Skocz do zawartości

Otwieramy browar! czynności w UC - dyskusja


Rekomendowane odpowiedzi

Nie, nie przyglądał się. Pewnie jakby się uparł to można zrobić odbiór budynku bez wstawionego sprzętu, wtedy by ich nawet na oczy nie zobaczył.

Podejrzewam, że zaczną się czepiać dopiero przy jakiejś kontroli - bo na 100% dotyczą tego jakieś uregulowania i wymagania, ale to już pikuś, grunt to zacząć produkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Wiktor prawi, w "Rozporządzeniu Min. Fin. z dnia 23.08.2010 w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego", par. 17 ust 1,2,3, zapisano, że producenci piwa, któych roczna produkcja nie przekracza 20000hl mogą dostać ulgę w płaconaj akcyzie w wysokości max 30zł na 1 hl, przy czym ulga nie może wynieść więcej niż 50% należnej akcyzy.

Edytowane przez bubla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Widzę, że muszę przeglądnąć tekst, bo pozmieniały się rozporządzenia i odnośniki są wadliwe.

 

Z grubsza to zrobiłem, ale muszę jeszcze sprawdzić parę rzeczy.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Żeby nie zaśmiecać jakże ciekawego i interesującego wątku założonego przez e-prezesa pozwalam sobie na założenie tematu do dyskusji.

 

- szacunkowe dane dotyczące rodzaju i ilości surowców wykorzystywanych w działalności

To ma być w ujęciu miesięcznym, rocznym czy "na warkę"?

 

Składamy również zabezpieczenie akcyzowe do 14 dni od wezwania na rachunek IC. Potwierdzenie odbieramy w UC. Opłata za zwolnienie z obowiązku złożenia akcyzowego kosztuje 82 zł, za wyrażenie zgody na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego 30 zł.

Jak to jest z tym zabezpieczeniem, bo ja coś tam słyszałem, że po to mamy skład podatkowy, żeby nie składać zabezpieczenia?

 

- zabezpieczenia urzędowe (plomby i pieczęcie, pomieszczenia, księgi - o tym dalej) -> spis zabezpieczeń urzędowych, formularz z załącznika 25

Na czym te pieczęcie i plomby zakładają?

 

Na 3 dni przed rozpoczęciem czynności należy zgłosić do Naczelnika UC wykaz terminów warek.

Na 3 dni przed planowanym warzeniem, czy przed rozpoczęciem działalności. Czy trzeba podać wykaz na kwartał?

 

Generalnie bardzo ciekawy wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś posiada wzór regulaminu składu podatkowego bardzo proszę o pomoc

Się będziesz dopisywać pod wszystkie możliwe wątki o browarach rzemieślniczych?

Napisz do Codera, albo Darko na PW może będą mogli pomóc, a nie rób spamu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem mam wrażenie, że niepotrzebnie coś na ten temat napisałem... Prawo jest jak ciasto, formuje się, miesza... nie jest czymś stałym i przewidywalnym (sorry). Chciałem wskazać ścieżki, a czasami mam wrażenie, że wini mnie się za całe zło świata.

 

Jeśli wątek jest niepotrzebny i co gorsza wprowadzający w błąd proszę o usunięcie go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Być może Wiktor ma rację i tak to wygląda w rzeczywistości. Z tego co ja się dowiedziałem, to nie jest oficjalnie to możliwe z prostej przyczyny - opodatkowane jest piwo o zaw. alk. powyżej 0,5% objętościowo. Brzeczka gorąca jak wiadomo nie zawiera alkoholu.

Nieźle to pokręcone... Ty też masz rację. Akcyzę płaci się za stopnie Plato GOTOWEGO WYROBU (tj. Plato brzeczki podstawowej obliczane na podstawie zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego wyrobu gotowego), więc logiczne wydaję się, że to nie warzelnia ma być legalizowana i plombowana, a raczej zbiorniki.

Tutaj jeszcze coś do poczytania dla zainteresowanych http://www.orzeczeni...we,2c38bd8.html

 

Temat już trochę stary, ale porusza ciekawy problem, czyli sposób pomiaru zawartości ekstraktu brzeczki podstawowej. W moim urzędzie celnym przedstawiono mi rozporządzenie w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa. Według urzędników nie ma możliwości pomiaru ekstraktu brzeczki nastawnej np. ballingomierzem, trzeba badać gotowy wyrób. Zapoznałem się z normą PN-A-79093-2:2000 i przecież taka metoda destylacyjna wymaga małego laboratorium i pewnych umiejętności, wiedzy. Nie chcę mi się wierzyć, że każdy browar restauracyjny czy rzemieślniczy w ten sposób bada ekstrakt. Czy ktoś może wie jak to wygląda w praktyce?

Edytowane przez Mero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet restauracyjne. Akcyzę płaci się od produktu gotowego i potrzebne są tylko dwie zmienne: pojemność w hl i baling wyjściowy, który był spisany w arkuszu gotowania warki. Mierzy się go zatwierdzonym balingomierzem z dokładnością do 0,1. Pomiar objętości z zatwierdzonego zbiornika przymiarem sztywnym (lub wstęgowym). Tyle teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że potrzebne są tylko te 2 zmienne. Jednak o ile dobrze rozumiem, to stanowisko Urzędu Celnego jest takie, że aby zmierzyć ten balling wyjściowy, to powinniśmy jakby zacząć od końca, czyli zbadać gotowe piwo: metodą destylacyjną określić ekstrakt rzeczywisty i zawartość alkoholu, a następnie za pomocą wzoru Ballinga: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekstrakt_brzeczki_podstawowej wyliczyć ekstrakt brzeczki podstawowej (czyli właśnie balling wyjściowy, który zwykle mierzy się areometrem).

 

Twierdzą, że skoro jest rozporządzenie, to trzeba je stosować. Obiema metodami powinniśmy otrzymać taki sam wynik, ale tylko ta z rozporządzenia jest prawidłowa. Czyli nie badamy brzeczki gorącej - nastawnej, ale już wyrób gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.