Skocz do zawartości

Browar domowy "Dno bojlera"


Olo

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze piwo w nowym sezonie ;)

PSZENŻYTO OWOCOWE

 

Zasyp:
Żytni - 2000 g
Pszeniczny - 2000 g
Pilzneński - 1000 g
 
Zacieranie:
75 -> dodanie słodów,
68-70 -> 60 minut,
78 -> filtracja.
 
Chmielenie (60 minut):
- 20 g Spalt Select FWH,
- 1300 g żurawin po 45 minutach.
 
Wyszło 20 litrów około, 11.5-12 BLG. Zasypane drożdżami FM41 Gwoździe i banany prosto z fiolki.
 
Na cichą pójdą jeszcze mrożone owoce, mam sporo wiśni i żurawin, także jeszcze się pomyśli. 
 
A przy okazji w trakcie przerwy wakacyjnej dokonany mały upgrade browaru, dzięki któremu się zmieściłem w 6 godzinach z powolnym myciem sprzętu.
 
12166396_958410864205748_1919475684_n.jp
 
 
EDIT, 26.10.15:
 
Piwo przelane na cichą, żeby była gęstwa na następne, trochę drożdży zostawiłem jednak, żeby przejadły cukry z owoców i nie było sensacji. Dodane 3 kg wiśni i 2.7 kg żurawin i tak postoi sobie trochę czasu, będę próbował. Generalnie próbowałem piwa przelewanego i miało taką fajną kwaskowość, coś a la gose, ale lekko bardzo, od żurawin zapewne. Poza tym siara od drożdży, ale to ponoć ma się zredukować. 
Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CHOCOLATE MILK OATMEAL STOUT

 

Zasyp:
Pilzneński - 4000 g
Płatki owsiane - 800 g
Karmel 120 - 600 g
Laktoza - 500 g
Czekolada Wawel 90% - 300 g
Czekoladowy - 300 g
Jęczmień prażony - 150 g
 
Zacieranie:
75 -> dodanie słodów,
66-68 -> 60 minut,
78 -> filtracja.

 

Chmielenie (65 minut):
- 20 g Iungi FWH,
- 5 g mchu irlandzkiego po 50 minutach.
 
Wyszło 24.5 litra około, 13 BLG. Zasypane sucharami S-04.
 
Niestety laktozy nie było w sklepie dziś, więc kupię jakoś na dniach i dodam syrop do fermentacji. Także generalnie dojdzie jeszcze 1.5 BLG. Poza tym przy przelewaniu na cichą zobaczy się jak wyszła czekolada, może dodam na cichą wanilię, się zobaczy. 
 
Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WIELOZBOŻOWE OWOCOWE


 


Zasyp:

Pilzneński - 1700 g

Pszeniczny - 1300 g

Żytni - 1000 g

Wiedeński - 1000 g

 

Zacieranie:

75 -> dodanie słodów,

68-66 -> 60 minut,

76 -> filtracja.

 

Chmielenie (60 minut):

- 10 g Spalt Select FWH,

- 10 g Spalt Select po 30 minutach.

 

Wyszło 20 litrów około, 12-12.5 BLG. Wlane na gęstwę FM41 Gwoździe i banany po Owocowym Pszenżycie.

 

Na cichą podzielę na 5 części zapewne i pójdą dodatkowo owoce, mam w planach pomarańcze, mango i banany. Może jeszcze coś dojdzie do tego, jak nie to reszta zostanie bez niczego. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

BROWN ALE


 


Zasyp:

Pilzneński - 4500 g

Biscuit - 1500 g

Karmel 120 - 500 g

Czekoladowy - 185 g

 

Zacieranie:

75 -> dodanie słodów,

69-67 -> 60 minut,

76 -> filtracja.

 

Chmielenie (65 minut):

- 20 g Challengera na FWH,

- 30 g EKG po 40 minutach,

- 40 g EKG po 60 minutach + mech irlandzki.

 

Wyszło 24 litry około, 14.5-15 BLG. Wlane na gęstwę S04 po Czekoladowym Stoucie.

 

Niestety nadal nie ogarnąłem jeszcze nowego gara i wyszło za dużo piwa, ale nieco słabsze niż miało być, ale nie narzekam generalnie. 

