 10°Blg to stwierdziłem "ratujmy co się da". To zgodne ze stylem więc może i dobrze. 8 litrów zostało zaszczepione drożdżami z butelki po 1900, pozostała część (15 l) drożdżami T-58.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 16 - Saison

 

Druga część na drożdżach T-58 także przelana na cichą z wynikiem 3°Blg. Piwo było fermentowane w temperaturze lekko poniżej 20°C i w takich warunkach te drożdże są raczej neutralne, nie wyczułem żadnych korzennych smaków. Za to bardzo wyraźnie czuć siarkowodór, bardziej niż w lagerach na S-23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 16 - Saison

 

Część warki na drożdżach T-58 (15 l) zabutelkowana wczoraj z dodatkiem 110 g cukru. Gęstość - 2,8°Blg. Piwo pachnie owocami, sam do końca nie wiem jakimi, coś jakby brzoskwinia, śliwka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 17 - Witbier IV

 

Czwarty witbier, ale trochę na nim poległem. Prawdopodobna przyczyna: brak porządnego kleikowania płatków. Skład:

 

Pilzneński - 2 kg

Płatki pszenne błyskawiczne - 0,8 kg

Płatki pszenne zwykłe (Sante) - 0,8 kg

Płatki owsiane błyskawiczne - 0,4 kg

Hersbrucker - 40 g

Kolendra indyjska - 10 g

Curacao - 20 g

 

Zacieranie - płatki wrzucone do lodówki z wodą o temperaturze około 80°C, po 10 minutach dolanie zimnej wody, dodanie słodu i ustalenie temperatury na 68°C. Zacieranie przez 80 minut, w tym czasie spadek temperatury do około 64°C.

 

Chmielenie:

25 g Hersbrucker 3,4% AA (granulat) - 70 minut

15 g Hersbrucker 3,4% AA (granulat) + 15 g Curacao + 5 g kolendry + 150 g ekstraktu słodowego w proszku - 10 minut

5 g Curacao + 5 g kolendry - 3 minuty

 

Wynik końcowy:

Bardzo słaba wydajność. Gdy w połowie chmielenia zorientowałem się że mam niewiele ponad 8°Blg postanowiłem dodać 150 g ekstraktu słodowego (szczęście w nieszczęściu, że go miałem). W ten sposób z trudem dociągnąłem do około 10,2°Blg. Nie wiedziałem na początku co jest grane, ale jak zacząłem wyciągać młóto z lodówki, to odkryłem, że płatki wyglądają prawie tak jak je wrzuciłem. Były twarde i nie ruszone. Filtracja z tego powodu też przebiegła ekspresowo (musiałem zmniejszać przepływ). Ile ostatecznie uzyskałem brzeczki nawet nie wiem, bo zadałem ją do dwóch naczyń, w tym jeden to szklany balon, ale chyba więcej niż 20 - te twardy płatki nie zatrzymały w sobie za dużo wody. Połowę brzeczki zadałem drożdżami Wyeast 3944 Belgian Witbier, a drugą połowę Mauribrew Weiss.

Wniosek na przyszłość: zawsze kleikować płatki, czy to błyskawiczne czy zwykłe. Jak nie mam czasu na kleikowanie, nie robię wita!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 17 - Witbier IV

 

Pierwsza część na drożdżach Mauribrew Weiss zabutelkowana 11-09-2011. Ostatecznie było 7 litrów piwa z dodatkiem 85 g glukozy. Gęstość końcowa - 3°Blg. Piwo obecnie konsumowane :smilies:, trochę za gorzkie moim zdaniem, pierwszy raz robiłem wita z curacao i te skórki wniosły trochę swojej goryczy. Na przyszłość należałoby moim zdaniem ograniczyć ilość chmielu. Co do drożdży to trudno mi uwierzyć, że można na nich zrobić weizena, nie czuć typowych posmaków tego piwa, a chyba sam brak przerwy ferulikowej aż tyle tu nie zmienia. Moim zdaniem drożdże do wita się nadają, ale poczekam na opinię bardziej doświadczonego piwowara :D

Druga część na drożdżach Wyeast 3944 Belgian Witbier zeszła głębiej, bo do 2°Blg i z takim wynikiem została zabutelkowana wczoraj - 15-09-2011. Tego piwa było 11 l z dodatkiem 95 g glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 18 - American Pale Ale

 

Skład:

Pale Ale - 4 kg

Caramunich typ I - 0,2 kg

Pszeniczny jasny - 0,2 kg

 

Zacieranie: 70 minut w lodówce turystycznej 68°C - 65°C. Wysładzanie po raz pierwszy na raty.

 

Chmielenie:

20 g Chinook 11,6% AA (granulat) - 60 minut

10 g Citra 12,2% AA (granulat) - 15 minut

20 g Citra 12,2% AA (granulat) - 1 minuta

 

Wynik końcowy: 20 litrów brzeczki 12,2 °Blg. Zadane drożdżami US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 19 - Dubbel

 

Skończyłem dzisiaj tak wcześnie, że zaczynam się zastanawiać czy o czymś nie zapomniałem;) Ale chyba nie. Skład:

Pilzneński - 3 kg

Monachijski typ II - 1,5 kg

Pszeniczny - 0,4 kg

Caramunich typ I - 0,3 kg

Aroma - 0,2 kg

Biscuit - 0,2 kg

Special B - 0,1 kg

Cukier - 0,5 kg (próbowałem zrobić syrop cukrowy, ale coś mi nie do końca wyszło)

 

Zacieranie: 60 minut w lodówce - 68 do 66°C .

 

Chmielenie:

25 g Aurora Super Styrian 5,8% AA (granulat) - 60 minut

13 g Aurora Super Styrian 5,8% AA (granulat) - 15 minut

10 g Hersbrucker 3,4% AA (granulat) - 1 minuta

 

Brzeczka właśnie się chłodzi, jak obniży się temperatura to mam zamiar zadać drożdże odzyskane z piwa la trappe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 20 - Kolsch

 

Pierwszy raz zacierałem w ciągu dnia;) Skład:

Pilzneński - 4 kg

Pszeniczny - 0,3 kg

 

Zacieranie: 60 minut w lodówce turystycznej 68°C - 65°C. Wysładzanie na raty.

 

Chmielenie:

30 g Hersbrucker 3,4% AA (granulat) - 60 minut

10 g Hersbrucker 3,4% AA (granulat) - 15 minut

8 g Hersbrucker 3,4% AA (granulat) - 2 minuty

 

Zaćmiło mnie i nie zmierzyłem blg po gotowaniu - chyba w nocy jestem bardziej skupiony :). Przed gotowaniem było 10 blg, więc myślę, że po gotowaniu musiało być 11,5 - 12 blg. Szkoda, że nie miałem z czego zrobić FFT, ale wierzę, że wszystko będzie ok. Pobudzona niewielką ilością brzeczki gęstwa US-05 wychodziła ze słoika. Zadana została w temperaturze 25°C. Łącznie uzyskałem 22 l brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 21 - Alt

 

W trakcie chmielenia. Skład:

Monachijski typ II - 3,5 kg

Pilzneński - 1 kg

 

Zacieranie:

Lodówka turystyczna 90 min, od 68°C do 63°C (nie wiem co tak dzisiaj spadło). Wysładzanie na raty.

 

Chmielenie:

30 g magnum 9,5% AA (szyszki) - 60 min

 

Gęstość przed gotowaniem - 11,2°Blg . Tym razem próbkę do zmierzenia końcowego blg pobrałem. Czas na chłodzenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.