Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

#20 RIS in Peace/Yuri Gagaris -Ruski imperialny stout - receptura własna 29.12

edit:przypadkiem okazało się, że Alebrowar mnie ubiegł i wypuszcza serie risów właśnie pod tą nazwą RIS in Peace, nie zaklepałem, to mam ?

Zmieniam więc na Gagarisa.

 

Taki okrągły numerek, to trzeba było zabrać się za coś specjalnego, holy grail i zmierzyć się z tematem wysokiego balinga ?

 

SKŁAD:

  • Pale Ale Bestmalz - 4kg
  • Monachijski Bestmalz 2kg
  • Ekstrakt słoowy jasny 1,7kg
  • Płatki owsiane - 0,5kg
  • Jęczmień prażony strzegom - 0,5kg
  • Płatki jęczmienne- 0,4kg
  • Carafa special III - 0,3kg
  • Aroma Bestmalz - 0,25 kg
  • Special B - 0,25kg
  • słód Coffee -0,25kg
  • Marynka 60g
  • Lublin 50g
  • Drożdże US-05 gęstwa -400 ml
  • 20g płatki dębowe bourbon

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 20l

65C - 65'

75C - 10' mash out

 

WYSŁADZANIE:
20l - metodą ciągła

wysładzanie do 27 litrow, przed gotowaniem 18 brix.

 

GOTOWANIE 60':

60' Marynka 60g

10' Lublin 50g

 

Po gotowaniu: 22,5l o gęstości 22 Blg, IBU 59
 

CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową 30 minut do 20C

drożdże: gęstwa US-05 po warce #19/4 pokolenie, około 400ml

 

Czas pracy ok 5,5h, wydajność 63,4%

 

FERMENTACJA:
burzliwa :28 dni
2 tygodnie w 19C/2 tygodnie w 20C/ po 4 tygodniach 7,6blg,

cicha: 9 dni

21C - warka podzielona na dwa wiadra po 10,5l. Do jednego z nich dodałem 20g płatków dębowych bourbon macerowanych przez kilka dni w jim beamie.

 

Do butelek poszło 22 litry o BLG 7,6./ 22 x0,33l i 30x0,5l

dodano po 42g cukru na każde 10 litrów(planowane nagazowanie poniżej 2.0)

gallery_13391_728_266723.jpg

 

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#21 Bielszy Odcień Chmieli -White IPA - receptura własna 14.01

 

SKŁAD:

  • Pilzneński Strzegom - 3kg
  • Płatki pszenne 2kg
  • Pszenica prażona 1kg(wheat torrified)
  • Płatki owsiane - 0,5kg
  • Summit 30g
  • Ahtanum 100g
  • Equinox 50g
  • Columbus 5g
  • kolendra 10g
  • curacao 10g
  • skórki slodkiej pomarańczy 10g
  • Irish moss
  • Drożdże FM-20 litrowy strarter

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 18l/ około 5ml kwasu mlekowego do zbicia ph zacieru

65C - 45'

75C - 10' mash out

 

WYSŁADZANIE:
15l - batch sparge

wysładzanie do 26,5 litrow, przed gotowaniem 12 brix.

 

GOTOWANIE 80':

60' Summit 15g

10' Summit 16g

10' Ahtanum 20g

10' Equinox 20g

10' Irish moss 4g

5' kolendra 10g(skruszona w moździerzu)

5' skórki curacao 10g

5' skórki słodkiej pomarańczy 10g

whirlpool 75-68C - 20 minut / po 20g Ahtanum i Equinox i resztka Columbusa

 

Po gotowaniu: 22 l o gęstości 14,5 Blg, IBU 59
 

CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową 20 minut do 20C

drożdże: gęstwa FM-20 Białe Walonki litrowy starter

 

Czas pracy ok 5,5h, wydajność 65%

 

FERMENTACJA:
burzliwa :12 dni
19-22C 

cicha: 9 dni

20C - dodano 10g Equinox i 50g Ahtanum na zimno(zaginęło mi w akcji/zamrażarce 50g equinoxa i "ratowałem się" dodatkową dawką Ahtanum)/ pomiar: 4 BLG

 

Do butelek poszło 20 litrów o BLG 4./40x0.5l

dodano 93g cukru(litrowy syrop) - planowane nagazowanie ok 2.0

 

Przy rozlewie bardzo przystojny aromat - spodziewam się dobrego wiosennego piwa.

gallery_13391_728_833108.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Butelkowanie 2 warek jednego ranka, to jednak jest mocno męcząca akcja :-) White IPA(20litrów) i RIS(2x po 10 litrów) trafiło po 2h do 92 butelek. Niewiele brakowało do 100, ale tylu butelek 0,33 nie udało mi się nazbierać, może następnym razem do mocarza po prostu kupię zestaw czystych 0,33 i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#22 ŚwiatoWit -Witbier - receptura własna 13.02

 

SKŁAD:

  • Pilzneński Strzegom - 2,5kg
  • Płatki pszenne 1,8kg
  • Pszeniczny 1kg
  • Płatki owsiane - 0,5kg
  • Lubelski 40g
  • kolendra 9,1g
  • curacao 20g
  • skórki pomarańczy bergamotki 8g
  • Irish moss 4g
  • Drożdże FM-20 gęstwa po warce #21

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 18l/ około 4,5ml kwasu mlekowego do zbicia ph zacieru - po pomiarach papierkiem było około 5,2

/udało mi się wyrwać starty rtęciowy termometr(kilkunastoletni/produkcja Włocławek), allafrance strasznie się rozjeżdżał przy temperaturach zacierania i delikatnie mówiąc - kłamał. Ten to jest demon prędkości i ultra dokładny :-)

 

63-62C - 55'

75C - 10' mash out

 

WYSŁADZANIE:
15l - batch sparge

wysładzanie do 27 litrow, przed gotowaniem 11 brix.

