Skocz do zawartości

Browar Parnik


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 44 - Schwarzbier

 

W piątek 11-01-2013 przelany do innego wiaderka i przeniesiony do lagerowania. Temperatura na zewnątrz w końcu pozwala zrobić prawdziwe lagerowanie w piwnicy, powinna się zbliżyć do zera. Gęstość 2,5°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 44 - Schwarzbier

 

Piwo zabutelkowane w piątek, 24-01-2013, z dodatkiem 90 g cukru na 21 litrów piwa. Wygląda na to, że po trzech warkach z infekcjami, w końcu jedna czysta w smaku, choć podjrzanie mętna, jak na te drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 44 - Schwarzbier

Wygląda na to, że po trzech warkach z infekcjami, w końcu jedna czysta w smaku, choć podjrzanie mętna, jak na te drożdże.

Nie wiem, czy byłem wtedy tak optymistycznie nastawiony, czy też smak zmienił się w butelkach, a zatem złapało infekcję podczas butelkowania - ale to kolejna warka z ewidentną infekcją. Jutro planowane warzenie - fermentator, który nie miał jeszcze styczności z tymi infekcjami, umyty dzisiaj NaOH i zalany ACE, chłodnica błyszczy się po myciu w NaOH, nowa drewniana łycha no i zmiana miejsca fermentacji - z piwnicy przenoszę się na strych. Nie muszę chyba dodawać, że otwieram jutro nową saszetkę drożdży W34/70. Pomijam fermentację cichą. Jak to wszystko w dalszym ciągu nie pomoże, to sam już nie wiem, o co w tym wszystkim chodzi. Na razie jestem dobrej myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 46 - pils "Wielka nadzieja białych" ;)

 

Piwo warzone wczoraj w nocy. Skład:

Pilzneński - 4 kg

Caramel pils - 0,2 kg

 

Zacieranie: w lodówce, 60 minut, od 69 do 66°C. Wysładzanie na dwie raty, 10 i 5 litrów.

 

Chmielenie:

25 g Marynka 7,8% AA (szyszka) - 60 min

20 g Lubelski 3,1% AA (szyszka) - 15 min

20 g Lubelski 3,1% AA (szyszka) - 1 minuta

 

Wynik końcowy: 23 l piwa, 12°Blg. Zaszczepione nową saszetką uwodnionych drożdży W34/70, w temperaturze 17,5°C.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 46 - pils

 

Piwo trafiło do butelek w piątek, 01-03-2013. 21 litrów, 80 g cukru, niecałe 2,5°Blg.

 

 

Warka 47 - porter bałtycki

 

Piwo, zacierane wczoraj w nocy, dało mi odpowiedź na nurtujące mnie pytanie - czy da się zrobić portera bałtyckiego w lodówce turystycznej o pojemności 27 l. Początkowo planowałem zacierać mniej słodu, a następnie brzeczkę przednią użyć jako portera, a z reszty zrobić cienkusza. Ale, gdy niedawno zrobiłem bocka, 22 litry 17,5°Blg, mając jeszcze trochę zapasu miejsca w lodówce, stwierdziłem, że powinno się udać zrobić normalną warkę. No i się udało, trochę by jeszcze weszło, ale musiałbym już zacierać bez jakiegokolwiek mieszania, albo robić to bardzo ostrożnie. Myślę, że tą planowaną wcześniej metodą udałoby się zrobić barleywine, z tym, że na razie nie mam zamiaru tego piwa warzyć.

 

Skład:

Wiedeński - 3 kg

Pilzneński - 1,8 kg

Monachijski - 1 kg

Karmelowy 150 - 0,5 kg

Pszeniczny - 0,3 kg

Karmelowy 300 - 0,3 kg

Carmel Pils - 0,2 kg

Pszeniczny czekoladowy - 0,25 kg

 

Zacieranie: lodówka turystyczna, 70 minut, 68-65°C.

 

Chmielenie:

27 g Marynka 7,8% AA (szyszka) - 60 min

15 g Lubelski 3,1% AA (szyszka) - 15 min

 

Wynik końcowy: 19 l, 20,5°Blg. Schłodzone do 16,5°C i zaszczepione gęstwą W34/70 z warki nr 46. Już bulka ;)

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka 48 - mild

 

Piwo zacierane w sobotę 23-03-2013, w nocy.

