Skocz do zawartości

Kordas warzy


Rekomendowane odpowiedzi

59# APA Equinox Galaxy, 13,5Blg, 09.05.2015

Drożdże: FM Amerykański sen

Blg Końcowe: 2,5

 

Zasyp:

Pale Ale Strzeg. - 4kg

Płatki pszenne - 200g

Kasza żytnia: 250g

Monach Opt. - 250g

Karmellwasserhell - 200g

 

Zacieranie:

68C-5'

przesadziłem z temp. dodatek wody i spadek temp do

66C-90'

przeniesienie do kadzi filtracyjnej, gdzie temp ustaliła się na 72C

 

zacieranie w 14L wody kranowej +1,5L RO, 1 łyżeczka gipsu na start zacierania i druga przy odbiorze filtratu.

Wysładzanie w większości wodą RO, brak zapisków ile dokładnie.

 

Chmielenie:

czas gotowania 90'

 

40g Citry do zacieru

 

13g Zeus 16,6aa + 7g Topaz FWH

po 10g Equinox i Galaxy na FO

po 15g Equinox i Galaxy 5' po rozpoczęciu chłodzenia

po 15g Equinox i Galaxy 10' po rozpoczęciu chłodzenia

 

chmielenie na zimno:26.05

20g Chinook

15 Citra

35g Equinox

26g Galaxy

 

Dochmielane przy rozlewie alkoholowym ekstraktem:

spiryt zmieszany z ciepłą wodą, tak że po zmieszaniu wszystko miało temp 50C

Wszystko leżało w prasce francuskiej, przez jakieś 3-4h

 

10g Chinook 12,3aa

25g Equinox 13,9aa

34g Galaxy 15aa

 

Fermentacja:

10.05 zadanie drożdży, temp. 17C

objętość brzeczki 21,5

temperatura fermentacji 16-18C, po burzliwiej w temp 18-20C

 

Otrzymałem 22L piwa

 

Rozlew 31.05 z dodatkiem 105g cukru

 

Do każdej butelki poza dwiema dolana część ekstraktu - niestety, ponieważ butelki nie były napełniane równomiernie i dolewałem do nich za dużo, nie udało mi się do każdej z nich wlać 10ml ekstraktu i każda butelka ma inną jego ilość - od 5 do 10ml.

 

 

Piwo pachniało świetnie, wszystkie single hopy na equinoxie były dla mnie mdłe, galaxy swoją słodyczą świetnie uzupełnił ten chmiel. Zobaczymy jakie będzie piwo po nagazowaniu.

 

10.06

Piwo z poziomem klarowności lvl dr brew, ale przy tych nienajgorszych warkach - zmętnione dość wyraźnie.

Ładna biała piana, początkowo drobnopęcherzykowa, później pojawiają się pęcherzyki średnie, ładnie zdobi szkło.

Piwo nalane odrobinę za zimne.

Z butelki świetny aromat, papaja, soczysta, dojrzała papaja, słodko, miło, tropikalnie.

Ze szkła czuć lekką trawiasto-żywiczna nutę, przyjemną. Nutę tą kojarzę z chinookiem.

Przed kursem sensorycznym połączenie tych aromatów kojarzyło mi się z ledwo wyczuwalną nutą siarkową, ale teraz wiem że mi się tylko tak wydawało :).

W smaku samo piwo raczej wytrawne, jednak przez język przesuwa się wraz z łykiem delikatna nutka papaja-melon, ale takie nie ledwo dojrzałe, dopiero lekko słodkawe.

Goryczka jak na APA to wysoka, wyraźna, grejpfrut gryziony i żuty wraz z albedo.

Pozostaje w ustach długo, jednak nie jest zalegająca i nieprzyjemna.

Wysycenie raczej niskie, wchodzi dobrze.

Niestety z czasem słodkie aromaty papai się ulatniają. Ogólnie piwo dobre, ale podczas butelkowania myślałem, że będzie lepsze. W smaku z czasem przeradza się w wytrawny sok z grejpfruta.

 

20.06 - przy okazji konkursu w Witnicy sobie postanowiłem otworzyć kontrolnie dwie butelki no i jest gorzej, aromat podupadł, piwo prawie nie pachnie, ledwo wyczuwalne aromaty papai, ogórka/melona i trochę słodkich owoców, o dziwo chyba przyjemniejszy aromat ma  piwo bez dodatku ekstraktu, dodatkowo w pokalu z piwem z wyciągiem alkoholowym wydaje mi się, jakbym wyczuwał siarkę...

Piwo w smaku jest ok, ale aż sam nie wierzę, że w tak krótkim okresie czasu piwo tak utraciło aromat... szczególnie, że rok temu piwo wykonane na samym Galaxy pachniało bardzo intensywnie jeszcze 1-2 po butelkowaniu.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że niestety w Lidze Piwowarów udało mi się załapać na kategorię wędzoną, to trzeba zacząć się przyzwyczajać do wędzonek oraz zacząć robić testy :)

 

60# Rye Porter z wędzoną śliwką, 13,5blg, 23.05.2015

Drożdże: miało być na S04, ale gęstwa skisła, więc na szybko ratowałem się sucharami US-05, które zawsze mają miejsce w mojej lodówce :)

 

Blg końcowe: 2

 

Zasyp:

Pilzneński strzegom - 2,8kg

Kasza żytnia: 1,67kg

Karmel Ciemny Opt. - 550g

Jęczmień prażony opt. 250g

Karmel 30 Strzeg - 350g

2 paczki 250g śliwek wędzonych

 

Zacieranie:

w 16l wody kranówy

 

67C- 90'

podgrzane, w kadzi filtracyjnej temp ustabilizowała się na 72C

 

Chmielenie:

32g Iunga FWH

20g Chinook 12,6aa + 20g Palisade 8,6g - 40' po FO - zapomniałem, że miałem dodać 5 minut po FO

 

Fermentacja:

pierwsze 4 dni 17C, później do pokoju, temp. 18-22C

 

12.06 - butelkowanie z 75g cukru dry demerara, 21l

 

Piwo jest dość gęste jak na ekstrakt, sprawia wrażenie cięższego balingowo, ładna beżowa piana, trochę kwaskowate, aromat dymu wyczuwalny delikatnie, czuć taki charakterystyczny posmak, podejrzewam że żyto - coś jakby przyprawowo-ziemiste. W aromacie i smaku czuć prawdopodobnie śliwkę, chociaż jest to coś w klimacie śliwka-porzeczka.