 

Przy okazji zabutelkowany Czekoladowy Stout, póki co nie było w smaku zbyt wiele czekolady, bardziej kawa i trochę paloności, ale pachniało ładnie czekoladowo, także liczę, że w smaku też to wyjdzie z czasem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uwarzona taka warka kooperacyjna z browarem domowym La brasserie en spirale vel Browar Kręciołek. Plan był taki, żeby wykorzystać przywieziony z Łotwy słód żytni do chleba, a że warzenie wspólne to piwo miało być nie byle jakie. Padło na Quadrupla.

 

 

LATVIAN RYE QUADRUPEL

 

CaCl do uzyskania SO=34 i Cl=32 ppm, twardość resztkowa (RA)=156, pierwszy raz jak robiłem piwo z modyfikacją wody. 

 

Zasyp:
Pilzneński - 6000 g
Łotewski słód żytni do chleba - 3000 g
Karmel 120 EBC - 500 g
Abbey - 500 g
 
Zacieranie:
74 -> dodanie słodów,
67 -> 60 minut,
76 -> filtracja.
 
Chmielenie (120 minut):
- 50 g Styrian Goldings na FWH,
- 25 g Lemon Dropa po 110 minutach + pożywka dla drożdży.
 
Wyszło 26 litrów około, 18.5 BLG. 21.5 litra wlane na gęstwę FM26 Belgijskie Pagórki od Piotra. Do tego pójdzie jeszcze litr syropu 143 oC z tego przepisu. Później część pójdzie na cichą z suszonymi owocami i część z Brettami. Reszta do osobnego zbiornika i będzie również wersja 100% Brett (Brettanomyces bruxellensis). 
 
Oczywiście wspólne warzenie zaowocowało również degustacją takich wyrobów jak: Amber Weizen (który z Weizenem jak się okazuje nie ma wiele wspólnego), Flanders White Ale, Brown Porter (który okazał się czerwony), Samta Eils (Łotewski Ale na drożdżach szampańskich), Haandbryggeriet Tindved (piwo z rokitnikiem), domowy a la Gruit (z lawendą, trawą cytrynową i skórką świeżej pomarańczy), Quadrupel z Chmielarium (który okazał się mało Quadruplowy), Lizard Bride z Brewdoga, Imperial Porter z Włoskiego Brewfista czy Berliner Weisse z Estońskiej Pohjali. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa piwa wielozbożowe dziś były na tapecie. 

 

Pierwsze, czyli Żurawinowo-Wiśniowe Pszenżyto zostało podzielone na 2 części, jedna (10.5 L) zabutelkowana, a pozostałe 9 L poszło do szkła z blendem Brettanomyces Bruxellenis i Claussenii. Postoi sobie tak z dwa miesiące pewnie, zobaczymy co z tego wyjdzie. Liczę, że ładnie się skomponują z kwaskowością pochodzącą od owoców. 

 

Z kolei druga warka, czyli Owocowe Wielozbożowe zostało podzielone na 3 części. Zabutelkowałem 5.5 L bez żadnych modyfikacji, 12 L zostało na cichej z dodatkiem 8 pomarańczy i świeżo startej skórki z 3 pomarańczy, a 3 L poszło do słoja z kilogramem śliwek. Owoce obrane i wymoczone w OXI, w sumie kupiłem dziś, więc nie chciało mi się czekać z mrożeniem itp. Co wyjdzie zobaczymy. 

 

A do tego do Łotewskiego Quadrupla dodany syrop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj był hit, coś do czego się zbierałem już dłuższy czas, w końcu się zebrałem i poszło. 

 

100% RYE ROGGEN (na 11 litrów miało być)

 

Zasyp:
Żytni - 2500 g
Litewski słód żytni do chleba - 1000 g
Łuska gryczana - 1200 g
 
Zacieranie:
74 -> dodanie słodów,
67 -> 60 minut,
76 -> filtracja.
 
Chmielenie (60 minut):
- 5 g Tradition na FWH,
- 35 g Tradition po 55 minutach.
 
Wyszło 15 litrów, około 12 BLG. 12 L wlane do wiadra 15 L z gęstwą FM41 Gwoździe i banany po Wielozbożowym Owocowym, 3 L poszło do zamrażarki na startery albo do jako dodatek to jakiegoś przyszłego piwa.
 
Co do słodu chlebowego to kupiłem go tutaj - http://www.eko-market.pl/.
 
Co do objętości to niestety jeszcze nie ogarnąłem dokładnie garnka, muszę jakąś skale chyba wrzucić, bo nie widzę objętości końcowej. 
 