 

Skład:

Pale ale - 2,8 kg

Crystal - 0,25

Czekoladowy - 0,2

 

Zacieranie: lodówka turystyczna - od 69°C do 65°C

 

Chmielenie:

25 g EKG 6,5 % AA (granulat) - 60 min

Pół łyżeczki mchu irlandzkiego - 15 min

 

Wynik końcowy - 10°Blg, około 22 l. Uwodniona torebka Danstar Nottingham zadane w temperaturze 23°C. Wczoraj wieczorem, ze względu na niskie temperatury na strychu, piwo miało około 13°C i chyba temperatura jeszcze spadała. Zobaczymy czy poradzą sobie w temperaturach typowych dla dolniaków.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwodniona torebka Danstar Nottingham zadane w temperaturze 23°C. Wczoraj wieczorem, ze względu na niskie temperatury na strychu, piwo miało około 13°C i chyba temperatura jeszcze spadała. Zobaczymy czy poradzą sobie w temperaturach typowych dla dolniaków.

 

Napisz jak Nottingham dają sobie radę i w jak niskiej temperaturze jeszcze pracują , też mam zamiar wykorzystać je w niższych temperaturach ( ok 12°C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mierzyłem temperaturę piwa - 10°C. Niestety, bąblownica mi się w tym wiaderku zepsuła, a otwierać nie chciałem, ale gdy poświeciłem latarką to wyglądało tak, jakby się już fermentacja kończyła, czyli ślady na wiaderku po pianie. Z tym, że to tylko mild - możliwe, że drożdże poradziły sobie z nim w trakcie chłodzenia. Niemniej jednak, gdy miał te 13°C to na pewno jeszcze drożdże pracowały. Wkrótce zmierzę ile ma, jak ok to prosto do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dokonałem pomiaru i się trochę zdziwiłem - z 10 zeszło do 6°Blg. Temperatura piwa 9°C. Już miałem zamiar przenieść fermentator do mieszkania, ale podczas pobierania próbki przez otwór na rurkę fermentacyjną i po ponownym włożeniu tej rurki, bąblownica chwilowo się naprawiła i bulka z intensywnością podobną do piw dolnej fermentacji. Również obfita piana na powierzchni piwa wskazuje na pracę drożdży, choć co prawda wolną. Postanowiłem zatem na razie dać im jeszcze szansę, tym bardziej, że od świąt zapowiadają ocieplenie, więc mam nadzieję, że z końcem fermentacji będzie też wzrastać temperatura piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 48 - mild

 

W piątek (05-04-2013) powędrował do butelek - 3°Blg, 20 l + 60 g cukru. Druga część fermentacji przebiegała w temperaturze pomiędzy 9 a 11°C, drożdże Danstar Nottingham na szczęście nie odmówiły współpracy ;)

 

Warka 49 - polskie ale

 

Piwo zacierane wczoraj w nocy, 06-04-2013. Skład:

 

Pilzneński - 4 kg

Płatki owsiane błyskawiczne - 0,3 kg

 

Zacieranie w lodówce: 67°C - 20 minut, dolanie wrzątku i 69-67°C - 40 minut.

 

Chmielenie:

42 g szyszek Lubelskiego 3,1% AA do zacieru, od samego początku.

25 g Marynki 7,8% AA (szyszka) do brzeczki przedniej

10 g Marynki 7,8% AA (szyszka) - 60 minut

 

Wynik końcowy - jakieś 21 l, 12°Blg. Gęstwa Danstar Nottingham z milda szybko podjęła pracę, rano bulgadełko waliło jak północno-koreańska armata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Warka 50 - czeskie ale ;) (kazbek single hop)

 

Warka zacierana wczoraj w nocy. Skład:

Pilzneński - 2 kg

Wiedeński - 2 kg

Karmelowy czerwony Strzegom - 0,25 kg

Pszeniczny - 0,25 kg

 

Zacieranie w lodówce turystycznej z dodatkiem pół łyżeczki gipsu piwowarskiego, 60 minut, od 69 do 66°C.

 

Chmielenie:

35 g Kazbek 7% AA (granulat) - 60 minut

15 g Kazbek 7% AA (granulat) - 10 minut

30 g Kazbek 7% AA (granulat) - 1 minuta

 

W planach dodanie 20 g kazbeka na zimno. Wynik końcowy: 23 litry 13°Blg. Drożdże (gęstwa z Danstar Nottingham) zadane w temperaturze około 27°C. Od rana pracują ostro, przed 9 rano temperatura wynosiła 20°C.