 

GOTOWANIE 60':

60' Lubelski  40g

10' skórki bergamotki/curacao/kolendra i aframon pokruszone w moździeżu

10' Irish moss 4g

 

Po gotowaniu: 23 l o gęstości 11,8 Blg, IBU 18

tym razem nie filtrowałem ostatnich 3 litrów z chmielin, wyjściowo z gara było 13 blg, zlałem 21 litrów i dolałem około 2 litry wody, żeby zmieścić się w widełkach stylu
 

CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową 20 minut do 20C

drożdże: gęstwa FM-20 Białe Walonki - 188ml

 

Czas pracy ok 5h, wydajność 66% - /jeśli odfiltrowałbym chmieliny i dolał do fermentora to 73%

 

FERMENTACJA:
burzliwa :17 dni
19-22C (22 stopnie na koniec, żeby Walonki po sobie posprzątały). Po 1,5 tygodnia BLG było 3,7. po 17 dniach spradło do 2,1 - całkiem przyzwoite odfermentowanie, takie w jakie celowałem zacierając na wytrawnie.

cicha: brak

 

Do butelek poszło 21 litrów o BLG 2.1

dodano 116 g cukru(litrowy syrop) - planowane nagazowanie ok 2.2

gallery_13391_728_1433241.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#23 HoPBysta -American IPA - receptura własna 10.03

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale Ale - 6kg
  • Bestmalz Wheat - 0,37kg
  • Chateau Biscuit - 0,25kg
  • Carapils Weyeramann - 0,2kg
  • Junga 30g
  • Equinox  50g
  • TNT blend 50g
  • Mosaic 40g
  • Amarillo - 45g
  • Irish moss 4g
  • Gips - 6g
  • Drożdże FM-52 starter ok. 1L

ZACIERANIE: kociołek Coobra(pierwsze koty za płoty) + 6g gipsu

woda do zasypu - 20l/ około 4,5ml kwasu mlekowego do zbicia ph zacieru - po pomiarach papierkiem było około 5,2

 

66-65C - 45'

75C - 10' mash out

(za dużo słodu wsypane za jednym zamachem i ciężko było wymieszać - dodatkowo cześć słodu dostała się poza kosz zacierny)

 

WYSŁADZANIE:
16l - około 7 ml kwasu mlekowego do zbicia ph zacieru - po pomiarach papierkiem było około 5,2, może niżej

wysładzanie do 27 litrow, przed gotowaniem 13,5 brix./ trwało godzine czyli stanowczo za długo - najprawdopodobniej za słabo wymieszałem słod i woda i się przytkało przy FD)

 

GOTOWANIE 60':

60' Junga 30g + Equinox 3g

10' Amarillo 25g

10' Mosaic 20g

10'Equinox 10g

10' Irish moss 4g

Whirlpool 75 -67 stopni 15' : TNT blend 25g+Amarillo 20g+ Equinox 20g

 

Po gotowaniu: 21 l o gęstości  14Blg, IBU 60(w garze było 24 litry)

hopstopper nie podołał jednak takiej ilości chmielu, 3 litry już nie chciały zlecieć(pierwszy raz używałem hopstopera)
 

CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową 10 minut do whirlpoola i potem jeszcze 15 minut do 21 stopni

drożdże: gęstwa FM-52 amerykański sen  - starterok. 0,8l

 

Czas pracy ok 4,5h, wydajność 66%

 

FERMENTACJA:
burzliwa :15 dni
18-20C

cicha:5 dni

20C

na zimno: TNT blend 25g+Equinox 17g+ Mosaic 20g

 

