Skocz do zawartości

Browar Parnik


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 29 - Mild

 

Warka, zacierana wczoraj w nocy, bazująca na tej recepturze:

http://www.piwo.org/topic/3398-mild-luna/

 

Skład:

Pale ale - 2,8 kg

Caramunisch - 0,25

Czekoladowy - 0,2

 

Zacieranie: lodówka turystyczna - od 71°C do 68°C

 

Chmielenie:

5 g Premiant 7,5 % AA(granulat) - 60 min

18 g EKG 5,5 % AA (granulat) - 60 min

Pół łyżeczki mchu irlandzkiego - 15 min

 

Wynik końcowy - 9°Blg, ale jeszcze nie znana obiętość, bo to nowy fermrntator i nie zmierzyłem. Podejrzewam, że około 22 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 29 - Mild

 

Piwo wczoraj trafiło do butelek (22 l), z pominięciem cichej fermentacji, z wynikiem 2,5°Blg. Taki sam los czeka dwie poprzednie warki, które jeszcze stoją w piwnicy. Niestety sezon wiosenno-chorobowy u moich dzieci spowodowł spore opóźnienia w browarze ;). Wygląda na to, że święta spędze z kapslownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 30 - Bitter

 

Piwo zacierane wczoraj wieczorem. Skład:

 

Pale ale - 3,3 kg

Cara-hell - 0,2 kg

Special B - 0,1 kg

 

Zacieranie: lodówka turystyczna - od 70°C do 67°C

 

Chmielenie:

15 g Warrior 15,9 % AA(granulat) - 60 min

15 g EKG 5,5 % AA (granulat) - 30 min

15 g EKG 5,5 % AA (granulat) - 1 min

 

Wynik końcowy - 23 l o gęstości 10°Blg. Szkoda tylko, że zapomniałem o mchu irlandzkim. Brzeczka schłodzona do 21°C i zaszczepiona gęstwą Zymoferm Englisch Ale.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 30 - Bitter

 

Piwo wczoraj trafiło w butelki - 22 l o gęstości 2°Blg z dodatkiem 70g cukru. Drugi i ostatni raz butelkuję piwo na tych drożdżach z pominięciem cichej. Podczas butelkowania było bardzo mętne a drożdże na dnie w ogóle nie były zbite (podobnie jak ostatnio). Sporo ich było zawieszonych w cieczy, widziałem dzisiaj, że po nocy nazbierała się spora ich warstwa na dnie w butelkach. Dodatkowo wytworzyły sporo siarkowodoru, poprzednio podczas fermentacji milda tego nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 31 - Witbier V

 

Warka zacierana 30-04-2012 w nocy. Skład:

 

Pilzneński - 1,7 kg

Pszeniczny - 0,5 kg

Monachijski - 0,1 kg

Płatki pszenne - 1,2 kg

Płatki owsiane - 0,5 kg

 

Zacieranie rozpocząłem od porządnego skleikowania płatków - zalałem je 10 litrami wrzątku w lodówce turystycznej na jakieś 3 godziny, lodówkę zaizolowałem dodatkowo śpiworem. Zacieranie w lodówce po dolaniu wody i dodaniu słodów - od 68°C do 63°C przez 120 minut. Po tym czasie próba jodowa ciągle pozytywna.

Filtracja i wysładzanie to koszmar, do tego dnia nie wiedziałem, co to znaczy "problemy podczas filtracji". Niewiele pomagały tu zabiegi typu mieszanie czy postawienie lodówki turystycznej na lodówce kuchennej (jakieś 2 m wysokości). Po długim czasie (sam nie wiem ile) jakoś dotarłem do końca żmudnego procesu.