Piwo niezłe, choć niczego nie urywa.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsza część poszukiwania odpowiedniego poziomu wędzonki...

 

61# Weizen Rauch Bock - czy jak to to nazwać, 17blg, 29.05.2015

Drożdże: Gwoździe i banany

 

Blg końcowe 4,5

 

Zasyp:

Pilzneński strzeg - 2,4kg

płatki pszenne - 500g

wędzony steinbach - 1,2kg

monach opt - 620g

Czekoladowy 400 Strzeg - 300g

Jęczmień prażony Opt.- 80g

Karmel jasny 30g strzeg - 450g

Karmel ciemny opt - 250g

 

Zacieranie:

w 16l kranówy, wysłądzanie kranówą

 

68C - 15'

65C - 90'

Wysładzanie wodą, tak by osiągać temp 72C +

 

Chmielenie:

czas gotowania 3h

20g Iunga FWH

25g Hallertauer Tradition - 3'

 

Fermentacja:

temp zadania drożdży 17C

4 dni temp. 17C

od piątego dnia w temp pokojowej

 

15.06. - butelkowanie z 87 g cukru,

Obj. 22 L

 

 

Piwo mocno się zmieniające w czasie, na początku bananowe, bez wyczuwalnej wędzonki, z czasem zaczęła wychodzić czekolada co mnie zdziwiło. Później wyszła wędzonka, która jest mocno wyrazista, aromatu drożdżowych nie wyczułem, w smaku raczej taki gorzki karmel z odrobiną czekolady, lekka słodycz ale taka raczej z tych przykrytych wędzonką bananów niż ze słodów, nawet spoko piwo.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to pierwszy kwas, na szczęście planowany, za mną :)

 

Kefirowe lakto piwo z truskawkami daje radę.

Wyszło 13 butelek, więc na właściwe testy przyjdzie czas, jak się piwo się trochę uleży.

Piwo mocno kwaśne, truskawki ledwo wyczuwalne, raczej retronosowo.

post-7269-0-82071100-1434879292_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

62# Owsiane Pale Ale Dr Rudi, 13,5Blg, 04.06.2015

Drożdże: FM Amerykański Sen

Blg końcowe: 3? miałem za chwilę zapisać, ale zapomniałem, więc do końca nie jestem pewien wyniku.

 

Zasyp:

Pilzneński Strz. 2,9kg

Płatki owsiane błyskawiczne 1,5kg

Wiedeński strz. 300g

Karmellwasserhell Ireks - 200g

 

Zacieranie:

13l kranówy, zakwaszanie kwasem fosforowym, 6ml rozdzielone na dwie pierwsze porcje wody do wysłądzania

 

66C-70'

podgrzanie i przelanie do filtracji, gdzie temp. ustabilizowała się na 72C

 

Filtracja szła tak sobie.

 

Chmielenie:

połowa chmieli zamrożonych z warki 58 na FWH

10g Dr Rudi na FO

15g Dr Rudi 7,5' po FO

15g Dr Rudi 15' po FO

 

10.06 dodatek ekstraktu chmielowego z warki 58 - ok150-200ml

 

Fermentacja

drożdże zadane 05.06 w temp. 17C

temp fermentacji: 16-17C do 11.06, później pokojowa ok 20C

 

29.06 - dodane 60g Dr Rudi

 

04.07 Rozlew z 81g cukru

 

piwa wyszło 20L, fermentacja cicha 18-23C (lato panie, lato)

 

 

Piwo dość wyraźnie zamglone, goryczka umiarkowana, przyjemna, lekko cytrusowa i wyraźna. W aromacie lekko cytrusowe - biały grejpfrut i coś tam jeszcze, słodko, w tle wychodzi owies.

Jestem zadowolony, takie lekkie przyjemne piwo na lato.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K4 - Sour Rosanke 13Blg, 21.06.2015

 

brzeczka odlana z Rosanke, które pojawi się gdzieś niżej.

schłodzona, dodana do 5litrowego baniaka, zaszczepiona kefirową brzeczką (brzeczka z warki 66, zaszczepiona kefirem 24h wcześniej) tego samego dnia.

 

22.06 - o dziwo już radośnie bulka, nie podejrzewam, aby drożdże kefirowe tak szybko i intensywnie ruszyły do pracy, więc zakładam infekcję dzikusami. Jeśli dobrze pamiętam, to "na ryzyk-fizyk" wlałem do baniaka zawartość probówki z pomiaru gęstości, wcześniej był tam kwas pierwszy badany, więc może jakieś drożdże z tamtej warki też się w niej ostały.

 

04.07 -  Mimo panujących temperatur w baniaku dalej burzliwa. Piana powoli opada, ale w środku dalej drożdże szaleją.

 

21.07 - fermentacja szła dość powoli, więc dziś dodałem 3 łyżki gęstwy - dość rzadkiej (pół słoika z gęstwą, zalane i wymieszane z świeżą brzeczką), aby piwo doszło sobie spokojnie i nie przeciągał się koniec fermentacji.

 

24.08 - No i nie wyszedł ani kwas, ani wędzonka. Piwo jest lekko bardziej kwaskowe niż Rosanke. W pojemniku dało radę dalej zauważyć powstające pęcherzyki gazu, ale ile można czekać....