Ale teraz hit wg mnie, miało być wg Beersmitha 11 L, 13.9 BLG około, przy wydajności 72%. Tymczasem wyszła mi wydajność ponad 80%. Jednak 1200 g łuski zrobiło swoje, chociaż z uwagi na lepkość filtracja szła naprawdę wolno, także czas roboczy dość spory. 
 
Generalnie jestem bardzo zadowolony, wyszedł mega, mega olej, będzie naprawdę ciekawie. 
 
A no i około 200 mL poszło jako pożywka do Brettów, także za czas jakiś będę miał 100% Brett, 100% Rye Roggena :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zabutelkowany dziś Brown Ale, w końcu wyszły 44 butelki, reszta w drożdżach. Do części butelek dałem przy rozlewie taką zaprawkę świąteczną, czyli skórka z pomarańczy własnoręcznie suszona i przyprawa do piernika zalana nalewką jabłkową. Postało to tak 3 tygodnie i do butelek z piwem. Pierwszy raz takie eksperymenty, więc poszło 8 butelek po 3 mL, 5 butelek po 6 mL i 4 butelki po 9 mL, zobaczymy co tam wyjdzie ciekawego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze z dzisiejszych piw, moja 40 warka, tak ostatnio stwierdziłem, że co 10 to będzie coś ciekawszego, jakiś mocarz albo wariacja (bardziej niż zwykle robię :P ). Także wyszło tak:

 

WHEATWINE (na 15 L)

 

Zasyp:

Pszeniczny - 4500 g
Pilzneński - 3000 g
Karmelowy 120 EBC - 1000 g
 
Zacieranie:
75 -> dodanie słodów,
68 -> 60 minut,
76 -> filtracja.
 
Chmielenie (90 minut):
- 10 g Iungi + 15 g Challengera po 30 minutach,
- 40 g Fuggles po 70 minutach,
- 50 g Fuggles po 85 minutach.
 
Wyszło 17 litrów, około 25 BLG. Zadane po połowie gęstwami S-04 po Brown Ale'u oraz FM41 po Wielozbożowym. 
 
Znów nie ogarnąłem niestety dokładnie objętości, celowałem w 15 L czegoś bliżej 30 BLG, ale siadła trochę wydajność, chyba trochę za szybko wysładzałem. 
 
A drugie dzisiejsze piwo właśnie się warzy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I druga dzisiejsza warka ;)

BIERE DE GARDE

 

Zasyp:

Wiedeński - 3000 g
Pilzneński - 2500 g
Cara Ruby - 1000 g
Cukier - 500 g
 
Zacieranie:
75 -> dodanie słodów,
68 -> 60 minut,
76 -> filtracja.
 
Chmielenie (70 minut):
- 15 g Challengera FWH,
- 10 g Fuggles i 15 g EKG po 50 minutach.
 
Wyszło 22 litry, około 18.5 BLG. Podzielone na dwa wiadra po 11 L, do jednego poszły suchary S-33, do drugiego suchary Kitzinger Champagne. Wszystko się wzięło z tego, że przy okazji warzenia Quadrupla dowiedziałem się od Piotra, że Łotewskie piwo na drożdżach szampańskich bardzo przypominało w charakterze Biere de Garde, które on miał okazję próbować. Także podjąłem taką próbę, zobaczymy co wyjdzie. A to nie ostatnie piwo na drożdżach szampańskich, planuję jeszcze co najmniej dwa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowane dziś Wielozbożowe Owocowe z owocami. Wyszło 6 butelek Śliwkowego i 24 butelki Pomarańczowego. Oczywiście były próby przy rozlewie, śliwkę czuć dość delikatnie, nie zdominowała piwa, ciekawy smak, pachnie też ładnie. Pomarańczowe bardziej moim zdaniem pachnie skórką niż owocami, jest dość mocno aromatyczne, w smaku trochę mniej, ale też zdecydowanie wyczuwalne owoce. Myślę, że jak się nagazuje może być naprawdę fajnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CHAMPAGNE OATMEAL NEW ZEALAND PALE ALE (na 11 L)

 

Zasyp:

Pale Ale - 2000 g
Płatki owsiane - 500 g
Cara Ruby - 500 g
 
Zacieranie:
72 -> dodanie słodów,
65-66 -> 60 minut.
 
