Skocz do zawartości

Kegi Pepsi, rozlew i kegerator - moje boje...


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ma być mała to jeden keg tylko i wyłącznie.

Butla co2 5kg na długo będzie. Na pewno inaczej jeśli tylko refermentacja gazem a inaczej jak już zrefermentowane.

Tak właśnie planuję zmontować mojemu teściowi - mała lodówka z 1 kegiem + butla, a żeby na dłużej starczyło co2 to piwo naturalnie refermentowane w kegu i gaz tylko do wypychania piwa z kega. Zastanawiam się, na ile wystarczy butla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka ma być jak najmniejsza, chcę aby do środka weszły dwa kegi i mała butla. Najlepiej jakby była do zabudowy (a te mają 54 cm szerokości) , bo zamierzam ją wsadzić w szafkę i przykręcić front meblowy a w nim umieścić dwa krany. Całość będzie stała w salonie, bo w kuchni nie będzie miejsca. Zamrażalnik nie jest potrzebny, jak będzie niska to postawię ją na podeście.

Jeżeli ktoś posiada podobne rozwiązanie, proszę niech poda model lodówki.

A czy butla musi być wewnątrz lodówki?

Może daj większą szafkę na lodówkę i wewnątrz niej obok lodówki umieść butlę. Izolacja na wąż z CO2 też by pewnie nie zaszkodziła.

Jeśli zmieściłyby się, dzięki temu, 2 kegi w lodówce to może warto się zastanowić

Edytowane przez wbl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może daj większą szafkę na lodówkę i wewnątrz niej obok lodówki umieść butlę. Izolacja na wąż z CO2 też by pewnie nie zaszkodziła.

Jeśli zmieściłyby się, dzięki temu, 2 kegi w lodówce to może warto się zastanowić

Ale chodzi chyba o to żeby wszystko zmieścić w jednej kaście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może daj większą szafkę na lodówkę i wewnątrz niej obok lodówki umieść butlę. Izolacja na wąż z CO2 też by pewnie nie zaszkodziła.

Jeśli zmieściłyby się' date=' dzięki temu, 2 kegi w lodówce to może warto się zastanowić[/quote']

Ale chodzi chyba o to żeby wszystko zmieścić w jednej kaście

Nie jestem pewien, zrozumiałem, że problem wymiarów jest spowodowany koniecznością zabudowy w ładnej (salonowej) szafce.

Lodówki do zabudowy mają standardową szerokość i głębokość, dlatego jeśli przestrzeń w środku lodówki może być za mała.

Ale może da się upchnąć butlę w szafce. Butla 1,5 kg ma średnicę ok. 100 mm, ale dno owalne, jako podstawki używane są zwykłe mufy kanalizacyjne 110 mm lub zaślepki o tej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-10 kegów z 2 kg można spokojnie wylać i takiej używam w swoim kegeratorze. Budowa jest opisana tutaj http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?id=2860&p=1

Gdybym przeniósł regulator wewnątrz w inne miejsce myślę, żeby się zmieściły 2 kegi, tylko nie zrobiłem tego, bo butelki też sobie gdzieś muszę chłodzić :) Mam też 6kg butlę z reduktorem i stoi obok, którą używam do gazowania piwa lub dobicia CO2 po napełnieniu kega. I wcale mi to jakoś nie przeszkadza, że stoi butla CO2 w pokoju, ale jak kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzam na allegro, a tam butle są tylko 1.5kg i 6kg, nie ma ani 5kg ani 2kg. To są te same?

 

Gdyby butlą 1.5kg dało się obskoczyć 8 kegów, to by było dla mnie idealnie, bo mniej-więcej tyle teść wysuszy w sezonie. Wolałbym nie latać z butlą i szukać gdzie ją napełnić, a tu teść wydzwania, że mu się pić chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! :)

Jestem nowy na tym forum (to mój pierwszy post), a trafiłem tu z racji moich poszukiwań informacji na temat wykorzystania kegów w domowym warzeniu piffka.

