Skocz do zawartości

Saison - proszę o pomoc przy tworzeniu receptury


Lhunbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę i pomoc przy tej recepturze. To co mi się śni to bogaty Saison, owocowy z wyczuwalną goryczką (pewna pikanteria przyprawowa tez by się przydała...). Szczególnie zależy mi na owocach :) Celowałem w 15 plato, IBU 35. Piwka chciałbym zabutelkować 20l.

 

Zasyp:

1. Pilzneński  2kg

2. Monachijski 1kg

3. Pszeniczny ciemny 1kg

4. Wiedeński1 kg

5. bisquit 0,5 kg

6.Zakwaszający 0,1 kg

 

Zacieranie

1. 70 min woda 69 st. docelowo 65 st.

 

Filtracja i wysładzanie

1.  do 23 l 78 st

 

Gotowanie 60min

1. 60' Iunga  15g

2. 30' Fantasia DE 25g

3. 15' Curasao 20 g

4. 10' Cukier kandyzowany 150 g

5. 5' Fantasia DE 20 g

6. 0' Fantasia DE 20 g

7. 0' Kolendra 15g

8. przy chłodzeniu w temp. 80 st. Fantasia DE  na 20 min 35 g

 

Fermentacja

3 tygodnie bez przelewania

drożdże Gozdawa Belgian Fruit & Spaicy Ale Yeast

temp. pomieszczenia 22 st.

 

100 gram glukozy chyba wystarczy do nagazowania?

 

Poprzedni Saison wyszedł mi niezły, ale nic nie urwało. Teraz ma być bardziej owocowo i ogólnie osom i fanki. Nie wiem czy dobrze robię z ta kolendrą? Lubię, ale nie chcę żeby zakryła mi inne aromaty. No i jak uzyskać delikatną pikantność przyprawową? Same drożdże g... dadzą pewnie, to może jakiś pieprz kolorowy? A może inne chmielenie na goryczkę? Jak to widzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i jak uzyskać delikatną pikantność przyprawową? Same drożdże g... dadzą pewnie, to może jakiś pieprz kolorowy?

 

te drożdże faktycznie mogą nie dać osom i fanki, ale nie myślałeś żeby zastosować drożdże dedykowane? Inna bajka że jak więcej będziesz się spinał nad składnikami a olejesz fermentację, co przy belgach wydaje się kluczowe, to możesz dać nawet i łzy dziewicy, pył jednorożca i inne magiczne składniki, a i tak wyjdzie kupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@amap

Czyli ma być bidnie jak ostatnio? Czemu mam nie chmielić na aromat? Pszeniczny ciemny to przede wszystkim pienistość na czym także mi zależy. Biscuit to wiadomo, podobnie wiedeński - nieco korekta barwy i smaku. 

 

@bart3q, @b.dawid

Nie, no ok. to jakie proponujecie. Gozdawę wziąłem wcześniej i leżą. Ale nie widzę problemu w zamówieniu czegoś innego. Czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to żebym się wymądrzał ale za naszą wiki, na której się opierałem:

Surowce

W zasypie głównie słód pilzneński, ale dodatek słodu wiedeńskiego albo/i monachijskiego wpływa na kompleksowość i kolor. Czasami zawiera inne słody takie jak pszenne czy orkiszowe. Dodatki niesłodowane takie jak miód, cukier również nadaje złożoności i zmniejszają treściwość. Goryczka i smak chmielowy może być bardziej zauważalny jak w innych stylach belgijskich. Saison jest czasami chmielony na zimno. Powszechnie używane są szlachetne odmiany chmielu: Styrian albo East Kent Goldings. Aby nadać kompleksowości i unikalności w wersjach mocniejszych dodaje się szeroką gamę przypraw i ziół ale powinny się dobrze łączyć z charakterem drożdżowym i chmielowym. Różny poziom kwasowości i kwaskowatowości może być wynikiem użycia gipsu, zakwaszonego słodu, zakwaszonego zacieru albo Lactobacillus. Twarda woda występująca w większości Walonii, może akcentować goryczkowość i wytrawny finisz.

 

 

Drożdże Danstar Belle Saison dodane do koszyka, ale kosztują niewąsko. ;(

To zostawić ta kolendrę i nie kombinować z innymi przyprawami?

Edytowane przez Lhunbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak zmieszasz receptury wszystkich napotkanych piwowarów to nadal będzie wariacja i nie powiedziane że udana, weź lepiej jedną sprawdzoną recepturę jako punkt wyjścia i w kolejnych warkach dodawaj to czego Ci brakuje lub usuwaj to czego nie chcesz, jednak tutaj kluczowe nadal są drożdże i ich praca, poświęć więcej czasu na lekturę wyboru szczepu oraz proces fermentacji, Coder na forum zamieścił jakiś czas temu bardzo dobry tekst o fermentacji piw belgijskich, poczytaj - warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Tyle razy było już w tym wątku napisane o drożdżach a suchary mu polecili.

Weź któryś z tych szczepów:

Wyeast Strains:
   3724 - Belgian Saison™
   3711 - French Saison

 

O ich róznicach możesz sobie poczytać w odpowiednich tematach na forum, i m.in tutaj:

http://www.piwo.org/blog/25/entry-45-301-saison/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na razie te sucharki zamówiłem bo w sklepie w którym zamawiałem polecanych płynnych nie było. Teraz jeszcze pytanie odnośnie obsługi. Wystarczy jak zrobię standard uwodnienie i chlup do brzeczki ok 20 st? Czy może ciut wyższe temperatury zadawania, żeby zaczynały na pełnych obrotach? np. do 25 st? No i czy faktycznie mogą sobie wcinać cukier w 22 stopniach otoczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do Saisona którego przelałem teraz na cichą użyłem 3724 Saison. W przypadku tych drożdży to temperatura powinna być wysoka, do około 30 stopni. Ale to są specyficzne drożdże i polecane do Saisonów. Te Danstary mają zalecaną max 22 stopni więc ja bym je w takiej trzymał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.