Chmielenie (60 minut):
- 10 g Rakau po 45 minutach,
- 20 g Rakau + 48.5 g świeżej skórki z pomarańczy (1 pomarańcza) + 15 g ususzonej skórki z mandarynek,
- 15 g Waimea dane tak przy 80 stopniach, gar odstawiony od chłodzenia na 20 minut, w tym czasie temperatura spadła do około 60-65 stopni, potem dalsze chłodzenie.
 
Wyszło 11 litrów, około 14 BLG. Zadane drożdżami Kitzinger Champagne.
 
Generalnie w końcu wyszła mi zamierzona ilość piwa, co mnie cieszy. Potem się okaże czy będzie jeszcze chmielenie na zimno, ale jakoś nie jestem przekonany, myślę, że to co dałem + skórki z pomarańczy i mandarynek wystarczy na odpowiedni aromat. No i zobaczymy jak sprawdzą się drożdże szampańskie. 
 
 
 
Poza tym zabutelkowane 6 bączków Quadrupla, około 5 L poszło do damki z Brettami (blend Brettanomyces Bruxellenis i Claussenii, który się namnożył na 100% Rye Roggenie), a tak ze 14-15 L z owocami do balonu. Suszone śliwki, daktyle i figi, w sumie 900 g owoców. Przy rozlewie naprawdę zacne piwo, byliśmy obaj z Piotrem naprawdę zadowoleni. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zabutelkowany Roggen i to była najprawdopodobniej ostatnia czynność piwowarska w tym roku. Miało być warzenie Porteru Bałtyckiego tak około 25 BLG, ale raczej już po Nowym Roku. Tak czy siak wyszło 20 butelek Roggena, sporo osadów jednak w piwie. Olej na maksa. Tylko czekać aż się nagazuje i będzie fajnie :)

 

Były też już pierwsze degustacje owocowego, Śliwkowe fajne, czuć tą śliwkę, aż żal, że tak mało wyszło. Pomarańcza jest też solidnie pomarańczowa, ale bardziej w stronę gorzkości. Jest dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś zabutelkowane Champagne Oatmeal New Zealand Pale Ale po dwóch dniach z chmielem na zimno (zapowiada się naprawdę fajny aromat).

A poza tym kolejne warzenie, pierwsze w tym roku:

 

CHAMPAGNE RICE NEW ZEALAND PALE ALE (na 11 L)

 

Zasyp:
Pale Ale - 2200 g
Płatki ryżowe - 800 g

 

Zacieranie:
72 -> dodanie słodów,
66-67 -> 75 minut.

 

Chmielenie (60 minut):
- 15 g Wai-Iti po 30 minutach,
- 35 g Lemon Drop + 10 g trawy cytrynowej po 50 minutach,
- 15 g Lemon Drop i 35 g Wai-Iti dane tak przy 80 stopniach, gar odstawiony od chłodzenia na 20 minut, w tym czasie temperatura spadła do około 60-65 stopni, potem dalsze chłodzenie.

Wyszło 11 litrów, około 14 BLG. Zadane drożdżami Kitzinger Champagne, gęstwa po poprzedniej APIE.

Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsza dzisiejsza warka

 

CHOCOLATE COCO MILK OATMEAL STOUT (na 12 L)

 

Generalnie baza praktycznie taka sama jak w przypadku poprzedniego Stouta.

 

Zasyp:

Pilzneński - 2000 g
Płatki owsiane - 400 g
Karmel 120 - 300 g
Płatki kokosowe - 300 g
Laktoza - 250 g
Czekolada Wawel 90% - 200 g
Czekoladowy - 125 g
Jęczmień prażony - 100 g

 

Zacieranie:
73 -> dodanie słodów,
66-68 -> 60 minut.

 

Chmielenie (60 minut):
- 10 g Iungi FWH,
- 5 g mchu irlandzkiego po 55 minutach.

 

Wyszło 11.5 litra, 13.5 BLG. Do tego dojdzie laktoza czyli będzie 15 BLG wg Beersmitha. Zadane połową saszetki S-04.

 

 

A zaciera się właśnie kolejny stout :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I druga warka dziś:

 

DOUBLE CHOCOLATE MILK OATMEAL STOUT (na 12 L)

 

Generalnie baza praktycznie taka sama jak w przypadku poprzedniego Stouta.