Uwarzyłem już kilkanaście warek z koncentratów Coopers'a, z pełnym procesem wymagającym zacierania i chmielenia czekam na wiosnę/lato.

Nabrałem niechęci do butelkowania i postanowiłem skompletować zestaw do rozlewu piwa z kegów po Pepsi.

Udało mi się upolować 4 sztuki wraz ze złączkami i króćcami do wężyków(dwa kpl złączek wystawię za chwilkę na giełdzie forumowej - może komuś się przydają :) ). Teraz jeszcze poluję na butlę (zastanawiam się czy 6kg czy mniejszą) i reduktor. Drobnica typu wąż i zaciski to już pikuś. Będę też musiał zaopatrzyć się w kran do nalewania mojego złocistego trunku...

Mam do Was dwa pytania, mam nadzieję, że nie zaśmiecę nimi wątku z kegami (w sumie dotyczą one całego systemu kegowego):

 

1. Są na Alledrogo :) małe reduktory spawalnicze. Oczywiste dla mnie jest, że te z rotametrem (przepływomierzem pływakowym) się nie nadają, że potrzebuję wersję z barometrem na wyjściu (w końcu chodzi o kontrolę ciśnienia w kegu). I tu moje pytanie - czy wystarczą takie, które można regulować do 5 Bar? Gdzieś mi się o oczy obiło, że stosowane są takie o większym zakresie regulacji. Czy korzystacie z wyższych ciśnień niż wspomniane 5 Bar?

 

2. Spotkałem dwa rodzaje kranów (mam na myśli takie, które w przyszłości będzie można zamocować w drzwiach kegeratorka) - jedne z dodatkową dźwigienkąz boku, drugie bez niej. Nie będę ściemniał - piwo z nalewaka rozlewałem raz w życiu, jakoś na wyczucie się udało, choć do ideału to daleeeeko było. Już nawet nie pamiętam co dawała ta boczna regulacja... Będę wdzięczny, jeśli ktoś pokrótce zechce mi to "wyłożyć".

 

Pozdrowienia dla Braci Piwnej!

Hop szklankę piwa!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałbym pochwalić to, że nie zakładasz nowego wątku, tylko piszesz w odpowiednim już istniejącym :smilies:

 

Co do reduktorów, to spawalnicze chyba się nie nadają. Albo inaczej - nadają się ale są uciążliwe w użytkowaniu (któryś z użytkowników chyba taki posiada..). Poluj na typowy reduktor do piwa.. kupisz w podobnej cenie albo i taniej niż spawalniczy. Spawalnicze na wyjściu mają przepływ/min. Do piwa potrzebujesz stałe ciśnienie.

Do piwa 2 bary wystarczą. Jeśli się nie mylę to takim ciśnieniem wypychany jest żywiec. A inne około 1,5 bar.

 

Co do kranów to się nie wypowiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Są na Alledrogo :smilies: małe reduktory spawalnicze. Oczywiste dla mnie jest, że te z rotametrem (przepływomierzem pływakowym) się nie nadają, że potrzebuję wersję z barometrem na wyjściu (w końcu chodzi o kontrolę ciśnienia w kegu). I tu moje pytanie - czy wystarczą takie, które można regulować do 5 Bar? Gdzieś mi się o oczy obiło, że stosowane są takie o większym zakresie regulacji. Czy korzystacie z wyższych ciśnień niż wspomniane 5 Bar?

 

2. Spotkałem dwa rodzaje kranów (mam na myśli takie, które w przyszłości będzie można zamocować w drzwiach kegeratorka) - jedne z dodatkową dźwigienkąz boku, drugie bez niej. Nie będę ściemniał - piwo z nalewaka rozlewałem raz w życiu, jakoś na wyczucie się udało, choć do ideału to daleeeeko było. Już nawet nie pamiętam co dawała ta boczna regulacja... Będę wdzięczny, jeśli ktoś pokrótce zechce mi to "wyłożyć".