Rozlew z dodatkiem20g cukru, wyszło tego jakieś 5l.

Piwo zeszło do 1-1,5 Blg

 

Piwo wyszło niezbyt sour, początkowo zbyt mocno akcentowało niezbyt przyjemną część goryczki ziołowej w połączeniu z jakimś dziwnym posmakiem wyprodukowanym zapewne przez bakterie, teraz piwo jest bardziej przyjemne. Zioła, mimo iż nie lubię goryczki ziołowej, to jest nawet ok.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

63# Witek, 12Blg, 05.06.2015

Białe walonki, ok. 200ml gęstwy

Blg końcowe: 2,2blg

 

Zasyp:

Pilzneński strzeg. 3kg

płatki pszenne 400g

płatki owsiane górskie ekstra 500g

Wiedeński strzegom 300g

wędzony steinbach 100g (tak dla jaj, by zobaczyć czy taką małą ilość da radę wykryć i może się jakoś z kolendrą dobrze zgra)

Karmellwasserhell Ireks - 200g

 

Zacieranie:

w 14L kranówy + skleikowane płatki owsiane.

Kleikowanie w 5L wody - wykipiały, strata ok 50g

 

55C - od razu rozpoczęte podgrzewanie do kolejnej przerwy, zajęło to ok 10'

63C - 10'

66C - 45'

71C - 30'

przeniesienie do filtracji, gdzie temp ustala się na 70C, wysłądzanie wodą o temp. 75-80C

 

Chmielenie:

15g Iunga FWH

 

skórka z 6 małych pomarańczy, 2 cytryn i 8 mandarynek

25g kolendry indyjskiej, zmielonej zalanej sokiem z tych owoców

25g trawy cytrynowej - również w soku

 

wszystko na flame out

 

Skórki zmiksowałem dodałem sok i dodałem... niestety czekając na dodanie do gara się wszystko skleiło i część surowca łądnie się rozeszła po garze, część pozostała jako duże kluchy.

 

Fermentacja

drożdże zadane 06.06 w temp 18C

objętość startowa: 24L

temp fermentacji: 17C do 09.06, później pokojowa - do 21-22C

 

Rozlew 20.06  z dodatkiem 132g cukru w syropie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

64# Orzech Ejl, 15Blg, 12.05.2015

Drożdże amerykański sen, ok. 200ml gęstwy

Blg końcowe: 3

 

Zasyp:

PIlzneński Strzegom 3,62kg

Karmel Ciemny Optima 400g

Karmel 30 Strzegom 400g

Wiedeński Strzegom 500g

 

 

Zacieranie

66C-60'

podgrzanie do73C i przeniesienie do filtracji

wysładzanie wodą ok 75C

 

Chmielenie

25g Iunga - 60'

30g Spalt Select - FO

 

na zimno dodatek ekstraktu z orzechów*

 

*po ok 200g orzechów włoskich i laskowych pokrojone na mniejsze kawałki, poszło do piekarnika na kilkanaście minut do temp ok 120C, chciałem pozbyć się tłuszczu, po pierwszym przypiekaniu orzechy się przypiekły, a tłuszcz nie wylazl z nich. Poszły jeszcze na chwilę do piekarnika, aż zaczęły się mocno rumienić. Wszystkie wsypałem do słoja, zalałem to ok 150ml spirytu, dopełniłem wodą, tak aby zakryć całość orzechów cieczą, sądzę że stężenie alkoholu wyniosło w tej mieszance ok 40%

 

Fermentacja:

drożdże zadane 13.06 w temp. 16-17C

fermentacja burzliwa w ok 18C, gdy zaczynała się osłabiać zakońćzyłem chłodzenie

 

02.07 Rozlew z dodatkiem 88g cukru

 

Piwo raczej dla miłośników orzechów, wyczuwalna dziwna mieszanka orzechów laskowych i włoskich, wyczuwalna charakterystyczna orzechowa goryczka. Lepszy opis po degustacji, gdy piwo się ułoży.

Jest orzechowo, goryczka orzechowa... ogólnie nie lubię orzechów, więc nie mam siły się męczyć nad głębszą oceną, jak ktoś mi podrzuci lepszy feedback to wkleję.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

65# Belgijski Pale Ale, 13,5blg, 19.06

Drożdże FM25, starter

Blg końcowe: 2,5

 

Zasyp

Pale Ale strzegom 2,5kg

wiedeński strzegom 1,2kg

Karmel 30 strzeg 250g

Karmel czerw strzegom 40-60ebc - 350g

 

Zacieranie

w 13l wody, do wody do wysładzania dodatek 9ml kwasu fosforowego

 

62-66C - 25' (problem ze stabilizacją temp.

69C- 40'

filtracja, temp ustabilizowała się na 73C

wysładzanie wodą 75-80C

 

Chmielenie:

18g Iunga FWH

30g Kazbek 5,6aa FO

2łyżeczki mchu

 

Fermentacja:

20.06 zadanie drożdży w temp 17c

obj. 20L

temperatura fermentacji 20-25C

30.06 przelanie na cichą i zbiór drożdży

cicha w 20-24C

 

wyszło 20L piwa

 

09.07 rozlew z 105g cukru

 

12.08 - piwo trochę niedofermentowało i jest przegazowane, ale za to pieni się świetnie i ma cudowną trwałą pianę :). Na początku trochę alkoholowe w smaku i zapachu, ale jak dla mnie w przyjemny sposób, na początku czuć toffi, więc albo same słody, albo słody z diacetylem, ogólnie przyjemnie słodko, z lekkimi estrami belgijskimi. Goryczka delikatna, w smaku chyba się nawet jakiś lekki fenol zaplątał.

