Skocz do zawartości

RIS , Potrzebuje pomocy ...


Cris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem początkującą osobą, nabyłem składniki na risa tak mi się bynajmniej wydaje ...

Znajomy porwał się na warzenie piwka zakupił składniki i okazało się ze nie ma  odpowiednich warunków i sprzętu, poczytałem obejrzałem kilka filmów gościa o nazwisku Kopyra, wydaje mi się ze wie co mówi i postanowiłem odkupić od niego te produkty i spróbować sam uwarzyć tego risa.

 

Chciał bym uzyskać coś typu: RUSSIAN IMPERIAL STOUT ale wydaje mi się ze mam zbyt mało słodów ...

 

Tu moje pytanie :

Czy moglibyście mi doradzić jaką odmianę piwka mogę zrobić z tego co mam

ewentualnie co mam dokupić by zrobić dobrego risa 

i czy mogę zrobić drugie piwo z pozostałej słabszej brzeczki

 

Jeśli mogę to jakie i co mam dokupić.

 

Więc co mam :

 

SŁODY:

 

Pale Ale 7-9 EBC  Belgia 5KG

Monachijski 15 EBC Belgia 2KG

Carabelge 30-40 EBC Niemcy 1KG

caramel vienna 40 EBC USA 0,5 KG

Midnight wheat 1100 EBC USA 0,5KG

Carafa typ 3 1300-1500 EBC Niemcy 0,5KG

Kawowy 500 EBC Belgia 0,5KG 

 

Co do słodów czy można by do tego składu jeśli  jest on możliwie dobry dorzucić jakieś słody czekoladowe i wędzone ?

 

CHMIELE :

 

CHINOOK - granulat USA - a kwasów 11,2%   50 g

MOSAIC - granulat USA - A kwasów 12 %   50 g

 

Nie jest ich za mało ? moim zdaniem jak risa to na bogato co by wartało dokupić ?

 

DROŻDŻE :

 

WYEAST / Direct pitch activator for brewing 

Płynne w woreczku 125 ml

 

 

Z dodatków:

 

Płatki dębowe, WHISKY brewferm Belgia 

 

 

To wszystko co mam. Prosił bym o wyrozumiałość z tego względu że to moje piwko.

 

Z góry dzięki i czekam na jakieś rady ...

 

 

 

 

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie RISa jako pierwsze piwo to wybitnie zły pomysł. Zrób zwykłego dry stouta lub american stouta. Koledzy na pewno poskładają ci sensowy zasyp z tego co masz.

 

RIS wymaga rozruszanej gęstwy, a nie drożdży prosto z paczki. RIS wymaga wielu miesięcy leżakowania, a pierwsze piwo wypija się zazwyczaj w 3-4 tygodnie. Na takie piwa przyjdzie jeszcze czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RIS'a uwarzyłem jako 20 warkę, po 9 miesiącach regularnego warzenia . Największym problemem, którego się nie spodziewałem, był za mały garnek. Standardowy 29 litrowy gar na prawie 10 kg zasypu jest zdecydowanie za mały. Zacier wylewał się z gara przy mieszaniu, był stanowczo za gęsty, napewno nierównomiernie podgrzewany. Na szczęście, przypadkiem miałem pomocnika który pomagał mi przy mieszaniu i wysładzaniu, bez jego pomocy nie dokończyłbym tej warki.

Fermentacja dobrze ruszyła bo zadałem dobrą, świeżą gęstwą, ale refermentacja w butelce wydaje się, że nie przebiegła optymalnie, następnym razem chyba dodałbym trochę świeżej gęstwy do refermetacji. 

Uwarz warkę prostego pale ale 12 BLG, a potem wyobraź sobie, że RIS to tak jakbyś warzył dwie warki jednocześnie ;-) Naprawdę warto zdobyć trochę doświadczenia na lżejszych zasypach. Zdecydowanie nie RIS na pierwsze warzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie RIS to była 4 warka. 

 

12kg zasypu, garnek 35l, mały problem z utkniętą filtracją (wszystko na raz w jednym fermentorze 33l i do tego nie zaizolowanym) 

 

24l 24blg zadane świeżą gęstwą s04 i to chyba błąd, albo i nie, zjadły do 7blg na aerometrze. 

 

 

Także nie ma reguły, ale jak to pierwsza warka to stanowczo NIE. 

Edytowane przez -julian-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki że chciało wam się poświecić czas na odpisanie.

 

Dobrze ze się zdecydowałem napisać na tym forum bo pewnie bym się porwał na robienie tego Risa, i pewnie bym zmarnował cenne produkty ...

 

Co do garnka mam 50 l wiec raczej by wystarczył drugi  mam 20 l i dwa fermentatory jeden z kranikiem,

ale odpuszczam Risa. 

Widzę ze ta gęstwa to kluczowy składnik 

 

Więc moje kolejne pytanie ... co dalej, co proponujecie ? jakie piwko i co mogę zrobić z tego co mam lub co dokupić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piaskownicy jest fajny temat "co mogę zrobić z tych składników", myślę że tam zagląda dużo osób co się znają. 

 

Co do składników, możesz dokupić i zrobić na początek jakieś proste pale ale, bo nie wiem czy piłeś stouta i możesz się zniechęcić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie piwko i co mogę zrobić z tego co mam lub co dokupić

Kluczowe pytanie - jakie masz drożdże. Wyeast nadrukowuje numer i nazwe szczepu z przodu, na tym widoczku. Rzuc okiem bo to one określą zakres piw jaki można/ jest sens warzyć.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt nie napisałem co to za drożdże ...

 

Drożdże - Wyeast 1275 THAMES VALLEY

 

To co o nich piszą :

 

Opis produktu

Produkują piwa słodowe o czystym smaku, niska produkcja estrów, stosowane głównie do produkcji bitterów.

Polecane do piw w stylu:

   Brown Porter
   Dry Stout
   Düsseldorf Altbier
   Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)
   Foreign Extra Stout
   Northern English Brown Ale
   Robust Porter
   Special/Best/Premium Bitter
   Standard/Ordinary Bitter

Flokulacja: średnio niska

Odfermentowanie: 77%

Tolerancja na alkohol: 10% ABV

Temperatura fermentacji: 16 - 22 °C

Waga: 125ml/128g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napiszę jaki efekt końcowy chciał bym uzyskać, nie wiem do jakiej kategorii można zaliczyć takie piwko.

 

Więc : Lubię ciemne piwa, raczej z przewagą słodyczy niż goryczy, z wieloma aromatami typu karmel, kawa, czekolada, śliwka,

i co najważniejsze by był ukryty w smaku aromat alkoholu.

 

Do jakiej kategorii takie piwko można zaliczyć ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.