Skocz do zawartości

US05 strajkują?


MateuszO.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem po 30 warkach ale coś takiego się jeszcze nie zdażyło i proszę bardziej doświadczonych kolegów o opinię.

Uwarzyłem amber ale ponad 3 tyg temu. Dodałem gęstwę po stoucie 10plato, a więc pokolenie po lekkim piwie. A oto co zastałem kiedy myślałem o butelkowaniu/zlaniu na cichą w zależności od klarowności. Używałem także mchu irlandzkiego więc dodatkowo mnie ten widok zaskoczył. Temperatura fermentacji 18-19 stopni. Piana tak jakby zastygła, nie jest widoczna aktywność drożdży a blg stoi

IMAG1154%5B1%5D.jpgIMAG1153%5B1%5D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz cukier, jeśli już nie spada to przelewaj na cichą. Miałem w tamtym sezonie taką czapę w kilku warkach i po prostu przebiłem się przez nią wężykiem i ściągnąłem piwo znad (i z pod) osadu. Druga fotka mega :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się spytam, to zdjęcia tak wyszły czy piwo jest zielone? :D

 

A ogólnie US-05 bardzo często taką czapę zostawiają, tak samo kilka innych szczepów. Przebij się przez pianę zrób pomiar przelej na cichą/zabutelkuj jak będzie w porządku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie czapki w dwóch ostatnich warkach, jedna na S-33, druga S-04. Odfermentowanie prawidłowe. Drożdże były mocno zbite i nawet cold crushing nie pomógł, a przynajmniej nie całkowicie. Przy przelewaniu na syrop glukozowy nie było problemów. Pierwsze piwo już spijam, pycha :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najs :) Takie coś chyba jednak zlałbym na cichą, choćby na kilka dni :D Nie dodawałeś czasem mchu irlandzkiego? Często po nim gęstwa wygląda podobnie jak Twoja piana :)

Pisałem że mech był. Może to być powód czapki?

Tak się spytam, to zdjęcia tak wyszły czy piwo jest zielone? :D

 

A ogólnie US-05 bardzo często taką czapę zostawiają, tak samo kilka innych szczepów. Przebij się przez pianę zrób pomiar przelej na cichą/zabutelkuj jak będzie w porządku :)

Nie jest zielone, to amber ale :) Smakuje bardzo fajnie. HTC ONE w słabym świetle tak sobie dorabia swoje kolory :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma, albo przelewasz znad czapki, albo wystarczy zamieszać fermentorem i czapka opadnie na dno.

Ja zazwyczaj robię tak, że pod tygodniu fermentacji zamykam szczelnie pokrywę fermentora i pokołyszę trochę wiadrem i później po tygodniu w normalnej temperaturze robiłem cold crash. Wszystko opada na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najs :) Takie coś chyba jednak zlałbym na cichą, choćby na kilka dni :D Nie dodawałeś czasem mchu irlandzkiego? Często po nim gęstwa wygląda podobnie jak Twoja piana :)

Pisałem że mech był. Może to być powód czapki?

Nie tyle powód czapki, co jej postaci i wyglądu (kłaki/pęcherze - coś w ten deseń) - takie widoki kilka razy już widziałem na forum gdy w grze był mech irlandzki :) Same US-05 też często zostawiają po sobie pianę na powierzchni, ale takiej jeszcze 'na żywo' nie widziałem :) Nie jest to oczywiście żaden powód do obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.