Ad1. Dobrze jest mieć dwa barometry. Jeden mierzy ciśnienie w butli (wiemy ile gazu mamy) a na drugim ustawiamy ciśnienie zredukowane, czyli mierzymy ciśnienie w kegu.

5 bar to wystarczający zakres, ja nigdy tej wartości nie przekraczam max to 2,5 przy karbonizacji. Zresztą na niektórych kegach jest wybite max ciśnienie chyba 4,9 bara.

 

Ad2. Ta dźwigienka to tzw. kompensator czyli dodatkowy zaworek do kontroli przepływu. Moim zdaniem b. przydatny. Pokrętło steruje położeniem stożka który odsłania lub przesłania przekrój przepływu. Krany takie zaleca się do piw mocno nasyconych CO2.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem reduktor spawalniczy z manometrem który nadaje się do naszych celów ale przeliczanie L/min na bar jest uciążliwe. Kupiłem tanio taki typowo do piwa. Jeśli chodzi o kran to mam 2 takie z regulacją przepływu i bardzo sobie je chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez cztery lata używałem reduktora spawalniczego co2 , można się przyzwyczaić i :smilies: właśnie dziś przyszedł taki normalny do wyszynku. Do butli z azotem dalej używam spawalniczego bo tu tutaj specjalnie dużego wyboru nie ma. Nie jest to zbytnio uciążliwe

ale obecne ceny pozwalają na zakup reduktora CO2 z przeznaczeniem do gastronomii więc to polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale jeszcze trochę pomarudzę :smilies:

Faktycznie pytanie o wyższe ciśnienia było głupie - zapomniałem o max dopuszczalnym na kegu...:okey:

Dalej drążę reduktory. Czy fakt "niewygody" wynika wyłącznie z racji konieczności przeliczania czy np z kiepskiej jakości tych spawalniczych, trudniejszej regulacji ciśnienia czy jeszcze z innych powodów? Pytam, bo widziałem i takie, które miały oba zegary wyskalowane w barach. Oczywiście biorę pod uwagę wyłącznie te dwuzegarowe, właśnie ze względu na wychwycenie momentu kończenia się gazu w butli.

Skybert, mógłbyś rozwinąć pkt 2 (odnośnie kompensatora na kranie)? Jak się tego używa w praktyce? W czym pomaga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piwa 2 bary wystarczą. Jeśli się nie mylę to takim ciśnieniem wypychany jest żywiec. A inne około 1,5 bar.

No właśnie po tym jak zrobiłem sobie kegerator, w zaprzyjaźnionym barze obaczyłem sobie instalację do wyszynku - zdziwiło mnie ciśnienie na manometrze koło 2 barów właśnie. Zdziwiło mnie to bo u mnie wystarczy 1 bar żeby piwo był b mocno gazowane. A teraz jak przeczytałem Twojego posta spłynęło na mnie olśnienie - u mnie keg stoi w chłodzie a w barze w cieple dlatego ciśnienia są różne a nagazowania podobne :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skybert, mógłbyś rozwinąć pkt 2 (odnośnie kompensatora na kranie)? Jak się tego używa w praktyce? W czym pomaga?

Reduktory spawalnicze maja stały przepływ gazu natomiast nas interesuje utrzymanie stałego ciśnienia. Jeśli zadajesz te pytania to lepiej kup taki jak trzeba.

 

Nie ma już za bardzo co rozwijać. Główny zawór otwiera lub zamyka kran, natomiast kompensatorem płynnie regulujemy przepływ i przekrój. Zmniejszając przekrój przepływu przesuwając odpowiednio wyprofilowanym stożkiem piwo odgazowuje się miejscowo, pęcherzyki co2 pękają przy b. małym przekroju. Pomaga to przy prawidłowym wyszynku, czyli dostajemy piwo który już mniej się pieni ale za to dłużej schodzi jego nalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.