Szału nie ma, ale still better than Palm ;)

 

Piwo niedofermentowało, ostatnie butelki przegazowane, natomiast jedna butelka na koniec września zmieniła się w granat.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

66# Belgijski Fristajl, 13Blg, 20.06.2015

białe walonki, gęstwa ok300ml niezbyt gęstej gęstwy

 

Blg końcowe: 3

 

Zasyp:

Pale Strzegom 3kg

Biscuit Castle 550g

Wiedeński strz. 600g

 

Zacieranie:

w 14,5l wody, woda do wysładzania zakwaszana kwasem fosforowym, łącznie ok 10ml, pH brzeczki przed chłodzeniem5,5-5,3

 

64C-60'

podgrzanie do 75C i do filtracji, gdzie temp ustabilizowała się na 71C

 

Chmielenie:

20g Saaz do zacieru na koniec przerwy

 

36g Hallertau tradition FWH

36g Saaz FO

1 łyżeczka mchu

 

Fermentacja:

20.06 zadanie drożdży temp. ok 18C, objętość brzeczki 20l, temperatura fermentacji 20-25C

 

Rozlew:

19.07 - z 95g cukru

19 litrów

 

10.08 - piwo już poprawnie nagazowane - umiarkowanie w kierunku niskiego nagazowania. Piana skromna, ale pozostaje na obrzeżach, delikatnie zdobi szkło.

Na początku z butelki aromat podobny do...zbitego jabłka, myślałem że to aldehyd, ale chyba podobne wrażenia dają estry z tych drożdży połączone z karmelem. Lekko owocowe, delikatny karmel, winogrono jasne, momentami kojarzy się mi z białymi winami.W smaku delikatnie karmelowe, słodycz ledwo wyczuwalna, piwo mimo karmelków w zasypie jest lekkie, prawie wodniste. Są też charaktrystyczne dla tych drożdży fenole, dające uczucie cierpkości, kojarzące się z winem.

Piwo niczego nie urywa, ale jest nawet ok. Miało pokazać co dają te drożdże i zobaczyć wpływ słodu biscuit... i to wyszło tak sobie, nic charakterystycznego ze słodu nie czuję, w aromacie drożdży też zbytnio nie czuć, głównie w smaku.

 

październik - piwo w aromacie trochę banana i gumy balonowej, w smaku taki... no smakuje jak alt, z lekkim fenolem.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

67# Rosanke, 11Blg,  21.06.2015

Białe walonki gęstwa

 

Blg końcowe: 3

 

Zasyp

Pale Strzegom 2kg

Gryka 950g

Steinbach wędzony 350g

Wiedeński strzegom 600g

Biscuit 250g

Karmel 40-60 Strzegom 350g

+37g cukru (bo akurat zostało po rozlewie piwa)

 

Zacieranie

w 15l kranówy, woda do wysładzania łącznie z dodatkiem 12ml kwasu fosforowego

67C - brak zapisków, ale jeśli pamiętam to ok 8o'

 

Chmielenie:

20g Sybilla do zacieru

15g Citra FWH - pokrywa garnka się obsunęła i zaczęło kipieć, sądzę, że z 5g straciłem więc tyle samo poszło... na oko :)

 

na FO

15g nagietek, 10g kwiat głogu, 5g tysiącznik ziele, 8g kwiat wrzosu, 4g jałowiec, 3g ziele angielskie, 25 Sybilla

 

Fermentacja
drożdże zadane w 24C i od razu przeniesione do wanny z zimną wodą, temp fermentacji w pierwszych dniach 17-18C, po ok 4-5 dniach do pokoju, temp ok 21-22

 

Rozlew:

20.07.2015 - z dodatkiem 105 cukru

23 litry
 

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

68# Golden Strong Ale, 17,1Blg (po dodaniu syropu), 03.07.2015

Klasztorna medytacja gęstwa

 

Blg końcowe: 1

 

Zasyp:

Pale Ale Strzegom 2,65kg

Pilzneński Strzegom 2,53kg

Cukier kandyzowany: 500g* - dodany na koniec burzliwej

 

* 500g cukru, 120ml wody, 1 łyżeczka DAF, podgrzane do 128C + 90ml wody

 

Zacieranie

63C - 60'

podgrzanie i filtracja, w kadzi ustalenie temp. na 70C, wysładzanie wodą o temp ok 80C

 

Chmielenie

24g Citra FWH

15g Chinook+20g Sybilla na FO

 

Fermentacja:

Drożdże zadane w temp. 19C, gęstość początkowa

 

Na początku temp. trzymana w wannie po ok. 2 dniach od pierwszych objawów fermentacji piwo wyciągnięte z wanny, temp. powoli wzrastała, gdy burzliwa spowolniła dodałem syropu cukrowego.

W tym okresie temp. fermentacji od 19 do 23C

Dalsza fermentacja w temp. pokojowej, temp. do 25C

 

Rozlew:

22,5 litra

04.08.2015 - z dodatkiem 160g cukru

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

69# Gose, 12Blg, 12.07.2015

 

własna kultura bakt. mlekowych + amerykański sen

 

Blg końcowe: 3

 

Zasyp

Słód pszeniczny Opt. 2,25

Słód pilzneński Strzeg. 2,25

 

Zacieranie

w 18l kranówy, +ok. 20g laktozy (bo denerwował mnie worek z taką ilością w szafce), do wysłądzania 15ml kwasu fosforowego

 

65C - 35'

72C - 35'

filtracja

 

Na koniec wysładzania ok 6l odlane do osobnego garnka i gotowane aby odparować część cieczy i później ewentualnie skorygować temp. w garze głównym.

 

Wszystko podgrzane do ok 90C, następnie chłodzenie do temp. 47C, przeniesione do wiadra służącego do filtracji (wcześniej dokładnie umytego i zdezynfekowanego nadwęglanem), do którego chwilę wcześniej wlałem swoją kulturę lakto - zaszczepiona brzeczka kefirem, jakiś czas hodowana i dokarmiana.