 

Zasyp:

Pilzneński - 2000 g
Laktoza - 500 g
Płatki owsiane - 400 g
Karmel 120 - 420 g
Czekolada Wawel 90% - 370 g
Czekoladowy - 125 g
Jęczmień prażony - 100 g

 

Zacieranie:
73 -> dodanie słodów,
66-68 -> 60 minut.

 

Chmielenie (60 minut):
- 10 g Iungi FWH,
- 5 g mchu irlandzkiego po 55 minutach.

 

Wyszło 11 litrów, 14.6 BLG. Do tego dojdzie laktoza czyli będzie 17.3 BLG wg Beersmitha czy jakoś tak. Zadane połową saszetki S-04.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejsze warzenie skończone, jeszcze lekkie porządki zostały. A na tapecie dziś:

 

WITBIER

 

Zasyp:
Płatki pszenne - 2400 g
Pilzneński - 2400 g

 

Zacieranie:
73 -> dodanie słodów,
69-64 -> 75 minut,
78 -> filtracja.

 

Chmielenie (75 minut):
- 12 g Celeia po 15 minutach,
- 25 g Celeia po 55 minutach,
- 15 g kolendry, 25 g skórki z cytryny (świeża), 45 g skórki z mandarynek (suszona, w sensie leżała sobie trochę w kuchni, ale bardziej sucha niż świeża, tak ze 4-5 mandarynek pewnie).

 

Wyszło 23 litry, 11 BLG. Podzielone na pół, do jednego wiadra zadane FM20 Białe Walonki, zrobiony był mały półlitrowy starter na życie, a do drugiego Forbidden Fruity.

 

Generalnie pierwszy w życiu moim Wit, naczytałem się znów, że tyle płatków to filtracja słabo, a tu znów bezproblemowo. Kolejne po Witach będą owocowe, na gęstwach.

Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

CHOCOLATE RIS

 

Zasyp:

Pilzneński - 4000 g

Owsiany - 1000 g

Karmel 120 - 800 g

Czekoladowy - 750 g

Laktoza - 750 g

Czekolada Wawel 90% - 420 g

Jęczmień prażony - 250 g

 

Zacieranie:

74 -> dodanie słodów,

69-66 -> 105 minut,

78 -> filtracja.

 

Chmielenie (75 minut):

- 30 g Iunga FWH,

- 50 g Sybilla po 45 minutach,

- 5 g mchu irlandzkiego po 70 minutach.

 

Wyszło 20 litrów, 21 BLG. Zalane gęstwą S-04 po Kokosowym Stoucie.

 

Generalnie lekka lipa, bo miało być 15 L i planowane 26 BLG, ale gazu w butli było mniej niż myślałem (moja pierwsza butla i jeszcze nie mam wyczucia) i odparowanie było widać dość sporo mniejsze, bo palnik nie miał mocy wystarczająco. Nauka na przyszłość. I tak myślę, że nieźle, bo na butli 11 kg zrobiłem 257 L piwa.

 

Będzie RIS mniej czekoladowy pewnie, ale co poradzić. Myślę, że będzie fajnie :)

 

Do tego zabutelkowany po 3 dniach cichej American Wheatwine. 3 L poleżały sobie z 18 g chmieli z NZ i jak będzie sens to pójdzie na Jurajski KPD.

Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BARLEYWINE

 

Zasyp:

Pilzneński - 5000 g

Wiedeński - 2000 g

Karmel 120 - 1200 g

 

Zacieranie:

77 - dodanie słodów,

69-67 - 90 minut,

78 - filtracja.

 

Chmielenie (100 minut):

- 12 g Magnum i 10 g Challenger FWH,

- 40 g Sybilla i 10 g Challenger po 70 minutach,

- 14 g Celeia, 14 g EKG, 10 g Sybilla, 10 g Challenger i 5 g mchu irlandzkiego po 95 minutach.

 

Wyszło 19 litrów, 24 BLG. Zalane gęstwą S-04 po Podwójnie Czekoladowym Stoucie.

Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zabutelkowane dziś dwa Stouty, kokosowy oraz podwójnie czekoladowy. Przy rozlewie oba zapowiadają się naprawdę fajnie, kokos i czekolada solidnie wyczuwalne, ale jako dodatek do sweet stouta, nie przykrywają reszty piwa ;)

Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zabutelkowane około 50 L piw najróżniejszych. 

