Skocz do zawartości

Browar Rozbójnik


Rekomendowane odpowiedzi

 

Zasyp: Pale Ale 3,75kg jęczmień prażony 0,3 kg Czekoladowy Strzegom 0,1kg Płatki owsiane błyskawiczne 0,6kg Chmiele: Sybilla 60g na 60 minut Drożdże: US-05 gęstwa Zacieranie: 60minut 63-61 stopni Wyszło 25l 14blg

Czym kolega dokonuje swoich pomiarów bo z takim zasypem to można uzyskać 25l ale raczej 11blg a nie 14.

 

Warka #23 Pils "Bitch Pils"  blg l 40IBU

 

 

Zasyp:

Pilzneński 4kg

Chmiele:

Sybilla 60g na 60 minut

Sybilla 20g na 20minut

Sybilla 20g na 15 minut

Sybilla 20g na 10minut

Sybilla 20g na 5minut

Nie myśl, że się czepiam ale jeśli wg tego zasypu wyjdzie koledze także 25l to z takim chmieleniem temu piwu bliżej do 60 IBU niż do 40.

Mi wychodzi około 40 IBU. przy zawartości AA na poziomie 6%. Sprawdzam spławikiem, na wodzie pokazuje 0, mam drugi pokazuje to samo. Chyba, że garnek z Auchan na którym mam skalę litrażową kłamie?

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #25 Coffee Lager "I po rewolucji"  11,5blg 26l 25IBU

Zasyp:
Pale Ale 4kg

Czekoladowy 50g

Prażony jęczmień 50g
Chmiele:
Sybilla 40g na 60 min

Kawa bardzo grubo zmielona 100g na 5minut

Drożdże:
California Lager
Zacieranie:

60minut 63-61 stopni

 

Wyszło 26 l 11,5blg. Zadane drożdżami w temp 15stopni temp otoczenia 15 stopni.   
Edit: Zeszło do 3blg, mega klarowne, aromat kawy+ciemne owoce. 
Edit:
Edit:
Edit:  

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zabutelkowane warki od 21-25. 
21# zabutelkowane 40x0,5l z 90g cukru plus 5l w baniaku z 0,5l kwaśnego belga  

22# zabutelkowane 44x0,5l z 90g cukru 
23# zabutelkowane 33x0,5l z 90g cukru plus 5l w baniaku z 0,5l kwaśnego belga

24# zabutelkowane 45x0,5l z 90g cukru 

25# zabutelkowane 31x0,5l + 18*0,33l z 90g cukru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #26 "Coffee?? Porter Bałtycki " "Mordimer"  24 blg 22l 30IBU


Zasyp:
Monachijski 5kg
Pale Ale 3kg
jęczmień prażony 0,170 kg
Czekoladowy Strzegom 0,370kg
Chmiele:
Iunga 40 na 60 minut
Drożdże:
Wyeast 2112 - California Lager gęstwa po coffee lager

Zacieranie:

60minut 66-64 stopnie
15 minut 72 stopnie

Wyszło 31l 17blg odparowane 9l co dało 22l 23,5blg. Zadane 300ml jednodniowej gęstwy drożdżowej, start po 5h, po 12h bardzo obfita piana. 

Edit 03.06.2015: Po miesiącu piwo zeszło do 7 blg, w między czasie przeniesione na 1,5 tygodnia do piwnicy (10 stopni celsjusza). Zabutelkowane z 45g cukru. Wyszło 40 butelek 0,5 i jedna 0,33.
Edit:
Edit:
Edit: 

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #27 Belgian Imperial Oatmeal Stout  "Wiosna w Shire" 25 blg 25l 50IBU


Zasyp:
Pale Ale 6kg

Pilzneński 1kg
Jęczmień prażony 0,4 kg
Czekoladowy jasny Strzrgom 0,4kg

Czekoladowy Ciemny Strzegom 0,4kg
Płatki owsiane błyskawiczne 1,1kg

Chmiele:
Sybilla 60g na 60 minut
Waimea 20g na 60 minut
Drożdże:
Gozdawa Belgian Friut&Spicy Ale Yeast x2

Zacieranie:

120minut 66-62 stopnie

Jak nie należy robić piwa: Zbyt szybkie i nieumiejętne wysładzanie. do tego lenistwo (nie chciało mi się bawić z cienkuszem) doprowadziło do tego, że obudziłem się z głową w nocniku a dokładnie z 54l brzeczki 12blg. Planowane 22blg, a skoro palnowane to musi tyle być więc jak to przystało na mnie podjąłem się eksperymentu odparowania takiej ilości aby dobić do 22blg :D Suma sumarum odparowałem 29l brzeczki w czasie 300 minut :D  Jeżeli to piwo skwaśnieje rezygnuję z warzenia RIS'ów :P

Wyszło 25l 25blg.  