Wiadro stało tak przez noc, rano ponowne ogrzanie do 49C (po wcześniejszym przeniesieniu do gara), następnie owiniętego kocem i śpiworem. Jestem pozytywnie zaskoczony tym jak dobrze trzymał temperaturę - ok 1C na dwie godziny.

Łącznie brzeczka kwasiła się 44-45h, po czym wyglądała tak - obrazek w załączniku.

 

Następnie rozpocząłem gotowanie.

 

Chmielenie
Czas gotowania ok 75'

30g Kazbek* - 5'

28g Soli kamiennej - 5'

36g kolendry (18g indyjskiej, 18g - jakiejś innej, mniej przyjemnej w aromacie) - 5'

1 łyżeczka mchu irlandzkiego - 10'

 

* 30g - chmielu do praski francuskiej, zalane dwiema porcjami 0,5L wrzątku, później część płynna zlana do osobnego naczynia. Pierwsza część po ostudzeniu poszła do zalania zmielonej kolendry.

Wszystko razem poszło do gotowania na 5 minut.

 

Być może niepotrzebnie, ale przed końcem gotowania zdjąłem łyżką cedzakową pływające resztki błony po okresie pracy lakto - trupy by mi nie zainfekowały niczego, ale po co mi więcej farfocli w garze, jak wystarczająco dużo zostanie ich po mchu.

 

Po ostudzeniu podzieliłem wszystko na dwa pojemniki

 

1. Standardowy fermentor

2. 5L dama

 

Fermentacja:

Zaniepokojenie wywołuje u mnie brak piany przy przelewaniu, smak brzeczki też był dziwny, jakiś taki słonawo mydlany? Ale nie osądzajmy piwa przed fermentacją :)

 

 

1. Drożdże zadane do fermentora, w trochę za wysokiej temp. (26C), więc ten szybko powędrował do wanny z zimną wodą i udało się zbić temp. do ok 18-19C.

Po 24h dzieje się niewiele, liczyłem na jakieś oznaki, bo dżordże były wcześniej lekko rozruszane dodatkiem zapasteryzowanej brzeczki "starterowej".

 

 

2. Zaszczepiona moją kulturą mleczną - bazowana na kefirze, więc oprócz bakterii pewnie mam też drożdże kefirowe, albo jakieś dzikusy lub pozostałości innych drożdży piwowarskich - mogą być Notinghamy, gdyż wcześniej były w tym samym słoiku, który był niby myty i dezynfekowany...

Po dniu w baniaku burza, martwi tylko mała piana.

21.07 dodałem 4 łyżki rzadkiej gęstwy FM amerykański sen - aby pomóc w poprawnym odfermentowaniu i zakończeniu fermentacji.

 

Rozlew:

1. 01.08 - 18L z dodatkiem 130g cukru oraz 40g kwasku cytrynowego

post-7269-0-81471800-1436808537_thumb.jpg

post-7269-0-02417500-1436808541_thumb.jpg

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

70# American Barley Wine, 25Blg, 25.07.2015

Blg końcowe: 5,5

Drożdże: Amerykański Sen - gęstwa, dużo gęstwy

 

Zasyp:

Pale Ale Strzegom 8,5kg

Kasza gryczana niepalona 1kg

Karmel 30 strzeg. 400g

Wiedeński Strzeg. 350g

Crystal Castle 500g

 

Zacieranie:

66-68C - 28' (problemy ze stabilizacją temp.)

schłodzenie zimną wodą

64-66C - 60'

74C- 25' (w zapiskach mam 64C, ale nie widzę sensu w takim zacieraniu, więc pewnie cyfra z przodu była błędnie wpisana)

Filtracja

 

Wysładzanie wodą ok. 80C, 20L wody RO, reszta kranówka, zakwaszanie 12ml kw. fosf, do tego 1 łyżeczka DAF w trakcie gotowania

 

Chmielenie:

Pozostałe pół kostki zamrożonego chmielu po chmieleniu warki 59+

-25g Topaz FWH

1- po 15g Cascade DE+Chinook - 1' przed FO

2- po 20g Cascade DE+Chinook +15g Amarillo przy 80C

3- 10g Amarillo, 10g Chinook, 20 g Cascade DE - 5 minut po FO

 

po 2 chmieleniu musiałem gotować jeszcze x minut, bo zbyt nieostrożnie wkładałem gar do wanny i naleciało mi trochę wody do środka.

17.08 22 g Amarillo, 45g Cascade, 39,5 Chinook

 

Fermentacja

drożdże zadane w 17C, obj 24L

termentacja do dnia 29.07 w temp 17-19, później przeniesienie do pokoju.

Tam na początku temp. 22 na koniec burzliwej, na tzw. cichej temp wahała się od 21 do 25C.

 

Rozlew:

22.08 z dodatkiem 95g cukru

 

Piwo poleciało na konkurs do Warszawy... jak dla mnie jest słabe. Barley Wine to jeden z najmniej lubianych piwnych stylów, więc może i na swój sposób dobrze, że nie wyszło tak jak miało wyjść.