 

Zaczęliśmy z Piotrem od naszego 100% Brett Quadrupla, który się lekko zoctował i wyszedł całkiem spoko Flanders. Bretty zostały i na nie zleję kilka litrów RISa zapewne albo coś innego wykombinuję. 

Na drugi ogień żurawina, która stała od 14.11 z brettami na cichej. I co ciekawe nie było zbyt wiele ich tam czuć, lekkie nuty się pojawiają, może to też był efekt tego, że chwilę wcześniej piliśmy Quada. Piwo się wyklarowało za to i bardzo ładnie wygląda.

 

Potem APA, która wydawało mi się, że się zbreciła, bo chyba zrobiłem błąd i gęstwę przekładałem z poprzedniej APY najpierw do słoika, w którym kiedyś były bretty. Generalnie pojawiał się brettowy nalot, jakby się broniły przed powietrzem. Piwo nic nie urywa, ale jest ok, do wypicia się nada. Brettowości wiele jednak nie ma.

 

Dalej był Quadrupel, który leżał kilka miesięcy z owocami suszonymi, bardzo fajny, ale jeszcze musi poleżeć, bo póki co alkohol jest solidny.

 

I na końcu dwie wersje Wita na różnych drożdżach, były naprawdę różne. Z obu wersji odlałem po 3 litry i to poszło do słoików na owoce - puszka (340 g) ananasa, 5 kiwi i 7.5 g suszonego mango. Zobaczymy czy będzie coś czuć z tak lekkich owoców. Gęstwy oczywiście zostały z Białych Walonek i Forbidden Fruitów i dalej będą używane do piw owocowych, które już niedługo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze warzenie:

 

WIELOZBOŻOWE TROPIKALNE (NA 15 L)

Zasyp:
Pilzneński - 1500 g
Pszeniczny - 1200 g
Płatki owsiane - 600 g

Zacieranie:
75 - dodanie słodów,
68-67 - 60 minut,
78 - filtracja.

Chmielenie (60 minut):
- 10 g Tradition od startu,
- 5 g Waimea po 40 minutach,

- 15 kiwi, 4 puszki ananasa z syropem (340 g ananasa, 565 g całość) i 20 g sproszkowanego mango po 50 minutach,
- 5 g Waimea po 55 minutach.

Wyszło 15 litrów, 13.4 BLG. Zalane gęstwą Forbidden Fruit po Wicie.

 

 

Generalnie pierwsze podejście do piwa na czerwcową bitwę PiwoWar Battle. Na początku miało być z udziałem żyta, ale stwierdziłem, że przy tak delikatnych owocach lepiej nie. Tutaj głównie moja ciekawość jak te owoce się sprawdzą, dałem do gotowania, bo głównie zależy mi na smaku, mniej na aromacie. Przy przelewaniu będzie wiadomo czy trzeba coś dać na cichą czy nie. Jednocześnie mam z podobnym zestawem owoców Wity na cichej to porównam sobie wpływ takiego i takiego dozowania i jakąś wypadkową ogarnę. 

 

 

Poza tym na Bretty po Quadruplu wlane 7 L RISa z drewnem warzonego 16.01.15. Problem lekki napotkałem z nagazowaniem, więc stwierdziłem, że już tak dość ułożone piwo (chociaż delikatnie stoutowe, bardziej jednak uwypuklone drewno i brandy) wleję na Bretty, które już się zahartowały dość i potrzymam tak kilka miesięcy. Co wyjdzie zobaczymy ;)


A już dziś kolejne piwo, warka numer 50 i coś może nie mega wykręconego, ale zawsze jakaś ciekawostka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PSZENICZNE KWIATOWE (NA 10 L)

 

Zasyp:
Pszeniczny - 1500 g

Pilzneński - 500 g
Cara Ruby - 200 g

Zacieranie:
75 - dodanie słodów,
68-66 - 60 minut,
78 - filtracja.

Chmielenie (60 minut):
- 10 g Tradition od startu,
- 15 g suszonych owoców dzikiej róży, 10 g bławatka, 10 g płatków róży i 10 g chryzantemy chińskiej po 55 minutach. 


Wyszło 10 litrów, 12.2 BLG. Zasypane pół saszetki sucharów S04.

 

Generalnie taki pomysł mnie naszedł przy kupowaniu przypraw, trochę też pokupowałem kwiatów i tak wyszło. Zostało jeszcze trochę, żeby jak coś wrzucić na cichą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.