 

Chmielenie:

15 g Saaz 3,5 AA (szyszka) - 60 minut

9 g zmielonej kolendry indyjskiej + 15 g cienko obranych skórek z pomarańczy - 10 min

9 g zmielonej kolendry indyjskiej + 15 g cienko obranych skórek z pomarańczy - 3 min

 

Wynik końcowy: 21 litrów brzeczki 11,5°Blg. Drożdże Zymoferm Wit zadane w postaci startera w około 30°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 32 - Summer Bitter

 

Piwo uwarzone wczoraj w nocy. Skład:

 

Pale Ale - 3,6 kg Pale Ale

Pół łyżeczki gipsu piwowarskiego.

 

Zacieranie: lodówka turystyczna - od 69,5°C do 66°C przez 60 minut.

 

Chmielenie:

21 g Target 11 % AA(granulat) - 60 min

15 g EKG 5,5 % AA (granulat) - 30 min

15 g EKG 5,5 % AA (granulat) - 1 min

 

Wynik końcowy - 22 l 9,5°Blg. Drożdże S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 31 - Witbier V

 

Piwo wczoraj zabutelkowane. Podczas sprawdzania blg odniosłem wrażenie, że jest ono strasznie mdłe, dlatego podczas butelkowania dodałem herbatkę z 10 g chmielu Saaz w której rozpuściłem 180 g cukru. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 33 - Witbier VI

 

Piwo warzone w nocy 2 czerwca. Skład:

 

Pilzneński - 1,7 kg

Pszeniczny - 0,5 kg

Monachijski - 0,1 kg

Płatki pszenne - 1,2 kg

Płatki owsiane - 0,5 kg

Owies (jeszcze raz dziękuję pershi) - 300 g

Łuska gryki - 200 g

 

Owies miał być ześrutowany, ale okazało się, że nie jest to takie proste, mając do dyspozycji jedynie młynek do maku. Po ześrutowaniu około 50 g dodałem resztę bez śrutowania (nie miałem już czasu) i dodatkowo odmierzyłem 200 g łuski gryki. Kleikowanie w lodówce przez około 3 godziny w 12,5 l wody, zacieranie od 69°C do 63°C przez 120 minut - po tym czasie próba wciąż pozytywna. Tuż przed filtracją dodałem łuskę gryki - błąd, potrzebuje czasu żeby namoknąć, na początku pływa na wierzchu. Filtracja o wiele sprawniej niż ostatnio, ale również nie bez problemów - około 90 minut, bez worlaufu.

 

Chmielenie:

25 g Saaz 3,5 AA (szyszka) - 70 minut

5 g zmielonej kolendry indyjskiej + 15 g cienko obranych skórek z pomarańczy - 20 min

15 g cienko obranych skórek z pomarańczy - 10 min

 

Wynik końcowy: 19 litrów brzeczki 12,5°Blg. Gęstwa Zymoferm Wit zadana w około 30°C.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 34 - Wit wiśniowy

 

Piwo zacierane w nocy, 24 czerwca (właśnie się chłodzi) z serii wynalazków. Skład:

Pilzneński - 1,5 kg

Pszeniczny monachijski - 0,5 kg

Caramunich - 0,1 kg

Czekoladowy pszeniczny - 0,1 kg

Płatki pszeniczne - 0,6 kg

Płatki owsiane - 0,4 kg

Łuska gryki - 0,3 kg

 

Zacieranie w lodówce, 90 minut, od 69°C do 65°C. Łuska gryki i czekoladowy na ostatnie 15 minut. Filtracja bardzo sprawnie.

 

Chmielenie:

23g Saaz 3,5 AA (szyszka) - 60 minut

7 g Lubelski 4% AA (szyszki) - 60 minut

 

Piwko właśnie się chłodzi, jest tego około 20 l, prawdopodobnie jakieś 10°Blg. Jutro jadę narwać wiśnie - mam zamiar ich dodać 2-3 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo333, jak czytałem na homebrewtalk, powinno się zamrozić i rozmrozić owoce - to rozwala ściany komórkowe i daje większą wydajność soku :) ja tak zrobiłem tutaj z czereśniami:

http://www.piwo.org/topic/6985-rockowy-browar-domowy-d-mol/#entry155753

 

Dodałem je na cichą :) Fajnie będzie porównać efekty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczta działa, to możemy efekty porównać (chyba, że będziesz w KK) - jak mi piwo wyjdzie oczywiście, bo na razie stoi z owocami i nie wiem co się tam dzieje. Dzisiaj chyba zleję na cichą, jak się okaże, że za mało wiśniowe, to mogę dorzucić coś z poźniejszej odmiany, która właśnie dojrzewa.