 

W piątek do butelek trafiła warka nr 49 - polskie ale, 21 l z dodatkiem 110 g cukru. gęstość końcowa tego piwa to 2°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 50 - czeskie ale (kazbek single hop)

 

Piwo przelane na cichą do szklanego balonu. Gęstość - niecałe 3°Blg. Dosypałem 20 g chmielu kazbek. Jak na razie piwo w aromacie trochę przypominało wita, a więc cytrusy ;) Niestety, mętność też przypominała dobrego wita :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 50 - czeskie ale (kazbek single hop)

 

Piwo w butelkach od wczoraj, 18 l, 120 g cukru. Gęstość końcowa - 2,5°Blg. Niestety, podczas zlewania trochę zostało w szklanym balonie - muszę popracować nad lepszą metodą dekantacji po chmieleniu na zimno. Aromat chmielu kazbek ma w sobie coś z cytryny, trudno uwierzyć, że do uwarzenia tego piwa nie zostało zużyte ani grama skórki tego owocu.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 51 - Hefe-Weizen

 

51. warka miała być witem, ale niestety starter w dniu warzenia (01-06-2013) nie dawał żadnych oznak życia. Ruszył wczoraj, gdy już się zastanawiałem, czy go nie wylać. Tak więc zostałem z kilogramem jeszcze nie obranych pomarańczy. Na szczęście miałem w lodówce szaszetkę suchych drożdży MauriBrew Weiss, więc wykorzystałem okazję do warzenia. Sklad:

 

Pszeniczny - 2,5 kg

Pilzneński - 1 kg

Monachijski - 0,5 kg

Carmel Pils - 0,3 kg

 

Zacieranie w lodówce. 7,5 l wody + 2,5 kg pszenicznego na 45 minut w temperaturze 46-45°C, następnie dolanie 9,5 litra wrzątku + pozostałe słody. Po małej korekcie temperatura ustalona na 68°C, zacieranie przez godzinę (w tym czasie spadek o jakieś 3°C). Tak więc wbrew moim początkowym obawom, łatwo i sprawnie można w lodówce zacierać weizena z przerwą ferulikową.

 

Chmielenie:

19 g Perle 5,5% AA (szyszka) - 60 minut

 

Wynik końcowy: 23 l, 12°Blg. Drożdże uwodnione i zadane w temperaturze 32°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 51 - Hefe-Weizen

 

Piwo wczoraj trafiło do butelek - 22 l z dodatkiem 170 g cukru. Gęstość końcowa prawie 4°Blg - WB-06 ze stopniem odfermentowania przesadzały w jedną stronę, a kangury chyba w drugą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 52 - Dunkel Weizen

 

Piwo zacierane w sobotę 22-06-2013, po raz pierwszy metodą odwróconej dekokcji. Swoją drogą - nie taki diabeł straszny...

 

Skład:

Pszeniczny ciemny - 2 kg

Pszeniczny jasny - 0,5 kg

Monachijski (25 EBC) - 1,5 kg

Karmelowy 30 - 0,25 kg

Karmelowy 300 - 0,25 kg

Łuska gryki - 0,3 kg

 

Zacieranie: słody wrzucone do 18 l wody o temperaturze 46°C na 40 minut, w tym czasie spadek z 45 do 44°C. Następnie odebrałem 9 l płynu znad zasypu i podgrzałem całość do 70°C. W tej temperaturze przetrzymywałem przez 60 minut (dużo słodów ciemnych) po czym uzyskałem jako taką negatywną próbę jodową. Podgrzanie całości do temperatury wrzenia i gotowanie przez 20 minut. Po wyłączeniu palnika i dosypaniu łuski gryki wlewam 9 litrów wcześniej odebranego płynu i voila! 70°C ! 40 minutowa przerwa i filtracja. Wysładzanie jedną 12-litrową porcją wody.

 

Chmielenie:

25g Perle 5,5% AA (szyszka) - 60 minut

 

Wynik końcowy: jakieś 21 l, Gęstość zmierzę jutro, ale myślę, że 13,5°Blg 14°Blg. (prawie 12°Blg przed gotowaniem) Gęstwa z Drożdży MauriBrew Weiss zadana w temperaturze 27°C.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 52 - Dunkel Weizen

 

Piwo zabutelkowane wczoraj - 20 l z dodatkiem 170 g cukru. Gęstość końcowa - 5°Blg. Ta warka w smaku i aromacie jest bardzo bananowa, poprzednia była goździkowa i jak tu znaleźć balans pomiędzy bananami i goździkami? Wymieszać? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 52 - Dunkel Weizen

 

Piwo zabutelkowane wczoraj - 20 l z dodatkiem 170 g cukru. Gęstość końcowa - 5°Blg. Ta warka w smaku i aromacie jest bardzo bananowa, poprzednia była goździkowa i jak tu znaleźć balans pomiędzy bananami i goździkami? Wymieszać? ;)

 

Zrób łamane, jak będziesz nalewał do szkła, aby się napić. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.