Do butelek poszło 21 litrów o BLG 1.9-2

dodano 105 g cukru(0,75 litrowy syrop) - planowane nagazowanie ok 2.2

gallery_13391_728_342882.jpg

edit: pierwsze butelki odpalone, nie jestem zadowolony. Goryczka wyszła zdecydowanie za duża(w odczuciu), nawet jak na moje standardy, a do tego zalegająca. Być może brakło kontry ,bo nie dałem, żadnego karmelu, bo raczej sypiąc chmiel do gara się nie mogłem pomylić. Z drugiej strony to każdy chmiel użyty do tego piwa to był chmiel goryczkowy o wysokich alfakwasach - czy to mogło być powodem? Raczej przy dłuższym leżakowaniu to się nie zmieni, więc piwo do szybkiego spicia i tyle. Do słodkich ciast nadaje się idealnie ;-)
edit2: po 4 tygodniach od butelkowania piwo zaczyna przypominać to o co mi chodziło. Jest gorycz, ale już nie piołunowa, zalegająca, ale bardziej ułożona i nie zagłuszająca wszystkiego innego. Do głosu doszły także aromaty cytrusowe i tropikalne w zdecydowanie większej ilości.. Będzie to jednak lepsze piwo niż sądziłem. Lekcja z tej warki brzmi też: "nie wysyłaj dwutygodniowego piwa na konkurs, bo przepadniesz w eliminacjach"
edit3: po uwzględnieniu chmielenia na hopstand i 10% utylizacji alfakwasów - dodać trzeba 32 ibu, co daje w totalu 92 IBU lekką łychą. to trochę tłumaczy te okrutną goryczkę na początku. Trzeba będzie to uwzględniać przy następnych warkach
Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#24 Pszenica Bronki - American Wheat - receptura własna 25.03

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pils - 2kg
  • Bestmalz Wheat - 2kg
  • Chateau Biscuit - 0,25kg
  • Płatki pszenne - 0,4kg
  • Cascade 100g
  • Mosaic 10g
  • Wai-iti(szyszka) 50g
  • Irish moss 4g
  • Gips - 6g
  • Drożdże FM-52 gęstwa ok.200ml

ZACIERANIE: kociołek Coobra

woda do zasypu - 20l/ + 6g gipsu

 

66-65C - 45'

75C - 10' mash out

 

WYSŁADZANIE:
15l

wysładzanie do 28 litrow, przed gotowaniem 8,5 brix./ ok 20 minut.

 

GOTOWANIE 60':

60' Cascade 30g

20' Cascade 10g

10' Cascade 10g+Mosaic 10g+Irish moss 4g

Whirlpool 75 -67 stopni 15' : Cascade 25g+Wai-iti 25g

 

Po gotowaniu: 21 l o gęstości 10Blg, IBU 30

tym razem ładnie się przefiltrowało przez hopstopper - do zlewania wykorzystałem pompkę, tak aby hopstopper nie zaciągnął powietrza pod koniec zlewania, przy okazji ładnie się napowietrzyło
 

CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową 5 minut do whirlpoola i potem jeszcze 15 minut do 23 stopni

drożdże: gęstwa FM-52 amerykański sen-0,2l

 

Czas pracy ok 4h,  +15' mycie sprzętu, wydajność 66%

 

FERMENTACJA:
burzliwa :17 dni
18-20C 

cicha:5 dni

14C (tak wyczytałem w nowym pdf brewdoga, że dobre efekty chmielenia na zimno uzyskują w 14stopniach przez 5 dni - spróbujemy :-)

na zimno: Cascade 25g+Wai-iti 25g(szyszka)

 

2 litry z cichej to straty - szyszla dość sporo wchłonęła i dużo więcej śmiecia przy dnie się unosiło po coldcrushu niż po granulacie.

 

Do butelek poszło 19 litrów o BLG 1.1 - około 37x 0,5l

dodano 103 g cukru(0,5 litrowy syrop) - planowane nagazowanie ok 2.2

 

gallery_13391_728_1607151.jpg

 

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#25 Iron Milden - Mild - receptura własna 22.04

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale Ale - 3kg
  • Chateau Biscuit - 0,3kg
  • Chateau Cafe light - 0,15
  • Aroma - 0,15kg
  • Pszeniczny czekoladowy -0,1kg
  • Fuggles 50g
  • Irish moss 4g
  • Drożdże S-04 suchary

ZACIERANIE: kociołek Coobra

woda do zasypu - 16l/ + 3g soli - dla zwiększenia chlorków=większa słodowość

 

67 C - 50'

bez mashout mash out

 

WYSŁADZANIE:
ok 15l - przygotowane miałem 18 litrów - dodałem po 0,2g soli kuchennej na litr wody+ok 5ml kwasu mlekowego dla zbicia Ph do 5,4

wysładzanie do 28 litrow, przed gotowaniem 10,5 brix./ ok 15 minut.

 

GOTOWANIE 60':

60' Fuggles 25g

15' Fuggles 25g

10' Irish moss 4g

 

Po gotowaniu: 23 l o gęstości 9Blg, IBU 20

 

CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową 20 minut do 24 stopni

drożdże: S-04

 

Czas pracy ok 4,2h,+20' mycie sprzętu, wydajność 73%

 

FERMENTACJA:
burzliwa :13 dni
19C-17,5C (stabilnie/fermentowane w lodówce na stc1000)

 

pomiar w 10 dniu - 5brix/po korekcie 2,5P - co daje około 3,4% czyli okejka. Próbka w smaku mocno słodowa, ale tylko kilka kropel spróbowałem. Zacierałem wyżej, żeby była pełnia i by przy tym blg uniknąć braku ciała. Może się uda...

