Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Browar został wyposażony w kolejną lodówkę, również tej samej niezawodnej firmy co poprzedniczka :smilies: Jedna przeznaczona będzie do fermentacji burzliwej, druga do cichej/lagerowania. Lato mi już kompletnie nie groźne :okey:

 

33ts5y8.jpg

 

2il1saa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 78 IRA III 13 °Blg 28l

 

Skład:

 

Słody:

słód pilzneński Weyermann ? 3 kg

słód monachijski Weyermann ? 2,5 kg

słód karmelowy ciemny Strzegom ? 0,2 kg

słód karmelowy jasny Strzegom ? 0,3 kg

słód melanoidynowy Weyermann ? 0,25 kg

słód barwiący Strzegom ? 0,05 kg

 

Zacieranie:

23l wody zacierania

 

- 52°C ? wsypane słody

- 63°C ? 40 min

- 72°C ? 20 min

- 76°C ?

 

Wysładzanie:

21 l wody 76°C

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

60 min ? 15g Magnum

30 min - 30g Lubelski

 

Drożdże:

Wyeast 1084 Irish Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 77 jak i WARKA 78 powędrowały do lodówki. Temperatura ustalona na 17°C. Czyli burzliwa w około 19°C

Drożdże w Brown Ale sie rozpędziły i burzliwa dochodziła do 22°C, teraz zwolnią tempo w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 79 Pils III 12°Blg 28l

 

Skład:

 

Słody:

Słód pilzneński Weyermann - 4 kg

Słód monachijski Weyermann - 1,5 kg

Słód zakwaszający Brewferm - 0,05 kg

 

Zacieranie:

24 l wody zacierania

 

- 55°C ? wsypany słód

- 62°C ? 60 min

- 72°C ? 10 min

- 76°C ?

 

Wysładzanie:

20 l wody 76°C

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

60 min ? 20g Marynka

30 min ? 30g Lubelski

10 min ? 20g Lubelski

0 min ? 10g Lubelski

 

Drożdże:

S-23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozłożyłeś mnie z tym pilsem 1 lipca.;)

Wczoraj Pils, a dzisiaj będzie Maibock :)

 

Szkoda, żeby miejsce w lodówce się marnowało skoro i tak chłodzi :) A poza tym im pełniejsza tym wolniej oddaje zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 78 IRA III 13 °Blg - przelana na cichą 3,5°Blg

WARKA 77 Brown Ale 12 °Blg - przelana na cichą - 4°Blg

 

Parę dni postoją w 17°C żeby dofermentowały sobie, a potem do zimnego 2°C

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 80 Maibock 16 °Blg 28l

 

Skład:

 

Słody:

Słód pilzneński Weyermann - 6 kg

Słód monachijski Weyermann - 1,5 kg

Słód pszeniczny jasny Weyermann ? 0,3 kg

Słód zakwaszający Brewferm - 0,1 kg

 

Zacieranie:

21 wody zacierania

 

- 45°C wsypany słód

- 62°C ? 20 min całość

- 72°C ? 10 min 1/3 dekokt

- 100°C ? 10 min 1/3 dekokt

- 72°C ? 20 min całość

- 76°C ?

 

Wysładzanie:

23 l wody 76°C

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

60 min - 20g Magnum

20 min - 30g Saaz

 

 

Drożdże:

S-23 - zadane 04.07.2011r

 

Zymoferm Z010-7-37 (rano zrobiłem szybki starter z około 1l brzeczki po pilsie 9°Blg na rozruszanie drożdży, bo ekstrakt miał być 16°Blg drożdże za bardzo nie dają oznak życia, coś mi się to nie podoba (po wstrząśnięciu powinno być większe wydzielanie ilości CO2), jak na drożdże przygotowane od razu do użycia. Zadam drożdże i zostawię narazie w 17°C, ale coś mi się nie podoba, myślę że będą problemy i trza będzie użyć suchych. No zobaczymy.

 

4.07 Edit:Po 40 godzinach od zadnia drożdży brak oznak fermentacji - zadałem paczkę suchych S-23

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zymoferm Z010-7-37 (rano zrobiłem szybki starter z około 1l brzeczki po pilsie 9°Blg na rozruszanie drożdży, bo ekstrakt miał być 16°Blg drożdże za bardzo nie dają oznak życia, coś mi się to nie podoba (po wstrząśnięciu powinno być większe wydzielanie ilości CO2), jak na drożdże przygotowane od razu do użycia. Zadam drożdże i zostawię narazie w 17°C, ale coś mi się nie podoba, myślę że będą problemy i trza będzie użyć suchych. No zobaczymy.

Się nie śledzi dyskusji, się nie wie... Pewnie w końcu ruszą, ale sporo im to zajmie. Trza było zrobić normalny starter, potrzebują ze 36 godzin na rozruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zymoferm Z010-7-37 (rano zrobiłem szybki starter z około 1l brzeczki po pilsie 9°Blg na rozruszanie drożdży' date=' bo ekstrakt miał być 16°Blg drożdże za bardzo nie dają oznak życia, coś mi się to nie podoba (po wstrząśnięciu powinno być większe wydzielanie ilości CO2), jak na drożdże przygotowane od razu do użycia. Zadam drożdże i zostawię narazie w 17°C, ale coś mi się nie podoba, myślę że będą problemy i trza będzie użyć suchych. No zobaczymy.[/quote']

Się nie śledzi dyskusji, się nie wie... Pewnie w końcu ruszą, ale sporo im to zajmie. Trza było zrobić normalny starter, potrzebują ze 36 godzin na rozruch.

36 godzin na rozruch?! Leniwce, mam nadzieję, że potem przynajmniej się smakiem odwdzięczają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 40 godzinach od zadania, brak oznak fermentacji. Temperatura 17°C. Zadałem paczkę S-23, mam nadzieję że nie za późno. I nie będzie kwas. Tak jak pisałem, już mi się starter nie podobał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe, że po 1,5 godziny od zadania drożdży pojawiła się już piana na powierzchni brzeczki? Brzeczka była wymieszana po zadaniu drożdży. Jakoś się nigdy nie spotkałem z tak szybkim startem. Pod światło można się dopatrzyć dużych skupisk drożdży w brzeczce. Może Zymofermy nie umarły do końca i dlatego tak szybko ruszyło...

 

v66g3k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe, że po 1,5 godziny od zadania drożdży pojawiła się już piana na powierzchni brzeczki? Brzeczka była wymieszana po zadaniu drożdży. Jakoś się nigdy nie spotkałem z tak szybkim startem. Pod światło można się dopatrzyć dużych skupisk drożdży w brzeczce. Może Zymofermy nie umarły do końca i dlatego tak szybko ruszyło...

Miałem kiedyś podobnie, zadałem danish lagerale nie chciały ruszyć więc po 30h dodałem gęstwę octoberfest. Na tej mieszance zrobiłem 8 kolejnych piw i wszystkie ruszały bardzo szybko. Mieszanka miała jedną wadę , wszystkie piwa schodziły poniżej 2°Blg , niezależnie od sposobu zacierania.

Edytowane przez bubuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.