Edit: Start drożdży po około 4h-normalnie popierdzielone grzyby, dzisiaj około 16 wybrały się na spacerek po szafie, temp fermentacji 23-24 stopnie.
Edit 03.06.2015: Drożdże po około 4 tygodniach zeszły do 4blg. Odfermentowanie około 70%. Zabutelkowane ze 100g cukru. Wyszło 30 butelek 0,5l i 18butelek 0,33l.
Edit: Piwo słabe, prawie niepijalne, nie polecam.
Edit:  

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie należy robić piwa: Zbyt szybkie i nieumiejętne wysładzanie. do tego lenistwo (nie chciało mi się bawić z cienkuszem) doprowadziło do tego, że obudziłem się z głową w nocniku a dokładnie z 54l brzeczki 12blg.

 

 

Coś Ty zrobił, że aż tak popłynąłeś? Zapuściłeś wysładzanie i poszedłeś do marketu na zakupy na pół dnia? :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to nie pojęte... Rozumiem 5-10 litrów, ale jak można wysłodzić aż o 29 litrów za dużo :D Zdolny chłopak nie powiem, jeszcze 5 h gotowania i odparowanie tych 29l ;) Ciekawie to kuchnia pewnie pływała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja żona/dziewczyna/kochanka musi być bardzo zadowolona

 

konus po prostu nie spostrzegł stóp poprzedniej ofiary :P

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmiejcie się śmiejcie chłopcy :D po prostu chciwość wyszła na jaw, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, eksperyment przeciwny do HGB można uznać za odbębniony. Jakbym odebrał brzeczkę tak do 30l pewnie było by spoko ale nie, chciałem mieć więcej blg, to teraz mam :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja robię jak mi się uda, jak się uda to dobrze ,a jak się nie uda to też dobrze bo ważniejsza niż zacieranie i gotowanie jest fermentacja. Drożdże pracują, na spacerze już były więc trzeba być dobrej myśli. Układał się pewnie będzie minimum pół roku więc jak znalazł na zimne jesienne i zimowe wieczorki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wstępnie sprawdzone obydwa piwa. 

 

Belgian RIS czy jak kto to zwał zapowiada się/jest bardzo ciekawym piwem. Bardzo wiśniowy, śliwkowy, ogólnie ciemne owoce, czekolada, coś jak czekoladki z alkoholem wiśniowym, trochę alkoholowy w smaku.

 

Porter w związku z tym, że gęstwa zadana do niego miała w sobie 100g ziaren kawy jest dość mocno kawowy, aromat daje do myślenia bo jakby lekko infekcyjny, w smaku dość słodko, dość kawowo i czekoladowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #28 Belgian Rose Stout "Lochy Vilgefortza" 13,5 blg 22l 20IBU


Zasyp:

Pale Ale Strzegom 4,00 kg

Special W Weyerman 200,00 g

Czekoladowy Jasny Strzegom 200,00 g

Czekoladowy Ciemny Strzegom 200,00 g

Chmiele:

Marynka 20,00 g

Dodatki: 

Róża cukrowa pół jednorazówki dodane na ostatnie 2 minuty, płatki poszły do fermentora.

Drożdże:

Belgian Fruit&Spicy-Gozdawa  1,00 saszetka

Zacieranie:
80minut 67-64 stopnie

Wyszło 22l 13,5blg.  Zadane saszetkę drożdży Gozdawa BFSAY w temp 18 stopni. Temp otoczenia 19 stopni.