 

Do butelek poszło 23 litrów o BLG 2.5

dodano 100 g cukru(0.75l syrop) - planowane nagazowanie ok 2.0

edit: sierpień, warka ewidentnie z jakąś infekcją. Piwo generalnie po 2 miesiącach było przegazowane, po 4 miesiącach 2 butelki wybuchły w piwnicy(1 granat, a w drugiej ciśnienie podniosło kapsel). Jako, że piwo wg. mnie było prawidłowo odfermentowane i żadnych oznak infekcji przy rozlewie nie widziałem/nie czułem, to głównym podejrzanym zostaje butelkowanie i butelki. Butelki po dezynfekcji dość długo czekały na rozlew i mogło coś tam wleźć do środka. Dziwne tylko jest to, że jeśli to infekcja, to nie czuje tego w smaku ani aromacie, więc ki czort?

gallery_13391_728_1600967.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Update sprzętowy, czy na czym teraz browar robi. Część tych rzeczy pojawiła się ostatnio, część jest z nieco starszym stażem.

    • Lodówka - do fermentacji, sprzężona z stc1000/ styropianowe pudło zostaje jako backup gdybym chciał coś więcej pofermentować.

2c67251c9359f8c9c7c49cadc2215e19.jpg

  • Coobra CB25 - czyli chiński grainfather
  • Hopstopper od kolegi lewatywa do Coobry właśnie.
  • Mieszadło magnetyczne z kolbą 2L od kolegi mundex
  • miernik ph - z aliexpress/bo kosztował kilka złotych :-)
  • nowe kapselki z nadrukiem wykonanym laserem

53b053763eabb0e8ae94105749d1815b.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hopstopper juz testowany? Jeśli tak to prosiłbym o info jak sobie radzi w Coobrze i ile brzeczki z syfem zostaje na dnie + czy spuszczasz z pompą czy tylko grawitacyjnie?

Przy pierwszym warzeniu, to mi się przypchał :-) ale też zrobiłem AIPA z ok. 150g chmielu do kotła i z chmieleniem na whirlpool, do tego miałem przy tym warzeniu przygody:zasyp dość duży, nie rozmieszałem dobrze - generalnie zator był już przy wysładzaniu, problemów było wiele, brak znajomości sprzętu, etc.

Przy drugiej warce - amerykańska pszenica,  już poszło wszystko okej.Hopstoper ładnie zadziałał, a zostało myślę tak gdzieś koło litra, półtora przy dnie - bo hopstoper jest jednak odsunięty kawałek od dna i zasysa tyle, dokąd dosięga rurka. Z chmielu robi się taka warstwa filtracyjna. Acha i przy drugiej warce do zlewania do fermentora użyłem pompki do przelewania do fermentora, żeby zasys brzeczki był stały, bo w pierwszej warce wydawało mi się, że przypchało się przez to, że przepływ był szarpany. Trochę się obawiałem infekcji, przy zlewaniu przez pompkę, ale popsikałem gdzie się dało Desprejem i żadne zło się nie przyplątało.

Na Mildzie przy mniejszym zasypie i małym chmieleniu w garze zostało tylko to co było poniżej poziomu rurki więc około 1,5 litra. Lewatywa w instrukcji mówił, że jeśli przechylić w odpowiednim momencie gar to powinno się zlać praktycznie wszystko, ale mi się jeszcze nie udało :-)

Może kiedyś spróbuje z oryginalną bazooką(tylko po co - jak hopstoper działa :D )

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

miernik ph - z aliexpress/bo kosztował kilka złotych :-)

 

Można linka?

 

Teraz jest za dwadzieścia pare złotych ten PH meter

Ale były jakieś promocje jeśli zakup był przez aplikacje na telefon i kupony rocznicowe i wyszło wiele taniej, czekałem miesiąc - dotarł cały i zdrowy.

Po pierwszej kalibracji ładnie działał w sumie. Podobno jeśli się dłużej go nie używa to trzeba kalibrować ponownie, albo trzymać go w specjalnym roztworze, żeby sonda była wilgotna, inaczej padnie. Jakby co, zawsze można kupić następny. To jest dalej cena papierków, których wiarygodność jest w sumie pewnie podobna.

 

Przy okazji kupiłem też tam takie filterki do chmielin przy zlewaniu po chmieleniu na zimno

Polecam - to taki mini hopstoper - pasuje do standardowego wężyka. Jest to wielkości pudełka zapałek, wokół niego z chmielin tworzy się warstwa filtracyjna i do rozlewu idzie w miarę czyste piwo. Działa to w sumie tak dobrze jak pończocha, też można przemyć i używać dalej. W paczce jest 10 sztuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy drugiej warce - amerykańska pszenica,już poszło wszystko okej.Hopstoper ładnie zadziałał, a zostało myślę tak gdzieś koło litra, półtora przy dnie - bo hopstoper jest jednak odsunięty kawałek od dna i zasysa tyle, dokąd dosięga rurka. Z chmielu robi się taka warstwa filtracyjna.

Też zastanawiam się nad kupnem Coobry i hopstoppera od kolegi @lewatywa, dlatego chciałem dopytać: chłodziłeś brzeczkę z włączoną pompą? Nie chodzi mi, że jak miała 100°C tylko jak spadnie temperatura i żeby nie stać i nie mieszać brzeczki, tylko załączyć pompę i przyspieszyć chodzenie. Standardowe sito na spodzie wystarczy czy kładłeś drugie sitko? Zastanawiam się, żeby poprosić kolegę @lewatywa o dorobienie sitka o mniejszych oczkach, żeby młóto nie dostawało się do brzeczki. Hopstopper nie zapycha się osadami jak filtruje brzeczkę cały czas?

