Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj spróbowałem mojego prawie 7 miesięcznego Lambica (WARKA 100) i muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się tak dobrego smaku, że w warunkach domowych można takie coś uzyskać. Między innymi jest ładna kwaskowatość, nie nachalna i jest koń :D Nie wyczuwam octu, więc chyba dobrze.

4hux6x.jpg

 

Przy okazji zlałem do bobasa trochę bazowego lambica i dodałem truskawek. Zobaczymy co wyjdzie.

30tlzlx.jpg

 

Poza tym zaczęło się lato i małym latającym infekcjom w browarze - MÓWIMY NIE ! ;) Do browaru zakupiłem lampę UV z niespodzianką w postaci sitaki pod napięciem :D

4fv6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie sprawuje taka lampa bo mysle nad nia od roku

 

W trakcie testów. Mam ją od wczoraj. Przyciąga wszystko co latające i nieźle strzela jak owad wleci do lampy ;)

Coś więcej będę mógł napisać za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witbier warka testowa. Jak wyjdzie piwo z oczekiwanymi rezultatami, zostanie wtedy uwarzone 600l ;)

 

WARKA 122 Witbier III 12,5°Blg – 14IBU – 28l

 

Skład:

 

Słody:

słód pilzneński Weyermann® – 2,5 kg

słód pszeniczny Weyermann® – 1 kg

słód zakwaszający Weyermann® – 0,07 kg

 

Inne:

pszenica – 2 kg

owies – 0,4 kg

 

Kolendra - 30g

Curacao - 20g

Skórka z pomarańczy – 80g

 

Zacieranie:

24 l wody do zacierania

 

Pszenica i owies skleikowane w 12 l wody

Stopniowo doprowadzone do wrzenia i gotowane 10 min

 

Zacier główny

- 55°C – 30 min

- 64°C – 50 min

- 72°C – 30 min

- 76°C

 

Wysładzanie:

wodą 76°C do uzyskania 35l brzeczki

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

60 min – 30g Saaz 3,5% A-A

20 min – 15g Saaz 3,5% A-A

 

15 min – 15g kolendra + 10g curacao

10 min – 80g skórka z pomarańczy

5 min – 15g kolendra + 10g curacao

 

Drożdże:

S33 - 1 opakowanie

T58 - ½ opakowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie dwóch rodzajów drożdży to celowy zabieg?

 

Tak, to celowy zabieg. Zobaczymy co z tego wyjdzie. S-33 są za bardzo "gładkie" natomiast T-58 za bardzo estrowe. JKocurek polecił takie rozwiązanie, jak co będzie na niego ;)

Tam gdzie będzie warzona docelowa warka, jest ograniczony rodzaj drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się może uśmiechnąć o gęstwę z jakiegoś innego małego browaru ;)

 

Spoko, spoko można się uśmiechnąć, ale sam jestem ciekaw takiego rozwiązania i co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 600l warkę nie wystarczy drożdży od domowego piwowara. Browary restauracyjne nie prowadzą drożdży i chyba zwykle stosują suche. Ciekaw jestem co z tego wyjdzie. Myślę, że już za 2 tygodnie będzie wiadomo. Proporcje można ewentualnie zmienić gdyby "belgiskość" była zbyt duża lub zbyt mała.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 120 Pils I/II 13°Blg i WARKA 121 Pils II/II 12,5°Blg zlane razem do jednego wspólnego tanka,

pierwsza zeszła do 3°Blg, druga do 2°Blg. W sumie wyszło około 56l 2,5°Blg ;) Zostawię na kilka dni w 13°C, a potem obniżę temperaturę do 2-3°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vettis, Ty robisz lambiki... powiedz mi, jak traktujesz owoce przed dodaniem, żeby nie zakazić piwa?

 

Za radą takiego jednego Sado-Masona zamierzam dodać 1kg czereśni na cichą do mojego weizena (który już dostał skórkę pomarańczy na ostatnie 5' chmielenia).

 

Zamroziłem towarzystwo, rozmrożę szybko, żeby szlag trafił ściany komórkowe. Pekto bałem się stosować, bo nie wiem jak zareagują na nie piwne drożdże.

 

Mój plan to przelać to gorącą wodą z piro, potem znów gorąca woda (cały czas mrożone), a potem do baniaka.

 

Jakieś doświadczenia albo sugestie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogę ci zbytnio w temacie, nie mam dużego doświadczenia w dodawaniu owoców do piwa. Poza tym, ty chcesz dodać owoce do weizena. Ja dodaje do Lambica, a to już trochę różnica. Tam jest już trochę dosyć mocnych bakterii, których ty niechałbyś w normalnym piwie. Ale co do owoców, to przyniosłem je z ogródka po porannej rosie i wrzuciłem do balona, nawet ich nie opłukiwałem, żeby jak najmniej dotykać rękami i tyle. Zobaczymy, może to dziwne, ale Lambica można również zakazić ;)

Gdzieś był temat na forum o dodawaniu owoców do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak naprawdę to nigdzie definitywnej odpowiedzi nie znalazłem. Wiem, że przy lambiku teoretycznie jest łatwiej ze względu na specyfikę piwa... Zobaczymy. Będzie rozpoznanie bojem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza warka:

 

 

WARKA 123 Altbier 12°Blg – 40IBU – 42l

 

Skład:

 

Słody:

słód monachijski (Czechy) – 5,5 kg

słód pilzneński Weyermann® – 2 kg

słód pszeniczny Weyermann® – 0,2 kg

słód Caramunich III Weyermann® – 0,35 kg

palone ziarna jęczmienia Weyermann® – 0,08 kg

 

Zacieranie:

32l wody zacierania

 

55°C - 10min

63°C - 40min

72°C - 20 min

76°C - 5 min

 

Wysładzanie:

Wodą 76°C, do uzyskania 49l brzeczki

 

Gotowanie:

70 min

 

Chmielenie:

70 min – 10g Magnum 15% A-A

50 min – 25g Magnum 12,3% A-A

30 min – 30g Hallertauer Tradition 5,3% A-A

15 min – 20g Saaz 3,5% A-A

 

Drożdże:

Wyeast AVTIVATOR 1007 German Ale – starter 1,5l

 

Inne:

Mech Irlandzki 10g – 15 min

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak sprawuje się lampa owadobójcza?

 

Lampa sprawuje się dobrze, tylko żeby miała większą skuteczność muszę ją podwiesić pod sufitem w rogu, tak żeby był "przelot" przez nią, wtedy łapie się więcej latających.

Aha, lepiej nie zostawiać uchylonego okna na noc i zapalonej lampy, tak jak mi się to przydarzyło przez przypadek. Chyba wyłapałem owadów z połowy wsi, a czyszczenia lampy potem było sporo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.