Skocz do zawartości

Browar Ejl


wizi

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 24

Coffee Stout
26/04/2015


XIII Konkurs Piw Domowych Birofilia 2015 w Żywcu
Data: 2015-06-20
Ocena: -
Miejsce: Eliminacje

 

Komentarz: Według metryczki - mocny ale nieprzyjemny aromat kawy. Fakt, kawa dominowała, aromat był przyjemny, choć powinno być bardziej zbalansowane.

 

E1j54Kj.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 25

Witbier
09/05/2015

 

II Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych
Data: 2015-07-05
Ocena: -
Miejsce: Eliminacje

 

Komentarz: Metryczka: wyraźne wady w aromacie i smaku, nuty siarkowe, jabłkowe i bardzo mocna kolendrowość. Nie zgadzam się, piwo było w porządku, choć zapewne na pudło za słabe.

 

Po tym konkursie dałem sobie spokój z dalszymi startami.

 

JFF5R3K.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 28

Dry Stout
29/08/2015

 

Komentarz: całkiem przyjemny stout. Można trochę zwiększyć goryczkę.

 

Od tej warki zacząłem stosować StarSan. Nie byłem zadowolony z OXI z marketów. Coś zbyt często w metrykach przejawiała się infekcja. Co prawda sam wyczułem ją tylko w części z piw, ale lepiej dmuchać na zimne. Jeśli miałbym wrócić do OXI to tylko do czystego nadwęglanu sodu. Jednak raczej na to się nie zapowiada. StarSan jest o wiele wygodniejszy, tańszy i likwiduje osad mineralny z twardej wody. Zmieniłem też sposób mycia butelek. Najpierw kąpiel w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń, potem dezynfekcja StarSanem. Wcześniej wsypywałem OXI do butelek i zalewałem ciepłą wodą. Butelki oczywiście nadal płuczę po spożyciu.

 

1dnJkh3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 31

Koźlak holenderski
20/10/2015

 

Komentarz: zszedł bardzo nisko, przez co po 3 tygodniach od butelkowania był dość alkoholowy. Po 5 tygodniach o niebo lepiej. Jestem zadowolony.

 

zAR3N20.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok 2015:
13 warek 136,5 l
 
Mniej warek niż rok wcześniej. Po bardzo słabych wynikach w konkursach zacząłem szukać przyczyny. Zmieniłem sposób dezynfekcji oraz zacząłem modyfikować wodę. Efekty są więcej niż zadowalające.
 
Zrobiłem też chłodnicę przeciwbieżną z 5m rurki miedzianej 8mm oraz zacząłem robić mniejsze warki. W przyszłym roku będę warzył co najmniej 2 razy w miesiącu i raczej w dzień.

Najlepsze z uwarzonych:
Coffee Stout
Witbier
Dry Stout
American Wheat
Irish Red Ale
Koźlak holenderski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 32

Russian Imperial Stout
02/01/2016

 

Komentarz: Gęstwa z IRA poszła do podpiwku, po czym do RISa. Powoli zwiększam temperaturę fermentacji. Zaczynałem bardzo nisko - ok 12 st. C, po 9 dniach 18 st. C. Po 2 tygodniach podnoszę do 20 st. C.. Następnym razem nieznacznie zmniejszę udział jęczmienia palonego.

 

uExtWGu.png?1

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 33

Porter pomarańczowy
16/01/2016

 

Komentarz: W dniu święto porteru bałtyckiego trzeba było uwarzyć porter. Co prawda nie porter bałtycki, lecz coś a la robust porter. Fermentację zaczynam od 15 st. C.

 

b0kIGEv.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 34

American Bitter
20/02/2016

 

Komentarz: Fermentację zaczynam od 15 st. C. Start po 18h. Pierwsza degustacja 14/05/2016: piwo wyszło genialne. Definitywnie do powtórzenia.

 

Uzupełniłem notatki po rozlewie poprzednich 2 warek.

 

dSRuFJO.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka 35

Witbier orkiszowy
07/05/2016

 
Komentarz: Fermentację zaczynam od 17 st. C. W ciągu tygodnia podniosłem do 22 st. C. Filtracja masakra - 3h, nic nie pomagało. Orkisz w filtracji jest gorszy niż pszenica i żyto. Wyszło tylko 10 Blg, celowałem w 12. Za dużo odebrałem z wysładzania, zbyt słabo się gotowało, poza tym po sprawdzeniu ilości węglowodanów w płatkach orkiszowych i owsianych doszedłem do wniosku, że domyślna ekstraktywność w Brewtarget była zbyt wysoka. W smaku fajne.
 
aB1Ngc2.jpg

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Rok 2016:
5 warek 51,5 l
 
Plan na 2016 był aby warzyć 2 warki w miesiącu. Niestety warunki na to nie pozwoliły. Od kwietnia 2017 powinno być lepiej.

Zaliczyłem pierwszą porządną infekcję. Z pozostałych warek jestem zadowolony. Niestety zapasy powoli się kończą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

06/05/2018

 

Powrót do warzenia po prawie 2 latach przerwy. W dodatku pierwszy raz uwarzyłem 2 piwa w ciągu jednego dnia. Na pierwszy ogień poszło Pszeniczne i Porter wędzony gruszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Warka 37


Pszeniczne
06/05/2018

 

Komentarz: Zabutelkowane po 1,5 roku od warzenia. Brak oznak infekcji. Przy butelkowaniu aromat drożdżowy. O dziwo kapsle skakały, może się nagazuje. Cudów w smaku i aromacie się nie spodziewam.

 

image.thumb.png.9f5af500f04b153fc592da22d13f1e7b.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 38


Porter wędzony gruszą
06/05/2018

 

Komentarz: Zabutelkowane po 1,5 roku od warzenia. Brak oznak infekcji. Przy butelkowaniu przyjemny aromat. Jak poprzednio kapsle skakały, może się nagazuje. Może coś fajnego z tego wyjdzie. Wyleżakował się porządnie. ?

 

image.thumb.png.7a03e7b576430e822ccecb2d17732291.png

 

 

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

06/12/2019

 

wreszcie zabutelkowałem piwa uwarzone 1,5 roku temu. Fermentory udało się domyć bez problemów. Teraz moczą się w ługu, wraz z pokrywami, rurkami i uszczelkami.

Ostatnie kilka dni to porządki na poddaszu. Umyłem tonę sprzętu piwowarskiego. Jutro z rana naprawa lodówek fermentacyjnych i mycie Coobry.

Wieczorem dziewicza warka na nowej warzelni. Mam nadzieję, że do końca roku kilka warek pyknie.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to czasami w życiu jest, że na hobby brakuje czasu i sił. Teraz powinno być już lepiej. Głód warzenia jest. Prawie 60kg słodów i 500 pustych butelek czeka ??

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.