Wyczytałem na forum, że to częste problemy w Coobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczke chłodzę, swoją starą chłodnicą. Nie chciało mi się owężykować tej od coobry. Chłodzenia z pompką jeszcze nie próbowałem bo te 20 minut chłodzenia jest całkiem spoko. Sito na spodzie teraz daje rade, w odwodzie mam sito z ikea(takie na patelnie z siatką) w razie czego można użyć po przerobce ;-) hop-stoper przy zacieraniu sprawdza się dobrze, pompka filtruje cały czas

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

miernik ph - z aliexpress/bo kosztował kilka złotych :-)

Można linka?

Teraz jest za dwadzieścia pare złotych ten PH meter

Ale były jakieś promocje jeśli zakup był przez aplikacje na telefon i kupony rocznicowe i wyszło wiele taniej, czekałem miesiąc - dotarł cały i zdrowy.

Po pierwszej kalibracji ładnie działał w sumie. Podobno jeśli się dłużej go nie używa to trzeba kalibrować ponownie, albo trzymać go w specjalnym roztworze, żeby sonda była wilgotna, inaczej padnie. Jakby co, zawsze można kupić następny. To jest dalej cena papierków, których wiarygodność jest w sumie pewnie podobna.

 

Przy okazji kupiłem też tam takie filterki do chmielin przy zlewaniu po chmieleniu na zimno

Polecam - to taki mini hopstoper - pasuje do standardowego wężyka. Jest to wielkości pudełka zapałek, wokół niego z chmielin tworzy się warstwa filtracyjna i do rozlewu idzie w miarę czyste piwo. Działa to w sumie tak dobrze jak pończocha, też można przemyć i używać dalej. W paczce jest 10 sztuk

Co to za specjalny roztwór? Skusiłbym się, na taki miernik ph. Ale dlaczego ma on paść od nieużywania? Rozwinąłbyś coś więcej? Średnio mi się widzi kupować coś co ma zaraz paść i jeszcze czekać miesiąc na wysyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za specjalny roztwór? Skusiłbym się, na taki miernik ph. Ale dlaczego ma on paść od nieużywania? Rozwinąłbyś coś więcej? Średnio mi się widzi kupować coś co ma zaraz paść i jeszcze czekać miesiąc na wysyłkę.

Poczytaj m.in tutaj. https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?56381-Ph-Metr-Kalibracja-i-Konserwacja

Pierwszy wynik z googla ;-)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#26 i #27 Małe Mlenio - Milk Stout - receptura własna 06.05

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale Ale - 2,1kg
  • Pilznenski Strzegom - 1,4
  • Bestmalz Munich - 0,5kg
  • Płatki owsiane - 0,5kg
  • Chateau Cafe light - 0,11
  • Carafa Special III - 0,1kg
  • Karmelowy 60 Strzegom - 0.3kg
  • Jęczmień prażony strzegom - 0,3
  • Pszeniczny czekoladowy -0,25kg
  • Laktoza 0,6kg
  • Junga 30g
  • Marynka 15g
  • Irish moss 4g
  • Drożdże S-04 gęstwa po #25, ok. 148ml

ZACIERANIE: kociołek Coobra

woda do zasypu - 21l/ + 4g soli - dla zwiększenia chlorków=większa słodowość

 

66 C - 50'

72-10'

 

WYSŁADZANIE:
ok 14l - dodałem po 0,2g soli kuchennej na litr wody+ok 4ml kwasu mlekowego dla zbicia Ph do 5,4

wysładzanie do 29 litrów, przed gotowaniem 12,5 brix./ zeszło tym razem około 40 minut

 

GOTOWANIE 60':

60' Junga 30g

15' Marynka 15g

10' Irish moss 4g

10' laktoza 0,6kg

 

Po gotowaniu: 24 l o gęstości 15Blg(liczone z laktozą), IBU 40.

bez laktozy 13.2

 

CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową 35 minut do 22 stopni

drożdże: S-04 gęstwa po #25

 

Czas pracy ok 4h+20' mycie sprzętu, wydajność 78%

 

FERMENTACJA: start po ok. 6h
burzliwa :15 dni
17C-17,5C (stabilnie/fermentowane w lodówce na stc1000)

pomiar po burzliwej - około 5 Plato(bez laktozy 3.2P), odfermentowanie więc przyzwoite jak na zeroczwórki

cicha(planowana)

Rozdzielone na 2 wiaderka po 13/12 litrów.

a) 12 l wersja bazowa bez dodatków. Ta może postoi tydzień i pójdzie do butelek.

b) 13l tu poszło 150g chipsów z kokosa(jakieś bio) i laska wanilii. Kokos był prażony w 150 stopniach w piekarniku przez 20 minut potem poszedł na ręczniki papierowe i próbowałem zebrać jak najwięcej tłuszczu(w sumie poszło chyba z pół rolki tych ręczników(na koniec to już wałkiem do ciasta je przyciskałem). Płatki kokosa wraz z pokrojoną na kawałki laską wanilii wsypałem do słoika z poczciwą wódką na 14 dni. Przed zadaniem ich do piwa starałem się jak najwięcej alkoholu z nich wycisnąć. To wiaderko skontroluje po tygodniu jak wygląda aromat i czy trzeba dodawać jeszcze espresso przed rozlewem. Na tą chwilę piwo bazowe jest już mocno palone i kawowe, więc może kontra nie będzie potrzebna.