Edit: Fermentacja zakończona na 2blg, zabutelkowane ze 100g cukru na 20l piwa, 40 butelek 0,5l
 

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #29 Polskie Ale "Triss Merigold" 10 blg 24l 20IBU


Zasyp:

Pale Ale Strzegom 3,00 kg

Monachijski Strzegom 0,50 kg

Czekoladowy ciemny Strzegom 50,00 g

Chmiele:

35 g Marynka 60 minut

 25g Marynka 20 minut

20g Marynka 10 minut

20g Marynka 5 minut

Drożdże:

Gozdawa US West Coast  1,00 saszetka

Zacieranie:
80minut 67-64 stopnie

Wyszło 24l 10blg.  Zadane saszetkę drożdży Gozdawa USWC w temp 16 stopni. Temp otoczenia 16 stopni.

Edit: Fermentacja zakończona na 1,5blg, zabutelkowane z 80g cukru, 44 butelki 0,5l. 

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwędziłem jeszcze dzisiaj 5kg pszenicy, tym razem dla odmiany, żeby mieć porównanie z ostatnim wędzonym słodem, wędziłem nieśrutowany słód, drewno to śliwa, czas wędzenie około 3-3,5h. Słód śmierdzi niemiłosiernie, dostaje 2-3 tygodnie na ułożenie się potem leci na grodziskie. Zapowiada się warzenie na zewnątrz jeżeli wędzonka się nie zmniejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #30 A'la Grodziskie " 7 woda po parówkach" 8blg 29l 20IBU

 

Warka #31 A'la Grodziskie " 7 woda po parówkach II" 8blg 29l 20IBU


Zasyp:

Pale Ale Strzegom 2,00 kg

Pszeniczny Strzegom 5kg dymiony drewnem śliwy, 2 tygodnie odczekał na warzenie

Chmiele:

Marynka 70,00 g

Dodatki: 

brak

Drożdże:

Gozdawa U.S. West Coast

Zacieranie:
70minut 64-63 stopnie

Wyszło 58l 8blg.  Zadane dwoma saszetkami drożdży Gozdawa U.S. West Coast  dla eksperymentu jedne drożdże zadane w temp 16 stopni drugie zadanae w temp 21 stopni celsjusza. Temp otoczenia 16 stopni.


Edit: 
 

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #32 Witbier "Napar z Rivendel" 22l 11blg 15IBU

 


Zasyp:

Pale Ale Strzegom 1,80 kg

Pszenica niesłodowana  2,00kg 

Abbaye Weyerman 200,00g

Chmiele:

Marynka 15,00 g

Dodatki: 

Starta skórka z 2 pomarańczy i 3 cytryn dodana na 5 minut przed końcem gotowania.

Drożdże:

Gozdawa Classic Belgian Witbier

Zacieranie:
90minut 64-63 stopnie

Wyszło 22l 11blg.  Zadane saszetką drożdży Gozdawa Classic Belgian Witbier w temp 20 stopni, temp otoczenia 22 stopnie. Pierwszy raz od 30 warek zrobiona próba jodowa-pozytywna. Na dnie gara po gotowaniu około 3l osadów białkowych. 

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Połowa warki numer 31 zabutelkowana z 70g cukru. Do drugiej połowy dodane 1,5kg wiśni wcześniej wydrylowanych, gotowanych około 30 minut, zblendowanych. Fermentacja ruszyła ponownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #33 Orange Rice APA "Nektar z Nagrand" 27l 11blg 30IBU

 


Zasyp:

Pale Ale Strzegom 3,00 kg

Monachijski Weyerman 0,50kg 

Ryż biały 1kg

Chmiele:

Marynka 45g 60 minut

Citra 20g 15 minut

Citra 20g 10 minut

Citra 20g 0 minut

Citra 20g poniżej 75stopni

Dodatki: 

Starta skórka z 3 pomarańczy dodana na 5 minut przed końcem gotowania.

Drożdże:

Safale S-04

Zacieranie:

ryż wrzucony do wody o temp około 50 stopni, zagotowany i odstawiony na 40 minut, potem dodany do zacieru
słody wrzucone do wody o temp 67 stopni, ustalona na 64 stopniach, zacieranie 70minut 64-63 stopnie

 

Wyszło 27l 11blg, zadane saszetką drożdży S-04 w temperaturze 17 stopni, temperatura otoczenia fermentora 14-15 stopni. 
 

Edit 14.08.2015: Dodane 40g Citry na zimno, pierwsze testy-piwo niezłe, pomarańcza wyczuwalna, wytrawne, niestety katastrofalna goryczka.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.