Piwo zeszło zbyt głęboko, nie jest tak lepkie i gęste jak powinno być, chociaż mogę być zadowolony z tego, że jak na zawartość alkoholu, to jest nisko wyczuwalny. Do tego za dużo cukru mi się sypnęło i piwo jak na BW jest za mocno nagazowane.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

71# Gryczana IPA, 15,5Blg, 26.07.2015

Blg końcowe: 1,5

 

Drożdże: Amerykański Sen - gęstwa,

 

Zasyp:

Pilzneński Strzegom 1,2kg

Pale Ale Strzegom 1.4kg

Gryka 2kg

Karmellwasser hell 100g

Karmel czerwony 40-60EBC Strzegom 50g

... makaron muszelki 50g - tak wiem, akurat nawinął mi się pod rękę, a denerwowało mnie, że taka resztka mi leży w szafce

 

Zacieranie:

65-62C -90'

podgrzanie do 76C i filtracja

 

Wysładzanie ok 20L wody RO i ok 5L kranówy

dodatek 12ml kwasu fosf., 2/3 łyżeczki soli z epsom na początek gotowania

 

Chmielenie:

30g Citra FWH

- 14g Palisade, 20g Kazbek, 15g Pacific Gem FO

- 20g Kazbek, 15g Palisade, 20g Pacific Gem - Hop stand 65C - 15'

 

na zimno: 08.08.2015

Palisade 26g

Pacific Gem 66g

 

Fermentacja

drożdże zadane w 18C, 20L brzeczki

do 30.07 temp. ok 17-19C później do pokoju

 

Rozlew

90g cukru, 18l, 08.08.2015

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

72# Dubble dwa, 07.08.2015

brzeczka przygotowana na tej samej bazie, różnica polega na tym, że do jednego naczynia trafiło odrobinę mniej brzeczki, a do drugiego więcej, przez co do dodaniu syropu wyszła różnica w ekstrakcie.

piwo

a) klasztorna medytacja 17blg początkowe (18L), blg końcowe: 0,5

b) Belgijskie pagórki 17,5Blg początkowe (17L), blg końcowe:2,5

 

Zasyp:

Pale Ale Opt. 5kg

Monach Opt. 1kg

Abbaye Wayermann - 350g

Pszeniczny Optima - 550g

Crystal Fawcett - 190g

Karmel Ciemny Optima 600-700EBC 200g

 

Zacieranie:

66-62C - 15'

65-64C - 90'

podgrzanie do 75C i flitracja

 

Wysładzanie z użyciem 20L wody RO, reszta kranówa + 11ml kwasu fosf.

 

Chmielenie:

Brzeczka gotowana ok 9h ponieważ zasnąłęm w trakcie i na koniec gotowania zostało 10-15l, dopełnione cienkuszem (ok 10L i wodą)

Piwo musiałem znów wstawić na palnik, bo gar był za ciężki i w trakcie chłodzenia w wannie wlało się trochę wody.

 

45g Citra FWH

30g Perle - miało być na FO, ale w związku z koniecznością dłuższego gotowania leżało w garze ok 7h

 

Fermentacja

drożdże zadane 08.08 w temp. 19-20C

temp fermentacji:

dzień I 19-20

II do 23C

III - 25, a wieczorem lekko schłodzone do 23C

IV - 26C

dalej pokojowa

 

 

Rozlew

1) 27.08

91g cukru +1/3 łyżeczki daf

2)01.09 82+1/3ły łyzeczki daf

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego kwasu fosforowego nie za dużo? Mierzysz pH wody do wysładzania i brzeczki?

Wody RO do wysładzania nie trzeba zakwaszać.

To może tak wygląda, bo zapiski czasami robię skrótami myślowymi, do RO nie dodaję zazwyczaj kwasu, chyba że mam jej mniejszy dodatek to dodaję w celu korekty pH brzeczki.

Wody do wysładzania zazwyczaj nie mierzę, mierzyłem raczej brzeczkę przed i po warzeniu - w Szczecinie woda jest dość twarda i przy kilkunastu ml kwasu zazwyczaj nie udaje mi się wejść w górną granicę optimum, albo jestem powyżej niej.

 

Na razie jestem za głupi na wyliczenie ile czego powinienem dodać, aby skład wody i pH były optymalne, więc próbuję głównie dodatków kwasu tak by na wyjściu mieć pH bliskie 5,3... ale pewnie kiedyś awansuję na wyższy level ;)

 

Pomiarów dokonuję paskami, więc są one średnio dokładne.

 

Gdybyś miał jakieś uwagi odnośnie mojej modyfikacji, to chętnie przyjmę jakieś wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

73# Lichtenhainer, 9.5Blg, 14.08.2015

Starter WLP 630 -

Blg końcowe:    trochę poniżej 1Blg

 

niestety White Labs nie może/nie chce udzielić informacji, jakie bakterie kw. mlekowego wchodzą w jego skład, jedyne co udało mi się dowiedzieć, to ponoć znajdują się tu tylko bakterie heterofermentatywne czyli pewnie l. delbruecki i może jakieś inne. W związku z tym wyszedłem z założenia, że skoro tylko część efektów pracy będzie skutkowała wytworzeniem kwasu mlekowego, to wspomożemy je lekko zmiękczając odrobinę wodę i zakwaszając lekko brzeczkę.

Finalnie udało się osiągnąć brzeczkę o pH ok. 5.2 - pasek zabarwił się minimalnie i od tej wartości zaczynała się nam skala.

 

 

Zasyp:

Pale Ale Optima wędzony * - 1,5kg

Steinbach wędzony - 700g

Pszeniczny Optima 1,7kg

Karmellwasserhell - 150g
 

* - słód wędzony kilka dni wcześniej. Słód suchy, wędzony w pończosze przez 4h, niestety w trakcie wędzenia zaczął wiać wiatr, więc spora część dymu uciekała. Wędzarnia była pełna sera i mięsa, więc słody były na samym szczycie i przy wietrze dostawały mniej wiatru. Początek wędzenia głównie bukiem, później weszło trochę brzozy i dębu, na koniec głównie jabłoń.

 

Zacieranie:

65C - 70'

podgrzanie do 76C i filtracja, gdzie zacier ustabilizował się na ok 72C, dalej wysładzanie wodą w okolicach 80C, pierwsze partie wodą RO (łącznie ok 14L) i reszta kranówą - tylko ostatnia porcja ok 7l, zakwaszona 3ml kwasu fosforowego.