 

 

Do butelek poszło:

 

wersja b

12 litrów o BLG 5/ dodano 60g cukru(0.5l syrop) - planowane nagazowanie ok 2.2

wersja a

11 litrów o BLG5/dodano 60g cukru - nagazowanie ok. 2.2

 

edit: wersja b zabutelkowana - na wierzchu zebrało się troche kokosowego pyłu/był też tłuszcz. Zdekantowane do drugiego pojemnika - aromat był obłędny+w smaku kontra od prażonego jęczmienia i palonych słodów. Laktoza ładnie dopełniała ciało. Teraz tylko poczekać aż się nagazuje i sprawdzę czy piana będzie czy nie. Choć jeśli jej nie będzie to też nie będzie źle.

do wersji a jednak się złamałem i poszło 15 płatków high mocca, poczekam jeszcze tydzień i będę butelkował.

 

gallery_13391_728_444544.jpggallery_13391_728_1376929.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

#28 Weselne(Gorzkie, Gorzkie) - po prostu full aroma hops, prawie wg.receptury z wiki. 03.06

 

SKŁAD:

  • Viking Pilzneński  - 5,5kg
  • Chinook Pl 50g
  • Lubelski 54g
  • Irish moss 4g
  • Gips ok 2g(tyle mi zostało)
  • Drożdże S-04 gęstwa po #26, ok. 157ml

ZACIERANIE: kociołek Coobra

woda do zasypu - 22l/ + 4g soli - dla zwiększenia chlorków=większa słodowość+2g gipsu

 

62 C - 10'

71 - 45`

76-10'

 

WYSŁADZANIE:
ok 15l - dodałem po 0,2g soli kuchennej na litr wody+ok 5ml kwasu mlekowego dla zbicia Ph do 5,4

wysładzanie do 30 litrów, przed gotowaniem 11,5 brix./ zeszło tym razem około 20 minut, zostało mi jeszcze potem po odcieku ok 2 litry pełnoprawnej brzeczki ok 12plato - zostanie na startery, do gara by się i tak nie zmieściło :-).

 

GOTOWANIE 60':

60' Chinook Pl 25g

45' Lubelski 44g

10' Irish moss 4g

10' Lubelski 10g

 

Po gotowaniu: 24 l o gęstości 13Blg, IBU 42. / chyba nauczyłem się używać hopstopera :-) - ustawiłem dobry przepływ i w odpowiednim momencie przechyliłem gar, żeby zassalo z dna, efekt był taki, że prawie nic nie zostało oprócz osadów.

 

CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową 20 minut do 25 stopni, dochłodzone w lodówce przed zadaniem drożdży do 21C

drożdże: S-04 gęstwa po #26

 

Czas pracy ok 4h20'+20' mycie sprzętu, wydajność 80% (bardzo ładna wydajność - w sumie z tym co mi zostało po wysładzaniu to miałbym litr, dwa więcej)

 

FERMENTACJA:
burzliwa :18 dni
17C-17,5C (stabilnie/fermentowane w lodówce na stc1000) + zeszło do 1,3P! - jeszcze nigdy zeroczwórki tak mi nie zeżarły piwa. W sumie to jest odfermentowanie 90% - mam nadzieje, że mimo tego piwo będzie miało trochę ciała.

 

cicha: 5 dni

Chinook pl 25g na zimno

 

Do butelek poszło 22 litrów o BLG 1.3

dodano 113g cukru(0.7 syrop) - planowane nagazowanie ok 2.2

large.gorzkogorzko_scaled.jpg.3a303e9a1dfae628c363ee1e1b8bc811.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#29 Browaronauta-klon punk ipa brewdoga wg. receptury z DIY(z lekką modyfikacją) 30.06

SKŁAD:

  • Viking Colorado base- 5kg
  • Bestmalz Carapils 0,3kg
  • Chinook 100g
  • Ahtanum 50g
  • Nelson Sauvin 35g
  • Simcoe 50g
  • Cascade 35g
  • Amarillo 10g
  • Irish moss 4g
  • Gips ok 4g
  • Drożdże US-05 uwodnione Suchary

 

ZACIERANIE: kociołek Coobra
woda do zasypu - 20l/ +4g gipsu
66 C - 75' - bez mashout

WYSŁADZANIE:
ok 15l +ok 4ml kwasu mlekowego dla zbicia Ph do 5,2

wysładzanie do 30 litrów, przed gotowaniem 11 brix./ około 20 minut,

GOTOWANIE 60':
30' Chinook 25g, Ahtanum 15g
20' Chinook 20g, Ahtanum 15g
10' Irish moss 4g
0' whirlpool hopstand(20 minut 80C-70C) - Chinook 25g, Ahtanum 10g, Nelson Sauvin 15g, Simcoe 12,5g