 

Nie wiem jak jest dokładnie z tym zamrażaniem, ale wielokrotnie robiłem wino wiśniowe i ten owoc jest na tyle mięki, że po fermentacji wiśnie łatwo było rozetrzeć na dłoni. Na pewno powinno się przemrozić owoce tarniny i dzikiej róży, ale tam chyba nie tylko o twadość chodzi, ale także o smak.

 

Robiłem kiedyś nalewkę z czereśni - wydaje mi się, że ten owoc w przetworach ma mało charakterystyczny smak - nalewka była dobra, ale ciężko było powiedzieć z czego to jest. Zastanawiam się, czy kilogram, który dodałeś, to nie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 34 - Wit wiśniowy

 

Piwo wczoraj przelane na cichą. Wymoczenie wiśni w ClO2 jak na razie zdało egzamin, na piwie i wiśniach nie było żadnej błony, ani niczego innego niepokojącego. Gęstość 2,2°Blg, w smaku jest trochę wiśniowe, ale za mało na mój gust. Również za mało kwaskowate, po trzech kilogramach wiśni spodziewałem się jakiegoś kwasiora, a tu zaskoczenie. Za to kolor zrobił się ładny, brązo-czerwony. Prawdopodobnie w niedzielę dorzucę na cichą jakieś 2 kg wśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 35 - American Pale Ale

 

Piwo zacierane wczoraj wieczorem.

 

Skład:

Pale ale - 4 kg

Pszeniczny monachijski - 0,25 kg

Caramunisch - 0,125

Cara-hell - 0,075 kg

 

Zacieranie: lodówka turystyczna - od 68°C do 66°C przez 80 minut.

 

Chmielenie:

23 g Chinook 11,6% AA (granulat) - 60 minut

10 g Citra 12% AA (granulat) - 15 minut

20 g Citra 12% AA (granulat) - 1 minuta

 

Wynik końcowy: około 23 litry brzeczki 11 °Blg. Zadane drożdżami US-05. Słaba wydajność, gęstość początkowa gdzieś w dolnej granicy stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 34 - Wit wiśniowy

 

15-07-2012 piwo trafiło do butelek. 19 litrów o gęstości 2,2°Blg z dodakiem 120 g cukru. O ile ostatnio było mało wiśniowe, to teraz jest mało piwne. Jak ktoś nie wie, że to piwo, to może na to nie wpaść ;) - przynajmniej takie miałem wrażenie podczas butelkowania, czyli wiadomo - bez gazu. Pozatym w smaku o wiele kwaśniejsze, dosyć wytrawne z silnym wiśniowym aromatem. Gdybym spróbował tego piwa przed rozlewem, to pewnie przygotowałbym herbatkę chmielową, ale podczas rozlewu nie było już na to czasu. Taka moja myśl, czy nie zrobić sobie takich herbatek do słoików i nie zawekować, żeby mieć w razie czego.

Wiśnie chyba faktycznie lepiej dodawać podczas cichej, przez cały czas były zanurzone w piwie, prze co chyba oddały więcej aromatu. Te dodane podczas burzliwej wypłynęły na powierzchnię i na pewno trochę aromatu ulotniło sięwraz z CO2.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 35 - American Pale Ale

 

Przelane wczoraj na cichą - 2,5°Blg i dosypane 20 g Citry (na zimno). Wspaniały aromat kwiatowo-cytrusowo-żywiczny, już trochę zapomniałem, jak takie piwo wspaniale pachnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.