 

Chmielenie:

4g Iunga FWH - tylko dla lepszego wytrącania osadów gorących, aby jak najmniej IBU przeszkadzało lakto.

+ 10g kwasku cytrynowego

+ 1,5 łyżeczki mchu irlandzkiego na 10' gotowania, wcześniej zamoczone w ok 100ml letniej brzeczki

 

Czas gotowania ok 70'

 

Niestety albo wydajność była za duża, albo odparowanie po rozpoczęciu chłodzenia miałem 11Blg, rozcienczyłem więc brzeczkę ok 4l wrzątku.

Niestety przez to za mało spadła temperatura, a że było już późno to olałem to i nie napełniałem kolejny raz wodą wanny - starter zadałem przy temp. 27C i wstawiłem do wanny z letnią wodą, ostatecznie rano miałem 21C.

 

Fermentacja:

data zadania 15.08. - w nocy, ok 2.

temp zadania 27C (wiem, za wysoko, zwłaszcza że jeszcze po zadaniu chłodziłem wiadro)

Wcześniej starter wyciągnięty z lodówki, dodany roztwór wodny laktozy oraz odrobina sterylnej brzeczki, by już go lekko rozruszać.

Temperatura fermentacji: do 16.08 temp 22C, do 18 temp ok 22-24C, dalej to pokoju, gdzie temp. wahała się (powietrza) od 20 do 25C

 

Rozlew:

25,5 L

31.08 z dodatkiem 190g cukru w syropie, +50g laktozy - liczę, że pozwoli trochę dokwasić piwo.

 

 

Piwo zajęło III miejsce w I Podlaskim Konkursie Piw Domowych.

Opis piwa dam jak otrzymam metryczki.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

74# Belgian IPA, 18Blg, 28.08.2015

Drożdże: Klasztorna Medytacja / + 5l na dzikusach

Końcowe Blg: KM - 1

dzikusy: nie sprawdzałem

 

Zasyp:

Pale Ale Strzegom - 2kg

Pale Ale Optima - 1,9kg

Monach Optima - 350g

Pszeniczny Optima - 250g

Abbey Malt Wayermann - 380g

Cukier kandyzowany home made 600g*

 

600g cukru, 1,5 łyżeczki DAP, podgrzane do ok 140C

 

Zacieranie:

18l kranówy, 22L RO, dopełnione kilkoma litrami kranówy

 

66C - 160'

podgrzanie do 76C, przeniesienie na filtrację, gdzie temp ustabilizowała się na 73C

 

Chmielenie

gotowanie ok 3h

- FWH chmiele z chmielenia na zimno warki nr 58

- 15g Perle + 15g Vic Secret 2'

- 15g Perle + 15g Vic Secret +20g Citra - 5' po FO

 

Na zimno 11.09 - 60g Vic Secret +12g Perle.

13.09 Wrzuciłem zawartość słoika, z maceratem, który za długo stał mi w lodówce i pod wpływem impulsu "na zasadzie jak się bawić, to się bawić" wrzuciłem jego zawartość do piwa.

Macerat na spirycie, lekko rozcieńczonym wodą, w środku były 2 paczki suszonej trawy cytrynowej (po 20, albo 25g), garść świeżej melisy, 10g czerwonego pieprzu.

 

Fermentacja:

a) na dzikusach pierwsze 2 dni w temp ok 18C, późniejtrzymane w ok 23C,na koniec oddzielone od drożdży i chmielone na cichą 11g Vic Secret +4,5g Perle... wydaje mi się, że jeszcze sypnąłem później trochę chmielu Vic Secret, albo jakieś resztki z Galaxy... ale nie pamiętam.

 

b) na FM, zadane w 17C, pierwsze dwa dni w temp. 22-23C, później przeniesione do pokoju temp. max 25, 4 dzień fermentacji. Trzymane do końca fermentacji w temperaturze pokojowej (ok.19-23C),

 

Rozlew:

a) Dzikusy 30.09 lub 01.10, z dodatkiem 25g cukru w syropie.

 

 

b) na FM, 15.09 z dodatkiem 90g cukru.

 

Piwo takie sobie, może jak się uleży to będzie dawać radę. W aromacie głównie pieprz, brakuje mu balansu, alkoholowe, do tego trochę czuć "zielsko" w smaku, jak piwo się odstoi i trochę uleci pieprz to robi się trochę lepsze. Może jak się uleży to będzie lepsze.

Oczywiście w pełni zasłużenie odpadło w I PKPD, jak przyjdą metryczki, albo się przemogę by zdegustować je, to wrzucę jakieś info.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75# Coffee APA, 29.08.2015, 13Blg

Drożdże: FM Amerykański Sen

Blg końcowe: 1

 

Zasyp:

Pale Ale Optima - 3,7kg

Karmell wasserhell IREKS - 260g

Pszeniczny Optima - 260g

Monach Optima - 250g

 

Zacieranie:

14L kranówy, 22L RO + 1,5l kranówy

 

66C - 130'

podgrzanie, przeniesienie do filtracji, gdzie temp ustabilizowała się na 72C

 

Chmielenie:

15g Citra - do zacieru

30g Iunga FWH

- 15g Citra + 15 Galaxy na FO

- 15 Galaxy, 15g Citra, 10g Perle po schłodzeniu brzeczki do 85C.

