Skocz do zawartości

Babski Browar


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak w 29 ale w 19 dają lekki rozpuszczalnik...

 

Sugerujesz wyższą czy niższą temperaturę? Za pierwszym razem trzymałem je w 20-21 stopniach i zapach był super, ale ostatnie warki fermentowały w 17-19 i rzeczywiście objawiały się takie nieprzyjemne zapachy i dziwny posmak. Do połowy jednej warki dałem M20 Bavarian Wheat, fermentowały zaraz obok WB-06, ale nie dały żadnych niechcianych efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ciapkę tak:

silnik w samochodzie też może osiągać 7 tys obrotów, co nie znaczy, że trzeba jeździć cały czas na maksymalnych. 

 

Kompletnie uniwersalna zasada dla drożdży górnej fermentacji to fermentowanie w okolicach 20 °C. Oczywiście, każdy szczep się inaczej zachowa, ale będzie to cokolwiek przewidywalne zachowanie. Jest to jednocześnie relatywnie uniwersalna temperatura, bo zbliżona do warunków pokojowych, jakie zazwyczaj mamy. 

 

Potem zaczyna się bawienie w dokładną regulację temperatury, zależnie od szczepu drożdży, np saisonowe w 28, święte stefany w 18 a potem w 22, itd itd itd.

 

Ale mimo to nigdy, ale to nigdy nie sugerowałbym zadawania drożdży w temperaturze zbliżonej do 30°C, chyba, że to celowe, zamierzone i przemyślane zagranie. Wiem, że na początku ciężko też wyczuć pewne wady piwa (przy czym zapach z rurki o niczym nie świadczy), ale po kilkudziesięciu warkach przychodzi też większe doświadczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ciapkę tak:

silnik w samochodzie też może osiągać 7 tys obrotów, co nie znaczy, że trzeba jeździć cały czas na maksymalnych.

 

Kompletnie uniwersalna zasada dla drożdży górnej fermentacji to fermentowanie w okolicach 20 °C. Oczywiście, każdy szczep się inaczej zachowa, ale będzie to cokolwiek przewidywalne zachowanie. Jest to jednocześnie relatywnie uniwersalna temperatura, bo zbliżona do warunków pokojowych, jakie zazwyczaj mamy.

 

Potem zaczyna się bawienie w dokładną regulację temperatury, zależnie od szczepu drożdży, np saisonowe w 28, święte stefany w 18 a potem w 22, itd itd itd.

 

Ale mimo to nigdy, ale to nigdy nie sugerowałbym zadawania drożdży w temperaturze zbliżonej do 30°C, chyba, że to celowe, zamierzone i przemyślane zagranie. Wiem, że na początku ciężko też wyczuć pewne wady piwa (przy czym zapach z rurki o niczym nie świadczy), ale po kilkudziesięciu warkach przychodzi też większe doświadczenie ;)

Mówisz o temp w pomieszczeniu , czy temperaturze tego co w fermentatorze. Bo właśnie u mnie zaczęła dzisiejszą Warka bulkać na s-33. I temp otoczenia 19 a Warka zdążyła zejść do 23 z temp 27 w której zadałem te drożdże. (Belgian pale Ale z zestawu BA 19 litra blg wyszło 11)

Sroka że nie w swoim temacie alem wiem uczę ciągle.

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka nr 9

a'la APA 12°Blg (receptura własna)

24.06.2016 r.

 

Słody:

  • pale ale Strzegom 3 kg,

  • pszeniczny Strzegom 1,25 kg.

Chmiele:

  • Iunga 10 g,
  • Citra 10 + 20 g,

  • Equinox 10 + 20 g,

  • Mosaic 10 + 20 g.

Zacieranie:

  1. 13 l wody podgrzane do temp. 76°C,

  2. 68°C → 60 min,

  3. 76°C → 5 min.

Filtracja/Wysładzanie:

  1. do uzyskania 25 l brzeczki,

  2. ekstrakt 10,5°Blg.

Gotowanie: 60 minut

  1. Iunga → 50 min,

  2. Citra, Equinox, Mosaic → 5 min.

Ekstrakt po gotowaniu: 12°Blg przy 22 litrach brzeczki

 

Fermentacja: Safale S-04

  1. burzliwa/cicha: 16/7 dni w temp. 20/21°C

  2. na ostatnie 4 dni cichej fermentacji dodanie chmielów Citra, Equinox, Mosaic po 20 g każdy,

  3. odfermentowanie do 3°Blg.

Wyszło 40 butelek 0,5 litra. Butelkowane z ~ 2 g cukru/butelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.