Skocz do zawartości

Ulubione suche drożdże


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Moje ulubione drożdże to chyba US-05, suche drożdże z rodziny ?Chico?, tj. kaifornijskich Ales. Są one łatwe w użytku, nie potrzeba startera, jedna saszetka wystarcza na całą podwójną warkę (40L), wytrzymują długi czas w szufladzie, są czyste w smaku, używam je do różnych piw od Pale Ale, poprzez IPA, Imperial Stout, Brown, także amerykański pszeniczniak, itp itp. W połączeniu z amerykańskimi chmielami typu Cascade lub Chinook dodają przyjemny posmak owocowy. Nadają się do ?wysokoalkoholowych? piw typu Barley Wine i lekkich ?letnich? piw typu Cream Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :beer:

Zagłosowałem także na US-05 choć nie są bez wad :beer: szczególnie drażni mnie ten gruby kożuch drożdżowy na powierzchni warki po zakończeniu fermentacji.

 

Dlaczego w ankiecie nie ma drożdży Danstar Notthingam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZeść :beer:

 

...... wszyscy je zachwalają, a ja mam same złe doświadczenia z nimi.

Jakieś szczegóły? W czym Cię tak rozczarowały?

To było jak się jeszcze nazywały US-56. Przez ten kożuch przetrzymałem za długo na burzliwej i na cichej pojawił się biofilm. Innym razem mi nie ruszyły, fakt że były nieco po terminie. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :beer:

 

To było jak się jeszcze nazywały US-56. Przez ten kożuch przetrzymałem za długo na burzliwej i na cichej pojawił się biofilm. Innym razem mi nie ruszyły, fakt że były nieco po terminie. :beer:

Fakt, o tym kożuchu pisałeś przy charakterystyce drożdży, jednak dalszej części historii nie znałem stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było jak się jeszcze nazywały US-56. Przez ten kożuch przetrzymałem za długo na burzliwej i na cichej pojawił się biofilm. :beer:

Faktycznie też mi się coś takiego przydarzyło ale jakoś długo już nie widziałem biofilmu na moim piwie. Chyba nauczyłem się obsługiwać te drożdże. :beer:

Edytowane przez danko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ankiecie brakuje S-33. Nie mam porównania do innych (używałem jeszcze tylko WB-06), ale jestem z nich generalnie zadowolony. W Kolschu pokazały się może z nieco za bardzo estrowej strony, ale w wielozbożowym spisały się rewelacyjnie dając czyste, słodowe piwo eksponujące dokładnie te cechy, o które mi chodziło.

 

Za to do WB-06 się zraziłem. Nie dość, że dały znikomą ilość pszenicznych smaczków to jeszcze tak wszystko wyżarły, że piwo wyszło wodniste jak diabli. Dla mnie te drożdże przestały istnieć na dłuuuugi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja teraz robię marcowe na W34/70 i na początku strasznie waliło siarą i jajem, ale już jest lepiej. Kiedyś zrobiłem na nich pilsa i wyszedł dobry. chyba robiłem już na wszystkich drożdżach suchych i jakoś nie mam żadnych specjalnych za i przeciw którymiś. Co do WB-06 to są żarłoczne, ale szybko i dobrze gazują piwa. I jakoś mi wyszły posmaki pszeniczne i nie było tak strasznie wodniste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to do WB-06 się zraziłem. Nie dość, że dały znikomą ilość pszenicznych smaczków to jeszcze tak wszystko wyżarły, że piwo wyszło wodniste jak diabli. Dla mnie te drożdże przestały istnieć na dłuuuugi czas.

Ja mając to na uwadze zacierałem na słodko (20min w 44°C i 60min w 70°C) i wyszło idealnie. Zeszło z 15 do 3,5°Blg i w smaku naprawdę rasowy pszeniczniak, aromaty też ok. Jutro będę butelkował drugą warkę tak zrobioną, ciekaw jestem czy efekt podobny będzie.

Edytowane przez seler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US-05 nadaje się też do pszeniczniaków amerykańskich. Kłopot jest tylko taki, że te drożdże są strasznie żarłoczne, zwłaszcza na pszenicę. Dlatego najlepiej jest rozlać piwo do 2 fermentorów (ja używam 3 fermentory na podwójną warkę 40L). W przeciwnym razie będziesz miał gwarantowane wycieranie piwa z sufitu :lol:

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ankiecie brakuje S-33.

W ankiecie nie było miejsca na inne drożdże. Własciwie chciałem też dodać Danstar Nottingham ale zabrakło miejsca. Są to czyste drożdże, które dobrze pracują w wyższych i w niższych temperaturach, nawet podobno można na nich robić lagery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.