 

50g galaxy +30g challenger

 

na cichą 17.09:

100g Etiopia Sidamo

30g Papua Nowa Gwinea Sigri

 

18.09 30g Galaxy

Fermentacja:

drożdże zadane w temp. 17C, 30.08 rano

cienka warstwa piany pojawiła się po ok. 30h

temp. fermentacji 17-18C - stabilizacja wodą w wannie

od 02.09 temp. wody w wannie 19C, taką też temperaturę będę chciał utrzymać do końca burzliwej.

od 05.09 pokojowa

 

Rozlew: 21.09

90g cukru +  do butelek które szły na konkurs + 2 testowych poszło po 3 ziarna kawy lavazza mocno palonej i 5ml soku jabłkowego (był pod ręką i dawał małą ilość cukru uzupełniającą utracone nagazowania przy otwarciu butelek)

 

Piwo podczas degustacji po pierwszych kilku dniach było moim skromnym zdaniem bardzo dobre, jednak ziarna kawy w butelce jeszcze nie smakowały papierowo, więc mogą oddać coś więcej, a pite po 3 dniach miały świetny balans.

Jedynie obawiam się tego, że jest wyczuwalna porzeczka z Galaxy i ktoś może mi wrzucić wadę - kocią sralnię.

 

22.10 - W Warszawie piwo odpadło, z opisem kwaśne, owocowe, cierpkie, kwaśność oznaczona 2, powód odrzucenia infekcja. Więc, albo mam pecha, albo się nie znajo ;)

Opis piwa, które było niezakażone:

http://www.piwo.org/topic/10949-piwny-depozyt-szczecin-elysium/?p=370795

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

76# Berliner Weisse, 8Blg, 31.08.2015

Drożdże:

a) WLP 630 / fermentor (ok. 23L)

Blg Końcowe: 1

 

b) własna kultura bakteryjna / dama 5L

miks dokarmianych bakterii z kefirów, do tego jakieś drożdże - albo kefirowe (wątpię), albo przy wcześniejszych zabawach moją kulturę zenieczyściłem gwoździami i bananami (wątpię, bo bananów brak), albo nottinghamy (może być), albo dzikie drożdże.

 

 

Zasyp:

Pilzneński Strzegom - 600g

Pale Ale Optima - 1,1kg

Pszeniczny Optima - 1,9kg

Karmell wasserhell - IREKS - 260g

 

Niestety pilzneńskiego miałem mniej niż myślałem, więc musiałem dopełnić pejlem, wasserhella miało pójść mniej, ale trochę za mocno przechylił się worek i poszło za dużo. Worek pszenicy z Optimy mocno zanieczyszczony, siano, inne zboża - trochę owsa i trochę słodu jęczmiennego, więc na wszelki wypadek też dałem więcej.

 

Zacieranie:

65C - 75'

podgrzanie, przeniesienie do filtracji, gdzie temp stabilizuje się na 70C, wysładzanie wodą ok 75-80C

 

Przyzwyczaiłem się do liczenia wydajności "na oko", poza tym przez słabą jakość pszenicznego zakładałem niższą wydajność, chciałem też skończyć szybciej wysładzanie... wyszło tak, że brzeczkę musiałem rozcieńczać, część zlałem do butli na startery, a część poszła w kanał bo nie miałem już z nią co zrobić.

 

Chmielenie:

10g Perle (5%aa) FWH

 

Fermentacja:

B) najpierw zlana zawartość magicznego słoiczka do damy 5L, później zalane do końca brzeczką. Wcześniej mieszałem zawartość słoika z gorącą brzeczką, aby osiągnąć temp. ok 45C, licząc że bakterie się szybciej namnożą, a drożdże które tam żyją zdechną... W słoiczku nie było oznak fermentacji przez kilka godzin, ale po zmieszaniu z brzeczką w damie, fermentacja ruszyła w ciągu 24h.

Temp. zadania "startera" 24C, temp. otoczenia od 20 do 24C

Brzeczka zalana tak, aby napowietrzać jak najmniej.

W pierwszym tygodniu września dodałem odrobinę jogurtu własnej roboty.

Nie zapisałem ile dałem cukru i kiedy butelkowałem, ale piwo wyszło takie sobie, jak taki koncernowy b. weisse  -niezbyt kwaśny, w aromacie nijaki.

 

A) Brzeczka zalana na drożdże z poprzedniej fermentacji lichtenhainera, przy rozlewie starałem się też "wyciągnąć" trochę więcej drożdży, aby nie było zbytniego overpitchingu. Starałem się zbytnio nienapowietrzać

Brzeczkę chciałem schłodzić bardziej, ale o godzinie 2:00 nie miałem już sił, na kolejną wymianę wody w wannie, więc zlałem brzeczkę na drożdże, a wszystko poszło do wanny z wodą o temp. 17-18C.

W związku z tym, że się ochłodziło myślałem by trzymać fermentor w pokoju.

01.09 wieczorem wyniosłem go z wanny i wstawiłem do pokoju, ale tak niemiłosiernie jebie z rurki fermentacyjnej - mieszanka aromatu drożdżowego i lekko siarowych nut jest ciężka do zniesienia, że znów  02.09 wstawiłem do wanny, wahanie temp. nie powinno być zbyt wysokie z 22C do 19C.

 

Rozlew 01.10.2015, 160g cukru, objętość zależnie na które wiadro patrzeć.... 21,5 zlane z wiadra browamatora, nie odliczając osadu, dało 23l w ale piwo :) cud, panie, cud.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coffee bez kawy?

No jak rewolucja, to rewolucja ;)

 

Kawa będzie dodana na zimno.

Raz albo dwa dodawałem kawę na koniec gotowania i w porównaniu z efektem jaki dała kawa dodana w postaci całych ziaren na zimno, efekt był słaby.

 

Teraz planuję dodać coś pomiędzy 100, a 150g kawy, którą wcześniej lekko podpiekę w piekarniku (niska temp., pewnie ok. 110-120, tak aby ograniczyć jakiekolwiek formy życia na ziarnie), a później wszystko wrzucę do wiadra.

 

Otwarta pozostaje jeszcze kwestia doboru kawy, ale tą pewnie wybiorę "nosem" w palarni, chociaż na razie nastawiam się na http://www.erakawy.pl/arabica/12-guatemala-shb-genantigua-los-volcanes.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.