Po gotowaniu: 24,5 l o gęstości 12,5Blg, IBU52(+ok 28 z hopstand=80)

CHŁODZENIE:
chłodnicą zanurzeniową 20 minut do 27 stopni, dochłodzone w lodówce przed zadaniem drożdży do 19C
drożdże: US-05 zadane 1.07

Czas pracy ok 4h50'+20' mycie sprzętu, wydajność 77%
FERMENTACJA:
burzliwa: 16 dni
18,5-19C (stabilnie/fermentowane w lodówce na stc1000)/ po 10 dniach odczyt 6,2 brix - po korekcie refraktometru 2,2P, także chyba już po robocie(kilka kropel spróbowane - jest petarda)


cicha: 5 dni/odczyt 6 -6,2 brix - po korekcie 2 -2,1 plato. Drożdże zostawiły sporo kłaków na tafli piwa, które nie chciały opaść, ale brak ruchu w odczycie potwierdził, że można przelewać.
na zimno Chinook 29g, Simcoe 37,5g, Cascade 35g, Nelson Sauvin 20g, Amarillo 10g, Ahtanum 10g

Do butelek poszło 21 litrów o BLG 2.1/ tym razem zlewanie trwało wieki, zatykał się mój filterek kompletnie i nie dawało rady przelać, więc koniec końców ratowałem się durszlakiem i pieluchą tetrową aby zlać drugie 10L, mam nadzieje, że przy okazji nie złapałem jakiegoś mikroba i nie natleniłem zbytnio piwa.
dodano 104 g cukru(0.75l syrop) - planowane nagazowanie ok 2.2

 

 

gallery_13391_728_706058.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#30 Dark side of the Stout - American Stout - receptura własna 22.07

SKŁAD:

  • gips piwowarski 4g
  • Pale Ale Viking - 4kg
  • Monachijski Bestmalz - 1kg
  • Aroma- 0,4kg
  • Pszeniczny Bestmalz - 0,63kg
  • Płatki owsiane/górskie - 0,5kg
  • Jęczmień prażony Strzegom - 0,25kg
  • Czekoladowy pszeniczny - 0,1kg
  • Carafa special typ III - 0,25kg
  • Amarillo 60g
  • Eureka 10g
  • Simcoe 100g
  • mech irlandzki 4g
  • Drożdże US-05(gęstwa po warce #28)

ZACIERANIE(kociołek Coobra, tym razem z siatką na dno kosza do wysładzania):

woda do zasypu -23l

64C - 35'

72C - 30'

 

WYSŁADZANIE:
12 litrów - dodane ok. 2,5 ml kwasu mlekowego do zbicia ph do 5,5

wysładzanie do 29litrow/miało być do 28l ale się zagapiłem, przed gotowaniem pomiar niedokładny zrobiłem - wyszło niby ok. 14

 

GOTOWANIE 60':

30' Amarillo 60g

30' Eureka 10g

15' Simcoe 25g

15' mech irlandzki 4g

0' Simcoe 25g - hop stand od 78c - 1,5h - musiałem wyjść z domu :-)

 

Po gotowaniu: 22,5 o gęstości 15 Blg, IBU 60(+ok 14 z hopstand=74)

/tym razem hopstoper na końcu zassał powietrze i zostało w garze 1,5 litra piwa

/jakaś mała wydajność wyszła,bo tylko 68%. Słód był ładnie rozmieszany i pompa cyrkulowała zacier do samego końca, dziwne..


CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową ok 20 minut do 27C, reszta dochłodzona w lodówce

drożdże: gęstwa ok.200ml

 

Czas pracy ok 4,5h(nie licząć przerwy na hopstand)

 

FERMENTACJA:
burzliwa: fermentacja wystartowała ekspresowo, gęstwa bardzo żywa. 2go dnia czapa piany prawie pod dekiel, ale chyba na spacer rurką nie wyskoczy. Poprzedni american stout też miał przygody z drożdzami :-)
18C - 24 dni

cicha

14C - 5 dni - 50g Simcoe(szyszka) na zimno

Do butelek poszło 21 litrów o BLG 3,5.

72 g cukru(nagazowanie 2.0) - butelkowane po coldcrush do 8C

edit smakowy październik: pomimo tego, że receptura jest mniej więcej powtórka stout treka, to jednak aromat tego piwa jest mniejszy niż było to w przypadku pierwowzoru. Tam używałem granulatu simcoe, tutaj poszła szyszka(2016), ale trochę poleżała w zamrażarce zanim przyszła pora na american stout. Smakowo jest mniej więcej tak samo, natomiast aromat zawodzi - bo w stout treku "leśna żywica" simcoe była mega rzucająca się w nos, w tej wersji mniej się dzieje, a piwo dość młode jeszcze. Nie wiem czy to specyfika Simcoe z tego roku, czy prostu granulat>>szycha...?

large.darksideof.jpg.2ed18c5476c4c04abe55b9dbeb2b1da4.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#31 Indiana Juice - New England IPA - receptura własna 05.09

SKŁAD:

