Skocz do zawartości

Browar Bad to the Bone


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie gotuje się:

 

[media]

[/media]

 

Warka 005 - Kamikaze - Rice India Pale Ale 14,5 BLG

 

ZASYP:

Pilzneński - 3,77 kg

Pale Ale - 1,16 kg

Pszeniczny - 0,26 kg

Płatki ryżowe błyskawiczne - 1,26 kg

 

ZACIERANIE:

15 min - 52 st.

50 min - 68 st.

30 min - 72 st.

podgrzanie do 78 st. i filtracja

 

GOTOWANIE: 80 min

35 g Chinook - FWH

5 g mech irlandzki - 15 min

25 g Mosaic - 10 min

15 g Centennial - 0 min

15 g Centennial - na 85 st.

 

Do fermentora trafiły 24 litry brzeczki w temperaturze ok 17 - 18 st. Zadane świeżo uwodnione US-05.

 

21.06 - fermentacja łaskawie ruszyła

 

27.06 - piwo przelane na cichą, dodane 70 g Centennial. Zeszło do 4 BLG. Gęstwa zebrana, pójdzie na American Wheat

 

9.07 - piwo rozlane z użyciem 65 g cukru. 22,5 litra, zeszło do 2,5 BLG, więc trochę zbyt alkoholowe wyjdzie, nie miało takie być. Ale mam nadzieję, że się ułoży i będzie smaczne :)

 

dperr8.jpg

Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pobrałem próbkę zaraz po przelaniu do fermentora to było bardzo jasne, w fermentorze z kolei ma kolor takiego zwykłego IPA, no ale fermentor nie jest idealnie przezroczysty, światło się załamuje etc etc, więc koniec końców mam nadzieję, że wyjdzie względnie jasne, bo właśnie o to mi chodziło, żeby takie było.

 

W ogóle jeszcze nie miałem takiej ładnej filtracji jak przy tym ryżowym. Szło wręcz książkowo. Poza tym nie wiedziałem dokładnie jak traktować te płatki ryżowe w zasypie - czy jako ryż, czy jako płatki zbożowe. Potraktowałem jako płatki zbożowe, zatarło się ładnie i otrzymałem taki baling jaki chciałem osiągnąć. Próbka była strasznie słodka, bardziej niż w poprzednich warkach, czego się nie spodziewałem. Ale jestem na to piwo nieźle napalony i czekam aż ruszy fermentacja. Mam nadzieję, że rano obudzi mnie bulgotanie.

 

Witbier zszedł do 4 BLG i stoi, znad fermentora pachnie nieprzyjemnie, ale piwo po nalaniu do szkła/menzurki pachnie jak typowy witbier. Zdziwiła mnie taka szybka fermentacja, ogólnie wygląda na to, że drożdże już nie pracują, ale i tak do poniedziałku przetrzymam na burzliwej, a potem 2 tygodnie cichej, bez chmielenia na zimno. Rokowania są dobre, zobaczymy co wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kajam się, warka 003 zrobiła się czarna. Nie wiem, dlaczego tak mi policzyło to EBC, ale nieważne. Zrobiłem drugie Black IPA, właśnie próbuję, jestem bardzo zadowolony, czekam na mocniejsze nagazowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Degustacja #3 BEERmuda: http://www.piwo.org/topic/14254-bad-to-the-bone-beermuda-americannz-ipa/

 

Wiesz, z liczeniem EBC też mam zawsze problemy, nigdy nie wyszło tyle, ile powinno z kalkulatora, więc teraz po miesiącu od zabutelkowania przy pierwszym otwarciu porównuje z wzornikiem koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamikaze poszło na cichą. Zeszło do 4 BLG, w fermentorze 22,5 litra piwa i 70 g Centenniala. Fermentor zniesiony do piwnicy, coby witbierowi nie było smutno samemu.

Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodzę dziś przed pracą do piwnicy coby sprawdzić temperaturę otoczenia - skoczyła do 20 st. no i chciałem zobaczyć jak się miewa moje Rice IPA, bo dziś wieczorem chcę butelkować. Otwieram piwnicę (a raczej drzwi przez które wchodzi kilku mieszkańców aby dostać się do swoich piwnic) i czuję piwo. Otwieram moją piwnicę i co się okazało? Miałem dwa granaty odłamkowe z warki 003. Całe szczęście że wszystko stało w skrzynce, więc nie poleciało mi na inne butelki ani na fermentor, który stał zaraz obok. Dawno mnie tam na dole nie było, więc nie wiem, kiedy to się stało, ale podłoga zdążyła już wyschnąć. Nie wiem skąd te granaty. Piwo nie jest mocno nagazowane, nie jest też zainfekowane (a przynajmniej nic do tej pory na to nie wskazywało). Cóż, trzeba skrzynkę piwa w miarę szybko opróżnić...

A na dzisiejszy rozlew daję 50-60 g cukru, nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do filtracji po chmieleniu na zimno raczej się nie nada, bo przelewając z takiej wysokości brzeczka bardzo mocno się napowietrzy. Jednak do filtracji chmielu i dodatków po gotowaniu powinno się sprawdzić idealnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę, ale uważam, że się sprawdzi (oczywiście po lekkim zmodyfikowaniu samego worka filtracyjnego). Dodatkowym atutem jest to, że dno worka wisi niemal na równi z krawędzią fermentora, więc brzeczka ładnie się napowietrzy przy przelewaniu. No i końcówkę z chmielinami będzie można zlać bezpośrednio z gara, straty powinny być minimalne. Testować będę na dość mocno chmielonym American IPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka# 006 – American Way AIPA 17 BLG

 

 

ZASYP:

Pale Ale 7,15 kg

Karmel jasny 0,5 kg

 

ZACIERANIE:

55 st. – 10 min

67 st. – 70 min

72 st. – 10 min

78 st. -> filtracja

 

GOTOWANIE 70 min

Chinook 40 g – FWH

Amarillo 5 g – 40 min

Amarillo 5 g + 10 g Equinox – 35 min

Amarillo 5 g + 10 g Equinox – 30 min

Amarillo 5 g + mech irlandzki– 25 min

Amarillo 10 g – 20 min

Mosaic 10 g + 10 g Equinox– 15 min

Mosaic 10 g + 5 g Equnox– 10 min

Mosaic 10 g + 5 g Equinox– do chłodzenia w 85 st.

 

Zadana gęstwa US-05, w fermentorze 25 litrów. Miało być 16 BLG, wyszło 17, ale będzie dobrze. Aromat i smak już teraz jest konkretny.

 

Poniżej daję fotki z filtracji workiem, którym chwaliłem się wcześniej. Generalnie poszło nawet dobrze, choć przy tej dawce chmielu worek dostał małej czkawki. Mimo to oceniam pozytywnie jak na pierwsze użycie.

 

10.08 - start fermentacji ok. 3 godziny po zadaniu gęstwy

 

20.08 - przelane na cichą

 

24.08 - na cichą poszło 15 g Amarillo i 5 g Mosaica (chmielenie na zimno cz. 1/3)

25.08 - + 30 g Mosaic (chmielenie na zimno cz. 2/3)

26.08 - + 60 g Equinox w szyszce (chmielenie na zimno cz. 3/3)

 

29.08 - zabutelkowane z dodatkiem 85 gram cukru. Wyszło 22,5 litra

post-9067-0-38186000-1407682054_thumb.jpg

post-9067-0-65202800-1407682061_thumb.jpg

post-9067-0-48426500-1407682067_thumb.jpg

post-9067-0-28184500-1407682073_thumb.jpg

Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę po zadaniu drożdży szybka wizyta w piwnicy i widok niestety nieciekawy. Prawie 2 litry chmielin :/ ale znam przyczynę (przyczyny): - za duża średnica węża, którym przelewałem piwo do fermentora (czyli zbyt dużo naraz, za szybki przepływ), ewentualnie niepotrzebnie zdjąłem pończochę, którą wcześniej nałożyłem na worek. Jutro warzę American Wheat, co prawda mniej chmielone, ale będzie można wprowadzić korekty. Nie przekreślam jeszcze tego sprzętu w każdym razie.

Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jedna grubsza zda egzamin, tylko przy takiej ilości chmielu zwyczajnie może mieć zbyt małą pojemność. Worek utrzyma mnóstwo chmielin, tylko chyba te najmniejsze drobinki przepuszcza, albo po prostu przelało mi się trochę górą. Mówię - jutro powtórka w nieco innych warunkach, bardziej kontrolowanych, zobaczę jak będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.