  • Pilzneński Viking - 4,5kg
  • Bestmalz Wheat- 1kg
  • Carafoam- 0,23kg
  • Płatki owsiane/górskie - 0,5kg
  • Amarillo 40g
  • Citra 100g
  • Wai-iti 50g - szyszka
  • Mosaic 100g
  • mech irlandzki 4g
  • Drożdże FM-55 Zielone Wzgórza

ZACIERANIE(kociołek Coobra):dodane 2,7 chlorku sodu wapnia, 1,8g soli kuchennej

woda do zasypu -22l

65C - 55'

75C - 10'

 

WYSŁADZANIE: dodane 1,8g chlorku sodu wapnia i 1,2 g soli kuchennej
15 litrów - dodane ok. 3 ml kwasu mlekowego do zbicia ph do 5,5

wysładzanie do 28litrow -przed gotowaniem 12,2P

 

GOTOWANIE 60':

10' mech irlandzki 4g

hop stand od 80c

40' 10g Amarillo/10g Citra/10g Mosaic

30' 15g Amarillo/15g Citra/15g Mosaic

20' 15g Amarillo/15g Citra/15g Mosaic

 

Po gotowaniu: 24,5 o gęstości 13,5 Blg, IBU 46,7

wydajność wyszła,73,2%.


CHŁODZENIE:

chłodnicą zanurzeniową ok 2 minut do 80C, 30 minut do ok 22C

drożdże: litrowy starter

 

Czas pracy ok 5h

 

FERMENTACJA:
burzliwa: 14 dni
18C, podnoszone od 7 i 8mego dnia do 19 i 20C

chmiel na burzliwą po 5 dniach fermentacji 20g Wai-iti/20g Citra/30g Mosaic/ pomiar po 14 dniach 6,5 brix=2,1 plato po korekcie. Całkiem przyzwoite odfermentowanie - wydaje się być po robocie, próbka pachniała i smakowała dość przystojnie.

cicha

14C - 4 dni - na zimno 30g Wai-iti/40g Citra/30g Mosaic

coldcrash do 5C

Do butelek poszło 21 litrów o BLG 2,1.

98 g cukru(nagazowanie 2.1)

Bardzo ładne i bezproblemowe odfiltrowanie z chmielin, tym razem wykorzystałem zmywak kuchenny i pończochę w tandemie i to wszystko zamocowane na syfonie, nic się nie przytkało przez całe 21 litrów.

Jeśli chodzi o mętność typową dla tego stylu, to wyszło średnio, ale za to aromat i smak jest pierwszorzędny, śmiem mieć nadzieje, że będzie to jedno z lepszych piw w moim wykonaniu.

 

edit smakowy:  12.10  - jest dobrze :-) jest piękny soczek w aromacie(słodko i lekko cytrusowo), w smaku za to na razie czuje dużo wpływu Mosaica i Citry, do tego dobrze to trio wypełniają aromaty tropików od Amarillo, łyknąłem pół szklanki prawie duszkiem. Wai-iti mało używałem, więc nawet nie wiem jakiego profilu szukać :-) Na razie jest dość małe wysycenie, ale mogło by tak zostać, bo w tym piwie poprawia uczucie gładkości. Mętność jakaś tam jest, bo piwo nie jest klarowne mimo dość ostrożnego nalewania, ale na pewno nie jest to "muł" jak u niektórych reprezentantów stylu. Piwo na pewno do szybkiego spicia, bo szkoda stracić to, co się dzieje w świeżutkiej wersji .

large.indianajuice.jpg.cbf606ee4cd20389b383a055ad4e800c.jpg

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmętnienie w tym stylu ma pochodzić od nisko flokolujących drożdży oraz obfitego chmielenia na zimno, a nie od białek wytrącajacych się po chłodzeniu brzeczki, więc pewnie stąd ten mech

Stawiam na to że kolega wrzucił mech z rozpędu, bo takie zmętnienie na pewno podkreciloby odczucie gładkości. Polaczenie zmętnienia białkowe, chmielowego i drożdżowego. Ale generalnie masz rację, niemniej widziałem już na forum ludzi którzy zmętnienia robili przez dodanie mąki... Coś jak dosypanie kredy do zwykłej ipy.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BelgLover napisał:

Chlorek sodu mówisz? I sól kuchenna? Mhm. I jeszcze pytanie po co mech w piwie które ma być mętne?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
 

No tak to jest jak się pisze po nocach :-) Miał być chlorek wapnia. Dzięki za czujność!

Generalnie w modyfikacji wody chodziło, zeby mieć chlorków pomiędzy 170-200ppm, siary 75-100 i wapnia ponizej 150ppm. 

Mech,  tak jak BelgLover dobrze prawi, poszedł z rozpędu i przyzwyczajenia.

 

Czy piwo będzie mętne? Nie wiem, okaże się po rozlaniu do butelek, żadnych specjalnych akcji w tym kierunku nie planuję przeprowadzać. Czytałem też o tym dodawianiu mąki, ale dla mnie piwo ma być przede wszystkim smaczne, jak nie będzie wyglądać, to trudno. Na zmętnienie tak jak wspomina Versaar

wpływa przede wszystkim wrzucenie chmielu na burzliwą, i potem na zimno((przy tego rodzaju nisko flokujących drożdzach)

Zobaczymy.

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.